Jump to content

Info για Reef


Recommended Posts

καλησπερα

εχει κανα μηνα που ξεστησα το ενυδρειο μου κ το εκανα θαλασσινο κ πηγαινω για reef

το ενυδρειο ειναι 1000 λιτρα και 300 σαμπ

την βιολογια του ενυδρειου θα την κρατησει το σαμπ και οχι Ζ/Β και Ζ/Α

αυτη τι στιγμη το νερο εχει κανει τον κυκλο του αμωνια 0 νιτρικα 0

και εχω μεσα 3 κλουν 1 μπλου τανκ και μια αλεπου

εχω ενα θεμα με τα φωσφορικα! πως πεφτουνε? νερο εβαλα απο βρυση και οχι απο Α/Ο

τωρα σκεφτομαι να αγορασω Α/Ο ποσα γαλονια την μερα να παραγει?

εχω βαλει και εδω και 3-4 μερες ενα σακουλακι για να πεσουν τα φωσφωρικα αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα!

αργουνε να πεσουνε?ποσο?χοντρικα

ααα μου επεσε και λιγο απο το περιεχομενο του μεσα στο ενυδρειο πειραζει? να το βγαλο η να το ανακατεψω με την αμμο και να το αφησω μεσα?

απο κυκλοφορια εχω 1χ5000 λιτα την επιστροφη του σαμπ και μια κοραλια 4 4600 λιτρα και αποτι βλεπω δεν του φτανει ουτε για πλακα γιατι το ενυδρειο ειναι μακρυ(3,10 μετρα) ποσους κυκλοφοριτες περιπου χρειαζομαι ακομα?

το Kalkwasser τι ειναι χρειαζεται?

εχω παρει ηδη και οζον και απο βδομαδα λεω να το βαλω.

απο σκιμμερ εχω αυτη τη στιγμη αυτο που ειχα στο παλιο μου ενυδρειο (πριν το γλυκου ειχα θαλασσινο παλι) και τοε χω και δουλευει οτι κανει! και περιμενω να μου ερθει ενα deltec την καινουργια σειρα (ασπρα) για 2000 λιτρα ενυδρειο.

σκεφτομαι να βαλω μ****α κοραλια μονο,προς το παρον αυτα μου αρεσουνε τωρα για μετα δεν ξερω θα δειξει.

σορυ για το μπερδεμα των πληροφριων με τις ερωτησεις αλλα οτι θυμομουνα που να μπορει να σας βοηθησει το εγραφα!

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο για τον φωτισμο

ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα κατι φωτιστικα με λεντ για reef λενε οτι ειναι τελεια τι να κανω να τα παρω? γιατι πολυ ρευμα ρε παιδια 1500w μονο για τα φωτα!

κανουν δουλεια ομως? τα εχει δοκιμασει κανεισ?

thanks again

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχει κανα μηνα που ξεστησα το ενυδρειο μου κ το εκανα θαλασσινο κ πηγαινω για reef

το ενυδρειο ειναι 1000 λιτρα και 300 σαμπ

την βιολογια του ενυδρειου θα την κρατησει το σαμπ και οχι Ζ/Β και Ζ/Α Τι εννοεις?Θα βαλεις στο βραχο καποιο αλλο βιολογικο υλικο?Στο κυριως ενυδρειο δεν θα βαλεις καθολου βραχο?

αυτη τι στιγμη το νερο εχει κανει τον κυκλο του αμωνια 0 νιτρικα 0

και εχω μεσα 3 κλουν 1 μπλου τανκ και μια αλεπου

εχω ενα θεμα με τα φωσφορικα! πως πεφτουνε? νερο εβαλα απο βρυση και οχι απο Α/Ο Αν πας για reef καλο ειναι να παρεις μια.Για τα λιτρα σου,παρε μια 100 γαλονια/μερα 4ων σταδιων.Η χρηση νερου οσμωσης θα σου εξασφαλισει και νερο αλλαγης με 0 νιτρικα και φωσφορικα.Τα φωσφωρικα για να πεσουν βαζεις αντιφωσφορο και τον αλλαζεις οταν σταματαει η πτωση τους.Οταν φτασεις στο 0 τοτε βαζεις ενα σακουλακι και το αλλαζεις καθε μηνα (αντιφωσφορος σηδιρου)τωρα σκεφτομαι να αγορασω Α/Ο ποσα γαλονια την μερα να παραγει?

