Jump to content

Πως θα φτιαξω πλατη ενυδρειου αντι για αφησα..?


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα για αλλη μια φορα!

Μετα απο πολλα πολλα ενυδρεια που εχω κοιταξει συμπερανα πως δεν μου αρεσουν γιατι δεν εχουν ομοιομορφο βυθο, και κυριος εχουν αφησες η ακομα χειροτερα και καθολου..

Γι' αυτο λοιπον επειδη και εγω εχω μια αφησα μεν που μοιαζει με τους βραχους μου αλλα για πιο ομορφη κατασταση θελω να κανω μια κατασκευη.. σαν να υπαρχει τοιχος στη πλατη του ενυδρειου.

Εχω ακουσει απο φελλο... η και απο χοντρο φελιζολ διαμορφωμενο και περνοντας το με συλικονη θα ριξω αμμο απο υφεστιακη λαβα (που σπαει και ευκολα) και πολλα μικρα κομματακια.

Νομιζω πως ετσι δεν θα φαινεται κατι ασχημο!

Να και μερικες φωτογραφιες για καλυτερα αποτελεσματα.

Εχει κανεις κατι να προτινει.......?

Δν ξερω αν αυτη ειναι η καλυτερη λυση!

Πραγματικα περιμενω τις απαντησεις σας.............

Ευχαριστω..

post-10214-1260294153_thumb.jpg

post-10214-1260294164_thumb.jpg

post-10214-1260294173_thumb.jpg

post-10214-1260294189_thumb.jpg

post-10214-1260294199_thumb.jpg

post-10214-1260294206_thumb.jpg

post-10214-1260294215_thumb.jpg

post-10214-1260294227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι προτάσεις που αναφέρεις είναι και οι πιό συνηθισμένες.

Εχεις σκεφτεί κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου, το background προσθέτει στην εικόνα τού ενυδρείου, αν και δεν έχω σε κανένα από τα δικά μου. Πρόσεξε το, όμως, γιατί στις DIY πλάτες δύσκολα βγαίνει φυσικό το αποτέλεσμα και υπάχει μια λεπτή γραμμή που χωρίζει το ωραίο και φυσικό από το kitch. Θέλει πολύ μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι συνηθησμενο αλλα δεν σημαινει πως θα ειναι και ασχημο!

Ετσι κι αλλιως απο κατασευη σε κατασκευη διαφερει..

Δεν ξερω βεβαια αν το φελιζον μεσα στο νερο κανει καλο απο θεμα χημειας και τι βγαζει στο νερο,

αλλα δεν ξερω και αν θα μαλακωσει πολυ με τον καιρο και αρχισει και φευγουν κομματια!!!

Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με το φελλο.

Δεν μπορω να σκευτω κατι αλλο μεχρι στιγμης.

Ελπιζω πως κατι θα βρω..

Οσο για τα αγοραστα ειναι πολυ ακριβα και δεν αξιζει.

Ασε που ειναι πολυ ψευτικα στο ματι.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Θέμα χημείας τού φελιζόλ δεν υπάρχει.

Το μόνο κόλπο για να μη ξεφτίζει ή να φεύγουν κομμάτια είναι ΠΟΛΥ σιλικόνη

Εκεί που θα έχεις απώλειες είναι στα σημεία που θα κολήσεις άμμο, αφ' ενός μεν θέλει αρκετή για κα κολήσει η άμμος, αφ' εταίρου δεν πρέπει να πέσει πολύ γιατί θα φαίνεται ένα άσχημο μίγμα άμμου-σιλικόνης πολύ γερό μεν, καθόλου φυσικό δε.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα απο τα Background που μας παρουσιαζεις στις φωτο ειναι αγοραστα γνωστων αιτεριων...

Η γνωμη μου ειναι πως εχουν πολυ ομορφο αποτελεσμα αλλα για ενυδρια με πλατος 50+ποντους γιατι αν στους 30 ποντους αφαιρεσεις τους 5 που ειναι το Background χανεις πολυ χωρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σε βοηθησει λιγο... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello every body!

η αλήθεια είναι ότι ψάχνομαι και εγώ για ένα πρωτότυπο background.

Η έτοιμες λύσεις είναι αλήθεια ότι είναι ακριβές και τα σχέδια τους περιορισμένα.

