Jump to content

Κατάσταση εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα...

Εδώ και λίγο καιρό, περίπου ένα μήνα, μέσα σ' όλα έχω και ένα μικρό (15άρι για την ακρίβεια) ενυδρείο, όπου φιλοξενώ γαρίδες (μη με ρωτήσετε τι είδους, γιατί για red cherry πήγαινα, αλλά μου προέκυψαν κάποιες άσπρες προς το διάφανο, που πήρα από συνχομπίστα...). :)

Το πρόβλημά μου είναι, ότι μία γαρίδα, που πλέον αποδείχθηκε, ότι είναι θηλυκιά έχει γεμίσει στην κοιλιά της με αυγά. :P

Εδώ και 2-3 μέρες κρύβεται κάτω από πέτρες και βγαίνει μόνο για φαγητό...

Τώρα τι γίνεται; :helpsmilie:

Οι γαρίδες είναι ωοτόκες και πρέπει να υπάρξει αρσενικός για να γονιμοποιήσει τα αυγά;

Ή μήπως είναι ζωοτόκες;

Όταν και αν γεννήσει, τι γίνεται με τα μικρά;

Τρώνε ειδική τροφή ή φροντίζει η μητέρα τους;

Αυτά προς το παρόν και όποια συμβουλή δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι γαρίδες υποτίθεται οτι είναι red cherry αλλά σου τα χαλάει το χρώμα τότε ίσως κάτι δεν πάει καλά με το νερό, την τροφή ή κάτι άλλο στο ενυδρείο, αν θες πες μας σε τι συνθήκες τις συντηρείς και με τι άλλα ζωντανά, όσο για τα αυγά, θα σκάσουν, θα βγουν μικρά γαριδάκια και ανάλογα με την τροφή που θα βρίσκουν θα μεγαλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι γαρίδες υποτίθεται οτι είναι red cherry αλλά σου τα χαλάει το χρώμα τότε ίσως κάτι δεν πάει καλά με το νερό, την τροφή ή κάτι άλλο στο ενυδρείο, αν θες πες μας σε τι συνθήκες τις συντηρείς και με τι άλλα ζωντανά, όσο για τα αυγά, θα σκάσουν, θα βγουν μικρά γαριδάκια και ανάλογα με την τροφή που θα βρίσκουν θα μεγαλώσουν.

Η αλήθεια είναι, ότι και ο φίλος που μου τις έδωσε, δεν ήξερε αν είναι red cherry, αλλά υπολόγιζε και ο ίδιος, ότι με τον καιρό θα κοκκινίσουν.

Από τότε μόνο 1-2 άλλαξαν προς το... πορτοκαλί.

Το νερό είναι pH 7,5 KH 5, GH 7, θερμοκρασία στους 28, αμμωνία και ΝΟ3 μηδέν.

Τροφή τους δίνω τη shrimps natural της sera.

Το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες με anubias nana και κάποιες πέτρες λάβας...

Μικρό εσωτερικό φίλτρο-κυκλοφορητή, που έχει και παροχή αέρα.

Αλλαγή νερού κατά 35-40% κάθε εβδομάδα...

Α και το τελευταίο. Μέσα στο ενύδρείο είναι μόνες τους...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι θερμοκρασία στους 24 και θα δεις χρωματάκι, ρίχνε του και κανένα κολοκυθάκι, καροτάκι να πάρουν φρέσκες βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Και για την εγκυμοσύνη περιμένω...

Μία ερώτηση όμως -'ισως και χαζή- για τις γαρίδες μου.

Για να γεμίσει με αυγά σημαίνει, ότι κάποια απ' όλες εκεί μέσα είναι αρσενικό. Έτσι;

Οι γαρίδες είναι... γόνιμες, όπως πχ τα guppies;

Link to comment
Share on other sites

Και για την εγκυμοσύνη περιμένω...

Μία ερώτηση όμως -'ισως και χαζή- για τις γαρίδες μου.

Για να γεμίσει με αυγά σημαίνει, ότι κάποια απ' όλες εκεί μέσα είναι αρσενικό. Έτσι;

Οι γαρίδες είναι... γόνιμες, όπως πχ τα guppies;

Ω, ναι πολύ γόνιμες! Αρκεί να έχουν καλό φαΐ και συνθήκες, κυρίως θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εισαι σιγουρος για το ειδος, βαλε φωτος να σε βοηθησουμε στην αναγνωριση.

Τα λιτρα ειναι λιγα, προσεχε πολυ να παραμενουν σταθερες οι τιμες του νερου.

