Jump to content

ΜΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΝΟ2


bullet74

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα για μια ακομη φορα την συμβουλη σας για κατι που μου συνεβη.Εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων το ποιο ειχε 6 ψαρια μεσα κ ζωντανο χραχο,χωρις κοραλια.Προχθες αποφασισα να βαλω το εβδομο[δυστυχως] κ προσπαθωντας να το δελεασω για να φαει ταιζα πολυ.Σημερα λοιπον το πρωι που σηκωθηκα,ειδα τα 4 απο τα 7 μου ψαρια νεκρα κ τα τρια να χαροπαλευουν.Εκανα στα γρηγορα 2 τεστ,αυτο της αμμωνιας κ αυτο του ΝΟ2[sera].Η τιμη για το πρωτο ηταν φυσιολογικη,ενω για το δευτερο ηταν στην προτελευταια κλιμακα,μια βαθμιδα πριν το κοκκινο χρωμα.Θα ηθελα να ρωτησω, αυτος ειναι ο λογος που εχασα τα 4 μου ψαρια????Μετα απο αυτο εκανα μια γεναια αλλαγη νερου κ απ'οτι βλεπω μεχρι τωρα τα αλλα 3 τα εσωσα.Κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι ποτε θα μπορεσω να βαλω ξανα ψαρι??μπορω αμμεσα?

Το νιωθω πολυ αδειο τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

γατι βιαζεσε βρε πατριδα?

καταρχην ταισμα λιγο! καλυτερα ταιζε 2 φορες τη μερα απο ΛΙΓΟ!!!!

ειναι φυσιολογικο ενα ψαρακι να μην φαει τισ πρωτες μερες.

περιμενε καμια 10 μερες με σταθερες τιμες τιμες και λιγο ταισμα και μετα βαλε ψαρι.

επισης μετρα ΝΟ3, PΟ4 και αλατοτητα (toylaxiston).

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε πατριδα,αλλα ξερεις πως ειναι.Χθες ειχα 7 ψαρια κ σημερα εχω 3.Τελος παντων,θα περιμενω λοιπον 10 μερουλες.Ελπιζω να αντεξω.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν αντεξεις,απλα θα βαλεις ψαρια,θα τα ξαναχασεις και ξανα απο την αρχη.Οποτε υπομονη τωρα,για να εχεις επιτυχεια.

Περιμενε να μηδενισει και η αμμωνια και τα ΝΟ2 και μετα βαλε ενα,ενα ψαρι με αρκετα μεγαλο διαστημα μεταξυ τους(1-2 εβδομαδες) ωστε να προσαρμωστει και το συστημα σου στο νεο καθε φορα βιολογικο φορτιο.

Τελος στα λιτρα σου 7 ψαρια ειναι παρα πολλα.3-4,αντε 5 μικρα ειναι το maximum για να μην εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ακη για την συμβουλη.Αν καταλαβα καλα δηλαδη,αν εχω αυτη την στιγμη την αμμωνια κ το νο2 στο μηδεν,μπορω σημερα να παρω ενα μικρο ψαρακι.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν μηδενίσουν οι τιμές σου μπορείς να βάλεις ένα ψαράκι .Απλά μην βιαστείς να φορτώσεις ψάρια ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μεχρι εδω καλα.Αν πουμε οτι βαζω σημερα ενα ψαρακι,μετα απο ποσο καιρο θα μπορω να βαλω ενα ακομα?Μια εβδομαδα φτανει?

