Jump to content

θαλασσινο νερο


zakkap

Recommended Posts

Γεια σας, οπως ειχα αναφερει δημιουργω ενα θαλασσινο ενυδρειο σιγα σιγα.επειδη δν εχω μηχανημα για αντιστροφη οσμωση,ο πετσοπας μου,πρωτεινε ενα αγορασω θαλασσινο νερο απο αυτον σε δοχεια.ηθελα να ρωτησω καθε ποσο πρεπει να κανω αλλαγες νερου στο ενυδρειο και σε τι ποσοστα?

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θα ειναι το ενυδρειο;

Τα μπετονια που σου ειπε,εχε υποψιν οτι κοστιζουν αρκετα................

Link to comment
Share on other sites

25 λιτρα θαλασσινο?Εχεις προηγουμενη εμπειρια?Αν οχι συγνωμη που στο λεω ετσι,αλλα ειναι σχεδον αδυνατο να επιτυχεις με τοσο λιγα λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να αρχησω τ θαλασσινο με το πολυ ενα ψαρι και βραχο ωστε να προσπαθησω να κρατισω τις τιμες εκει που πρεπει,αν το κατεφερω σημαινει πως θα μπορεσω ανετα να κανω ενα μεγαλυτερο.μπορεις να μου πεις ποσες φορες το μηνα θελει αλλαγη του νερου και σε τι ποσοστο ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως δεν μπορεις να πετυχεις σε μικρο ενυδρειο.Να εχεις τις τιμες εκει που πρεπει.

Αλλαγες νερου σε λιγα λιτρα,καθε εβδομαδα 10% ή καθε 15 μερες 15% ειναι εκτος απροοπτου (υψηλα ΝΟ3) ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

και φίλε μου 8,5€ είναι πολλά σε 5-6 μήνες θα έχεις βγάλεις τα λεφτά της όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα ασχετο με αυτο που ρωτουσα πριν.καλυτερα ειναι οχι για ρεεφ αλλα για ψαρια μονο να βαλω αραγονιτη(ζωντανο & νεκρο) ή ασπρη αμμο ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε ψάρια αλλά σε ψάρι και αυτό ζορισμένα.Τώρα για αραγωνίτη μπορείς να βάλεις ότι σου αρέσει εσένα.Αν είναι νεκρός κάνε ένα πλύσιμο να φύγει η θολούρα και μετά ρίξε μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...