Jump to content

Τι έγινε ρε παιδιά?


Recommended Posts

Πάντως θα ήθελα κάποια λινκ απο άλλα φορουμ να δω πώς το έχουν εντάξει στις σελίδες τους .

Οποιος γνωρίζει ας τα παραθέσει .

Nα μερικά ενυδρειακά φόρα που έχουν αντίστοιχες ενότητες, τις οποίες ονομάζουν: product reviews

και όπου τα μέλη σχολιάζουν τις εμπειρίες τους από συγκεκριμένα (και με φωτογραφίες) προϊόντα.

Αν έχετε την υπομονή να ψάξετε, σχεδόν όλα τα ξένα φόρα έχουν τέτοιες ενότητες και κρίνουν και

βαθμολογούν ακόμη τα προϊόντα που έχουν δοκιμάσει τα μέλη τους, ατομικά, όχι σε ομάδες

και ο καθένας λέει τη γνώμη του, πολιτισμένα και ήρεμα. Βέβαια αυτοί είναι κουτόφραγκοι και δεν

αντιμετωπίζουν τα προβλήματα που πρόβλεψε ο stormtrooper.

http://www.cichlid-forum.com/reviews/categ...y.php?CatID=401

http://www.3reef.com/reviews/

http://www.tropicalfishkeeping.com/aquariu...oducts-reviews/

http://www.gtaaquaria.com/forum/forumdisplay.php?f=60 Αυτοί γράφουν reviews ακόμη και για μαγαζιά.

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δειτε λιγο αυτο:

http://avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=61

Οπως και αυτο:

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=43000

με το οποιο πετυχαμε να παρουμε τα χρηματα πισω απο την εταιρια επιστρεφοντας τις TV!!! :)

Και ολα αυτα μεσω του φορουμ.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Ωραιο φορουμ .... Μπραβο σας παιδια. :P

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ΔΕΝ ανακαλυψαμε τον τροχο!!

Ενα φορουμ πρεπει να ειναι δημοκρατικο αλλιως δεν ακολουθει τις αξιες που πρεπει να εχει ενας "νορμαλ" ανθρωπος - σαν εμενα θελω να πιστευω!!

Δημοκρατια ειναι να λες την αποψη σου χωρις φοβο .. εχοντας την ευθυνη των λεγομενων σου! Η λογοκρισια ανηκει σε αλλες εποχες!

Αν τα πραγματα παρουν νομικη οδο το φορουμ ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟ μετα απο εισαγγελικη παραγγελια να δωσει την IP του χρηστη που προσβαλει τα συμφεροντα της εταιριας που τον κυνηγαει και στη συνεχεια ο παροχεας ιντερνετ του ... κατηγορουμενου ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟ απο το νομο να γινει αρση των προσωπικων του (δεδομενων) - στοιχειων και να αποκαλυφθει ποιος ειναι ωστε να φαει τη μυνηση του! Αν καποιος ειναι χακερ η μπαινει απο ιντερνετ καφε ... υπαρχουν τεχνικες ωστε να τον πιασουν! Σε καμια περιπτωση το φορουμ δεν ειναι κατηγορουμενο ουτε υπολογο ... εκτος αν εχει εμπορικη συναλλαγη με την εν λογο εταιρια η και με ανταγωνιστες της! Δεν κατηγορω το παρον φορουμ αλλα με τη συζητηση με τη δικηγορο μου αυτα μου ειπε! Απο οσο γνωριζω το aquazone λειτουργει πολλα χρονια με ανθρωπους που προτεινουν ελευθερα προιοντα! Οταν το ειδα πρωτη φορα μου φανηκε πολυ ακομψο ... αφου μπαινουν λινκ απο εταιριες και προιοντα ... αλλα το συνηθησα με το καιρο αφου λεω οτι αφου ειναι δοκιμασμενο και λειτουργει σωστα γιατι οχι?

Αν λεω αν προκυψουν προβληματα νομικης φυσεως ... θα πρεπει εκτος απο τις αρνητικες λιστες να απαγορευτουν και οι θετικες μια που καποια ανταγωνηστικη εταιρια θα μπορουσε να το κυνηγησει για αθεμιτο ανταγωνισμο!!

