Jump to content

ταγκανικα


animal

Recommended Posts

νεος στο hobby εχω 1ενυδρειο 70λ καθαρα θελω να κανω βιοτοπο taganika εχω μεσα 2ματσακια valisneria και μπεζ χαλικι πορολιθηκο τι ψαρακια μπορω να βαλω και ποσα?????

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην Αφρικη!!!

Εγω σου προτεινω Neolamprologus Multifasciatus ή Neolamprologus brevis.Κανε μια αναζητηση και θα τα βρεις.

Θα χρειαστεις πολλα κοχυλια(ή αδεια κελυφη σαλιγκαριων) και αμμο.

Απο φυτα αν θες valisneria και anubia.Δεν ειναι αναγκαστικο ομως να βαλεις.Στη θεση σου δε θα εβαζα.

Καλη συνεχεια φιλε μου και οτι θες ρωτας :thumbup:

Μεγαλωνει το AFRICA CLUB :)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο vag0s αλλα κοιτα και τα Ocellatus Gold ή τα stappersi.Μονο ενα χαρεμακι

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητη προυποθεση η αλλαγη του χαλικιου με αμμο,γιατι ολες οι αφρικανικες κιχλιδες αλλες σκαβουν,αλλες φιλτραρουν την αμμο για τροφη.

Με το χαλικι αυτο δεν μπορουν να το κανουν..................

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξαναπω....

κανε μια γυρα στα μαγαζια με χαρτι και μολιβι... δες τι ψαρια απο ταγκανικα εχουν τα μαγαζια, πες μας τι βρηκες και θα σε συμβουλεψουμε αναλογος....

Τα υπολιπα στα ειπαν τα παιδια...

τελος μιας και ειμαστε απο την ιδια πολη, θα σου προτηνα αν θελεις να ερθεις στην συναντηση μας 12 δεκ. μπορουμε εκει να τα πουμε απο κοντα και να σου λυσουμε καθε απορια...

καλη συνεχεια... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απαραιτητη προυποθεση η αλλαγη του χαλικιου με αμμο,γιατι ολες οι αφρικανικες κιχλιδες αλλες σκαβουν,αλλες φιλτραρουν την αμμο για τροφη.

Με το χαλικι αυτο δεν μπορουν να το κανουν..................

Θα συμφωνήσω μαζί σου Στρατό αλλα στο cichlids φόρουμ προτείνουν και άλλες εναλλάχτηκες λύσεις εκτος από άμμο.Εγώ παράδειγμα έβαλα αραγονίτη στο πίσω μέρος του ενυδρείου που είναι οι πέτρες και μποροστά σπασμένα κοχύλια, το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο όμορφο κατά την γνώμη μου και συνάμα να πω μονα τους τα ψαρια ανακάτεψαν την άμμο με τα σπασμένα κοχύλια, και φιλτράρουν την άμμο κανονικά.

Αυτό είναι πάντα η δικη μου άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες.ηθελα να παρω αμμο! αλλα ο τυπος απο τον αμαζονιο μου ειπε πως κανει το υποστρωμα που πηρα και επεμενε. δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως ειναι σαν πορολιθος αποτελειται και απο αμμο παντως

Link to comment
Share on other sites

Oτι και να βαλεις μεσα σαν υποστρωμα πρεπει να ειναι αρκετα μικρο ωστε να μπορει να μεταφερεται απο τα ψαρια και να σκαβουν αναμεσα τους χωρις να τα πληγωνει ... και να ειναι ασβεστολιθικο ωστε να σου ανεβαζει το ph .

Τα κοχυλια ,σπασμενα ή μη , τα κανουν εκεινα οτι θελουν.

Αμμος ή αραγωνιτης , ή ,επειδη ο αραγωνιτης ειναι ακριβως αμμος με αραγωνιτη σε αναλογια ειναι οκ πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα ειναι πολυ ελαφρυ, ανοιχτοχρωμο μικροι κοκοι,νομιζω πως τα ψαρια θα σκαβουν χωρις προβλημα.μου ειπε πως κραταει τη βιολογια.μπορει να ειναι αργονιτης αν ταιριαζει στην περιγραφη.sorry που δεν μπορω να ειμαι πιο κατατοπιστικος.

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα ειναι πολυ ελαφρυ, ανοιχτοχρωμο μικροι κοκοι,νομιζω πως τα ψαρια θα σκαβουν χωρις προβλημα.μου ειπε πως κραταει τη βιολογια.μπορει να ειναι αργονιτης αν ταιριαζει στην περιγραφη.sorry που δεν μπορω να ειμαι πιο κατατοπιστικος.

Μπορεις να ανεβασεις καποια φωτογραφια; :)

Link to comment
Share on other sites

ξερετε μηπως εχει κοχυλια κανενα μαγαζι στη θεσσαλονικη? λεω να παρω απο τη λαικη αλλα δεν μπορω να εχω χαρακα μαζι να μετραω αν το ανοιγμα ειναι τουλαχιστον 2,5 εκ!!

Link to comment
Share on other sites

Χυμα δεν πουλανε; μονο σε διχτακι;

Παντως δεν ξερω τι χοχλιους (σαλιγκαρια) εχετε εκει πανω , παντως εδω κατω εχει ικανοποιητικου μεγεθους . Αλλιως κανεις μια βολτα σε κανενα βουνο και μαζευεις φρεσκα, κατω απο πετρες ή σε κουφαλες ελιων...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον απο λαικη με βλεπω να πηγαινω γιατι για τα βιοτοπικα κοχυλια πρεπει να παω ενα ταξιδι μεχρι ταγκανικα και δεν εχει γουστο

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω κατα τανγκανικα μερια , δεν εχετε βουνα εκει πανω ..

Αν ησουν πιο κοντα θα σου εστελνε μερικα για αρχη αλλα δεν ξερω αν σε συμφερει απο αποψη μεταφορικων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις οδηγιες μιας και ειμαι ψαρι ακομα!εχω καταλιξει σε καποια ειδη ψαριων,οπως lamprologus ocellatus,neolamrologus brevis και multifasciatus,lamprologus stappersi.Στα 70λ ειναι ευκολο να μου πειτε απο αυτα τα ειδη πιθανους συνδιαζμους και μεγιστο αριθμο ψαριων χωρις να ζωριζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...