Jump to content

Ενυδρειο στιλ Τσιονογλου


Ζ.Χ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Το παλιο ενυδρείο διαλύθηκε και πλέον εδώ και 40 μερες περίπου έχει την παρακάτω μορφή δεκτά σχόλια.

post-9257-1269027557_thumb.jpg

post-9257-1269027583_thumb.jpg

post-9257-1269027600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και παραμένει μια πανέμορφη σύνθεση, ένα ενυδρείο προς μίμηση

Πολύ όμορφα πιασμένα όλα τα φυτά πάνω στα ξύλα.

Πες μας τι φυτά έβαλες (εκτός από αυτά που είναι φανερά) Βλέπω moss, κρπτοκορύνες, ανουμπιες, έχεις και βαλισνέρια πίσω ? Το ξύλο δε.... τρελλαίνομαι με τις ρίζες (moorwood??)

:D;)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις:1,20 Χ 0,52 Χ 0,80.

Όγκος:400 Λίτρα καθαρά.

Κατηγορία:Φυτεμένο ενυδρείο στυλ ΖΟΥΓΚΛΕ .

Φυτά: Anubias barteri var. nana,Bolbitis heudelotii,Cardamine lyrata,Cryptocoryne crispatula var. balansae,Microsorum pteropus "Narrow",Monosolenium tenerum,Pogostemon helferi,Riccardia graeffei,Sagittaria subulata,Staurogyne sp.,Taxiphyllum barbieri (Vesicularia), Vesicularia dubyana "Christmas". Ψάρια / Άλλα είδη:50 Hyphessobrygon amandae, 12 Nanostomus beckfordi,4 Otocinclus macrospilus,10 Cardina japonica,30+ Neocaridina heteropoda,10 Caridina cantonensis (Bee).

Διακοσμητικά υλικά:

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.): Βράχοι Atlas,Ξύλα Red moor,χαλίκη υπόστρωμα Seachem flourite,λεπτοκοκκο μη ασβεστολιθικο χαλίκι και υποστρωμα Tetra.

Φόντο:Δεν υπάρχει γιατι το ενυδρείο είναι 2 όψεων ως διαχωριστικό χώρου.

Φωτισμός:2 Χ 150 ΜΗ 5200Κ.

Διάρκεια φωτισμού:5 1/2 ώρες.Προς το παρόν

Φιλτράρισμα:2 Χ 2028ΕΗΕΙΜ Φουλ με βιολογικό υλικο και τα σφουγγάρια τους.

Θερμοστάτης:2Χ300W εξωτερικοί Hydor.

Λίπανση:Σχεδόν τίποτε παρα μόνο 2 ml Seachem Flourish μετα απο την αλλαγή νερου. Παροχή CO2:΄Πλήρες σύστημα CO2 με Controller PH (180Φυσ/λεπτό)

Παράμετροι:

pH:6,75

Γενική σκληρότητα (GH):9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<5

Φωσφορικά (PO4):0,25

Αλλαγές νερού:40% κάθε Σάββατο με νερό 100% από ΑΟ με την προσθήκη Trace και ηλεκτρολυτών (στην κατάλληλη θερμοκρασία πάντα)

Θερμοκρασία:25οC

Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρείο τρέχει με τα υπάρχοντα φυτά εδω και 50 μέρες ,η ανάπτυξη τους είναι ικανοποιητική ,εκτός απο το Staurogyne sp. που μου εβγαλε την πίστη στην αρχη ,αλλά τώρα άρχισε να ανακάμπτει.

Προσωρινά έχουν μπει και λιγα φυτά επιφανείας (Pistia) τα οποία αργότερα θα βγούν.Λόγω της κυκλοφορίας τα φυτά επιφανείας δεν παραμένουν σε ένα σημείο για αυτό και δεν δημιουργούν πρόβλημα στον φωτισμό των υπόλοιπων φυτών,παρέχουν όμως την αίσθηση της ασφάλειας στα Nanostomus τα οποία την ωρα του φαγητου στην αρχή ηταν πολύ δειλα ,αλλα με την προσθηκη των φυτών επιφανείας ανεβενουν μέχρι την επιφάνεια ανάμεσα στις ρίζες αυτών και τρέφονται ανενόχλητα ακολουθόντας την κίνηση των φυτών.

Ανδρέα τα moorwood γιατυι δεν σου αρέσουν.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα τα moorwood γιατυι δεν σου αρέσουν.

__________________

Ευχαριστούμε για την πλήρη περιγραφή Σταύρο !!!!

Με παρεξήγησες ! Τρελαίνομαι για moorwood σημαίνει ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥΥΥΥ !!!

