Jump to content

Μετα τη θεραπεια για Ich...


Recommended Posts

Εχω καποια ψαρια στη καραντινα μου (δοξα το θεο!!!!) και εχουν Ich. Πρωτο ξεκινησε το Blue Tang (αναμενομενο...) και μετα κολησαν και τα αλλα...

Ξεκινησα θεραπεια με Cupramine και αναμενω...

Αν ολα πανε καλα και τα ψαρια θεραπευτουν και περασει και ενα διαστημα που δεν εμφανισουν κατι και μεταφερθουν στο κυριως ενυδρειο τι πρεπει να κανω μετα με την καραντινα μου ?

Πρεπει να θεωρησω οτι ο Χαλκος σκοτωσε ολα τα παρασιτα οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τα επομενα ψαρια ή υπαρχει περιπτωση το παρασιτο να βρισκεται στον αραγωνιτη και να κολησει τα νεα ψαρια ??

Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Μάνο

Από τη στιγμή που τα ψάρια δεν εμφανίζουν συμπτώματα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, αυτό δείχνει πως δεν υπάρχει παράσιτο.

Στο υπόστρωμα το παράσιτο βρίσκεται σε κάποιο στάδιο εξέλιξης όπου δεν μπορεί να παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά από μερικές ημέρες θα πρέπει να μεταβεί στη φάση του αιωρούμενου οργανισμού όπου αναζητεί το δέρμα κάποιου ψαριού για να ολοκληρώσει τον κύκλο του.

Οπότε αν υποθέσουμε ότι παραμένουν οι σπόροι στο υπόστρωμα μετά την απομάκρυνση των ψαριών, δεν θα μπορέσουν να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους αν δεν βρουν σε σύντομο χρονικό διάστημα κάποιο ψάρι. Οπότε θεωρητικά θα πρέπει να εξαφανιστούν.

Λέω θεωρητικά γιατί υπάρχει και η άποψη από ορισμένους ότι το παράσιτο παραμένει μόνιμα στο ενυδρείο και κάνει τον κύκλο του. Αν όμως τα ψάρια είναι υγιή και δυνατά δεν εμφανίζουν τα συμπτώματα της νόσου. Αν όμως υπάρξει για κάποιο λόγο πτώση του ανοσολογικού τους μηχανισμού, τότε μπορεί να εμφανιστεί η νόσος από το πουθενά.

Γιατί όμως έχεις αραγωνίτη στην καραντίνα σου? Η καραντίνα νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι σκέτη γυάλα ή στην καλύτερη περίπτωση να έχει κάποιο νεκρό κοράλλι για να μπορούν να κρύβονται τα ψάρια και να αισθάνονται πιο ασφαλή.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Μάνο

Από τη στιγμή που τα ψάρια δεν εμφανίζουν συμπτώματα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, αυτό δείχνει πως δεν υπάρχει παράσιτο.

Στο υπόστρωμα το παράσιτο βρίσκεται σε κάποιο στάδιο εξέλιξης όπου δεν μπορεί να παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά από μερικές ημέρες θα πρέπει να μεταβεί στη φάση του αιωρούμενου οργανισμού όπου αναζητεί το δέρμα κάποιου ψαριού για να ολοκληρώσει τον κύκλο του.

Οπότε αν υποθέσουμε ότι παραμένουν οι σπόροι στο υπόστρωμα μετά την απομάκρυνση των ψαριών, δεν θα μπορέσουν να ολοκληρώσουν τον κύκλο τους αν δεν βρουν σε σύντομο χρονικό διάστημα κάποιο ψάρι. Οπότε θεωρητικά θα πρέπει να εξαφανιστούν.

Λέω θεωρητικά γιατί υπάρχει και η άποψη από ορισμένους ότι το παράσιτο παραμένει μόνιμα στο ενυδρείο και κάνει τον κύκλο του. Αν όμως τα ψάρια είναι υγιή και δυνατά δεν εμφανίζουν τα συμπτώματα της νόσου. Αν όμως υπάρξει για κάποιο λόγο πτώση του ανοσολογικού τους μηχανισμού, τότε μπορεί να εμφανιστεί η νόσος από το πουθενά.