Σκέπτομαι να δοκιμάσω να πάρω φελιζολ 20 cm πάχος και μάκρος όσο το ενυδρείο και να παίξω επάνω του με φλόγιστρο, δημιουργώντας έτσι έναν ακατέργαστο βράχο και κάποιες σπηλιές. Ίσως με λίγο τύχη και προσπάθεια να πετυχω ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Λέω 20 cm γιατί λιώνοντας το, να γίνει λεπτο σε μερικά σημεία και σε άλλα σημεία να εκμεταλλευτώ το πάχος του, μετά να το αλείψω με τσιμέντο ταχείας πήξεως σε διαφόρους γήινους χρωματισμούς.

Γνώμη μου είναι ότι η σιλικόνη σε συνδυασμό με άμμο δεν θα έχεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα, άσε που θα αρχίσουν να ξεκολλανε σιγά σιγά με τον καιρό και θα φανεί το φενιζολ.

Peace and love!

Link to comment
Share on other sites

Hello every body!

η αλήθεια είναι ότι ψάχνομαι και εγώ για ένα πρωτότυπο background.

Η έτοιμες λύσεις είναι αλήθεια ότι είναι ακριβές και τα σχέδια τους περιορισμένα.

Σκέπτομαι να δοκιμάσω να πάρω φελιζολ 20 cm πάχος και μάκρος όσο το ενυδρείο και να παίξω επάνω του με φλόγιστρο, δημιουργώντας έτσι έναν ακατέργαστο βράχο και κάποιες σπηλιές. Ίσως με λίγο τύχη και προσπάθεια να πετυχω ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα.

Λέω 20 cm γιατί λιώνοντας το, να γίνει λεπτο σε μερικά σημεία και σε άλλα σημεία να εκμεταλλευτώ το πάχος του, μετά να το αλείψω με τσιμέντο ταχείας πήξεως σε διαφόρους γήινους χρωματισμούς.

Γνώμη μου είναι ότι η σιλικόνη σε συνδυασμό με άμμο δεν θα έχεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα, άσε που θα αρχίσουν να ξεκολλανε σιγά σιγά με τον καιρό και θα φανεί το φενιζολ.

Peace and love!

Sorry, απλά και εγώ ψάχνομαι για μια λύση πρωτότυπη, δέχομαι κάθε άποψη και κριτική και ιδέες πάνω απ`όλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι τέτοιο όπως λέει και ο φίλος nikoscorsa το έκανα και εγώ με μεγάλη επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάτι τέτοιο όπως λέει και ο φίλος nikoscorsa το έκανα και εγώ με μεγάλη επιτυχία :)

ok Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ι ιδεα με το φελλο αλλα ισως οταν μαλακωσει πολυ αρχισει και διαλυει!

Η ακομα μηπως το τσιμπανε και οι αφρικανες..

Παντως πιστευω πως ειναι καλυτερη λυση απο το φελιζολ.

Θα το μελετησω.....

Εγω ομως εχω ενα προβλημα!

Πως θα καταφερω να κολλησω το φελλο στο τζαμι αφου το ενυδρειο μου ειναι γεματο νερο και στρωμενο εδω και πολυ πολυ καιρο...?

Αντε να βγαλω το 50% με 60% για να μπορεσει να κολλησει λιγο καλυτερα.

Υπαρχει καποια σιλικονη που δεν ειναι βλαβερη και ειναι ταχειας πυξης...?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν νομιζω να μπορει να γινει τωρα κατι τετιο γιατι η σιλικονη θελει ορες να στεγνοσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου..

Το ιδιο θεμα εχει ξανα απαντηθει και αν εκανες μια αναζητηση στην Μηχανη Αναζητησης θα εβρισκες την λυση πολυ γρηγορα...

Το θεμα που εχει απαντηθει η ερωτηση για την χρηση σιλικονης ενω το ενυδριο ειναι γεματο ειναι Εδω

:D

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να προμηθευτουμε αυτο το υλικο ομως??( τσιμεντο με κολλα ειναι? κατι τετιο) τι θα πρεπει να προσεξουμε επανω στην συσκευασια ωστε να μην ειναι επικύνδινο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...