Επισης να ρωτησω κ κατι ακομα.Μετα απο αυτην την γεναια αλλαγη νερου που ειπα οτι εκανα για να σωσω τα υπολοιπα 3 ψαρια μου,παρατηρησα οτι ο ζωντανος μου βραχος εχει επανω μια στρωση σαν σκονη.Μηπως ξερετε να μου πειτε τι ειναι αυτο κ αν ειναι κακο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μηδένιση σήμερα καλό είναι να περιμένει κανα 2-3 μέρες να δεις ότι οι τιμές έχουν σταθεροποιηθεί.Μετά μπορείς να βάλεις ένα ψάρι να περιμένεις 2 βδομάδες για να βάλεις το επόμενο.Αυτή τη σκόνη που βλέπεις πάρε μια αντλία και φύσα την για να φύγει από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πουμε ακριβως τι πρεπει να κανεις κ σωστες συμβουλες πρεπει να μας κανεις μια μινι παρουσιαση απο το ενυδρειο με μερικες φοτο.Πρεπει να μας πεις ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,τι φιλτανση εχεις,εαν εχεις σκιμμερ,smup,refugium,τι ψαρακια εχεις τωρα,τι αλατι χρησιμοποιεις,τι ψαρακια εχασες..γενικα δωσε μας κ αλλες πληροφοριες για να σε βοηθησουμε κ πιο ευκολα κ πιο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,φωτο δεν εχω,αλλα μπορω να σου το περιγραψω.Ειναι 100 λιτρα με 15 κιλα ζωντανο βραχο,3 εσωτερικα φιλτρα κ εξωτερικο σκιμερ.Χρησιμοποιω αλατι reef crystals και αυτη την στιγμη εχω 1 blue tanq k 2 clownfish.Εχασα ενα νταμσελ,ενα γελοου τανκ,ενα γκραμα λορετο κ μια πεταλουδα.Το ενυδρειο μου τρεχει απο τον οκτωβριο του 2007.

Link to comment
Share on other sites

Για να τρεχει απο τον οκτωβριο και να χανεις ψαρια,καταλαβαινεις οτι μαλλον το παρακανες λιγο με τον αριθμο των ψαριων :) .

Επισης τα blue και yellow tank να ξερεις οτι χρειαζονται πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.Επομενως αυτο που σου εμεινε,εκτος αν ειναι μωρο,θα σου προτεινα να το χαρισεις-πουλησεις.

Αντε σιγα σιγα να μπαινουν καποια πραγματακια σε σειρα,και να μας παρουσιασεις καποια στιγμη ενα ομορφο ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,φωτο δεν εχω,αλλα μπορω να σου το περιγραψω.Ειναι 100 λιτρα με 15 κιλα ζωντανο βραχο,3 εσωτερικα φιλτρα κ εξωτερικο σκιμερ.Χρησιμοποιω αλατι reef crystals και αυτη την στιγμη εχω 1 blue tanq k 2 clownfish.Εχασα ενα νταμσελ,ενα γελοου τανκ,ενα γκραμα λορετο κ μια πεταλουδα.Το ενυδρειο μου τρεχει απο τον οκτωβριο του 2007.

Mε τοσα ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα λογικο ειναι να εχεις υψηλα νιτρικα κ νιτρωδη.Στα εσωτερικα φιλτρα τι εχεις(τι υλικα)?τι φιλτρα ειναι αυτα?Τι κρεμαστο σκιμερ ειναι αυτο?Εκτος οτι διαλεξες μεγαλα ψαρια διαλεξες κ δυσκολα ψαρια οπως την πεταλουδα κ το τανγκ.Το γκραμα απο την αλλη ειναι πολυ επιθετικο ψαρι κ σε τοσα λιγα λιτρα θα τα εκανε ολα εκει μεσα μπαχαλο οπως επισης κ το νταμσελ.Τι φωτα εχεις?Ειναι reef η fish only το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ μου ειναι εσωτερικο κ λειτουργει με την αεραντλια.Το γκραμα κ το νταμσελ ενω ξερω οτι ειναι επιθετικα,κατα περιεργο τροπο ηταν πολυ ηρεμα.Απο φωτισμο εχω 2 Τ5,μια λευκη κ μια μπλε.Τελος το ενυδρειο μου ειναι fish only γιατι οσες φορες κ αν εβαλα κοραλλι μεσα δεν μπορεσα να το κρατησω.Τωρα προσφατα εβαλα μια xenia κ απ'οτι βλεπω μπορω να την κρατησω.Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ μου ειναι εσωτερικο κ λειτουργει με την αεραντλια.Το γκραμα κ το νταμσελ ενω ξερω οτι ειναι επιθετικα,κατα περιεργο τροπο ηταν πολυ ηρεμα.Απο φωτισμο εχω 2 Τ5,μια λευκη κ μια μπλε.Τελος το ενυδρειο μου ειναι fish only γιατι οσες φορες κ αν εβαλα κοραλλι μεσα δεν μπορεσα να το κρατησω.Τωρα προσφατα εβαλα μια xenia κ απ'οτι βλεπω μπορω να την κρατησω.Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ μου ειναι εσωτερικο κ λειτουργει με την αεραντλια.Το γκραμα κ το νταμσελ ενω ξερω οτι ειναι επιθετικα,κατα περιεργο τροπο ηταν πολυ ηρεμα.Απο φωτισμο εχω 2 Τ5,μια λευκη κ μια μπλε.Τελος το ενυδρειο μου ειναι fish only γιατι οσες φορες κ αν εβαλα κοραλλι μεσα δεν μπορεσα να το κρατησω.Τωρα προσφατα εβαλα μια xenia κ απ'οτι βλεπω μπορω να την κρατησω.Ειδομεν

