Jump to content

νερο α/ο και νερο απιονισμενο


kostas disc

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ έχω μια απορία...θέλω να μάθω τι διαφορές παρουσιάζει το νερό ως "καθαρότητα" οταν παράγετε με την μέθοδο αντίστροφης όσμωσης και όταν παράγετε με απιονισμο??ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

στην θεση σου θα ρωτουσα στο water waves για μια "σωστη" απαντηση! μιας και είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ τους οφείλουν να γνωρίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο καθαρό νερό είναι το απεσταγμένο και αν κάποιος επιθυμεί και το κόστος δεν είναι παράγοντας μπορεί να αποκτήσει μια μικρή μονάδα παραγωγής, χρησιμοποιούμε στο εργαστήριο της σχολής για υψηλής καθαρότητας σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα φίλτρα Αντίστροφης Όσμωσης αφαιρούν το 95%-98% των πρόσθετων παραγόντων του νερού.

Η ρητίνη απιονισμού κάνει χρήση την ανταλλαγή ιόντων ώστε να κατακρατήσει τα υπολείμματα σκληρότητας που περνάνε από την όσμωση.

Όμως αν το νερό περάσει μόνο από την ρητίνη (απιονισμός) τότε το νερό απλά δεν θα έχει σκληρότητα. Η ρητίνη δεν θα απομακρύνει άλλα στοιχειά από το νερό (νιτρικά, χλώριο κλπ). Η καλύτερη λύση είναι ο συνδυασμό. Η όσμωση πετάει όλα τα στοιχεία στην αποχέτευση και η ρητίνη αναλαμβάνει ότι περάσει από την μεμβράνη.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ έχω μια απορία...θέλω να μάθω τι διαφορές παρουσιάζει το νερό ως "καθαρότητα" οταν παράγετε με την μέθοδο αντίστροφης όσμωσης και όταν παράγετε με απιονισμο??ευχαριστώ προκαταβολικά :rolleyes:

Με ολα τα αλλα αδιαφορα , ο απιονισμος παραγει νερο της υψηλοτερης καθαροτητας απο την αντιστροφη οσμωση.

Αν δηλαδη ειχαμε απεριοριστους πορους και τον περιορισμο να χρησιμοποιησουμε μονο μια τεχνολογια απο τις δυο , τοτε ο απιονισμος θα εκανε την καλυτερη δουλεια.

Αυτο στην πραξη δεν λεει πολλα και η επιλογη της μεθοδου εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...