Οσο για το χρωμα, ειναι θεμα διαθεσης, διατροφης, χρωματος υποστρωματος, τιμων νερου.κλπ.

Και κυριως....κατι που υποψιαζομουν αλλα μου επιβεβαιωθηκε προσφατα... Οσο πιο πολυ το φως, τοσο πιο πολυ χρωμα βγαζουν. Αν φεξεις με εναν φακο την νυχτα θα δεις οτι αν και ενεργητικες (νυκτοβιες) ειναι εντελως αχρωμες.

Και αυτο εξηγειται ως εξης: Στο φυσικο τους περιβαλλον, οι προγονοι των red cherry εχουν καφετι/κοκκινωπα σχεδια σε διαφανο σωμα και οταν θελουν να κρυφτουν αναμεσα στο βυθο για να μην φαγωθουν απο τους εχθρους τους, γινονται πιο εντονες στα χρωματα και ετσι "δενουν" με το περιβαλλον.Την νυχτα αντιθετως τα χρωματα δεν εχουν καμια αξια ,και με το διαφανο γινονται αορατες.

Στο ενυδρειο οι red cherry προσπαθωντας να κανουν το ιδιο, απλα γινονται πιο....κοκκινες ! Γι αυτο σε ενυδρεια με ψαρια οι red cherry που νοιωθουν καποια απειλη ,γινονται ακομα πιο red (δεν μιλαω για ψαρια που τις τρωνε,αλλα ειδη που απλως μπορει να τις ενοχλουν).

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην το πω γιατί ίσως θεωρηθεί αντιφιλοζωικό αλλά το λέω... :P

1) Έχω στήσει ένα 80λιτρο ενυδρείο στον κήπο μου και το καλοκαίρι είχα ρίξει καμιά δεκαριά red cherry οι οποίες έγιναν αμέτρητες, προσπάθησα να το αδειάσω όταν ο καιρός δρόσιζε αλλά έχει γίνει πολύ ζούγκλα και λυπόμουν να ξηλώσω τα φυτά (ήταν ή τα φυτά ή οι γαρίδες :) ) οπότε αυτές που έμειναν τις παρακολουθούσα καθημερινά ώστε αν δω νεκρές να παρέμβω. Η θερμοκρασία πήγε 23, χαλαρά και είχαμε ακόμα νέες γέννες, 20 τα ίδια, 18 άνετα ίσως με μικρότερη ένταση στις γέννες, για να μην τα πολυλογώ σήμερα είναι 7 βαθμούς, νεκρές δεν έχω δει και υπάρχουν γαρίδες που σουλατσάρουν κόκκινες-κόκκινες, βέβαια τρώνε καλά εκεί μέσα με τόσο χώμα, φύλλα και φυτά.

2) Ρίχνω δοκιμαστικά στο 200άρι Αμαζονίου 5 καλοθρεμένες red cherry, σκαλάρια μέσα κλπ, εγκληματικό θα μου πείτε και θα συμφωνήσω, θερμοκρασία 26 (παραπάνω πιστεύω προκαλεί ζημιά) pH=6 kH=0,5 gH=2, απαράδεκτο σωστά? Προσαρμογή=0, απόχη και μέσα. Οι γαρίδες έκοβαν βόλτες τις πρώτες μέρες και μετά τις έχασα, βλακεία έκανα σκέφτομαι, μετά από σχεδόν ένα μήνα τις πετυχαίνω πάνω σε κάτι φυτά στη επιφάνεια του νερού να βόσκουν με ένα κόκκινο χρώμα που βγάζει μάτι!

Αυτό βέβαια δεν το συμβουλεύω αλλά σίγουρα καλό είναι να λέμε και τα λάθη μας για να μαθαίνουμε.

Προσωπικά θεωρώ τις καλοθρεμένες red cherry, ένα από τα πιο ανθεκτικά πλάσματα για ενυδρείο, και δεν μιλάω για επιβίωση, μιλάω για γέννες, με λίγα λόγια δεν λέω να τις βάζουμε σε extreme συνθήκες, αλλά αν δεν είμαστε τέλειοι σε σχέση με τις ιδανικές προτεινόμενες συνθήκες, δεν πρέπει να ανησυχούμε, Α! και προσοχή θα έλεγα κυρίως στη θερμοκρασία, κάτω από 26 και καλύτερα κάτω από 25.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμη η καταθεση εμπειριων !

Διαβαζα χτες μολις για εναν Γερμανο breeder και καλο γνωστη πανω στις γαριδες, ο οποιος εχει και διατηρει μια αποικια μεσα σε λιμνουλα στον κηπο του. Με ενα θερμαντικο σωμα κραταει την θερμοκρασια μεχρι 4 βαθμους τις παγωμενες νυχτες. Πιο κατω δεν αντεχουν λεει και πεθαινουν. Η αναστολη των βασικων λειτουργιων γινεται κατω απο τους 10-12 βαθμους οπου και σταματουν να γεννουν και κινουνται αργα.