εχω βαλει και εδω και 3-4 μερες ενα σακουλακι για να πεσουν τα φωσφωρικα αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα!

αργουνε να πεσουνε?ποσο?χοντρικα

ααα μου επεσε και λιγο απο το περιεχομενο του μεσα στο ενυδρειο πειραζει? να το βγαλο η να το ανακατεψω με την αμμο και να το αφησω μεσα? Αν δεν πορεις να τα βγαλεις αστα,δεν πειραζει

απο κυκλοφορια εχω 1χ5000 λιτα την επιστροφη του σαμπ και μια κοραλια 4 4600 λιτρα και αποτι βλεπω δεν του φτανει ουτε για πλακα γιατι το ενυδρειο ειναι μακρυ(3,10 μετρα) ποσους κυκλοφοριτες περιπου χρειαζομαι ακομα? για μ****α κοραλια αν πετυχεις μια καλη κυκλικη ροη χ25-30 τα λιτρα του κυριως ενυρειου σου θα εισαι μια χαρα.Παντα προσεχε να μην εχεις περιοχες χωρις ροη.Αυτες θα τις καταλαβεις απο τα σουπιδια που θα μαζευονται εκει και δεν μπορουν να φυγουν

το Kalkwasser τι ειναι χρειαζεται? Μεσω μιας διαδικασιας (διαλυση σε νερο και σταδιακη και σιγα-σιγα προσθεση του στο νερο) προσθετει Ασβεστιο και αλκαλικοτητα στο νερο.Ετσι κρατας τις τιμες του νερου σταθερες,οταν τα κοραλια που θα βαλεις αρχιζουν να καταναλωνουν και απο τις δυο τιμεες αυτες

εχω παρει ηδη και οζον και απο βδομαδα λεω να το βαλω. Μην βαλεις απο τωρα.Ασε να περασει καποιος καιρος.Θα το χρησιμοποιεις με redox controler?

απο σκιμμερ εχω αυτη τη στιγμη αυτο που ειχα στο παλιο μου ενυδρειο (πριν το γλυκου ειχα θαλασσινο παλι) και τοε χω και δουλευει οτι κανει! και περιμενω να μου ερθει ενα deltec την καινουργια σειρα (ασπρα) για 2000 λιτρα ενυδρειο.

σκεφτομαι να βαλω μ****α κοραλια μονο,προς το παρον αυτα μου αρεσουνε τωρα για μετα δεν ξερω θα δειξει.

σορυ για το μπερδεμα των πληροφριων με τις ερωτησεις αλλα οτι θυμομουνα που να μπορει να σας βοηθησει το εγραφα!

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?Θα βαλεις στο βραχο καποιο αλλο βιολογικο υλικο?Στο κυριως ενυδρειο δεν θα βαλεις καθολου βραχο?

αυτη τη στιγμη πηρα 2 κοματια βραχου μονο αυτα βρηκα να ειναι της προκοπης και τα εχω βαλει στο ενυδρειο για ενυσχιση της βιολογιας και να ζωντανεψει λιγο το ολο θεμα γιατι πολυ σελινιακο τοπιο φαινοτανε!!

μια ερωτηση ακομα στο ενυδρειο σε ολη την πλατη εχω ενα background απο τσιμεντο αυτο θα ζωντανεψει ποτε με τον καιρο με μπολι τον Ζ/Β που εχω ηδη βαλει μεσα η μονο ο βραχος ζωντανευει??

