Jump to content

Δεν ξερω.


Recommended Posts

Χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ για ενυδρεία που έψαχνα.

Το όνομα μου είναι Δημητρός και πάω ΣΤ δημοτικού.

Η ερώτηση μου είναι πως ξεκινάω ένα θαλασσινό ενυδρείο?

Στην αρχή είχα γλυκού νερού και τα πήγαινα τέλεια και με τα φυτά και με τα ψάρια όμως θέλω να ξεκινήσω θαλάσσιο.

Έχω διαβάσει καπια πράγματα όμως δεν γνωρίζω άμα στο στήσιμο έχει καμιά διαφορά. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τα πάντα για ένα ξεκίνημα ενός ενυδρείου θαλασσινού.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Μπορείς να διαβάσεις αυτό και να μας πεις ότι απορίες έχεις για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα πριν λίγο καιρό να επερνα ένα 60λ ενυδρείο και να ξεκινούσα με αυτό.Έχω τώρα ένα 20λ

όμως φροντίζω και του πάτερα μου που είναι 80.Όμως πολύ μου λένε να ξεκινήσω με ένα 60λ όμως εγώ λέω να κάνω το20λ θαλάσσιο να δω άμα μπορώ να τα καταφέρω και βλέπουμε μετά τη λέτε να κάνω?Να κάνω οικονομία η να κάνω το 60λ.

Έγινε επεξεργασία - CaptainMitsos98
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μεγαλυτερη οικονομια θα κανεις με ενα μεγαλο ενυδρειο (και μεγαλυτερο απο τα 60 λιτρα αν μπορεις),καθως οσο πιο πολλα λιτρα εχεις,τοσο πιο πολλα λαθη σου συγχωρουνται.

Τα 20 λιτρα ειναι απαγορευτικα για να εχεις ελπιδες επιτυχιας.Λεφτα και χρονο θα χαλασεις,χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα petshop και ρώτησα τον βιολόγο και μου είπε ότι το καλοκαίρι τα ψάρια πεθαίνουν λόγω ζέστης.

Τη να κάνω για αυτό, διάβασα ότι βάζουνε ανεμιστιρακια.Ομως σκέφτηκα πώς γίνετε να κάνει δουλειά άμα φυσάει αέρα 30 βαθμών Κελσίου, σκέφτηκα να έκανα σε πλαστικά ποτήρια πάγο και να έριχνα ένα τέτοιο κάθε πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα petshop και ρώτησα τον βιολόγο και μου είπε ότι το καλοκαίρι τα ψάρια πεθαίνουν λόγω ζέστης.

Τη να κάνω για αυτό, διάβασα ότι βάζουνε ανεμιστιρακια.Ομως σκέφτηκα πώς γίνετε να κάνει δουλειά άμα φυσάει αέρα 30 βαθμών Κελσίου, σκέφτηκα να έκανα σε πλαστικά ποτήρια πάγο και να έριχνα ένα τέτοιο κάθε πρωί.

To καλοκαιρι οντως υπαρχει προβλημα αλλα με ενα ψυκτικο λυνονται ολα τα προβληματα, τα ανεμιστηρακι κανουν δουλεια αλλα μην παριμενεις κ πολλα + οτι θα εχεις μεγαλη εξατμιση, εγω το καλοκαιρι με θερμοκρασια δωματιου 30-33 βαθμους κ το chiller την εβγαλα χωρις απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

Όντως όμως δεν τα ταλαιπωρεί τα ψάρια?

Απο ποιο πραγμα να ταλαιπωρηθουν?Το ψυκτικο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Eγω λειτουργω το ενυδρειο μου μονο με ανεμιστηρακια,χωρις κανενα προβλημα.

