Jump to content

Ενυδρειο στιλ Τσιονογλου


Ζ.Χ

Recommended Posts

Ευχαριστω για τα σχόλια.

Οπότε να σχολιάσω και εγω κάτι ,μιας και ασχολούμαι αρκετα χρονάκια με τα ενυδρεία.

Πιστεύω οτι μετα την πάροδο τόσων ετών έχω φτάσει σε ένα επίπεδο που αρχικά ικανοποιεί εμένα και μετα μου δίνει τη δυνατότητα να βοηθάω αρκετους συνχομπίστες της πόλης μου να έχουν φτιάξει αξιόλογα ενυδρεία χωρίς να έχουν μπεί στο τρυπάκι να έχουν φάει πιο μπροστα ενα κάρο λεφτα σε διάφορες βλακείες που θα τους ηταν αχρείαστες.Φυσικά η βοήθεια δεν είναι μέσω του υπολογιστη αλλά χειρονακτική .

Σε πολλούς ισως να μην αρέσει να έχουν ενα ενυδρείο με υγειή ψάρια αρκετα δυσκολά πολλές φορες που τυχαίνει να αναπαράγονται κιόλλας (χαρίζονται δωρεαν)να έχει υγειή φυτά που πολλαπλασιάζονται (χαρίζονται και αυτά).Σεβαστη και αυτη η αποψη βαριέμαι ,δεν έχω χρόνο,δεν έχω λεφτα για εξοπλισμό,ισως δεν έχω τις γνώσεις;

Αλλά πολλές φορες μου φαίνεται οτι γίνονται σχόλια μόνο για να γίνονται (Πχ σε κάποιο άλλο φόρουμ εγινε σχόλιο οτι η αριστερη πάνω πλευρα του ενυδρείου είναι άδεια.

Λές και όλη η αριστερη πλευρα δεν είναι άδεια).

Στο τέλος αυτό που έχω δεί είναι οτι πιο πολύ αγχωμένοι είναι και ψυχολογικά και οικονομικά αυτοί που προσπαθούν να κάνουν κάτι και δεν τους βγαίνει (αλγες κλπ κλπ).Προσωπικά είμαι χαλαρός ηρεμος κοιμάμαι μπροστα στο ενυδρείο και το απολαμβάνω με ελάχιστο χρόνο ασχολίας.Αν δεν με ηρεμούσε και με ξεκούραζε θα είχα σταματήσει το χόμπι προ πολλού (όπως έκανα με τα ωδικά πτηνά) και ουτε θα έτρεχα δεξια αριστερα να βοηθάω συνχομπίστες.

Ολα αυτά φιλικά (πραγματικα ε).Α και δεν παρεξηγιέμαι ποτέ.Πραγματα που δεν βλάπτουν εμένα ,την οικογένεια μου,την υγεία και το πορτοφόλη μου δεν με απασχολούν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη απο 'τι βλεπω αρχιζει και βαραινει το κλιμα, αν και δεν νομιζω να μου επιβαλεται ας απολογηθω... :D

Η γνωμη που εξεφρασα εχει μονο και μονο τη λογικη της φυσικοτητας.

Πουθενα στη φυση δεν θα βρισκαμε κατι τοσο προσεγμενο και περιποιημενο σαν ενα ωραιο ανθοδοχειο.

Εγω ειμαι πιο πολυ οπαδος της φυσικοτητας και του πιο ''ατημελητου & παραμελημενου'' (στο ματι, γιατι στην πραξη ισως εχει πιο πολυ δουλεια απο το δικο σου ενυδρειο).

Δεν κανω ενα σχολιο ετσι απλα για να το κανω, παρουσιαση κανεις αλλωστε και ποτε κανενας δεν ακουσε μονο μπραβο...!! :thumbup:

Οποιος παρουσιαζει κατι, ειναι ετοιμος να δεχτει ολα τα σχολια. :thumbup:

Καλα λογια λεω για το ενυδρειο σου φιλε Σταυρο, λεγοντας ευθεως οτι ειναι πολυ ''δυνατο'', αλλα αυτη η δυναμικοτητα του βγαζει μια ενταση που εμενα προσωπικα δεν με ηρεμει και δεν μου αρεσει.

Νομιζω πως επετρεπεται να εχει ο καθενας την αποψη του σωστα?

Και σε εσενα συμφωνα με τα στανταρτς που βλεπω και εχεις, σιγουρα δεν θα σου αρεσει το δικο μου ενυδρειο, δεν θα ενοχληθω....το γουστο ειναι παντα υποκειμενικο και αλλοιμονο μας αν ειχαμε ολοι το ιδιο....

Αλλοι ξανθιες....αλλοι μελαχρινες... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σταύρο πολυ όμορφο το ενυδρείο σου όπως εξαιρετικές και οι φωτό.