Stormtrooper το θεμα ειναι να επανελθει το θεμα που ανοιξε ο Αιολος! Αν το φορουμ νοιωθει οτι πρεπει να υπαρχει μια νεα κατηγορια ... μπορει να απελευθερωσει τα κρατημενα ποστ και μετα (οταν αποφασισει να ενσωματωσει αυτη τη κατηγορια) να τα μεταφερει στη νεα κατηγορια! Νομιζω το ολο πραγμα "κολαει" στο νομικο "θεμα" που προκυπτει και κρατιεται μεχρι να διευκρινηστει αυτο ...

Δεν πιστευω οτι ασχολουμαι με αυτο το θεμα και γραφω ενα σεντονι ολοκληρο .. αλλα το κανω γιατι νοιωθω οτι σε μελλοντικο μου δικο μου θεμα ισως θα προκυψουν αντιστοιχα προβληματα ..

Θα πρεπει να παρω και εγω μια αποφαση αν θα ειμαι ενεργο μελος η οχι και θα ηθελα να δω αν η λειτουργια του φορουμ ειναι συμφωνη με τις αρχες μου ωστε να μην υπαρχουν ουτε εντασεις ουτε προβληματα!

Αρα ειναι προσωπικο το ζητημα και για αυτο το παρακολουθω!

Οι μπηχτες και τα λοιπα ειναι τεχνασματα παιδιων η ακομα ανωριμων ανθρωπων! Προσωπικα αν ηθελα να ειρωνευτω καποιον θα το εκανα με τετοιο τροπο ετσι ωστε θα διαβαζε το κειμενο μου, θα εκλεινε τον υπολογιστη του και μετα αφου το καλοσκεφτηκε θα το ανοιγε παλι ωστε να ξαναδιαβασει το κειμενο και να το καταλαβει σε δευτερο χρονο! :)

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κάπου έχετε μπερδευτεί οι περισσότεροι με αυτό το θέμα.

Υπάρχουν σελίδες που τεστάρουν διάφορα προϊόντα και μετά τα χαρακτηρίζουν από άριστα έως άχρηστα. Οι άνθρωποι αυτή κάνουν δουλειά και αναλύουν τους τρόπους που τεστάρουν τα προϊόντα αναλύουν και τα προϊόντα και με αποδείξεις και όχι ενδείξεις μετά τα χαρακτηρίζουν.

Οτιδήποτε άλλο θεωρείται συκοφαντία και δυσφήμηση και υπάρχουν νομικές κυρώσεις ανάλογα με τον βαθμό βαρύτητας και την ζημιά που προκλήθηκε στην εταιρία.

Αν λοιπόν θέλω ένα προϊόν να το χαρακτηρίσω κακό πρέπει να το αποδείξω κιόλας και να δημοσιεύσω τον τρόπο και την μέθοδο που χρησιμοποίησα για να το χαρακτηρίσω.

Πχ διάβαζα πρόσφατα σε μια σελίδα για κάποια λαπ τοπ τα οποία τα αποχαρακτήρισαν άχρηστα και φυσικά η εταιρία δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα γιατί η άνθρωποι μιλούσαν με αποδείξεις.

Όποιος λοιπόν έχει για κάποιο προϊόν αποδείξεις ότι είναι μάπα ας το αναφέρει και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κάπου έχετε μπερδευτεί οι περισσότεροι με αυτό το θέμα.

Υπάρχουν σελίδες που τεστάρουν διάφορα προϊόντα και μετά τα χαρακτηρίζουν από άριστα έως άχρηστα. Οι άνθρωποι αυτή κάνουν δουλειά και αναλύουν τους τρόπους που τεστάρουν τα προϊόντα αναλύουν και τα προϊόντα και με αποδείξεις και όχι ενδείξεις μετά τα χαρακτηρίζουν.

Οτιδήποτε άλλο θεωρείται συκοφαντία και δυσφήμηση και υπάρχουν νομικές κυρώσεις ανάλογα με τον βαθμό βαρύτητας και την ζημιά που προκλήθηκε στην εταιρία.

Αν λοιπόν θέλω ένα προϊόν να το χαρακτηρίσω κακό πρέπει να το αποδείξω κιόλας και να δημοσιεύσω τον τρόπο και την μέθοδο που χρησιμοποίησα για να το χαρακτηρίσω.

