Jump to content

ΣΟΣ ερωτησεις...


Recommended Posts

Γεια σε ολους ... θα ηθελα να ρωτησω κατι ...

Εχω αυτο εδω το ενυδρειο ... και θελω να το φτιαξω με τροπικο κλιμα .. γιατι αποτι ξερω με θαλασσινο ειναι λιγο μικρο .

Τωρα για τροπικο κλιμα δν ξερω αν ειναι αρκετο παντος θελω να το κανω στο περιπου σαν του χρηστη : Zorba_The_Freak .

Ψαχνω πολυ καιρο για τετοια φυτα και ενα ζευγαρι απο τετοια ψαρια , και επεισης δεν ξερω που να βρω τπτ .. ψαχνω αρκετα και δεν ξερω .. οποιος μπορει ας με βοηθησει .

Ευχαριστω για την κατανοηση.!

Φιλικα, Χάμπος...! ( 15 Ετων )

ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΦ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ... ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ...! :)

post-16665-1260476451_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Charalampos
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΕΦ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ... ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ...! :)

Να μη ντρέπεσαι! Είμαστε μία μεγάλη και όμορφη παρέα. Πάρε και κανέναν φίλο σου κι ελάτε μαζί για να μη νιώθεις μόνος, αν και προσωπικά σου εγγυώμαι πως δεν θα συμβεί αυτό :thumbup:

Γράψε μας λίγο όλες τις διαστάσεις του ενυδρείου σου!

Link to comment
Share on other sites

Μηκος 40 εκατοστα

Πλατος 20.5 εκατοστα

Υψος 28 εκατοστα

Τι αλλο θελετε να σας πω ;

Αν μπορειτε απαντηστε σε αυτα που σας ειπα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Το ενυδρείο σου είναι μεικτά λίτρα 23. Αυτό σημαίνει πως αφαιρώντας τα τζάμια, βάζοντας βυθό (άμμο ή χαλίκι), βάζοντας μερικά διακοσμητικά (ξύλα, φυτά κλπ) και αφαιρώντας και τα λίτρα του εσωτερικού φίλτρου που πρέπει να βάλεις, θα σου μείνουν περίπου στα 15-17 λίτρα καθαρά. Αυτός ο χώρος σε καμία περίπτωση δεν κάνει για κοινωνικό ενυδρείο. Τα είδη που μπορείς να φιλοξενήσεις μέσα σε αυτόν τον χώρο είναι:

1) Ένα μονομάχο και ένα σαλιγκάρι με τη σωστή διακόσμηση

2) Ένα είδος μικρής γαρίδας (περίπου στα 5 άτομα) με ένα σαλιγκάρι

3) Μέχρι 5 άτομα το πολύ Celestial Pearl Danio (CPD) [όχι ιδιαίτερα προτεινόμενο]

Τι θα προτιμούσες από τα 3 παραπάνω για να μπορέσουμε κι εμείς να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χαράλαμπε το ενυδρείο σου είναι 20 λίτρα περίπου (ακάθαρτα)

Με τέτοιο όγκο έχεις δύο περίπου επιλογές.

1. Έναν αρσενικό μονομάχο

2. Γαρίδες

Δεν ξέρω σε ποιο απ' όλα τα ενυδρεία του Γιώργου αναφέρεσαι αλλά αν είναι να βάλεις μονομάχο, που θα σου το πρότεινα, τότε θέλεις φυσικά χαλικάκι, 1-2 ξυλαράκια-ρίζες, και από φυτά 1-2 ανούμπιες δεμεέςν στα ξύλα και ίσως λίγο επιπλέον κερατόφυλλο και θα είσαι καλά.

Δεν βλέπω όμως το καπάκι, το φωτισμό και το φίλτρο. Υπάρχουν αυτά ???

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Νίκος :):thumbup: Εν πάση περιπτώσει δεν νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό...

Αναμένουμε λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σημαντικό που ξέχασα και μου το θύμισε ο Ανδρέας με τα λεγόμενά του. Σε περίπτωση που βάλεις μονομάχο (όπου σχεδόν οι περισσότεροι αυτό θα σου προτείνουν), θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει καπάκι, καθότι οι μονομάχοι συνηθίζουν να κάνουν άλματα αυτοκτονίας εκτός ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι σε ολους .. Ναι οι λαμπες και τα φιλτρα υπαρχουν .. Αλλα αναφερομαι στο ενυδρειο του Γιωργου που εχει και στο αβαταρ με ενα αγγελοψαρο αν ειδα καλα .. βρηκα σε προσφορα ενα ενυδρειο 80 λιτρων με την λαμπα μονο 80 ευρω ... ειναι καλα; και αν το παρω λεω να παρω και ενα ιταλικο καλο φιλτρο ... Θα κανω καλα η οχι ;

