Jump to content

Juwel Vision 450 με Red Belly


georgepiranha

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντωνη εσυ που εχεις μαυρη αμμο κανει καλυτερη αντιθεση με τα red?

πιστευω οτι με την ασπρη-μπεζ αμμο θα τονιζονται καλυτερα τα χρωματα τους σε μικρη ηλικια αλλα οσο θα μεγαλωνουν κ θα σκουραινουν, το μαυρο χαλικι θα δινει μια διαφορετικη πιο σκοτεινη αισθηση ... wild!!!!

ειναι κ θεμα φωτισμου...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ολα ειναι θεμα γουστου... το βιοτοπικο ειναι η λευκη - Μπεζ αμμος.... χωρις να συμαινει οτι ειναι η μονη επιλογη....

Το μαυρο χαλικι τωρα μπορει να ειναι κατι τελειως ΜΗ βιοτοπικο αλλα σωστο απο αποψη οτι οπως ειπε ο αντωνης θα δωσει μια πιο αγρια μορφη πιο σκοτεινα χρωματα.... μη ξεχναμε οτι λαμβανοντας υποψιν μας το βαθος του ποταμου σε συνδιασμο με τα φυτα επιφανιας ο βυθος μονο λευκος δεν φαινεται....

Οποτε βλεπεις και επιλεγεις τι σου αρεσει ποιο πολυ... Μπεζ ή Μαυρο...

οριστε και 2 φωτος απο το δικο μου ενυδριεο και του Αντωνη...

IMG_0022.jpg

IMG_0773.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά

Show your tanks...

http://www.piranha-fury.com/pfury/index.php?showforum=5

Θα χρειαστεί ψάξιμο άλλα πίστεψε με θα βρείς αρκετά αξιόλογα set up

Αν θες την γνώμη μου και θες βιοτοπικό....

Μπεζ άμμο για υπόστρωμα

Ρίζες ξύλων..

και από φυτα μερικά Echinodorus

Αν θες μετά μπορείς να προσθέσεις (φεύγουμε από τον βιότοπο) και

μερικές vallisneries και στην επιφάνεια pistia stratiotes ή Lemna minor.

Απλό λιτό και ουσιαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολουσ για τις προτασεις, με βοηθανε να ξεκινησω απο την αρχη οσο γινεται πιο σωστα και ειναι σημαντικο. Οσο αφορα τα ξυλα φανταζομαι οτι πρεπει να αφησω αρκετο χωρο για να κινουνται τα ψαρια με γνωμονα οτι θα μεγαλωσουν πιο γρηγορα στην αρχη. Προσανατολιζομαι να εχω ξυλα με κρυψωνες στη μια γωνια και το υπολοιπο ελευθερο, εξαρταται και τι ξυλα θα βρω, καποιο μαγαζι που εχει μεγαλα εχετε υποψιν σας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα αμμο μπεζ και γεμισα με νερο προχτες, ξυλα ακομα δεν εχω βαλει. Αγορασα αντιχλωριο βακτηρια της API. To αντιχλωριο το προσθεσα την επομενη που εβαλα το νερο με αναλογια βαση των οδηγιων. Στις οδηγιες για τα βακτηρια αναφερει οτι βαζεις την πρωτη μερα την εβδομη και την δεκατητεταρτη ωστοσο δεν αναφερει ποτε μπορεις να προσθεσεις τα ψαρακια, την πρωτη μερα η πιο μετα. Θελω να βαλω 5-6 corrydoras που εχω στο αλλο ενυδρειο για να ξεκινησει η βιολογια του φιλτρου. Εχει χρησιμοποιησει καποιος τα συγκεκριμενα σκευασματα η να αγορασω καποιο safestart αλλης εταιρειας? Η σκονη στο ενυδρειο δεν εχει πεσει ακομα μαλλον λογω ογκου(45 κιλα). Στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια δεν εχω κανει ποτε γιατι και τις γνωσεις δεν εχω και το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα μπουν 6 ψαρια θεωρητικα παντα σε τοσα λιτρα καθε ποτε γινονται αλλαγες νερου?(ρουτινα κατοπιν μετρησεων για νιτρικα)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να κανει μια φορα το μηνα το 30% του νερου του ενυδρειου.....