Ενυδρεία του τύπου αυτού δείχνουν άνθρωπους με ιδιαίτερη υπομονή και ταλέντο στα εικαστικά,Μπράβο.

Θα σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Αγαπητέ original το κλίμα κατά τη γνώμη μου δεν έιναι καθόλου βαρύ αντίθετα θα έλεγα.Βέβαια αν το κλίμα πάει να γίνει βαρύ θα το διορθώσουμε.

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πιο πολυ οπαδος της φυσικοτητας και του πιο ''ατημελητου & παραμελημενου'' ...

Νομιζω πως επετρεπεται να εχει ο καθενας την αποψη του σωστα?

Και εμενα τα φυσικα και επιμελως ατημελητα μου αρεσουν και δικιος εχεις φυσικα που λες οτι ο καθενας

εχει την αποψη του.

Τις καρεκλιες τις εφαγες για αυτη τη φραση

Παρολαυτα,σου αρεσει τοσο πολυ κατι τοσο αφυσικο......??
Φυσικα του αρεσει κατι τετοιο και ειναι η "δικη του αποψη" για τα ενυδρεια :thumbup::D:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κωστα απο πλευράς μου το κλίμα δεν είναι καθόλου βαρυ,απεναντίας σε προηγούμενο ποστ ανέφερα ποιά πράγματα με ενοχλούν (ξέχασα να γράψω και τους κατεπανάληψιν τζαμπατζίδες) για να καταλάβεις οτι η κρητική δεν με ενοχλεί.Αυτο που μου φάνηκε περίεργο είναι αυτό που επισημαίνει και ο Σπύρος.Προσωπικά τα σχόλια μου για ενυδρεία άλλων είναι ελάχιστα και πάντα είναι ηταν και θα είναι καλοπροαίρετα ετσι ωστε να πάρει ο χομπίστας κουράγιο.Φαντάσου σε καποιον που κάνει παρουσίαση να τον αρπάζαμε απο τα μουτρα λεγοντας το ενυδρείο έχει εκείνο το άλλο και σίγουρα θα σου δημιουργήσει ενταση και αλλα πολλά.Ελπίζω να σε καλυψα οσο μπορω και ένα να ξέρεις δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τίποτε ,απλώς να διατυπώνεις πιο κομψα ορισμένα πράγματα.Πολλές φορες θέλω να τα χώσω σε πολλούς αλλά εφαρμόζω το καλύτερα να μασας παρα να μιλάς .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Κωστα απο πλευράς μου το κλίμα δεν είναι καθόλου βαρυ,απεναντίας σε προηγούμενο ποστ ανέφερα ποιά πράγματα με ενοχλούν (ξέχασα να γράψω και τους κατεπανάληψιν τζαμπατζίδες) για να καταλάβεις οτι η κρητική δεν με ενοχλεί.Αυτο που μου φάνηκε περίεργο είναι αυτό που επισημαίνει και ο Σπύρος.Προσωπικά τα σχόλια μου για ενυδρεία άλλων είναι ελάχιστα και πάντα είναι ηταν και θα είναι καλοπροαίρετα ετσι ωστε να πάρει ο χομπίστας κουράγιο.Φαντάσου σε καποιον που κάνει παρουσίαση να τον αρπάζαμε απο τα μουτρα λεγοντας το ενυδρείο έχει εκείνο το άλλο και σίγουρα θα σου δημιουργήσει ενταση και αλλα πολλά.Ελπίζω να σε καλυψα οσο μπορω και ένα να ξέρεις δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τίποτε ,απλώς να διατυπώνεις πιο κομψα ορισμένα πράγματα.Πολλές φορες θέλω να τα χώσω σε πολλούς αλλά εφαρμόζω το καλύτερα να μασας παρα να μιλάς .

Προς θεου δεν τα χωνω, πιστευω πως εκφραστηκα κομψοτατα και ευγενεστατα!!

Παρολαυτα εγω ειμαι της αντιθετης αποψης οσων αφορα το τι θα πεις σε καποιον για αυτο που εχει καταφερει μεχρι τωρα,

διοτι αν ειναι πεισματαρης και πραγματικα αγαπαει αυτο που κανει θα πεισμωσει και θα παει ενα βημα παραπερα..... :D

Ευχομαι καλη συνεχεια ολοψυχα και να μας χαζεψεις εντελως με το επομενο προτζεκτ..... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ια το αν μου αρέσει κατι τόσο αφύσικο.-

Εστιασες αλλου.

Δεν επισημαινω στο παραπανω ποστ την μη φυσικοτητα του ενυδρειου (κατι που δεν συμφωνω να ονομαζω ετσι το στυλ αυτο ενυδρειων, Προτιμω το ονομα ενυδρειο διαγωνισμου αφου απο τη στιγμη που υπαρχει ζωη μεσα και διατηρειτα σωστα και καλα ειναι απολυτως φυσικο για μενα) αλλα τη διαφορετικοτητα στα γουστα σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...