Jump to content

120λιτρα με Ζωοτοκα


PsyTrancer

Recommended Posts

Διαστασεις:1μx30x40

Λιτρα: 120 μεικτα ~ 100 καθαρα..

Φιλτρανση:εξ.φιλτρο της sera 1100λ/ω(δεν θυμαμαι ακριβως ποιο ειναι)+εσωτερικο με μεγαλυτερο κυκλοφοριτη (800λ/ω)

Φωτισμος:1χΤ8 Sylvania Gro lux

Ψαρια:~15 Endlers + 3 ξιφοφοροι (2 θηλυκά, 1 αρσενικος κ προσεχως θα μπουν αλλες 2 θηλυκες)

Διακοσμος:Οτι βλεπεται! χαλικι κ 3 ριζες..

Αλλες ρουτινες: Εβδομαδιαια αλλαγη νερου 25-30% + σκουπα βυθου 1 φορα τον μηνα περιπου....

χρονος λειτουργειας: 2,5 μηνες (με αυτο το aquascape)...

Μια γενικη αποψη...

DSC_1132.jpg

O Μορτης του ενυδρειου...

DSC_1148.jpg

O μαγκας που θελει να του φαει την γκομενα!!!

DSC_1136.jpg

Παιζει κ σε διπλο ταμπλο αμα λαχει! :thumbup:

DSC_1140.jpg

:) εχει δουλιτσα ακομα...

DSC_1142.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειακι σου.προσθεσε και κανα φυτακι ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα 2 κοντινα απο αυτα τα υπεροχα ψαρακια (Endlers) τα οποια δεν γνωριζουν πολλοι αλλα αξιζει να τα μαθουν! ευκολα κ πανεμορφα! :)

DSC_10701.jpg

DSC_106111.jpg

Πραγματικα μου εχουν παρει το μυαλο!

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειακι σου.προσθεσε και κανα φυτακι ακομα!

Ευχαριστω φιλε σοτο! Τα φυτα ξεκινησα να τα βαζω πριν κανα μηνα απο κλαδεματα ,απο αλλο ενυδρειο μου... οποτε περιμενω να μεγαλωσουν καπως για να κλαδεψω κιαλλα!! Οποιος εχει παντως ,πλησιον του π.Φαληρου (απο ευκολα φυτακια) θα χαρω πολυ να τον απαλλαξω!!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο και προσεγμενο αλλα το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το χαλικι.θα αντιμετωπισεις και προβλημα στην αναπτυξη των φυτων αν αποφαφασισεις να το πυκνοφυτεψεις...

ειναι πολυ χοντρο και δεν θα ευνοει την αναπτυξη των ριζων...αλλαξε το οσο ειναι καιρος αν θελεις!

κατα τα αλλα μια χαρα,και πολυ ωραια red wood βρηκες!

τα εντλερ τρωνε και πολυ ψιλο φυλλαρακι απο τη στιγμη που γεννιουνται!

:)

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ ομορφα τα endlers!παρτυ με την αρτεμια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το χαλικι.θα αντιμετωπισεις και προβλημα στην αναπτυξη των φυτων αν αποφαφασισεις να το πυκνοφυτεψεις...ειναι πολυ χοντρο και δεν θα ευνοει την αναπτυξη των ριζων..

Ναι ε!??! Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο.... στα 3 αλλα ενυδρεια μου εχω λευκη-(κιτρινοπη βασικα) αμμο -λεπτοκοκη... κ σε 1 αλλο χαλαζιακο χαλικακι 1-1,5μμ....οποτε ειπα να αφησω κ ενα με χαλικι! οπτικα μου αρεσει...τωρα το θεμα που ειπες δεν το ειχα σκεφτει....Βλεποντας κ κανοντας τωρα-καθως μου εχει φυγει το κεφαλι αυτον τον καιρο γιατι εχω κ κατι γεννες Aeneus ταυτοχρονα με τα Endlers κ τις red cherrys... :thumbup:

Εχω χασει την μπαλα.... :band:

