Jump to content

Juwel Vision 450 με Red Belly


georgepiranha

Recommended Posts

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα, ειμαι νεο μελος ωστοσο παρακολουθω το forum σας αρκετο καιρο και με βοηθησε παρα πολυ για να στησω το τροπικο μου ενυδρειο, ειμαι εντυπωσιασμενος απο τις γνωσεις σας και τις εμπειριες που μοιραζεστε.

Ειμαι ετοιμος να προχωρησω στην αγορα ενος Juvel Vision 450, μαλλον απο το WaterInn και θελω να μοιραστω τους προβληματισμους μου και αν μπορειτε να με βοηθησετε

1. Το συγκεκριμενο ενυδρειο μπορω να το βρω απο καπου αλλου λιγο φθηνοτερα?

2. Ποσα απο αυτα τα πανεμορφα ψαρια μπορει να φιλοξενησει?

3. Το Ph στην περιοχη μου ειναι 7,5 και κατι, πρεπει να το μειωσω και αν ναι πως?

4. Τα ψαρακια μου θελω να τα παρω οσο γινεται πιο μικρα και να τα βλεπω να μεγαλωνουν, αλλα τα petshop που απευθυνθηκα εχουν μεγαλα, τι μπορω να κανω? Αν εχει καποιο μελος γεννητουρια με ενδιαφερει οπωσδηποτε

5. Αν υπαρχει κατι πολυ ειδικο που πρεπει να γνωριζω παρακαλω ξεστραβωστε με

Ευχαριστω Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλως ηρθες και με το καλο το project!! :)

πολυ ωραιο ενυδρειο εχεις διαλεξει να παρεις και θα μπορεσεις να διατηρησεις αξιοπρεπως ενα κοπαδι red bellies!

μια 6αδα ψαρια για αρχη θα ηταν οτι πρεπει!

οταν ενηλικιωθουν και δεις οτι στριμωχνονται,η προχωρας σε μεγαλητερο ενυδρειο,η κανεις την 6αδα,4αδα!

θα χρειαστεις σιγουρα και μια αντιστροφη οσμοση για να μαλακωνεις το νερο σου!

μην βιαζεσαι με το ενυδρειο και θα βρεις σιγουρα και καλητερες τιμες!

περισσοτερα απο τον Αντωνη!

καλη διαμονη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σας ευχαριστω πολυ για το καλωσοριμα και τις ευχες.

Το συγκεκριμενο ενυδρειο το βρηκα και σε αλλο καταστημα πιο φθηνα αλλα το 50% που δινει το waterinn για αλλες αγορες ειναι σημαντικο κινητρο ωστοσο αν γνωριζετε καποιο καταστημα που θα μπορουσα να βρω ενα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα με χαμηλοτερη τιμη θα με βοηθουσε, δεν κοιταω απαραιτητα Juwel.

Προς το παρων σε κανενα καταστημα απο οσα εχω ρωτησει δεν εχει μικρα red belly, ολοι θα φερουν λενε, αγνωστο το ποτε..

Για τη ρυθμιση του Ph θα μπορουσα να το πετυχω με Co2 και Ph controller?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε!

αν θελεις να ξεκινησεις με μικρα παρε μια 10 αδα να τα ευχαριστηθεις.

να ξερεις πως δυσκολα δεν θα εχεις καθολου απωλειες.

σε μικρες ηλικιες συνβαινουν συχνα αυτα κ στην πορεια κ οσο θα μεγαλωνουν βγαζεις κ εσυ καποια κομματια ωστε στην ενηλικιωση να εχεις 5-6 κομματια των 20+ cm!!

αν πας σε μεγαλυτερα δεν θα εχεις τις απωλειες που λεγαμε...

για το ενυδρειο τι σκεφτεσαι απο διακοσμηση?

βρες στην κατηγορια των θηρευτων αναλογου ογκου ενυδρεια για να παρεις ιδεες.

δεν ειναι απαραιτητο να παρεις συστημα co2 για το ph εκτος αν δεν εχεις προβλημα με το οικονομικο.

θα το προτεινα μονο για φυτεμενα με πιρανχα ενυδρεια αλλα αυτα τα ψαρια συχνα κλαδευουν μονα τους.. :thumbup:

αλλιως μια αντιστροφη οσμοση κ τυρφη.