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ των συχνωτερων και μικροτερων αλλαγων οπως: ανα 2 βδομαδες το 15%.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να κανει μια φορα το μηνα το 30% του νερου του ενυδρειου.....

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ των συχνωτερων και μικροτερων αλλαγων οπως: ανα 2 βδομαδες το 15%.....

ωραιο ''ενυδρειακι''! ...αντε καλες ψαριες και απο εμενα ..ευχαριστω Σταθη :P:))

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα αμμο μπεζ και γεμισα με νερο προχτες, ξυλα ακομα δεν εχω βαλει. Αγορασα αντιχλωριο βακτηρια της API. To αντιχλωριο το προσθεσα την επομενη που εβαλα το νερο με αναλογια βαση των οδηγιων. Στις οδηγιες για τα βακτηρια αναφερει οτι βαζεις την πρωτη μερα την εβδομη και την δεκατητεταρτη ωστοσο δεν αναφερει ποτε μπορεις να προσθεσεις τα ψαρακια, την πρωτη μερα η πιο μετα. Θελω να βαλω 5-6 corrydoras που εχω στο αλλο ενυδρειο για να ξεκινησει η βιολογια του φιλτρου. Εχει χρησιμοποιησει καποιος τα συγκεκριμενα σκευασματα η να αγορασω καποιο safestart αλλης εταιρειας? Η σκονη στο ενυδρειο δεν εχει πεσει ακομα μαλλον λογω ογκου(45 κιλα). Στρωσιμο ενυδρειου με αμμωνια δεν εχω κανει ποτε γιατι και τις γνωσεις δεν εχω και το χρονο.

τα σκευασματα της εταιρειας αυτης ειναι πολυ αξιοπιστα.

μπορεις να βαλεις κατευθειαν ψαρια αλλα μην το παρακανεις ουτε σε αριθμο ουτε κ με την διατροφη.

ειδικα τα πιρανχα που επιβαρυνουν πολυ το νερο δεν ειναι τα καλυτερα ψαρια για ενα αστρωτο ενυδρειο.

εκτος κ αν ειναι πολυ μικρα οπως του navy. :)

μην το φοβασαι, προχωρα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το ενυδρειο να μην εχει περασει προσφατα καποια ασθενεια-θεραπεια.

στιβεις τα σφουγκαρια του παλιου μεσα στο νεο φιλτρο

η

βαζεις λιγο υλικο (σφουγκαρι-μακαρονι) μεσα στο νεο φιλτρο και συμπληρωνεις ιση ποσοτητα στο παλιο!

:D

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το ενυδρειο να μην εχει περασει προσφατα καποια ασθενεια-θεραπεια.

στιβεις τα σφουγκαρια του παλιου μεσα στο νεο φιλτρο

η

βαζεις λιγο υλικο (σφουγκαρι-μακαρονι) μεσα στο νεο φιλτρο και συμπληρωνεις ιση ποσοτητα στο παλιο!

:D

βαζεις μετα τα ψαρια κ ξεκινας με το stress zyme για την τονωση της βιολογιας σου :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, τελικα βρηκα ψαρακια γυρω στα 4εκ και σκεφτομαι να βαλω 8. Το μονο που φοβαμαι ειναι το ενυδρειο που ειναι αστρωτο, θα ακολουθησω τις συμβουλες σας με το μπολι και τα βακτηρια και ελπιζω να πανε ολα καλα!! Φυτα επιφανειας ποια να διαλεξω? Pistia stratiotes θα ηθελα αλλα διαβαζω οτι εχουν θεμα με το κλειστο καπακι. Εχετε δοκιμασει κατι και να επιασε?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε φακή...εγώ είχα βάλει λίγη και γέμισα γρήγορα και έχω κλειστό καπάκι.