Ο τυπος λεει οτι μεσα στην λιμνη αυτη εχει δει την πιο μεγαλη και πιο κοκκινη red cherry που ειχε ποτε του.

Αντεχουν πολλα αυτες οι γαριδουλες αλλα ας μην γελιομαστε... υπαρχουν και πολλα στα οποια ΔΕΝ αντεχουν, οπως η κακη ποιοτητα του νερου, φαρμακα και θεραπειες σε κοινωνικο για ψαρια , αποτομες μεταβολες του PH και των παραμετρων του νερου γενικα, υποξικα περιβαλλοντα λογω CO2 (θελουν οξυγονο !) και πολλα αλλα...

Σιγουρα αντεχουν τις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα οχι τις υψηλες ! Πανω απο 30 ετοιμαστειτε για μαζικους θανατους.

Προσωπικα θεωρω οτι η καλυτερη θερμοκρασια γι αυτες ειναι μεταξυ 20-25 και τους αρεσει πολυ να ειναι σε ομαδα ανω των 10 ατομων.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα θερμαντικο σωμα κραταει την θερμοκρασια μεχρι 4 βαθμους τις παγωμενες νυχτες. Πιο κατω δεν αντεχουν λεει και πεθαινουν. Η αναστολη των βασικων λειτουργιων γινεται κατω απο τους 10-12 βαθμους οπου και σταματουν να γεννουν και κινουνται αργα.

Η θερμοκρασία 4 βαθμοί δεν είναι τυχαία, σε αυτή τη θερμοκρασία βρίσκεται το νερό στα χαμηλότερα στρώματα των λιμνών ακόμα κι αν η επιφάνεια έχει παγώσει, είναι ένα φυσικό φαινόμενο στο οποίο οφείλεται η διατήρηση της ζωής τους ψυχρούς μήνες, αυτό που θα πρέπει να ξέρουμε οτι για Ελλάδα πρέπει το βάθος να είναι πάνω από 70-80 εκ ενώ πχ Γερμανία πάνα από μέτρο, αλλιώς το φαινόμενο δεν συμβαίνει, ο τυπος λεει οτι μεσα στην λιμνη αυτη εχει δει την πιο μεγαλη και πιο κοκκινη red cherry που ειχε ποτε του. Συμφωνώ, την πέρασα για κόκκινη άμανο!

Αντεχουν πολλα αυτες οι γαριδουλες αλλα ας μην γελιομαστε... υπαρχουν και πολλα στα οποια ΔΕΝ αντεχουν, οπως η κακη ποιοτητα του νερου, φαρμακα και θεραπειες σε κοινωνικο για ψαρια , αποτομες μεταβολες του PH και των παραμετρων του νερου γενικα, υποξικα περιβαλλοντα λογω CO2 (θελουν οξυγονο !) και πολλα αλλα... από pH=7,5 σε pH=6 άντεξαν πάντως, περίεργο το ξέρω.

Σιγουρα αντεχουν τις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα οχι τις υψηλες ! Πανω απο 30 ετοιμαστειτε για μαζικους θανατους.

Προσωπικα θεωρω οτι η καλυτερη θερμοκρασια γι αυτες ειναι μεταξυ 20-25 και τους αρεσει πολυ να ειναι σε ομαδα ανω των 10 ατομων.

:)

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου προσωπικη εμπειρια αφορα σε 3 περιπτωσεις που μου εκαναν εντυπωση:

1. Χαμηλη θερμοκρασια. Περυσι χειμωνας, βγαζω στο μπαλκονι εναν κουβα με κλαδεματα, για να τα χαρισω. Το βραδυ πεφτει η θερμοκρασια και κανει κρυο. Την αλλη μερα παω να βγαλω τα φυτα απο μεσα και βλεπω μια red cherry να κολυμπαει νωθρα μεσα στον κουβα. Η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 8 βαθμους. Την επεστρεψα στο ενυδρειο και εζησε ! Βρεθηκε δηλαδη μεσα σε 24 ωρες απο 25 σε 8 και τουμπαλιν !

2.Υψηλη θερμοκρασια. Στη γλαστρολιμνη των 54 λιτρων στο μπαλκονι το καλοκαιρι μεγαλωσα αρκετα ειδη ψαριων. Επεσαν μεσα μαζι με την moss και αρκετα μωρα red cherry. Ζουσαν κανονικα και μεγαλωσαν μεχρι που επιασαν οι καυσωνες. Πανω απο 31 βαθμους τα ψαρακια αντεξαν ολα. Οι γαριδες ομως χαθηκαν και δεν εμεινε ουτε μια.