Πχ διάβαζα πρόσφατα σε μια σελίδα για κάποια λαπ τοπ τα οποία τα αποχαρακτήρισαν άχρηστα και φυσικά η εταιρία δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα γιατί η άνθρωποι μιλούσαν με αποδείξεις.

Όποιος λοιπόν έχει για κάποιο προϊόν αποδείξεις ότι είναι μάπα ας το αναφέρει και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Κατα τη γνωμη μου η πιο εμπεριστατωμενη γνωμη και αποψη....................

Γεια σου Χρηστο :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η δυσφημιση ενος προιοντος και αλλο το review και μαλιστα επωνυμα. Και φυσικα οταν κανεις review δεν βγαζεις κατι αχρηστο απλα του επισυναπτεις μια βαθμολογια και καποια σχολια τεκμηριωμενα και φυσικα και τον εξοπλισμο και το περιβαλον που εγινε το τεστ. Φυσικα υπαρχει και η πιθανοτητα αστοχιας καποιου υλικου οποτε εκει αν υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση απο τα χαρακτηριστικα καποιου προιοντος ζητας και δευτερο κομματι για δευτερο τεσταρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι... είναι προσωπική εκτίμηση του καταναλωτή με τα μέσα τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχει.

Δεν γίνεται crash test από ειδικευμένο εργαστήριο.

Απ εκεί και πέρα ο καθένας που θα κάνει την αναφορά του για κάποιο προϊόν την κάνει διότι διαπίστωσε κάποια στοιχεία που τα θεωρεί αξιόλογα... προς "αποφυγή"

Λίγο πολύ όλοι μας αντιμετωπίσαμε τέτοιες καταστάσεις και οι θαλασσινοί γνωρίζουν πολύ καλά τα προβλήματα κάποιων επώνυμων κυκλοφορητών...

Το θετικό αποτέλεσμα είναι τους αντικαθιστά με καινούργιους.

Αν δεν υπήρχαν τέτοιου είδους αναφορές έστω με τα μέσα που διαθέτει ο καθένας μας πιστεύεις ότι τις όποιας εταιρίας θα τις "καιγόταν καρφί"?

Ο καθένας βάζει με τον τρόπο του το δικό του λιθαράκι για την προστασία του καταναλωτή.

Αν οποιαδήποτε εταιρία θιχτεί, έχει να κάνει με τον συγγραφέα του κειμένου και σε καμιά περίπτωση με τον χώρο που αναρτήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κάπου έχετε μπερδευτεί οι περισσότεροι με αυτό το θέμα.

Υπάρχουν σελίδες που τεστάρουν διάφορα προϊόντα και μετά τα χαρακτηρίζουν από άριστα έως άχρηστα. Οι άνθρωποι αυτή κάνουν δουλειά και αναλύουν τους τρόπους που τεστάρουν τα προϊόντα αναλύουν και τα προϊόντα και με αποδείξεις και όχι ενδείξεις μετά τα χαρακτηρίζουν.

Οτιδήποτε άλλο θεωρείται συκοφαντία και δυσφήμηση και υπάρχουν νομικές κυρώσεις ανάλογα με τον βαθμό βαρύτητας και την ζημιά που προκλήθηκε στην εταιρία.

Αν λοιπόν θέλω ένα προϊόν να το χαρακτηρίσω κακό πρέπει να το αποδείξω κιόλας και να δημοσιεύσω τον τρόπο και την μέθοδο που χρησιμοποίησα για να το χαρακτηρίσω.

Πχ διάβαζα πρόσφατα σε μια σελίδα για κάποια λαπ τοπ τα οποία τα αποχαρακτήρισαν άχρηστα και φυσικά η εταιρία δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα γιατί η άνθρωποι μιλούσαν με αποδείξεις.

Όποιος λοιπόν έχει για κάποιο προϊόν αποδείξεις ότι είναι μάπα ας το αναφέρει και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Συμφωνω και εγω!!

Για να καταλαβω στο θεμα για αυτο "κρατηθηκε" το θεμα του αιολου? Γιατι δεν ειχε τις καταλληλες αποδειξεις να υποστηρηξει οτι ειναι αχρηστο ενα προιον? Η η υποψια οτι θα γινει αυτο στο μελλον?