( Για μονομαχο δεν ξερω γιατι ειχα παλι στο παρελθον μονομαχο .. :) )

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι σε ολους .. Ναι οι λαμπες και τα φιλτρα υπαρχουν .. Αλλα αναφερομαι στο ενυδρειο του Γιωργου που εχει και στο αβαταρ με ενα αγγελοψαρο αν ειδα καλα .. βρηκα σε προσφορα ενα ενυδρειο 80 λιτρων με την λαμπα μονο 80 ευρω ... ειναι καλα; και αν το παρω λεω να παρω και ενα ιταλικο καλο φιλτρο ... Θα κανω καλα η οχι ;

( Για μονομαχο δεν ξερω γιατι ειχα παλι στο παρελθον μονομαχο .. :thumbup: )

Για σκαλάρια, ενυδρείο άνω των 250 λίτρων και με τις ανάλογες διαστάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι τα σκαλάρια για να νοιώθουν καλά και να ζήσουν χωρίς προβλήματα μεταξύ άλλων θέλουν και ένα ενυδρείο με αρκετά λίτρα, μήκος τουλάχιστον 100 εκατοστά, ύψος όχι λιγότερο από 50 εκατοστά (60 και περισσότερο καλύτερα) και γενικά τα 250 λίτρα είναι ένας καλό όγκος εκκίνησης (παράδειγμα ελάχιστων απαιτήσεων το RIO240). Από κει και πέρα θέλουν σχετικά όξινο περιβάλλον ως ουδέτερο, μαλακό νερό, ρίζες και φυτά.

Στα 80 λίτρα τώρα, έχεις άλλες επιλογές όπως νανοκιχλίδες αμαζονίου (apistogramma, ramirezi) νανοκιχλίδες tanganyika (δες λίγο στα posts των αφρικάνικων κιχλίδων), ζωοτόκα φυσικά όπως guppies, platies, mollies και όλα αυτά τα όμορφα ψαράκια που είναι ιδανικά για αρχάριους (όλοι περάσαμε από κει και είμαστε ακόμη εκεί) και εκτός των άλλων είναι και πολύ ανταποδοτικά με τη συμπεριφορά τους και τις εύκολες γέννες τους. Επίσης μπορείς να κάνεις ένα φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων με 1-2 κοπαδάκια από φυλές tetra και μερικά corydoras να σκαλίζουν έναν αμμώδη βυθό (δες εδώ διάφορα tetra). Ακόμη μπορείς να βάλεις ένα νανο gourami (colisa lalia).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μπορείς να βάλεις ένα νανο gourami (colisa lalia).

ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ :)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα το ενυδρειο μου πιστευω οτι κανει να βαλω μεσα 2-3 φυτα , χωμα - χαλικι , κανενα μικρο βραχακι για κρυψωνα - γεννα .. και απο ψαρια λεω να βαλω ενα ζευγαρι -> pterophyllum scalare , 5-6 νεον ψαρακια , 1 γλυφτη , ενα ζευγαρι guppies .

Αυτη ειναι η σκεψη μου πιστευω να ειναι καλη .. :)

post-16665-1260600343_thumb.jpg

Αυτα εδω ειναι καλες οδηγιες πιστευω..εχει χρησιμα πραγματα!

Έγινε επεξεργασία - Charalampos
Link to comment
Share on other sites

post-16665-1260600343_thumb.jpg

Αυτα εδω ειναι καλες οδηγιες πιστευω..εχει χρησιμα πραγματα!

Καλα ειναι αλλα μην τα συμβουλευεσε και καλυτερα ειναι να ρωτας εμας.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

post-16665-1260600343_thumb.jpg

Καλα ειναι αλλα μην τα συμβουλευεσε και καλυτερα ειναι να ρωτας εμας.

Εχει αυτα που υπαρχουν και εδω ... αλλα τεσπα .. αμα μπορειτε να μ πειτε αν η ιδεα μου ειναι καλη και μπορω να την κανω καλως

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα το ενυδρειο μου πιστευω οτι κανει να βαλω μεσα 2-3 φυτα , χωμα - χαλικι , κανενα μικρο βραχακι για κρυψωνα - γεννα .. και απο ψαρια λεω να βαλω ενα ζευγαρι -> pterophyllum scalare , 5-6 νεον ψαρακια , 1 γλυφτη , ενα ζευγαρι guppies .

Εχει αυτα που υπαρχουν και εδω ... αλλα τεσπα .. αμα μπορειτε να μ πειτε αν η ιδεα μου ειναι καλη και μπορω να την κανω καλως

Προφανώς δεν διάβασες προσεχτικά το προηγούμενο μου μήνυμα.