Μάλιστα μετά από πάνω από χρόνο που έψαχνα, βρήκα πριν δύο εβδομάδες δύο τεμάχια σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης, τα χτύπησα επί τόπου και άλλαξα διακόσμηση στο φυτεμένο μου μόνο και μόνο για να τα βάλω. Είναι το πιο αγαπημένο μου ξύλο για ενυδρεία (δίνει αυτή την παραμυθένια αίσθηση ή τέλος πάντων απόκοσμη)

Μπράβο και πάλι Μπράβο Σταύρο

:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την πλήρη περιγραφή Σταύρο !!!!

Με παρεξήγησες ! Τρελαίνομαι για moorwood σημαίνει ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥΥΥΥ !!!

Μάλιστα μετά από πάνω από χρόνο που έψαχνα, βρήκα πριν δύο εβδομάδες δύο τεμάχια σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης, τα χτύπησα επί τόπου και άλλαξα διακόσμηση στο φυτεμένο μου μόνο και μόνο για να τα βάλω. Είναι το πιο αγαπημένο μου ξύλο για ενυδρεία (δίνει αυτή την παραμυθένια αίσθηση ή τέλος πάντων απόκοσμη)

Μπράβο και πάλι Μπράβο Σταύρο

:D

Sorry Ανδρέα που κατάλαβα λάθος

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο στρατηγε.δεν περιμενα προσωπικα κατι κατωτερο απο τα χερια σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και παλι.

Ειναι πιο ξεκουραστο σιγουρα απο το προηγουμενο, ετσι?

Να ειναι η μια μερια του ενυδρειου αδεια, μου εχει κατσει και μενα καλη σαν ιδεα.

Γιατι τοσο μεγαλη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και παλι.

Ειναι πιο ξεκουραστο σιγουρα απο το προηγουμενο, ετσι?

Να ειναι η μια μερια του ενυδρειου αδεια, μου εχει κατσει και μενα καλη σαν ιδεα.

Γιατι τοσο μεγαλη αλλαγη νερου?

Απο συνήθεια και επειδη σιγα σιγα θα αρχίσει και η κανονική λίπανση και φωτοπεριοδος είναι και 70 ψάρια μεσα και ταίζω και αρκετα να μη χαλάσουμε και τις παλιές συνήθειες ε! κόψαμε το κλάδε3μα όλα θα τα κόψουμε βρε Σπύρο. :D

Link to comment
Share on other sites

....τσ...τσ...τσ....μπαααα ,χαλια ειναι.....

:D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολυ ωραιο στησιμο.

Αυτην της νοοτροπιας εχω γινει και εγω (μισο αδειο μισο γεματο).

Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι να βλεπω τυλιγμενα ξυλαρακια με moss.

Εκτος κι αν ειναι φρεσκοστημενο το ενυδρειο και περιμενεις να μεγαλωσει και να "πεσει" φυσιολογικα η moss στο χωρο

Η πετρα που εχεις πολυ ωραια, πως ονομαζεται?

Δεν ειναι σβεστολιθικη ετσι?

Ο εξοπλισμος, φιλτρα θερμαντηρες κλπ που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο!!!

Συγχαρητήρια!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο στησιμο

Αυτην της νοοτροπιας εχω γινει και εγω (μισο αδειο μισο γεματο).

Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι να βλεπω τυλιγμενα ξυλαρακια με moss.

Εκτος κι αν ειναι φρεσκοστημενο το ενυδρειο και περιμενεις να μεγαλωσει και να "πεσει" φυσιολογικα η moss στο χωρο

Η πετρα που εχεις πολυ ωραια, πως ονομαζεται?

Δεν ειναι σβεστολιθικη ετσι?

Ο εξοπλισμος, φιλτρα θερμαντηρες κλπ που ειναι?

Ευχαριστώ.Για τα ξυλάκια ,απόψεις και γούστα είναι αυτά ,προσωπικά μου αρέσουν πολύ και έτσι θα παραμείνει η moss επάνω τους με συχνό κλάδεμα ,δεν θέλω να ξεφύγει παραπάνω.

Το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες περίπου.

Η πέτρες ονομάζονται Άτλας απο το Leroy. Μονο το σημείο που είναι άσπρη είναι ασβεστολιθικό.

Εξοπλισμός καλα να είναι το AZAXα κάνει αόρατα :D Θερμοστάτες εξωτερικοί Lilly pipe γυάλινα μόνο η διάχυση του CO2 βγήκε και το θερμόμετρο που ετσι οπως ήταν πίσω απο τα φυτά και να μην τα έβγαζα τίποτε δεν θα φαινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να πω και γω τη γνωμη μου? :D

Το ενυδρειο σου ειναι ενας ζωντανος πινακας και σιγουρα εχεις βαλει πολυ τεχνη αναμφισβητητα..

Παρολαυτα,σου αρεσει τοσο πολυ κατι τοσο αφυσικο......??

Ολη αυτη η εικονα παραπεμπει σε κατι πολυ στημενο και παρεμβαση του ανθρωπου και μονο...σε ηρεμει οταν το βλεπεις?Εχει πολυ ''ενταση'' σαν εικονα νομιζω...

