Jump to content

Sos!!!!!!!!


chris z3

Recommended Posts

λοιπον...μετα απο 5-6 μερες λειτουργειας και αφου εχασα την blue hand xenia στο καινουριο ενυδριεο εχω ενα θεμα με τις τιμες μου........

ΝΟ2 0,5

ΝΟ3 15

ΝΗ3-4 0

ΚΗ 8

MG 1200

CA 580

PH 8,2

Αλατοτητα 1.024

27'c

Παρακαλω την βοηθεια σας γιατι ουτε τα σταρ πολυπσ δεν ανοιγουν!!!!

εχω κανει 2 καλες αλλαγες περιπου το μισο και εχω ριξει βακτιρια

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ 3 10 το ορθων!!

Φταίει το ΝΟ2 η το Ca που δεν πανε καλά τα κοραλια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Tι βακτήρια ρίχνεις και γιατί?Το ασβέστιο σου είναι πολύ υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω της jbl biotop(η denitrol τα μπερδευω)τα ρίχνω για να μειωσω το no 2 (βλακεία κάνω:)....

To ασβέστιο πως θα το ρίξω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ρίχνεις γιατί αν θυμάμαι καλά ξεκίνησες με ζωντανό βράχο.Το ασβέστιο μου κάνει εντυπώσει που έκανες αλλαγή νερού και είναι τόσο ψηλό.Πρόσθετες κάτι και ανέβηκε τόσο ?Τι αλάτι χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

αλάτι είναι της tropic Marin το bioactif

Link to comment
Share on other sites

παραθετω και μερικες φωτο για το πως ειναι τωρα τα κοραλια μου.....

νο 1 ειναι μισοανοιγμενα ζωανθους

νο 2 ειναι πρωην blue hand xenia

νο 3-4 ειναι star polyps που δεν ανοιγουν.....

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ρίχνεις τίποτα από πρόσθετα και έχεις τόσο?Τι τεστ χρησιμοποιείς?Μπορείς να τσεκάρεις με κάποιο άλλο τεστ?Είσαι σίγουρος ότι το κάνεις σωστά έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Eπι του παροντος το θεμα ειναι οτι εχεις προβλημα με τη βιολογια του συστηματος σου που κατερευσε και εχεις αμμωνια και no2.Εκανες καμια προσθηκη βραχου?Ψαριου?Πεθανε κατι και διαλυθηκε στο ενυδρειο σου (η xenia που λες)?Εριξες καποιο φαρμακο που μπορει να επηρεασε τη βιολογια σου?

Αν υπαρχει δυνατοτητα απομακρυνε τα ψαρια σου και συνεχισε με αλλαγες μεχρι να επαναλθουν τα πραγματα.Βαλε φρεσκο ανθρακα και αντιφωσφορο.Οταν επανελθει το ενυδρειο και μηδενισει αμμωνια και no3,επιστρεφεις τα ψαρια σιγα-σιγα.

Το skimmer σου δες να δουλευει σωστα.

Το ca μπορεις να το αφησεις για λιγο αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν ειχα ποτε και τωρα ειναι στο απολυτο 0......

no2 πλεον εχω 0,8

το σκιμμερ μαζευει πολυ πραμα.........

εβαλα ομως αλλα 4 κιλα βραχο......

φωσφορο και ανθρακα μιας και εκανα την μετακομιση εβαλα καινουρια της seachem...

το θεμα ειναι οτι τα ψαρακια δενεχω που να τα βαλω τα οποια βεβαια συμπεριφερονται μια χαρα....

τα κοραλια μου φοβαμαι μην χασω.....

ειναι 2 κοματια σταρ πολυπσ & η xenia που ηδη εχασα αλλα ισως την γλυτωσει κατι.....

το brain Και οι ephillia parancora που εχω ανοιγουν κανονικα.....

τι στο καλο γινεται εκει μεσα?????

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει το no2 - ca για τα πολυπσ που δνε ανοιγουν?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και φταινε.Για την αμμωνια εγραψες στις μετρησεις σου οτι εχεις,γιαυτο το ειπα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3-4 0

οχι,μηδεν ειναι απλα το κολησα πολυ και μπερδευει...

τωρα τι κανω?????????????

δεν μπορω να το βλεπω ετσι.....

δεν υπαρχει κατι που να ριχνει νο2????????

πιστευω οτι το ca δεν ευθινεται και τοσο οσο το νο2 για την κατασταση....