Προφανώς θεωρείς ότι το φυλλαδιάκι της Tetra είναι πιο αξιόπιστο

Προφανώς δεν έχεις ψάξει τίποτα ακόμη στο forum

Σε μία πρόταση μόνο όλη κι όλη έχεις ή σκοπεύεις να κάνεις τουλάχιστον 5 λάθη.

1. Είπαμε για τα σκαλάρια ότι δεν κάνουν.

2. Δεν βρίσκεις ποτέ ζευγάρι σκαλάρια παίρνεις μία εξάδα και εύχεσαι να σου προκύψει μετά από κανένα εξάμηνο κανένα συμβατό ζευγάρι (στο μεταξύ στα 80 λίτρα θα έχει γίνει χαμός)'

3. Χώμα και χαλίκι τι ακριβώς εννοείς ? Χώμα ??

4. 5-6 neon ψαράκια είναι λίγα ως κοπάδι και για πολλούς θα γίνουν τροφή των σκαλαριών που δεν θάπρεπε να βάλεις ούτως ή άλλως

5. Guppies δεν πάνε με τα υπόλοιπα και δεν μπαίνουν σε ζευγάρια

6. Δεν υπάρχουν ψάρια γλύφτες (δεν υπάρχει καν αυτή η λέξη), αλλά αν αναφέρεσαι σε pleco τότε οι επιλογές σου είναι πολύ περιορισμένες η εξής μία : 1 ancistrus

Αυτά, κατά τα άλλα αφού το φυλλάδιο της Tetra φίλε μου έχει κατά τα λεγόμενα σου "αυτά που υπάρχουν και εδώ αλλά ας πούμε κι εμείς καμιά ιδέα" τότε καλύτερα περιορίσου στο φυλλάδιο της Tetra γιατί εμένα τουλάχιστον ο χρόνος μου είναι πολύ σημαντικός για να τον σπαταλώ προσπαθώντας να σε βοηθήσω και να μας τη λές κιόλας έτσι.

Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα το ενυδρειο μου πιστευω οτι κανει να βαλω μεσα 2-3 φυτα , χωμα - χαλικι , κανενα μικρο βραχακι για κρυψωνα - γεννα .. και απο ψαρια λεω να βαλω ενα ζευγαρι -> pterophyllum scalare , 5-6 νεον ψαρακια , 1 γλυφτη , ενα ζευγαρι guppies .

Αυτη ειναι η σκεψη μου πιστευω να ειναι καλη .. :)

post-16665-1260600343_thumb.jpg

Αυτα εδω ειναι καλες οδηγιες πιστευω..εχει χρησιμα πραγματα!

αυτά σε 23 μικτά λιτρα; σου λείπει ενα μηδενικό... 230 ΚΑΘΑΡΑ ίσως! χωρις τα γκαπι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω δεν την ''ειπα'' σε κανεναν και δεν εχω σκοπο να την πω σε κανεναν γιατι πολυ απλα δεν θελω .. εγω σου ειπα πολυ απλα οτι μερικα πραγματα που εχει το βιβλιαρακι τα εχει και εδω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω δεν την ''ειπα'' σε κανεναν και δεν εχω σκοπο να την πω σε κανεναν γιατι πολυ απλα δεν θελω .. εγω σου ειπα πολυ απλα οτι μερικα πραγματα που εχει το βιβλιαρακι τα εχει και εδω...

Το βιβλιαράκι αναφέρει πως σε 80 λίτρα διατηρούνται σκαλάρια και νέον με γκάπυ? Ρωτάω γιατί δεν κατάλαβα το προηγούμενο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει για τα συγκεκριμενα ...απλως λεει για τις τροφες για τα ψαρια .. τις ασθενιες των ψαριων .. και ειπα πριν οτι και εδω εχει αυτα που λεει το βιβλιαρακι ... αυτο μονο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν διάβασες προσεχτικά το προηγούμενο μου μήνυμα.

Προφανώς θεωρείς ότι το φυλλαδιάκι της Tetra είναι πιο αξιόπιστο

Προφανώς δεν έχεις ψάξει τίποτα ακόμη στο forum

Σε μία πρόταση μόνο όλη κι όλη έχεις ή σκοπεύεις να κάνεις τουλάχιστον 5 λάθη.

1. Είπαμε για τα σκαλάρια ότι δεν κάνουν.

2. Δεν βρίσκεις ποτέ ζευγάρι σκαλάρια παίρνεις μία εξάδα και εύχεσαι να σου προκύψει μετά από κανένα εξάμηνο κανένα συμβατό ζευγάρι (στο μεταξύ στα 80 λίτρα θα έχει γίνει χαμός)'

3. Χώμα και χαλίκι τι ακριβώς εννοείς ? Χώμα ??