Ευχαριστω ολους για τα σχολια σας!!! :)

πολυ πλακα...βλεπουν την συριγγα να πλησιαζει κ παθαίνουν πανικο!!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ενυδρείο σου μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο :)

Link to comment
Share on other sites

:P Κ με το που εφυγες φιλε-συνονόματε, που σε ευχαριστω πολυ-κ δημοσια ,για τα κλαδεματα! :helpsmilie: Αρχησα να το ''πασπατευω'' κιαυτο!! (κλαδεψα απο το 160αρι την cabomba κ λιγη πολυσπερμα κ ενα αλλο(δεν θυμαμαι ονομα) ) φωτο αυριο γιατι ακομα το 'κοιταω' λιγο...! :helpsmilie:

Εχει αρχίσει να γεμιζει σιγα σιγα παντως!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και κυρίως τα ξύλα, αλλά αυτός που είναι όλα τα λεφτά, είναι ο αρσενικός

ξιφοφόρος σου. Πραγματικά εξαιρετικό δείγμα ψαριού και στο λέει άνθρωπος που έχει μεγαλώσει αρκετές

εκατοντάδες ξιφοφόρους. Να τον χαίρεσαι και να τον προσέχεις σαν τα μάτια σου, είναι απίστευτος.

Link to comment
Share on other sites

3 σημερινες φωτο απο τις 2-3 μικροαλλαγουλες που εκανα χθες το βραδυ! :helpsmilie:

Στην αριστερη μερια εβαλα λιγη πολυσπερμα...μαζι με λιγη που υπηρχε δεξια αναμεσα στις 2 ριζες...

DSC_1277.jpg

Στο "κοψιμο" του ξυλου εβαλα λιγα απο αυτα..(τι φυτο ειναι?)

Μολις μεγαλωσουν πιστευω να το καλυψουν ολο...(το 'φλατ' σημειο)... :)

DSC_1263.jpg

DSC_1271.jpg

Δεξια εκει που ηταν η πολυσπερμα μπηκε λιγη cabomba caroliana οπως κ πισω απο την μεσαια ριζα αλλα κ πισω απτην ανουμπια....κ εφυγε ενα μικρο ξυλο απο αριστερα που μπηκε πανω στο δεξια δεξια-καλυπτοντας τον θερμοστατη...(σε καμια βδομαδα που θα εχουν μεγαλωσει τα φυτα κιαλλο θα μπουν κ νεες φωτο)....! :P

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο προσοχή με την cabompa γιατί ΡΟΥΦΑΕΙ τα νιτρικά σαν τρελή! Ισως να χρειαστεί να προσθέτεις με κάπιο σκεύασμα !

Link to comment
Share on other sites

η βιολογία ειναι αλλο θεμα... Τα Νο3 ΔΕΝ ειναι ενδειξη το ποσο καλη βιολογία έχεις!

Οσο καιρό είχα το φυτό αυτό οι μετρήσεις μου σε Νο3 ήταν <1 ! χωρις αλλαγές νερου για πανω απο 10-12 μέρες!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

τωρα είδα και τον φωτισμό σου!

Δεν προκειτε να το "χαρείς" θελει πολυ περισσοτερο φως απο αυτό που παρέχεις! θα το δεις να αναπτυσετε και ισως με γρηγορους ρυθμους, αλλα τα φυλλα του θα είναι πολυ αραια μεταξυ τους και θα "χάνει" σε οπτικό αποτέλεσμα! Θα τρώει το φαί των υπολοιπων και μπορεί να χαλάσει τις ισοροπίες που έχεις... Δωστου ένα μήνα, δες πως πάει, μακάρι να βγω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να του βαλω μια sylvania gro lux Τ5 39w..αν δεν φτανει αυτη μπορω να αφησω κ την Τ8 μαζι...κ αν δεν φτανει Ουτε αυτο μπορω να βαλω κ 2xT5...

Εκτος αυτου σημερα εβγαλα το DIY Co2...λες να το ξαναβαλω?!

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...