Jump to content

Juwel Vision 450 με Red Belly


georgepiranha

Recommended Posts

οντως υγιεστατα και καλοθρεμενα! :welcome:

δεν μπορεις απλα να βγαλεις τη μια απο τις δυο λαμπες του ενυδρειου και να το δουλευεις με μια?

ξεκινα με μικρη φωτοπεριοδο,ενα 4ωρο π.χ. και σταδιακα ανεβα μεχρι να φτασεις ενα νορμαλ 10ωρο.

υ.γ.για το μπολιασμα μια χαρα κινησεις εχεις κανει δεν πειραζει που ειναι μεγαλος ο ογκος του νερου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σας, μετα απο καιρο επισυναπτω μια νεα φωτο απο τη μικρη εξελιξη του ενυδρειου και των μικρων...post-16741-1271431404_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - georgepiranha
Link to comment
Share on other sites

Σε χασαμε! :wacko:

Η εξελιξη και η αναπτυξη των ψαριων ειναι εμφανης!

Μπραβο!!Φενονται προσεγμενα!Βαλε μας καμια φωτο με ολο το ενυδρειο!

Βαλε καμια ριζα και κανενα φυτο στην επιφανεια!(δεν θα κουραστω να στο λεω!) :bowdown:

Μεχρι και το etnies αυτοκολητακι κολλαει τελεια! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εκανα προσπαθεια με pistia stratiotes αλλα μετα απο κανα μηνα οχι μονο δεν αναπτυσσονταν αλλα αρχιζαν και να χαλανε, Προς το παρον εχω βαλει κερατοφυλλο το οποιο μεγαλωνει αρκετα γρηγορα. Περιμενω γνωμες για τη βελτιωση του ενυδρειου..

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εκανα προσπαθεια με pistia stratiotes αλλα μετα απο κανα μηνα οχι μονο δεν αναπτυσσονταν αλλα αρχιζαν και να χαλανε, Προς το παρον εχω βαλει κερατοφυλλο το οποιο μεγαλωνει αρκετα γρηγορα. Περιμενω γνωμες για τη βελτιωση του ενυδρειου..

Ριζες,μαυριδερο νερακι,φυλλα κατω!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

σε χασαμε :wacko:

πολυ ομορφο κ το ενυδρειο κ τα ψαρια!

για να μην χαλασουν τα pistia επρεπε να εχεις λιγο ανοιχτο το καπακι!

Link to comment
Share on other sites

κουκλα το ενυδρειο!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα, περασαν 10 μηνες απο τοτε που σας ρωτουσα για το στησιμο του ενυδρειου μου. Τα πιρανχακια μου απο 6 στην αρχη εμειναν 4 τα δυο τα εφαγαν τα αλλα. Στους 10 μηνες με τα πιρανια μου παρατηρω οτι δεν ειναι κινητικα μεσα στο ενυδρειο, συνηθως μαζευονται σε μια γωνια και δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο. Επισης αφαιρεσα και τα φυτα επειδη σιγα σιγα εξασθενουσαν. Θα ηθελα να ρωτησω τι να χρησιμοποιησω για black water effect. Δοκιμασα τυρφη στο φιλτρο αλλα δεν ειδα αποτελεσμα. Επισης τι λαμπα να χρησιμοποιησω για χαμηλο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ στα δικά μου είχα μία λάμπα Τ5 13watt και για blackwater αυτό http://www.sera.de/gr/produkte/garnelen-un...er-aquatan.html πολύ καλό :)

Link to comment
Share on other sites

εγω σε 450 λιτρα ειχα μια Τ8 18 watt κ κλαδια δεμενα στις κοντρες του ενυδρειου να κρεμονται σαν σταφυλια κ ημουν οκ.

αν εβαζα κ blackwater δεν θα εβλεπα τα ψαρια καθολου :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην τυπικη μετρηση που εκανα για αμμωνια(1 φορα ανα 10 μερες) η αμμωνια ηταν στο 1 με υγρο test API, εκανα αλλαγη νερου 30% και σημερα ειναι επισης στο 1, καμια ιδεα? Υπολειματα τροφης δεν βλεπω περα απο καποια βρωμια που υπαρχει απο ξυλα κλπ ισως να ειναι και υπολειματα αλλα δεν μπορω να το διακρινω

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην τυπικη μετρηση που εκανα για αμμωνια(1 φορα ανα 10 μερες) η αμμωνια ηταν στο 1 με υγρο test API, εκανα αλλαγη νερου 30% και σημερα ειναι επισης στο 1, καμια ιδεα? Υπολειματα τροφης δεν βλεπω περα απο καποια βρωμια που υπαρχει απο ξυλα κλπ ισως να ειναι και υπολειματα αλλα δεν μπορω να το διακρινω

τσέκαρε το τεστάκι μην έληξε (στο νερό βρύσης ας πούμε) και εάν είναι οκ κοίτα μην έχει αποβιώσει κάτι μέσα στη γυάλα :)

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε το τεστάκι μην έληξε (στο νερό βρύσης ας πούμε) και εάν είναι οκ κοίτα μην έχει αποβιώσει κάτι μέσα στη γυάλα :)

Το τσεκαρα και ειναι εγκυρο το test με νερο βρυσης..

Τωρα εχω ανγχωθει λιγο

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ριξεις ammolock της api ή κατι παρομοιο.

μην ταϊζεις για 2-3 μερες κ ξανα κανε μια καλη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα κανω αν και πιστευω τελικα πρεπει να ειναι απο τροφη, δικο μου το λαθος γιατι ταισα και εφυγα αμεσως, οταν επεστρεψα δεν ειδα ολοκληρο κομματι γαριδας αλλα μπορει να μηντις εφαγαν αμεσως και να ανεβηκε η αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...