Jump to content

Χαλίκι και Guppy


achisael

Recommended Posts

Λοιπον σημερα αγορα χαλικι κ καποιες πετρες απο το leroy merlin... καλα ως εδω... κανοντας το τεστ με το ακουαφορτε ειδα οτι μερικες πετρες ηταν ασβεστολιθικες...οι αλλες οκ... ομως το χαλικι ηταν κ αυτο ασβεστολιθικο γιατι αφρησε... λοιπον τι να κανω? να παρω αλλη η δεν παιζει προβλημα γιατι θα βαλω γκαπυ....

κ απ οτι διαβασα τα guppy θελουν ποιο σκληρο νερο...

πειτε μου...

σας ευχαριστω..... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αγορα χαλικι κ καποιες πετρες απο το leroy merlin... καλα ως εδω... κανοντας το τεστ με το ακουαφορτε ειδα οτι μερικες πετρες ηταν ασβεστολιθικες...οι αλλες οκ... ομως το χαλικι ηταν κ αυτο ασβεστολιθικο γιατι αφρησε... λοιπον τι να κανω? να παρω αλλη η δεν παιζει προβλημα γιατι θα βαλω γκαπυ....

κ απ οτι διαβασα τα guppy θελουν ποιο σκληρο νερο...

πειτε μου...

σας ευχαριστω..... :)

επισης το χαλικι το πλενω το ξαναπλενω και στην αρχη γινοταν κατασπρο το νερο...πολυ θολουρα... μετα απο 7-8 πλυσεις εγινε καλυτερο αλλα δεν παυει να ειναι θολο... θα συνεχισω μεχρι να γινει πεντακαθαρο....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαιρετίσματα στη Λάρισα!!! :)

Δεν υπαρχει πρόβλημα με το χαλίκι και τις πέτρες σου.Τα γκαπυ θέλουν σχετικα ουδέτερο ph με μία κάποια σκληρότητα.Εφόσον καποιες ειναι ασβεστολιθικές σίγουρα θα είσαι κοντά στο θετικό αποτέλεσμα :band: Καλό είναι να κάνεις μετρήσεις.Και να μας πείς τα αποτελεσματα.

Μια ιδανική μετρηση για guppy είναι: Ph 7-7.5

gh κοντά στο 25.

Καλή συνέχεια!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο της βρυσης ειναι ηδη σκληρο και αλκαλικο και εσυ βαλεις και πολλα ασβεστολιθικα μεσα, ισως πας για στησιμο ταγκανικα :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα εγώ έχω πολλές μεγάλες και μικρές ασβεστολιθικές πέτρες στο ενυδρείο με γκάπυ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αυτά με νερό βρύσης με PH 7.5 (θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα εγώ έχω πολλές μεγάλες και μικρές ασβεστολιθικές πέτρες στο ενυδρείο με γκάπυ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αυτά με νερό βρύσης με PH 7.5 (θεσσαλονίκη)

Θελεις να πεις οτι η βρυση εχει 7.5 και εχεις βαλεις στο ενυδρειο πολλες ασβεστολιθικες πετρες και παραμενει 7.5?

ΥΓΜε τι μετρας? Θεσ/νικη εχετε μεγαλυτερο πεχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελα ρε αελαρα !!!!

Το χαλικι ξεπλυνετο οσο περισοτερο μπορεις ομως μην περιμενεις να γινει πεντακαθαρο....με τον καιρο στο ενυδρειο θα φυγει η θολουρα και το νερο θα γινει κρυσταλλο !

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι η βρυση εχει 7.5 και εχεις βαλεις στο ενυδρειο πολλες ασβεστολιθικες πετρες και παραμενει 7.5?

ΥΓΜε τι μετρας? Θεσ/νικη εχετε μεγαλυτερο πεχα.

Μετρήσεις με υγρά τεστ της ΑΡΙ.

Όχι να το διορθώσω : της βρύσης το ΡΗ είναι 7.6 περίπου και στο ενυδρείο μου 8.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι εγώ τουλάχιστον δεν είδα δραματική αύξηση του ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...