Jump to content

Σίτιση Brain


Recommended Posts

Γενικα τα brain οταν κλεισουν τα φωτα θα δεις με κανα φακουδακι οτι βγαζουν τα polyps τους οποτε οπως καταλαβες η σιτηση τους ειναι νυχτερινη,, και το ζωοπλαγκτον ειναι η κυριως διατροφη τους χωρις αυτο να συμαινει πως και το φυτοπλανγκτον δεν θα τα ωφεληση,αλλα κυριως τα lps με ζωοπλανγκτον με βαση την δικια μου εμπειρια .... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δέν ύπάρχει κανόνας αλλά πόσο πρέπει να ταίζω και κάθε πότε; έχω πάρει το pro-coral zooton της tropic marin άκουσα ότι αυτά ανεβάζουν νιτρικά...

Link to comment
Share on other sites

Δύο με τρείς φορές την εβδομάδα είναι αρκετά,

Βέβαια και χωρις φαί να μείνει μια δυο βδομάδες δεν θα πάθει τίποτα. (από προσωπική εμπειρία)

Πάντως έχω την εντίπωση πως γενικά τα lps όταν τα ταίζω δίχνουν πιό ευτυχησμένα. :)

Μπορείς να του ρίχνεις και με μιά πιπέτα ή σύριγκα κατεψηγμένη αρτέμια, cyclops, brine shrimp,

ή μια μίξη από αυτά αρεομένα με λίγο νερό του ενυδρείου κατευθείαν στα στόματα με κλειστή την κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δύο με τρείς φορές την εβδομάδα είναι αρκετά,

Βέβαια και χωρις φαί να μείνει μια δυο βδομάδες δεν θα πάθει τίποτα. (από προσωπική εμπειρία)

Πάντως έχω την εντίπωση πως γενικά τα lps όταν τα ταίζω δίχνουν πιό ευτυχησμένα. :)

Μπορείς να του ρίχνεις και με μιά πιπέτα ή σύριγκα κατεψηγμένη αρτέμια, cyclops, brine shrimp,

ή μια μίξη από αυτά αρεομένα με λίγο νερό του ενυδρείου κατευθείαν στα στόματα με κλειστή την κυκλοφορία.

:thumbup: Πάντος δοκίμασα να του δώσω αρτέμια αλλά τπτ...μπορώ να ταίζω και την γονιοπόρα με ζωοπλαγκτον έτσι δέν είναι; όσο αφορά τα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...