τα ψαρια αυτα βεβαια ειναι πολυ ανθεκτικα κ εχουμε δει ακομα κ γεννες σε νερο βρυσης!!

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, απο διακοσμηση σιγουρα θα υπαρχουν κορμοι, μαυρη αμμο( αν μπορεσω να βρω), και στις προθεσεις μου ειναι να βαλω ζωντανα φυτα οπως εχω και στο μικρουλι μου, με τη βοηθεια σας θα επιλεξω τα πιο ανθεκτικα. Σημερα βρηκα και ενα ενυδρειο 450lt της Resun. Φαινεται αρκετα ποιοτικο και το επιπλο του αρκετα καλυτερο απο αυτο της Juwel στα 650e με 5 χρονια εγγυηση. Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

για ενυδρειο δες κ αυτο το διμετρο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32434&hl=

Πολυ εντυπωσιακο, αλλα με φοβιζει το συνολικο βαρος, μενω στον τριτο και φοβαμαι μην επιβαρυνω την κατασκευη. Θα ξε περναει το τοννο σε βαρος που θα σκειται σε 2 τετραγωνικα. Πολυ δυσκολη η επιλογη του ενυδρειου σε αυτα τα λιτρα, εχω μπερδευτει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος λογος να ανχωνεσαι! :)

οταν θελουμε να παμε σε πολλα λιτρα και μεγαλο ενυδρειο,ειναι υποχρεωτικο να συμβουλευτουμε καποιον

κατασκευαστη η πολιτικο μηχανικο,δειχνωντας του τα σχεδια του κτηριου!

δεν γινεται να προχωρησεις αν δεν κανεις πρωτα απο ολα αυτο το σοβαρο βημα.ολα τα υπολοιπα θα ερθουν αφου ξερεις τις αντοχες της πολοικατοικιας.

παντως αξιζει τον κοπο,ειδικα οταν θελεις να ασχοληθεις με τετοια ειδη που ειναι απολαυση σε ενα μεγαλο ενυδρειο!αν εχεις τη δυνατοτητα,οικονομικη-χωρου-χρονου μην το σκεφτεσαι και προχωρα στην αγορα ενος μεγαλου ενυδρειου!θα δεις και μονος σου οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να συντηρεις μικρο ενυδρειο,και θα εχεις κανει μια εξυπνη αγορα που αργα η γρηγορα δεν θα τη γλυτωσεις!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος λογος να ανχωνεσαι! :)

οταν θελουμε να παμε σε πολλα λιτρα και μεγαλο ενυδρειο,ειναι υποχρεωτικο να συμβουλευτουμε καποιον

κατασκευαστη η πολιτικο μηχανικο,δειχνωντας του τα σχεδια του κτηριου!

δεν γινεται να προχωρησεις αν δεν κανεις πρωτα απο ολα αυτο το σοβαρο βημα.ολα τα υπολοιπα θα ερθουν αφου ξερεις τις αντοχες της πολοικατοικιας.

παντως αξιζει τον κοπο,ειδικα οταν θελεις να ασχοληθεις με τετοια ειδη που ειναι απολαυση σε ενα μεγαλο ενυδρειο!αν εχεις τη δυνατοτητα,οικονομικη-χωρου-χρονου μην το σκεφτεσαι και προχωρα στην αγορα ενος μεγαλου ενυδρειου!θα δεις και μονος σου οτι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να συντηρεις μικρο ενυδρειο,και θα εχεις κανει μια εξυπνη αγορα που αργα η γρηγορα δεν θα τη γλυτωσεις!!

:thumbup:

[/quote

Εχεις απολυτο δικιο και αυτο σκοπευω να κανω αμεσα, μιας και ανυπομονω να ξεκινησω project, και δεν ειμαι διατεθιμενος να δαπανησω τοσα χρηματα τσαμπα.

Γνωριζει καποιος ποσα λιτρα καθαρα αντιστοιχουν στο vision 450 και αυτο γιατι ειναι καμπυλωτο το μπροστινο τζαμι και δεν μπορω να το υπολογισω, και αν ειναι οκ ωστε να ευημερησουν 5 το πολυ red?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και για 6!