το ca πως το ριχνω?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος φιλος με θαλασσινο που να το εχει με βιολογικο υλικο στρωμενο?Αν μπορει να σου δανεισει λιγο και να το βαλεις σε ενα φιλτρακι,θα μηδενισει το ΝΟ2.Αργοτερα και σιγα-σιγα το αφαιρεις.Αν δεν υπαρχει δες μηπως εχει καποιος σφουγγαρι στο θαλασσινο του,το οποιο εχει καιρο να το πλυνει.Αν μπορει να σου δοσει καποιο κομματι να το βαλεις.

Αν μπορεσεις να το κανεις θα αντιμετωπισεις το αμεσο προβλημα σου.Παρε οσο πιο πολυ μπορει να χωρεσει το φιλτρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

οπ!!!!!!!

σωστο!!!!!

ευχαριστω ακη θα κοιταξω να βρω!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σχεση με το προβλημασου.Ειναι για τα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σχεση με το προβλημασου.Ειναι για τα ΝΟ3.

Αφου λεει οτι αφαιρει νο3 και νο2 και αμμωνια και οτι λειτουργει σαν βιλογικο φιλτρο...ελεγα αν δεν εβρισκα βιολογικο υλικο να εβαζα τετοιο στο φιλτρο.....

Removes and controls nitrites, nitrates, and ammonia in all aquariums. Also removes dissolved organics and acts as additional biological filter media

Link to comment
Share on other sites

Οταν αφαιρεις με χημικο τροπο αμμωνια και ΝΟ2 με αποτελεσμα την σταδιακη μειωση ΝΟ3 αφου δεσμευοντας τα 2 πρωτα δεν παραγονται πλεον νιτρικα,η αφαιρεση αυτη ειναι τοσο ισχυρη που τα βακτηριδια στο βραχο μενουν απο τροφη και πεθαινουν.Οποτε βγαζοντας το θα εισαι σε χειροτερη κατασταση.Με ενα πληρες αστρωτο ενυδρειο.

Ως βιολογικο υλικο μπορει να λειτουργησει,αλλα για να αποικηθει απο βακτηρια και να λειτουργησει θα κανει αρκετο καιρο,οσο καιρο θα εκανε και ενα οποιοδηποτε βιολογικο υλικο ή σφουγγαρι (καινουριο) εβαζες τωρα.Οποτε και αυτο δεν μας κανει.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Οταν αφαιρεις με χημικο τροπο αμμωνια και ΝΟ2,η αφαιρεση αυτη ειναι τοσο ισχυρη που τα βακτηριδια στο βραχο μενουν απο τροφη και πεθαινουν.Οποτε βγαζοντας το θα εισαι σε χειροτερη κατασταση.Με ενα πληρες αστρωτο ενυδρειο.

Ως βιολογικο υλικο μπορει να λειτουργησει,αλλα για να αποικηθει απο βακτηρια και να λειτουργησει θα κανει αρκετο καιρο,οσο καιρο θα εκανε και ενα οποιοδηποτε βιολογικο υλικο ή σφουγγαρι (καινουριο) εβαζες τωρα.Οποτε και αυτο δεν μας κανει.

οκ,το καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

παραθετω και μερικες φωτο για το πως ειναι τωρα τα κοραλια μου.....

νο 1 ειναι μισοανοιγμενα ζωανθους

νο 2 ειναι πρωην blue hand xenia

νο 3-4 ειναι star polyps που δεν ανοιγουν.....

να ρωτησω τους εμπειρους...υπαρχει περιπτωση να ειναι νεκρα τα σταρ πολυπσ και να μου μολυνουν και το υπολοιπο ενυδρειο????????????

η απλα τα επηρεασε η μεταγγηση καινουριας γυαλασ και το οτι ειναι λιγο ποιο χαμηλα (λιγοτερο φως)απο οτι πριν...θα ανοιξουν??????

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι πολυ ανθεκτικα.Μπορει να κανουν και 2 εβδομαδες να ανοιξουν χωρις προβλημα.

Αν ομως ξεκινουν να διαλυονται,τοτε οσα εχουν πεθανει πρεπει να αφαιρεθουν το συντομοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι πολυ ανθεκτικα.Μπορει να κανουν και 2 εβδομαδες να ανοιξουν χωρις προβλημα.

Αν ομως ξεκινουν να διαλυονται,τοτε οσα εχουν πεθανει πρεπει να αφαιρεθουν το συντομοτερο.

και εγω για πολυ ανθεκτικα τα ειχα αλλα να που ανοιγουν ολα και το brain και eyphillia και xenia και οι porites και αυτο δεν ανοιγει.......τι να πω....ειδομεν..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με τα ΝΟ2 με το βιολογικο υλικο που πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με τα ΝΟ2 με το βιολογικο υλικο που πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...