Jump to content

Οδηγίες προς ναυτιλομένους!!!!


giorgoskriti

Recommended Posts

Καλημερα παιδια σε ολους σας και καλη εβδομάδα. Οπως ειχα αναφέρει και στον χαιρετισμό μου ετοιμάζω ένα ενυδρείο 420 λιτρα για αφρικανικες κιχλιδες. Εχω 2 ερωτήσεις προς το κοινό :

1) Ειναι εφικτό σε αυτο το μέγεθος (200χ40χ60) να φιλοξενίσω τα απιστευτα FRONTOSA η θα ειναι στεναχωρα για αυτους τους βασιλιάδες ?

2) Σκεφτικα επείδη δεν θα βάλω ψάρια απο τώρα ετσί και αλλιώς να φυτέψω μερικές βελισνέριες και μερικές ανούβιες να μεγαλώνουν κατά το στρώσιμο του ενυδρείου ειναι καλή ιδεα ? Μέχρι το ''στρώσει'' το ενυδρείο θα φυλοξενεί 2 - 3 χρυσόψαρα που θα μου τα χαρισει ενα φίλος (απο οτι καταλαβαινετε θα θυσιαστούν μάλον !!)

αυτα προς το παρον σας χαιρετώ και πάλι ολους καλοι μου φιλοι !!!

Γιωργος - Ηρακλειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σε ολους σας και καλη εβδομάδα. Οπως ειχα αναφέρει και στον χαιρετισμό μου ετοιμάζω ένα ενυδρείο 420 λιτρα για αφρικανικες κιχλιδες. Εχω 2 ερωτήσεις προς το κοινό :

1) Ειναι εφικτό σε αυτο το μέγεθος (200χ40χ60) να φιλοξενίσω τα απιστευτα FRONTOSA η θα ειναι στεναχωρα για αυτους τους βασιλιάδες ?

2) Σκεφτικα επείδη δεν θα βάλω ψάρια απο τώρα ετσί και αλλιώς να φυτέψω μερικές βελισνέριες και μερικές ανούβιες να μεγαλώνουν κατά το στρώσιμο του ενυδρείου ειναι καλή ιδεα ? Μέχρι το ''στρώσει'' το ενυδρείο θα φυλοξενεί 2 - 3 χρυσόψαρα που θα μου τα χαρισει ενα φίλος (απο οτι καταλαβαινετε θα θυσιαστούν μάλον !!)

αυτα προς το παρον σας χαιρετώ και πάλι ολους καλοι μου φιλοι !!!

Γιωργος - Ηρακλειο

Καλημέρα Γιώργο...

γιατί να θυσιαστούν???

υπάρχουν και άλλοι τρόποι στρωσίματος ενός ενυδρείου...

για κάνε καλύτερα μια αναζήτηση στο φόρουμ....

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μεχρι να δουλεψει το ενυδρειο και να κανει τον κυκλο του το νερο δεν εχει σταθερές τιμες .. το εχς παρατηρησει και ειναι δυσκολο να επιβιωσει καποιο ψαρι για αυτο παντα οταν φτιαχνω ενυδρειο δοκιμαζω με χρυσοψαρα .. ειναι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

ναι.

υπάρχουν τρόποι στρωσίματος που δεν είναι επώδυνοι για κανένα ζωντανό.

γιαυτό και σου προτείνω να ψάξεις λίγο στο φόρουμ. :)

έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για στρώσιμο ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα να πειραματιστείς με τα χρυσόψαρα.Υπάρχουν τε τέστ για να σου δείξουν πως πάει το ενυδρείο σου.Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Από λίτρα είσαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο είναι καλά να δείς και αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σε ολους σας και καλη εβδομάδα. Οπως ειχα αναφέρει και στον χαιρετισμό μου ετοιμάζω ένα ενυδρείο 420 λιτρα για αφρικανικες κιχλιδες. Εχω 2 ερωτήσεις προς το κοινό :

1) Ειναι εφικτό σε αυτο το μέγεθος (200χ40χ60) να φιλοξενίσω τα απιστευτα FRONTOSA η θα ειναι στεναχωρα για αυτους τους βασιλιάδες ?

