Jump to content

Μια απορία με θερμόμετρο και ΡΗμετρο


fitos100

Recommended Posts

Καλησπέρα σ' όλους τους χομπίστες. Όπως λέω και στο τίτλο έχω μια απορία με το θερμόμετρο. Μέχρι σήμερα μέσα στο ενυδρείο μου έχω ένα γυάλινο θερμόμετρο που είχα πάρει από ένα χημικό εργαστήριο. Αυτό το θερμόμετρο με το μάτι το βγάζω γύρω στους 25.7 βαθμούς. Μετά από μελέτη μέσα στο φόρουμ και αφού κατάλαβα πόσο σημαντική είναι σταθερή τιμή της θερμοκρασίας Ήθελα να τεστάρω αν είναι όντως ακριβές αυτό το εργαλείο. Είχα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο και το έβαλα σε λειτουργία. Μετά από κανένα μισάωρο το ηλεκτρονικό είχε ένδειξη 26.2 και έπαιζε από 26.2 ως 26.5 και έτσι πήγε όλο το βράδυ. Άρα μάλλον αυτό ήτανε off. Πήρα σήμερα ένα άλλο ηλεκτρονικό και αυτό έχει ένδειξη σταθερή στους 25.2.

η απορία μου τώρα είναι η εξής: Τι να εμπιστευτώ από τα δύο???

Η δεύτερη μου απορία έχει σχέση μ' ένα ηλεκτρονικό ΡΗμετρο που έχω. Στις οδηγίες του λέει ότι βυθίζω το ηλεκτρόδιο σε διάλυμα 6.86 και γυρνάω τη βίδα μέχρι να πετύχω αυτή τη τιμή. (μια βίδα μόνο έχει). Ακολούθως το βυθίζω σε διάλυμα 4 με 7.01 και περιμένω να πάρει αυτή τη τιμή για να δω ότι δουλέυει σωστά.

Η απορία μου είναι ότι παρόλο που λέει ότι έχει εύρος μέχρι 14, εγώ που το δοκιμάζω σε διάλυμα μέχρι 7.01 μπορώ να πάρω και μετρήσεις και ψηλότερες από 7.01????

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχουν αποκλιση και τα δυο παντα.Ποτε δεν θα βρεις να συμφωνουν. :) Οσο για το πεχαμετρο ειναι μια απλη ρυθμιση και μπορεις να μετρησης και πανω απο 7,01.

Link to comment
Share on other sites

Για να μετρησεις υψηλα ΡΗ,θα πρεπει να καλημπραρεις το ηλεκτροδιο με 6,86 ή 7 οπως κανεις και με ΡΗ 10.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ μπορώ να το ρυθμίσω με διάλυμα 7.01 και μετά να το τεστάρω με διάλυμα 10.01????? Δεν είναι απόλυτο αφού λέει ο κατασκευαστής ότι πρέπει με 6.86???

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστεις εχει setαρει το μηχανιμα να καλιμπραρετε εκει. δεν αλαζει αυτό!

Το pH μετρο θέλει δύο τιμές προκειμενου να δημημιουργήσει την κλιμακα και να μετρα σωστά!

Όσο για το θερμομετρό σου σιγουρα τα υδραργιρικα ειναι μεγαλύτερης ακρίβειας απο ότι τα ηλεκτρονικά!

Προσοχή στο υδραργυρό μεσα στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...