χοντρικα:

αν υπολιγιζεις πως το καθε ψαρι θελει περιπου 60 λιτρα για παρτη του (οσο ειναι ανηλικο) θα βγαζεις και το αποτελεσμα!

διαιρεις δηλαδη τα λιτρα του ενυδρειου με τα 60 (χοντρικα ξαναλεω) που θελει το καθε ενα.

τι διαστασεις εχει το 450 ξερουμε?

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και για 6!

χοντρικα:

αν υπολιγιζεις πως το καθε ψαρι θελει περιπου 60 λιτρα για παρτη του (οσο ειναι ανηλικο) θα βγαζεις και το αποτελεσμα!

διαιρεις δηλαδη τα λιτρα του ενυδρειου με τα 60 (χοντρικα ξαναλεω) που θελει το καθε ενα.

τι διαστασεις εχει το 450 ξερουμε?

Οι διαστασεις του ειναι 151χ61χ64 ωστοσο το γυαλι μπροστα ειναι κουρμπαριστο.

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

οταν μαθεις και γενικα για να ξερεις:

αφαιρεις απο το συνολικο υψος το υψος που θα καταλαμβανει το υποστρωμα (χαλικι-αμμος),και το σημειο στο οποιο το ενυδρειο εχει νερο (τη σταθμη δηλαδη)

πολλαπλασιαζεις αφαιρωντας τα προαναφερθεντα:μηκος-πλατος-υψος και πολλαπλασιαζεις επι 1000.

ετσι θα το βρισκεις και μονος σου τωρα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα η αγορα θα γινει το Σαββατο και θα ειναι το Juwel 450 σε μαυρο χρωμα.

Απο φιλτρο τι κανουμε, το εσωτερικο που εχει θα το διατηρησω και θα προσθεσω ενα εξωτερικο, αλλα ποιο???

Επισης για μαυρη αμμο υπαρχει καποια μαρκα που ειναι στις προδιαγραφες που θελουμε?

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο eheim 2080 χωρις συζητηση αλλα με ψαξιμο για να το βρεις σε καλη τιμη..

απο χαλικι μαυρο το θεμα ειναι τι θα βρεις.....

Link to comment
Share on other sites

H αγορα θα γινει απο το καταστημα της Κηφισσιας και μου δινουν 400ε δωροεπιταγη το συγκεκριμενο φιλτρο το εχει το καταστημα αλλα δεν ξερω αν το δινει με υλικα, αν οχι θελω τη βοηθεια σου για να το στησω.

Παραθετω και ενα link με τα χαλικια του καταστηματος

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...4&Itemid=44

Link to comment
Share on other sites

παιχνιδακι ειναι το να το στησεις,θα εχει και οδηγιες μεσα μην ανχωνεσε!

παρε τηλ να ρωτησεις αν παει μαζι με τα υλικα του.

τσιμπα το μαυρο χαλικι της denrle (ειναι μη ασβεστολιθικο) η ακομα πιο λεπτο αν βρεις.

Link to comment
Share on other sites

H αγορα θα γινει απο το καταστημα της Κηφισσιας και μου δινουν 400ε δωροεπιταγη το συγκεκριμενο φιλτρο το εχει το καταστημα αλλα δεν ξερω αν το δινει με υλικα, αν οχι θελω τη βοηθεια σου για να το στησω.

Παραθετω και ενα link με τα χαλικια του καταστηματος

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...4&Itemid=44

με τη δωροεπιταγη δεν θα παρεις το επιπλο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια, τα παιδια στα petshop ειναι λιγο κουκουρουκου οτι ρωταω η απαντηση που παιρνω ειναι παντα στο περιπου και ετσι δεν τους εμπιστευομαι και πολυ.

Η ατακα της ημερας ηρθε απο τη μανα μου <δηλαδη γιωργο οταν μαγειρευω για το σκυλο(boxeraki το καμαρι της οικογενειας) να υπολογιζω και για τα ψαρακια σου> πεθαναμε στο γελιο με τον αδερφο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο w.i η τιμη του 2080 ειναι 390 και αλλα 105 το σετακι με τα υλικα ειδικα για το 2080

Το Fluval FX5 το εχει 300, να προτιμησω αυτο να γλιτωσω 100ε η ειναι αρκετα υποδιεστερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...