4. 5-6 neon ψαράκια είναι λίγα ως κοπάδι και για πολλούς θα γίνουν τροφή των σκαλαριών που δεν θάπρεπε να βάλεις ούτως ή άλλως

5. Guppies δεν πάνε με τα υπόλοιπα και δεν μπαίνουν σε ζευγάρια

6. Δεν υπάρχουν ψάρια γλύφτες (δεν υπάρχει καν αυτή η λέξη), αλλά αν αναφέρεσαι σε pleco τότε οι επιλογές σου είναι πολύ περιορισμένες η εξής μία : 1 ancistrus

Αυτά, κατά τα άλλα αφού το φυλλάδιο της Tetra φίλε μου έχει κατά τα λεγόμενα σου "αυτά που υπάρχουν και εδώ αλλά ας πούμε κι εμείς καμιά ιδέα" τότε καλύτερα περιορίσου στο φυλλάδιο της Tetra γιατί εμένα τουλάχιστον ο χρόνος μου είναι πολύ σημαντικός για να τον σπαταλώ προσπαθώντας να σε βοηθήσω και να μας τη λές κιόλας έτσι.

Καλή συνέχεια.

Kατ αρχην μιλας σ ενα παιδι!!! Χάμπος...! ( 15 Ετων ) αρχαρειο,που προσπαθει να στησει ενα ενυδρειο!

Βλεπεις οτι δεν εχει γνωσεις επι του θεματος κ καθεσε κ τον ειρωνευαισε!

Κανεις δεν σου ζητησε προσωπηκα την γνωμη σου ουτε σε εβαλε με το ζορι να σπαταλησεις το ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

Πιστευω οτι σε ενα site σοβαρο οπως το Aquazone θα επρεπε να μιλαμε με το γαντι κ οχι σαν να ειμαστε στην Ουγγαντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Kατ αρχην μιλας σ ενα παιδι!!! Χάμπος...! ( 15 Ετων ) αρχαρειο,που προσπαθει να στησει ενα ενυδρειο!

Βλεπεις οτι δεν εχει γνωσεις επι του θεματος κ καθεσε κ τον ειρωνευαισε!

Κανεις δεν σου ζητησε προσωπηκα την γνωμη σου ουτε σε εβαλε με το ζορι να σπαταλησεις το ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

Πιστευω οτι σε ενα site σοβαρο οπως το Aquazone θα επρεπε να μιλαμε με το γαντι κ οχι σαν να ειμαστε στην Ουγγαντα!!!

Τότε αγαπητέ μου σοβαρέ φίλε που που δεν είσαι στην Uganda να του δώσεις εσύ τις οδηγίες που πρέπει να του δώσεις με το γάντι (όποιος με ξέρει εδώ μέσα γνωρίζει πόσο με το γάντι μιλώ σε όλους). Δεν νομίζω ότι ο μικρός χρειάζεται συνήγορο και δεν απαντώ στον καθένα με βάση την ηλικιακή ομάδα που ανήκει αλλά με βάση την ουσία του hobby. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να αρνηθώ ότι ειρωνεύτηκα απλά γιατί δεν έχω να δικαιολογηθώ για τίποτα και σε κανέναν. Επίσης -και το σταματώ εδώ- σκέφτηκες ότι ΙΣΩΣ, λέω ΙΣΩΣ, δεν έχεις υπόψη κι άλλα δεδομένα που -πιθανώς- έτυχε να έχω εγώ από τον Χάμπο;

Link to comment
Share on other sites

Τότε αγαπητέ μου σοβαρέ φίλε που που δεν είσαι στην Uganda να του δώσεις εσύ τις οδηγίες που πρέπει να του δώσεις με το γάντι (όποιος με ξέρει εδώ μέσα γνωρίζει πόσο με το γάντι μιλώ σε όλους). Δεν νομίζω ότι ο μικρός χρειάζεται συνήγορο και δεν απαντώ στον καθένα με βάση την ηλικιακή ομάδα που ανήκει αλλά με βάση την ουσία του hobby. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να αρνηθώ ότι ειρωνεύτηκα απλά γιατί δεν έχω να δικαιολογηθώ για τίποτα και σε κανέναν. Επίσης -και το σταματώ εδώ- σκέφτηκες ότι ΙΣΩΣ, λέω ΙΣΩΣ, δεν έχεις υπόψη κι άλλα δεδομένα που -πιθανώς- έτυχε να έχω εγώ από τον Χάμπο;

Η προσωπικη σου σχεση με τον Χαμπο δεν δικαιολογει αυτη σου την συμπερηφορα!

Δεν διαβαζεις μονο εσυ κ ο Χαμπο εδω μεσα,κ ΔΕΝ σε χαρακτιρησα!

Δεν εχω σκοπο να σου μαθω πως να φερεσε,αλλα δε θα αφησω κ ασχολιαστη αυτη την επιθετικη σου συμπερηφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...