Jump to content

Sicce 25 αρχαριος στα θαλασσινα


zakkap

Recommended Posts

Σε λιγες μερες παιρνω ενα ενυδρειο 25 λιτρα το οποιο το προοριζω για θαλασσινο.θα μπορουσατε να μου πειτε καποια απλα βηματα για να αρχησω?.Οι παρακατω ερωτησεις πιστευω πως θα μπορουσαν να βοηθεισουν εμενα αλλα και πολλουσ πρωταριδεσ χομπιστες.

καταρχασ το λινκ του ενυδρειου ειναι αυτο: http://www.sicce.com/foto/prodotti_allegati_133.pdf

(πειτε μου την γνωμη σας)

1)Σε αυτο το ενυδρειο δν δινεται προτειν σκιμμερ και κυκλοφοριτες.τα χρειαζομαι ?

2)η διαδικασια της ανιστροφης οσμωσης ειναι απαραιτητη?πως την πετυχαινω?

3)ψαρια οπως το νταμελφισ,το ψαρι κλουν και το μπλε τανγκ θα μπορουσαν να μπου ?αν οχι ποια ψαρια ειναι καταληλα για το 25αρι?

4)Πριν βαλω τα ψαρια στο ενυδρειο,κανω τον γνωστο κυκλο του αζωτου.στο θαλασσινο ενυδρειο γινεται με τον ιδιο τροπο οπωσ και στο γλυκο?

5)Ποιο υποστρωμα ειναι το καταλληλότερο

επιτελουσ τελος,6)τον μικρο υφαλλο απο πετ σοπ θα τον παρω ?

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ακούσεις τη γνώμη μου..... το ξεχνάς το θαλασσινό σε τέτοιο ενυδρείο.

Είναι απαγορευτικό από πολλές απόψεις και πρώτον από έλλειψη εμπειρίας.

Αν κάνεις μια έρευνα στα forum θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για το τι σημαίνει και το τι χρειάζεται ένα θαλασσινό ενυδρείο.

Απλά και μόνο για να καταλάβεις.. ότι ένα Blue Tang θέλει από μόνο του 300 λίτρα ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για κάποιους έμπειρους στο hobby χρήστες.

Το να διατηρήσεις τέτοιου μεγέθους nano απαιτεί αρκετή εμπειρία διότι οι παράμετροι του νερού (λόγω του όγκου) μεταβάλλονται πριν καλά καλά το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο φίλος Aiolos είναι ότι είναι πιο δύσκολο ένα nano reef απο ένα με περισσότερα λίτρα!

Δεν θα έλεγα απαγορευτικό αλλά δυσκολότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμαθα σχετικα με αυτο το θεμα,προφανως θελει και καποια εμπειρια το ολο θεμα.Ας μιλησουμε υποθετικα,καποιος ο οποιος εχει αυτην την εμπειρια τι ψαρια θα επελεγε για το 25ρι ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως 1 μικρο ψαρι και μονο.

Οι εμπειροι θα προσθεταν ενα skimmer και αρκετες λαμπες παραπανω και θα εβαζαν καποια ευκολα κοραλια μονο.Ψαρι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Skimmer - Τι είναι και τι κάνει

SKIMMER, είδη και λειτουργία

Επισης προτεινω να διαβασεις και αυτα: 1,2,3

Αφου τα μελετησεις,οτι απορια εχεις,εδω ειμαστε

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολυ χρήσιμες και αναλυτικες οι οδηγίες (θέλουν παραπάνω μελέτη βέβαια), αλλα γενικώς με αποθαρύνατε λίγο....

Είμαι ενας χομπιστας μέτριας εμπειρίας εδω και 1,5 χρονο περίπου, και το γλυκο μου ενυδρείο "τρέχει" χωρίς προβλήματα.

Ενδιαφέρομαι για ενα nano-reef χωρίς πολλά ψάρια (άντε 1-2 clown).

Πόσο δύσκολη μπορεί να είναι δλδ βρε παιδιά η συντήρησή του??