Γιατί όμως έχεις αραγωνίτη στην καραντίνα σου? Η καραντίνα νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι σκέτη γυάλα ή στην καλύτερη περίπτωση να έχει κάποιο νεκρό κοράλλι για να μπορούν να κρύβονται τα ψάρια και να αισθάνονται πιο ασφαλή.

Φιλικά Νίκος

21791[/snapback]

Νικο ευχαριστω για την οπως παντα αψογη απαντηση!

Αρα ακομα και μετα απο θεραπεια με χαλκο υπαρχει περιπτωση να βρισκετε το παρασιτο ακομα στο ενυδρειο εστω και για λιγο ?? Αυτο μου κανει εντυπωση...ειναι δυνατον να αντεξει ??

Οσο αφορα τον αραγωνιτη (νεκρο βεβαια) τον εβαλα γιατι εχω ιδιαιτερη αδυναμια σε ψαρια που πραγματικα χρειαζονται την αμμο για να νιωθουν ασφαλη (goby, καποια wrasse κτλ)...δεν μου αρεσει η ιδεα να τα εχω για ενα μηνα χωρις ενα απαραιτητο στοιχεια της φυσης τους...για παραδειγμα το Halichoeres chrysus - Yellow Wrasse κοιμαται κατω απο την αμμο ή κρυβεται εκει οταν ειναι στρεσαρισμενο ή το Signigobius biocellatus σκαβει μονο του το λαγουμι του... ισως να φαινομαι ρομαντικος αλλα προσπαθω ακομα και στην καραντινα να τους προσφερω οτι καλυτερο μπορω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρα ακομα και μετα απο θεραπεια με χαλκο υπαρχει περιπτωση να βρισκετε το παρασιτο ακομα στο ενυδρειο εστω και για λιγο ?? Αυτο μου κανει εντυπωση...ειναι δυνατον να αντεξει ??

Είναι από τα απίστευτα και όμως αληθινά.

Θεωρητικά το παράσιτο εμβολιάζεται στο δέρμα του ψαριού και δημιουργεί κύστες. Κατόπιν οι κύστες σπάνε και βγαίνουν κάτι σαν αυγά τα οποία εκκολάπτονται στο υπόστρωμα και τον βράχο μετά από μια εβδομάδα. Τα προϊόντα εκκόλαψης είναι σε πλαγκτονική μορφή(λέγονται trofeo αν θυμάμαι καλά) και επιβιώνουν τρεις ημέρες. Αν στο διάστημα των τριών ημερών δεν βρουν ψάρι για να συνεχίσουν τον κύκλο, πεθαίνουν. Άρα παύει να υπάρχει παράσιτο, το πολύ μετά από 10 ημέρες.

Έλα όμως που σε στρωμένα ενυδρεία, που τα ψάρια είναι μέσα χρόνια αν συμβεί κάποια έντονη διαταραχή στο σύστημα, μπορεί να εμφανιστεί ick. Από που προήλθε εφόσον δεν έχει γίνει μόλυνση από κάποιο εξωτερικό φορέα? Το ίδιο ισχύει και για όλες τις παρασιτικές ασθένειες όπου το παράσιτο χρησιμοποιεί το ψάρι σαν ενδιάμεσο ξενιστή του κύκλου του.

Προσωπικά λοιπόν, πιστεύω ότι το παράσιτο ζει και πραγματοποιεί τον κύκλο του "σε όλα τα καλά σπίτια", αλλά επειδή τα ψάρια είναι πολύ ισχυρά δεν εμφανίζουν συμπτώματα. Μόλις όμως για κάποιους λόγους πέσει η άμυνά τους τότε η ασθένεια παίρνει επιδημική μορφή.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...