2) Σκεφτικα επείδη δεν θα βάλω ψάρια απο τώρα ετσί και αλλιώς να φυτέψω μερικές βελισνέριες και μερικές ανούβιες να μεγαλώνουν κατά το στρώσιμο του ενυδρείου ειναι καλή ιδεα ? Μέχρι το ''στρώσει'' το ενυδρείο θα φυλοξενεί 2 - 3 χρυσόψαρα που θα μου τα χαρισει ενα φίλος (απο οτι καταλαβαινετε θα θυσιαστούν μάλον !!)

αυτα προς το παρον σας χαιρετώ και πάλι ολους καλοι μου φιλοι !!!

Γιωργος - Ηρακλειο

Το μήκος του ενυδρείου θα έλεγα οτι καλύπτει τις προδιαγραφές άνετα ,με προβληματίζει το βάθος που είναι μόνο 40 cm γιατί μην ξεχνάμε οτι φτάνουν τα ψάρια τα 30-40 cm.Να περιμένουμε και την υπόλοιπη ομάδα να πεί την γνώμη της.Μπορόμε να σου προτείνουμε και άλλα ψάρια.

Καλώς ήλθες στην Αφρική!!

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του ενυδρείου θα έλεγα οτι καλύπτει τις προδιαγραφές άνετα ,με προβληματίζει το βάθος που είναι μόνο 40 cm γιατί μην ξεχνάμε οτι φτάνουν τα ψάρια τα 30-40 cm.Να περιμένουμε και την υπόλοιπη ομάδα να πεί την γνώμη της.Μπορόμε να σου προτείνουμε και άλλα ψάρια.

Καλώς ήλθες στην Αφρική!!

:)

Πολύ σωστη παρατήρηση Σωκράτη.Είναι παράγοντας που πρέπει να ληφθεί σοβάρα υπόψη,κάθως μπορεί να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με την κίνηση τους μέσα στο ενυδρείο στο μέλλον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κανε κατι διαφορετικο..... αν θες.....

H A P S

ή tropheus moori ( Ταγκανίκα ) .

:)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το στρώσιμο σίγουρα έχει διάφορους τρόπους, κάνε το πιο εύκολο και γρήγορο: βρες μπόλι από φίλο, ρίξε το μέσα στο φίλτρο και είσαι έτοιμος... Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι και να παιδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το στρώσιμο σίγουρα έχει διάφορους τρόπους, κάνε το πιο εύκολο και γρήγορο: βρες μπόλι από φίλο, ρίξε το μέσα στο φίλτρο και είσαι έτοιμος... Δεν χρειάζεται να παιδεύεσαι και να παιδεύεις...

ΠΡΟΣΟΧΗ στην ΙΧΘΥΟΦΟΡΤΙΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1000 ευχαριστω για τις οδηγιες και πραγματικα χαρικα ιδιαιτερα για την ευαισθησία που δειξατε στο ζητημα για τα χρυσοψαρα και εχετε απολυτο δίκιο. Τελικα αγόαρασα ολο το κιτ με τα αντιδραστηρια για τις πληρης μετρησεις στο ενυδρειο. Κανενα προβλημα λοιπόν θα το στρώσω χςρίς ταλαιπωρείες και χωρίς απώλειες φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1000 ευχαριστω για τις οδηγιες και πραγματικα χαρικα ιδιαιτερα για την ευαισθησία που δειξατε στο ζητημα για τα χρυσοψαρα και εχετε απολυτο δίκιο. Τελικα αγόαρασα ολο το κιτ με τα αντιδραστηρια για τις πληρης μετρησεις στο ενυδρειο. Κανενα προβλημα λοιπόν θα το στρώσω χςρίς ταλαιπωρείες και χωρίς απώλειες φυσικά...

Μπραβο :thumbup:

Σωστοτατος :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σου δινω και υαλομβαβακα δικο μου που ειναι καιρος να τον αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...