Τα φιλτρα σου?τι φιλτρα ειναι τι εχουν μεσα?Με σφουγκαρια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 εσωτερικα φιλτρα.Το ενα ειναι με σφουγγαρι κ τα αλλα 2 ειναι με μακαρονι.

Εγω θα σου προτεινα να αποχωριστεις τα εσωτερικα σου φιλτρα κ ξεκινα να ψαχνεις για ενα εξωτερικο στο οποιο μεσα θα εχεις μονο ανθρακα κ αντιφωσφορο κ τιποτα αλλο.Το σφουγκαρι κ το μακαρονι μονο βρωμιες μαζευουν που θα σου ανεβαζουν τα νιτρικα...

Link to comment
Share on other sites

Aντρεα,εφοσον ειναι fish only το ενυδρειο του,μπορει να κρατησει και το σφουγγαρι και το μακαρονι και να περιοριζει τα νιτρικα με αλλαγες νερου.Τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα.

Αν θελησει να βαλει καποιο κοραλι συμφωνω.

Το λεω μεν σε εσενα (που προφανως το ξερεις),αλλα απευθυνομαι στον bullet74 ωστε να καταλαβει τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Aντρεα,εφοσον ειναι fish only το ενυδρειο του,μπορει να κρατησει και το σφουγγαρι και το μακαρονι και να περιοριζει τα νιτρικα με αλλαγες νερου.Τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα.

Αν θελησει να βαλει καποιο κοραλι συμφωνω.

Το λεω μεν σε εσενα (που προφανως το ξερεις),αλλα απευθυνομαι στον bullet74 ωστε να καταλαβει τη διαφορα.

Πω πω ΑΚΗ δικιο εχεις...το μυαλο μου εχει γινει κουκουτσι πλεον με τοσα reef που παρακολουθω στο forum που ξεχασα πως μιλαμε για FO...Εχει δικιο ο ΑΚΗΣ μπορεις να κρατησεις τα μακαρονια κ τα σφουγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες.Ποσο συχνα να κανω αλλαγες νερου?Επισης,καθε ποτε να καθαριζω το σφουγγαρι κ τα μακαρονια?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα καθε 2 εβδομαδες.Αν εχεις νιτρικα,τοτε πιο συχνα.

Σφουγγαρι καθαρισμα καθε μηνα σε νερο που θα εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.

Τα μακαρονια δεν ξερω.Ισως καθε 3 μηνες (παλι σε νερο απο το ενυδρειο),ισω και πολυ παραπανω.Εξαρταται απο το ποση βρομια μαζευουν.

Link to comment
Share on other sites

Nιτρικα εχω ανεβασμενα αρκετα,αρα καθαρισμα το σφουγγαρι καθε βδομαδα να υποθεσω?Για το μακαρονι,μπορεις να μου πεις σιγουρα σχετικα με το ποσο συχνα?

Οσον αφορα το siporax που εχω στο τριτο εσωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Σφουγγαρι οσο πιο συχνα το καθαριζεις,τοσο πιο καλα.

Το siporax καθε 3 μηνες οπως και το μακαρονι.

Παντα με νερο απο το ενυδρειο για να μην σκοτωσουμε τη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ ΑΚΗ για τις πληροφοριες,θα τα εφαρμοσω αυτα που λες κ θα σου πω αν τελικα καταφερα να ριξω τα νιτρικα του ενυδρειου.Αυτα που μου λες για τον καθαρισμο,να τα κανω ολα μαζι η' μια το ενα κ μετα το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...