αυτο που σκοπευω να κανω ειναι να μην βαλω αλλο ζωντανο βραχο ουτε στο ενυδρειο ουτε στο σαμπ και να κρατησω τη βιολογια με υλικα βιολογιας οπως βιομπαλες αστερακι μακαρονι σφουγαρι μπλε και υαλοβαμβακα

εχω παρει ηδη και οζον και απο βδομαδα λεω να το βαλω.

Μην βαλεις απο τωρα.Ασε να περασει καποιος καιρος.Θα το χρησιμοποιεις με redox controler?

ναι εχω παρει και το redox controler

γιατι να μην το βαλω το οζον ακομα?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την μη χρησιμοποιηση ζωντανου βραχου πουθενα ειναι μεγα λαθος.

οπως και μεγα λαθος ειναι τα σφουγγαρια στο θαλασσινο.τεραστια παγιδα νιτρικων.

ξεκολλα με το οζον,δεν ειναι κατι που σου χρειαζεται αυτη τη στιγμη.

αυτο που θελεις ειναι μπολικη βιολογια που ομως ακομη δεν δειχνεις να σε ενδιαφερει....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε κανεις πως δεν με ενδιαφερει η βιολογια και γιαυτο τον λογο εχω και τοσο μεγαλο σαμπ αλλα λογω χωρου και διαταξης του ενυδρειου δεν μπορω να βαλω καπου Ζ/Β

οκ για τα σφουγαρια θα αρχισω σιγα σιγα να τα αφαιρω μονο τα μπλε η και τον υαλοβαμβακα?

ποιο υλικο ειναι το καλυτερο κατα τη γνωμη σου για να ενισχυσω τη βιολογια μου και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Aν πας για reef ενας απο τους κυριους στοχους σου ειναι να εχεις χαμηλα νιτρικα.

Επομενως δεν πρεπει να χρησιμοποιεις βιομπαλες,substrut,σφουγγαρι κτλ.Υαλοβαμβακα ναι,αλλα να τον αλλαζεις συχνα (καθε εβδομαδα)

Επομενως βαζεις βραχο νεκρο μονο (θα αργισει να δουλεψει ως βιολογικο υλικο και θα στερηθεις χρησιμους οργανισμους που ερχονται με το βραχο,αλλα μπορει με παρα πολυ υπομονη και γνωση να γινει)ή ζωντανο μονο ή και τα δυο (καλυτερα και απο αποψη κοστους και ευκολιας).

Το να βαλεις ζωντανο βραχο τωρα,ομως σημαινει οτι ξεκινας το στρωσιμο απο την αρχη.Επομενως τα ψαρακια θα πρεπει να φιλοξενηθουν απο καποιον μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Βαλε αν μπορεις μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου για να καταλαβουμε το τι εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ο ζωντανος βραχος μπορει να ζησει χωρις φως?

για να παρω αν ειναι μονο ζωντανο βραχο να τον βαλω στο σαμπ

η αλλιως να μην βγαλω προς το παρον τα υλικα απο το σαμπ και να προσθεσω νεκρο βραχο και οταν με το καλο ζωντανεψει αρχιζω και βγαζω σιγα σιγα τα υλικα

στεκει αυτο που σκεφτομαι η οχι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να ζησει.

Να τα βγαλεις τα υλικα και να βαλεις βραχο τωρα.

Και τη φωτογραφια μην ξεχασεις

Link to comment
Share on other sites

το μπακραουντ μου που ειναι τσιμεντενιο δεν θα απικηθει σιγα σιγα?και να παρει το ρολο του βραχου?

Link to comment
Share on other sites

θα αργησει πολυ περισσοτερο να `αποικηθει,αφου εχει πολυ λιγοτερους πορους απο τον βραχο...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μικραινω το μεγεθος μιας φωτογραφιας?

Link to comment
Share on other sites

Aπαντηση-->Συνημμένα Αρχεία,Αναζητηση-->ΟΚ-->προσθεσε αυτο το συνημμενο

Τωρα για το μεγεθος...

Αν μπορει καποιος γνωστης να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...