Γνωριζεις για τη δυσφημηση ... και τις συνεπειες που εχει!

Γνωριζεις τι συνεπειες εχει και αν καποια ανταγωνηστρια εταιρια κατηγορησει καποιον για αθεμητο ανταγωνισμο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά από όλη αυτή τη συζήτηση και μετά και την γνώμη του Χρήστου που το έθεσε κυριολεκτικά τεχνοκρατικά στην ορθή βάση, είναι φανερό ότι αυτό το οποίο θα μπορούσε να υπάρξει είναι μία ενότητα με product reviews ελληνιστί : αξιολόγηση προϊόντων, είτε συγκριτική είτε παρουσίαση νέου προϊόντος κλπ.

Κάτι που γίνεται σε όλο τον κόσμο και σε διάφορους κλάδους (π.χ. υπολογιστές) είτε σε περιοδικά είτε σε sites. Το θέμα είναι ποιος θα το κάνει, κάτω από ποιες συνθήκες και μάλιστα με προϊόντα που θα δίνουν οι ίδιες οι εταιρείες που θέλουν να γίνουν τα reviews αυτά (όπως συχνά γίνεται στα ηλεκτρονικά προϊόντα). Ένα επίσημο review έχει κανόνες τους οποίους δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε ξανά.

Η άλλη εκδοχή είναι η υποκειμενική αξιολόγηση προϊόντος από χρήστες με βαθμολόγηση και σχόλια (όπως το cichlid forum που ανέφερε και ο bokostas), που όπως ανέφερα και νωρίτερα φυσικά και είναι και θέμα τίτλου της εν λόγω ενότητας γιατί άλλο η ονομασία "Αξιολόγηση προϊόντων από τους χρήστες" και άλλο "Μαύρη λίστα" ή "προϊόντα προς αποφυγή" ή "ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ" ή δεν ξέρω τι άλλο.

Και επίσης διαβάστε και το κείμενο που ακολουθεί τα reviews των χρηστών στο Cichlid Forum:

Ratings are submitted by Cichlid-Forum users based upon their own subjective views and do not necessarily reflect the opinions of Cichlid-Forum.com. CF disclaims any responsibility for the accuracy of information contained in reviews submitted by users, or for any damage or liability arising from the content of any review appearing on Cichlid-Forum.com. All product information on this site, including descriptions and specifications, is based soley on information made available by manufacturers. CF disclaims any responsibility for this information or the products listed. Product information may be inaccurate and is subject to change without notice. You should confirm all information before relying on it by contacting either the manufacturer or vendor with any questions about the products or the information presented.

(συγνώμη που δεν το μεταφράζω, αν θεωρείτε ότι πρέπει, ευχαρίστως να το κάνω)

Φυσικά η νομοθεσία δεν είναι παντού η ίδια αλλά και πάλι δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό.

Κατά συνέπεια, υπάρχουν ιδέες και λύσεις και υπό αυτή την έννοια νομίζω ότι η συζήτηση οδηγεί σιγά σιγά σε κάτι χρήσιμο. Όσο για τις ανησυχίες αρκετών φίλων περί δημοκρατίας, νομίζω ότι μάλλον είναι υπερβολικές (και σε αυτό με βρίσκει σύμφωνο (απίστευτο) η τοποθέτηση του storm στο μήνυμα 72 και αυτό μάλλον είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξω :):P με κανένα γιατρό)

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι....

Η άποψη μου σαν ιδιοκτήτη του Άκουαζον είναι η εξής:

1ον.Το να φτιαχτεί μία κατηγορία με reviews δέν θα ήταν κακό αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δέν θα έχει την λογική της μαύρης λίστας όπως πολύ ΛΑΘΟΣ το έθεσε ο Αίολος.Είναι άλλο πράγμα η άποψη κάποιου για ένα προϊόν και άλλο η μαύρη λίστα πράγμα που σαφέστατα ΔΥΣΦΗΜΕΙ μία εταιρία και το προϊόν της που είναι σε αυτήν.

Υπάρχει νομικό πρόβλημα ότι και να λέτε και αυτό έχει ελεγχθεί από την αρχή δημιουργίας του Άκουαζον διεξοδικά.