Το νερο του ενυρδρειου ψυχεται μεσω της αυξημενης εξατμισης που προκαλει ο αερας απο τα ανεμιστηρακια.Και εξατμιση=πτωση θερμοκρασιας

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ψυκτικό είναι μια λύση καλή βέβαια είναι ακριβή και έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.Με τα ανεμιστηράκια θα διαφωνήσω στο να μη περιμένεις πολλά.Είναι ένας αρκετά καλός τρόπος με μικρότερο κόστος.Είναι λογικό να υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση με αυτό το τρόπο αφού εκεί στοχεύουμε όταν βάζουμε ανεμιστηράκια.Με την εξάτμιση πετυχαίνουμε την μείωση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Το ψυκτικό είναι μια λύση καλή βέβαια είναι ακριβή και έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.Με τα ανεμιστηράκια θα διαφωνήσω στο να μη περιμένεις πολλά.Είναι ένας αρκετά καλός τρόπος με μικρότερο κόστος.Είναι λογικό να υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση με αυτό το τρόπο αφού εκεί στοχεύουμε όταν βάζουμε ανεμιστηράκια.Με την εξάτμιση πετυχαίνουμε την μείωση της θερμοκρασίας.

Το ψυκτικο ειναι σαν τον θερμοστατι?

Link to comment
Share on other sites

Το ψυκτικο ειναι σαν τον θερμοστατι?

Το ψυκτικο εχει θερμοστατη κ με μια αντλια περνει νερο απο το ενυδρειο περναει μεσα απο το ψυκτικο κ βγαινει απο αλλη εξοδο στην θερμοκρασια που το εχουμ ρυθμισει.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/c23...chparam/chiller

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρακια είναι σαν αυτά των υπολογιστών να φανταστώ?

ναι τα ανεμιστηράκια για υπολογιστή κάνουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλός εγώ ξέρω και πάλι λίγα για γλυκό. :)

Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα να ξερεις οτι θα χρειαστεις μπολικο χρημα...Π.χ. για ενα 60 λιτρο μονο με ψαρακια(χωρις κοραλια)θελεις:

15 ευρω για αλατι

18 ευρω το κιλο

40 ευρω για ενα τσουβαλακι αραγωνιτη

50 ευρω για ενα σκιμερακι

70 ευρω για μερικους κυκλοφορυτες

συν το ενυδρειο κ συν τα φωτα...τα νουμερα ειναι στο πολυ περιπου ισα ισα για να εχεις μια ιδεα περιπου ποσα θα ξοδεψεις.Κ καλα ειναι τα ανεμιστηρακια αλλα πρεπει να εχεις κ αυτοματη αναπληρωση...συν κ αλλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη θερμοκρασίας πιστέυω και εγω ότι θα το κρατήσεις το ευνδρείο! τώρα, το θέμα της εξάτμισης είναι άλλο!

Γνώμη που λοιπόν είναι να κάνεις το 60αρι και να λάβεις υπόψη σου το κόστος διοτι δυστυχώς δεν γίνετε να κανεις εκπτώσεις στον εξοπλισμό σου!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όμως εγώ είμαι παιδί οπότε κάτι παππού γιαγιά σιν σιν σιν και τα κάλαντα μια 400 αδα ευρώ :):thumbup: . Μια χαρά την βγάζω. :band:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όμως εγώ είμαι παιδί οπότε κάτι παππού γιαγιά σιν σιν σιν και τα κάλαντα μια 400 αδα ευρώ :):thumbup: . Μια χαρά την βγάζω. :band:

Αρε....οταν ελεγα εγω καλαντα μου διναν καραμελες αντε κ κανα κατοσταρικο....

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μιλάς λες και είσαι κανένας 50ρις χοχοχο. :) Πάντως ανέβηκε η ταρίφα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα I’m sorry. Μάλλον τα παίρνω από τα κάλαντα πολλά διότι γυρίζω το μισό Χαλανδρι με το ποδήλατο και έχω δίπλα μου έναν με μια φλογέρα να ζαλίζεται από το φύσα Φύσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μένα.

Με αυτα τα χρήματα πάρε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο,το σκιμερ δώρο από τη μαμά και το βράχο από

τον μπαμπά :)

Με 1 ενυδρείο γύρω στα 100-120 λιτρα(με τα μισά λεφτά από αυτά που υπολογίζεις να μαζέψεις)

ξεκινάς πιο ευκολα στο θαλασσινό. :thumbup:

Κοιταξε το και μπραβο σου που θες να κάνεις αλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρε....οταν ελεγα εγω καλαντα μου διναν καραμελες αντε κ κανα κατοσταρικο....

καραμέλες??????

:):thumbup::band::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έχεις και στο νου σου τις αγγελίες γιατί θα βρεις ωραία πράγματα εκεί και σε καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...