Όσο για τα ψαράκια πάρε καμιά δεκαριά γιατί θα έχεις και απώλειες,τα RB μικρά φαγώνονται συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι ολα θα γινουν! :D

καταρχην στρωσε το ενυδρειο με το μπολι.καντο αμεσα,10 λεπτα δουλεια ειναι.

τα ψαρι να μπουνε την επομενη μερα εγω λεω.10 ειναι καλα οπως σου ειπε ο Νικος.και μην τα βαλεις ολα μαζι.ανα 5αδα σε δυο βδομαδες.

κανενα προβλημα δεν θα εχεις με κλειστο καπακι οποιο φυτο επιφανειας και αν βαλεις.

εχεις κανει κατι με ακουασκειπ?βρηκες και εβαλες καθολου ριζες?βαλε μας καμια φωτογραφια να δουμε στησιμο!

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι, σημερα πηρα 3 ξυλα red moor, τα εχω βαλει στη μπανιερα να ξεπλυθουν με κρυο νερο, ωστοσο επιπλεουν ολη την ωρα, αναρωτιεμαι θα βαρυνουν καθολου με το νερα η θα πρεπει να τα δεσω σε πετρες πραγμα που δεν θελω. Τα συγκεκριμενα καθονται κατω μονα τους? Αυριο μαλλον θα βαλω την πρωτη πενταδα οποτε θα μπολιασω το φιλτρο σημερα το βραδυ. Ελπιζω να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μια προχειρη διαμορφωση του ενυδρειου, η πετρα μπηκε για να κατσουν τα ξυλα και ελπιζω να βγει συντομα και το ξυλο που ειναι μονο του το εχω στριμωξει για να μην επιπλεει και προοριζεται για τον πατο του ενυδρειου, τουλαχιστον εγινε η αρχη..

post-16741-1261581535_thumb.jpg

post-16741-1261581593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα τα πουλας?? :D

απο που τα πηρες?

special ειναι!

περιμενε λιγες μερες κ θα μουλιασουν κ θα βυθιστουν εκτος απροοπτου...

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα ειναι απο w.i, σημερα το βραδυ μαλλον θα βαλω και τα ψαρακια, φυτα επιφανειας δεν εχω βρει, και προς το παρον δεν θα βαλω αλλα φυτα μεχρι να πατησουν σωστα τα ξυλα.

offtopic. σημερα εχω προβλημα με το site δεν μου ανοιγει πολλα θεματα και μου βγαινει μνμ σφαλμα οτι μπορει να εχει μετακινηθει η διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

πολλυ ωραια ξυλλα γατι δεν προσπαθεις να τα δεσεις απο τις κοντρες του ενιδριου και να κιταναι προς τα κατω;;

πιστευω οτι θα διξει ποιο ομορφο...

τωρα εση αποφασιζεις.......

Link to comment
Share on other sites

πολλυ ωραια ξυλλα γατι δεν προσπαθεις να τα δεσεις απο τις κοντρες του ενιδριου και να κιταναι προς τα κατω;;

πιστευω οτι θα διξει ποιο ομορφο...

τωρα εση αποφασιζεις.......

καλη ιδεα.

δοκιμασε το.

για το προβλημα που αντιμετοπιζεις αν θες ανεβασε ενα θεματακι στην κατηγορια "forum + portal"

Link to comment
Share on other sites

τα ξυλα που ειναι ενωμενα το ενα κοιταει προς τα πανω και το αλλο προσ τα κατω ειναι στριμωγμενα με την κοντρα του ενυδρειου και την πετρα μολισ βαρυνουν λιγο θα τα φτιαξω λιγο καλυτερα. Red belly 6cm 16e ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...