Όσο για το λίνκ που κάποιος έβαλε από το AVClub, έχω να πώ σάν το μέλος του AVClub με αριθμό (2)- καθώς εγώ μαζί με κάποιο άλλο μέλος από εδώ το στήσαμε ότι ξεχνάτε ότι το AVClub είναι σύλλογος/σωματείο με νομική υπόσταση.Αυτό αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ μα ΤΕΛΕΙΩΣ τα πράγματα.

Ακόμα και η άποψη είναι λάθος μιάς και στηρίζετε σε εντελώς υποκειμενικά κριτήρια και δέν έχει καμία μα καμία επιστημονική βάση και στήριξη.Π.χ πώς μπορείς να αποδείξεις ότι ένα προιόν π.χ. βακτήρια δέν κατανάλωσε Χ ppm Αμμωνίας στα Χ λίτρα ενυδρείου σε Χ ημέρες άρα είναι για πέταμα, άρα πρέπει να μπεί στην μαύρη λίστα....Δέν υπάρχει πιθανότητα κανένας να μπορέσει να στηρίξει κάποια αρνητική άποψη για ένα προιόν και να αντικρούσει τα λεγόμενα της όποιας εταιρίας.Αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα και γιαυτό είμαστε χομπίστες και όχι κάτι άλλο.

Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν ότι στα φόρουμ έχω πολύ μεγάλη εμπειρία από πολύ παλιά καθώς ήμουν συντονιστής σε φόρουμ του εξωτερικού με 4πλάσια μέλη από το Άκουαζον και ξέρω πολύ καλά την λειτουργίας τους αλλά και τα όρια τους.

Η λογική της μαύρης λίστας ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ λοιπόν και δυστυχώς σε όποιον αρέσει.Η λογική των "Product Reviews" είναι κάτι που προσωπικά μου αρέσει και θα το συζητήσουμε για το πώς μπορεί να υλοποιηθεί.

2ον.Εδώ αρχίζουν τα καλά.....Έχω να πώ κάποια πράγματα σαν Δημήτρης Λυσίκατος σχετικά με όλους τους ανίδεους που άφησαν υπονοούμενα για τον άν το Άκουαζον τα παίρνει ή πατρονάρετε από εταιρίες και καταστήματα.

Προσωπικά σάν ο μόνος οικονομικός τροφοδότης του φόρουμ πληρώνω από την ωραία μου τσεπούλα 250+ ευρώ το μήνα για την συντήρηση,τις άδειες χρήσης αλλά και όλα τα παρελκόμενα του.

Δίνοντας λοιπόν ένα τέτοιο ποσό επί χρόνια νιώθω αηδία έστω και να υπονοείτε κάτι τέτοιο μιάς και όσοι με ξέρουν, ξέρουν άν το κάνω από την τρέλα μου ή έχω σκοπό να βγάλω από αυτό.

Προκαλώ τον οποιονδήποτε να βγάλει φανερά τα όποια στοιχεία υπάρχουν για το αντίθετο.Αλλά άν δέν υπάρχουν ΠΟΥ ΔΕΝ υπάρχουν τότε ας βγάλουν το σκασμό γιατί το θέμα πλέον προσβάλει την ακεραιότητα μου, και είναι ένα πράγμα που δέν θα το επιτρέψω σε κανέναν.

Δυστυχώς αλλά και ευτυχώς, ένα φόρουμ με τις διαστάσεις του Άκουαζον φιλοξενεί όλες τις πιθανές απόψεις και σίγουρα δέν μπορεί όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

τί να κάνουμε.That's Life....

Προσκαλώ όμως όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη να έρθουν στην πρώτη συνάντηση του Άκουαζον για το 2010 και να το συζητήσουμε ανοικτά. :)

υστ.Το θέμα κλειδώνει άν και πραγματικά έχω πολλά περισσότερα να γράψω αλλά μόλις επέστρεψα από επαγγελματικό ταξίδι στην μαγευτική Αλβανία και είμαι πτώμα...Βέβαια κάποιοι μπορούν να πούν ότι ήμουν στις Μαλδίβες και έτρωγα τα λεφτά που έχω βγάλει από το Άκουαζον.....Ε ρε θα τρελαθούμε τελείως πιά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...