Jump to content

Νταμαρι...απελπισιας.


koukos5

Recommended Posts

Παιδεια εχω ενα πολυ μεγαλο παραπονο....Εχω ενα ρηφακι-(ο θεος να το κανει ρηφ),το οποιο τρεχει περιπου εδω και 7 μηνες,αλλα δεν εχει βγαλει ουτε ιχνος απο κοραλινη.

Το ενυδρειο εχει ενα φωτιστικο Boyu 3x150w,

Εχει εξωτερικο φιλρο και εχει δυνατη κυκλοφορια,

PH-8.0

KH-13

CA-360

MG-1300

PO4-NO2-NO3-ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΑ

1022 ΑΛΛΑΤΟΤΗΤΑ

Τον βραχο οταν τον πηρα ειχε καποια σημαδια κοραλινης μετα τον εκανα κουραρισμα και απο τοτε δεν εχει καθολου...Τι μπορω να κανω,ειμαι παρα πολυ απελπισμενος,στο τελοσ θα το διαλυσω και θα πανε χαμενα τοσα χρηματα που εχω δωσει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν παει καλα το ενυδρειο και το μονο προβλημα ειναι η κοραλινη γιατι να το διαλυσεις?

Το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι.

Οι 3 λαμπες 150w ειναι metal halide ετσι?Ρωταω μηπως και εκανες λαθος σε αυτο που εγραψες.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ξυσμα κοραλινης απο αλλο ενυδρειο ή απο ενυδρειο ενυδρειακου καταστηματος και μεταφεροντας το σε νερο να το ριξεις στο ενυδρειο σου.

Ανεβασε και το ca σου στο 420-450 ppm

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απελπισμενος, δεν χρειαζεται, ποσα λιτρα ειναι τι ζωντανα εχεις, βαλε μια φωτο να δουμε, επισης παρε ενα purple up.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μ ειναι 400λ.

ναι οι λαμπες ειναι metal halide 3x150w.

το CA θα προσπαθησω να το αναιβασω....ομως ριχνω καθημερινα την ποσοτητα που χρειαζεται αλλα ανεβαινει παρα πολυ δυσκολα...χρησημοποιω της tpopic marin...αλλα για ξυσμα κοραλλινης πρωτη φορα ακουω...θα προσπαθησω να βρω....(ξερεις ο βροχος μου ειναι οπως ειναι μια πετρα που βρισκουμε στο δρομο...)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ banik. το purple up το χρησημοποιησα για μια περιοδο το οποιο μου αναιβασε το Mg στα υψη...και ετσι αναγκαστικα να κανω αλλαγη μεγαλες ποσοτητες νερου για να το επαναφερο εδω που ειναι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα πας λοιπον σε καποιον που εχει κοραλινη,θα ξυσεις και θα μαζεψεις και θα το ριξεις στο ενυδρειο σου,μπολιαζοντας το ετσι.

Αλλιως μπορεις να αγορασεις ενα μικρο κοματι ζωντανου βραχου που να εχει κοραλινη πανω του,και το βαζεις χωρις κουραρισμα στο ενυδρειο σου.Αν θελεις το ξυνεις και λιγο μεσα στο νερο για να μεταφερθει παντου η κοραλινη.

Link to comment
Share on other sites

το purple up πως το χρησημοποιω...πρεπει να ειναι το CA σε καποιο συγκεκριμενο επιπεδο.....??

εαν με την χρηση του purple up περασει πανω απο τα ορια το ασβαιστιο,το μαγνησιο τι να κανω...?

Link to comment
Share on other sites

το purple up πως το χρησημοποιω...πρεπει να ειναι το CA σε καποιο συγκεκριμενο επιπεδο.....??

εαν με την χρηση του purple up περασει πανω απο τα ορια το ασβαιστιο,το μαγνησιο τι να κανω...?

Μην περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα με αυτό το προιόν....

Link to comment
Share on other sites

Καλα οντως μην περιμενεις θαυματα με το purple up αλλα ισως βοηθησει, αυτο που ξερω οτι επηρεαζει λιγο το προιον ειναι το Kh και οχι Ca και Mg.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κ γω με τη σειρά μου,όταν ενα ενυδρείο ειναι στημένο με μισο-μισο βράχο πόσο καιρό θέλει για να πιάσει κοραλλινη ο νεκρος?

πρεπει οπωσδήποτε να εχει ξύσμα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κ γω με τη σειρά μου,όταν ενα ενυδρείο ειναι στημένο με μισο-μισο βράχο πόσο καιρό θέλει για να πιάσει κοραλλινη ο νεκρος?

πρεπει οπωσδήποτε να εχει ξύσμα?

Oχι.

Σε 6-12 μηνες θα πρεπει ο ψοφιος βραχος,εφοσον φωτιζεται και αυτος και δεν ειναι απο κατω απο τον ζωντανο,να εχει παρει το ιδιο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...