Τετοια ενυδρεια στηνονται με λογικη διαγωνισμου και αν εχεις κανει στησιμο με τετοιες προοπτικες, ευχομαι οτι καλητερο αλλα και παλι για μενα ειναι κριμα να εχουνε μπει τετοια στανταρτς στους διαγωνισμους τα οποια ωθουνε τους δημιουργους να απομακρυνονται απο την ηρεμια που προσφερει ενα ενυδρειο...

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις, τη γνωμη μου ειπα... :thumbup:

Βαρατε αλυπητα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας παιδια. :D Σπύρο βαράτε οσο θέτε δεν έχω ανάγκη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...ειναι παραπανω ενα κλικ απο τελειο? ....ειναι απιθανο! :D

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλό, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να πω και γω τη γνωμη μου? :D

Το ενυδρειο σου ειναι ενας ζωντανος πινακας και σιγουρα εχεις βαλει πολυ τεχνη αναμφισβητητα..

Παρολαυτα,σου αρεσει τοσο πολυ κατι τοσο αφυσικο......??

Ολη αυτη η εικονα παραπεμπει σε κατι πολυ στημενο και παρεμβαση του ανθρωπου και μονο...σε ηρεμει οταν το βλεπεις?Εχει πολυ ''ενταση'' σαν εικονα νομιζω...

Τετοια ενυδρεια στηνονται με λογικη διαγωνισμου και αν εχεις κανει στησιμο με τετοιες προοπτικες, ευχομαι οτι καλητερο αλλα και παλι για μενα ειναι κριμα να εχουνε μπει τετοια στανταρτς στους διαγωνισμους τα οποια ωθουνε τους δημιουργους να απομακρυνονται απο την ηρεμια που προσφερει ενα ενυδρειο...

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις, τη γνωμη μου ειπα... :thumbup:

Βαρατε αλυπητα!!! :thumbup:

Εδώ θα διαφωνήσω άλλοι η φιλοσοφία η μια άλλη η άλλη. Εγώ έχω ένα ενυδρείο με τα σκαλαρια όπου τα φυτά οργιάζουν και τα ψάρια ζουν ευτυχισμένα. Επίσης έχω και ένα μικρό όπου εκεί δημιουργώ πίνακες. Είναι ένα παραπλήσιο χόμπι και αυτό το οποίο δεν έχει να κάνει με τα κλασικά ενυδρεία αλλά με στημένα πράγματα και συνεχή περιποίηση.

Δεν μπορείς να πεις ότι είναι έκτρωμα ή ότι είναι άσχημο είναι στημένο όπως και τα κλασικά ενυδρεία μας. Απλός στα κλασικά προσπαθούμε να κρύψουμε λίγο το στήσιμο ποιο πολύ.

Και στης δυο περιπτώσεις αν βάλουμε τα κατάλληλα ψάρια μέσα δεν θα έχουν πρόβλημα επιβίωσης.

Τώρα στο αν εσένα σε ηρεμεί ή όχι έχει να κάνει με την διαφορετική αντίληψη του κάθε ενός.

Εμένα πχ δεν με ηρεμούν αφρικάνικά παρολου που έχω δει και εξαιρετικά ενυδρεία.

Δεν με ηρεμούν τα καθαρόαιμα δισκοενυδρεία με τα ξύλα και τα καφέ ζουμιά.

Αντιθέτως με αρέσουν τα τελείως αγρία και φυσικά ενυδρεία με της αλγης τα σάπια φύλα και τον βούρκο που δημιουργείτε. Αλλά με αρέσει και η άλλοι άκρη ενυδρεία τύπου διαγωνισμού τα οπαία έχουν μια διαφορετική φιλοσοφία και διαφορετική αντιμετώπιση.

Και δεν με αρέσουν τα ενδιάμεσα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να πω και γω τη γνωμη μου? :D

Το ενυδρειο σου ειναι ενας ζωντανος πινακας και σιγουρα εχεις βαλει πολυ τεχνη αναμφισβητητα..

Παρολαυτα,σου αρεσει τοσο πολυ κατι τοσο αφυσικο......??

Ολη αυτη η εικονα παραπεμπει σε κατι πολυ στημενο και παρεμβαση του ανθρωπου και μονο...σε ηρεμει οταν το βλεπεις?Εχει πολυ ''ενταση'' σαν εικονα νομιζω...

Τετοια ενυδρεια στηνονται με λογικη διαγωνισμου και αν εχεις κανει στησιμο με τετοιες προοπτικες, ευχομαι οτι καλητερο αλλα και παλι για μενα ειναι κριμα να εχουνε μπει τετοια στανταρτς στους διαγωνισμους τα οποια ωθουνε τους δημιουργους να απομακρυνονται απο την ηρεμια που προσφερει ενα ενυδρειο...

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις, τη γνωμη μου ειπα... :thumbup:

Βαρατε αλυπητα!!! :thumbup:

Πλακα κανεις...............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...