Και από κόστος??

p.s. Συμφωνώ απολύτως για τα καταστήματα & τις γνωσεις και συμβουλές που παρέχουν (την έχω πατήσει άσχημα).

Και ερωτώ: Αν αποφασίσω τελικά να "στήσω" ένα nano-reef, από ποιόν θα πάρω συμβουλές τι να προτιμήσω, τι να προσέξω, τι να αποφύγω??

Να πάω στο μαγαζί που ψωνίζω & να ζητήσω να με "καθοδηγήσουν"?? και αν την "πατήσω"???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Έγινε επεξεργασία - grafistas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρήσιμες και αναλυτικες οι οδηγίες (θέλουν παραπάνω μελέτη βέβαια), αλλα γενικώς με αποθαρύνατε λίγο....

Είμαι ενας χομπιστας μέτριας εμπειρίας εδω και 1,5 χρονο περίπου, και το γλυκο μου ενυδρείο "τρέχει" χωρίς προβλήματα.

Ενδιαφέρομαι για ενα nano-reef χωρίς πολλά ψάρια (άντε 1-2 clown).

Πόσο δύσκολη μπορεί να είναι δλδ βρε παιδιά η συντήρησή του?? δεν είναι απλώς δύσκολη,θέλει διάβασμα και υπομονή

Και από κόστος?? ανάλογα τα λίτρα και τι θες να κάνεις.

p.s. Συμφωνώ απολύτως για τα καταστήματα & τις γνωσεις και συμβουλές που παρέχουν (την έχω πατήσει άσχημα).

Και ερωτώ: Αν αποφασίσω τελικά να "στήσω" ένα nano-reef, από ποιόν θα πάρω συμβουλές τι να προτιμήσω, τι να προσέξω, τι να αποφύγω??διάβασμα,πληροφορίες από το φορουμ

Να πάω στο μαγαζί που ψωνίζω & να ζητήσω να με "καθοδηγήσουν"?? και αν την "πατήσω"???αν τους εμπιστεύεσε και σου δειχνουν οτι εχουν γνώσεις,σύγκρινε αυτα που σου λένε με αυτά που διαβάζεις εδώ και πράξε ανάλογα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Εγώ θα σου πρότεινα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 90+ για να δοκιμάσεις την αλμύρα.

Και πολύ διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω την άποψη μου στο θέμα μιας και έχω σχετική εμπειρία απο nano reef :P .

Στα μικρά λίτρα για διατήρηση reef και το τονίζω για διατήρηση reef και όχι απλά για να βάλεις ένα κλοουνάκι και καμιά γαρίδα, είναι πολύ δύσκολο λόγω κόπου, μεγάλη και συχνή ενασχόληση με σχετικά χαμηλό κόστος συντήρησης(ρεύμα, αλάτι, ζουμιά), απο τα 100 λίτρα μέχρι τα 250-300 ο κόπος μειώνεται κάπως καθώς και η ενασχόληση και το κόστος ανεβαίνει στο διπλάσιο , στα μεγάλα reef άνω των 300 λίτρων μειώνεται αισθητά η ενασχόληση λόγω μεγαλύτερης σταθεροποίησης των παραμετρων με την προσθήκη ειδικά και CR αλλά αυξάνεται αισθητά το κόστος ανάλωσης ρεύματος και αλατιου.

Και τώρα στο ζουμί :lmao:

Όσο μικρό ή μεγάλο και να είναι το ενυδρείο που θα επιλέξεις αν δεν διαβάσεις αρκετά ως πάρα πολύ η αποτυχία θα είναι η ίδια και απλά το κόστος μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Σου προτείνω σαν αρχάριος να μελετάς καθημερινά για αρκετό καιρό τα θέματα που αναπτύσονται στο forum και να κάνεις συχνές βόλτες στα καταστήματα για να εξικοιώνεσε με τα ζωντανά, όταν νιώσεις έτοιμος μπορείς να ξεκινήσεις με ένα όμορφο 60-100 λίτρα.

Αυτό θα σου γλυτώσει χρήματα, απογοήτευση και πάνω απ' όλα χρόνο που θα ξοδέψεις. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...