3. Μεταβολη PH. Προσφατα αγορασα ενα ζευγαρι Ραμιρεζι και επειδη βιαζομουν να τα βαλω στο 54αρι ενυδρειο με τις γαριδες, τις εβγαλα ολες και τις μετεφερα χωρις προσαρμογη σε ενα 200αρι. Απο το ΡΗ 6,9 σε ΡΗ 7,2. Απο τις 128 red cherry μεσα στις επομενες 2 μερες ψοφησαν 5 μεγαλες θηλυκιες.

Ωραια συζητηση , να μας συγχωρεσει ο φιλος GKAZI αν του χαλασαμε λιγακι το θεμα του,αν και νομιζω οτι ειναι σχετικα αυτα που λεμε.

Αν και καποιος αλλος εχει παρομοιες εμπειριες θα ηταν ωραιο να τις καταθεσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, έχω ενδείξεις οτι τα ψάρια έχουν μεγαλύτερο θέμα όταν η αλλαγή συνθηκών είναι από σκληρό, αλκαλικό σε μαλακό, όξινο, από ότι το τούμπαλιν.

Αντίθετα στις γαρίδες είχα ακαριαία μεταβολή σε σκληρότητες και pH από πάνω προς τα κάνω 7,5->6 και ήταν κατακόκκινες και όλες ζωντανές (5). Ενώ στην περίπτωσή σου πάλι μπορεί να θεωρηθεί μικρό το ποσοστό 5 στις 128, αλλά υπήρχαν θάνατοι σύντομα, θα μπορούσαμε πάντως να πούμε οτι γενικά δεν χαμπαριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου προσωπικη εμπειρια αφορα σε 3 περιπτωσεις που μου εκαναν εντυπωση:

1. Χαμηλη θερμοκρασια. Περυσι χειμωνας, βγαζω στο μπαλκονι εναν κουβα με κλαδεματα, για να τα χαρισω. Το βραδυ πεφτει η θερμοκρασια και κανει κρυο. Την αλλη μερα παω να βγαλω τα φυτα απο μεσα και βλεπω μια red cherry να κολυμπαει νωθρα μεσα στον κουβα. Η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 8 βαθμους. Την επεστρεψα στο ενυδρειο και εζησε ! Βρεθηκε δηλαδη μεσα σε 24 ωρες απο 25 σε 8 και τουμπαλιν !

2.Υψηλη θερμοκρασια. Στη γλαστρολιμνη των 54 λιτρων στο μπαλκονι το καλοκαιρι μεγαλωσα αρκετα ειδη ψαριων. Επεσαν μεσα μαζι με την moss και αρκετα μωρα red cherry. Ζουσαν κανονικα και μεγαλωσαν μεχρι που επιασαν οι καυσωνες. Πανω απο 31 βαθμους τα ψαρακια αντεξαν ολα. Οι γαριδες ομως χαθηκαν και δεν εμεινε ουτε μια.

3. Μεταβολη PH. Προσφατα αγορασα ενα ζευγαρι Ραμιρεζι και επειδη βιαζομουν να τα βαλω στο 54αρι ενυδρειο με τις γαριδες, τις εβγαλα ολες και τις μετεφερα χωρις προσαρμογη σε ενα 200αρι. Απο το ΡΗ 6,9 σε ΡΗ 7,2. Απο τις 128 red cherry μεσα στις επομενες 2 μερες ψοφησαν 5 μεγαλες θηλυκιες.

Ωραια συζητηση , να μας συγχωρεσει ο φιλος GKAZI αν του χαλασαμε λιγακι το θεμα του,αν και νομιζω οτι ειναι σχετικα αυτα που λεμε.

Αν και καποιος αλλος εχει παρομοιες εμπειριες θα ηταν ωραιο να τις καταθεσει.

πρώτ' απ΄όλα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τις συμβουλές σας.

Από τη στιγμή, που ανέβασα το ποστ, το παρακολούθησα για λίγο και μετά λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να βγω μέχρι και τώρα (μεσημέρι Δευτέρας) που ξαναμπήκα και διάβασα "ποταμό" πληροφοριών...

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου χαλάσατε κανένα θέμα..

Απλώς είχα τη διάθεση να κάνω ένα μικρό ενυδρείο με γαρίδες. γιατί μου αρέσουν ως ζωντανά και ως συμπεριφορά.

Δεν ήξερα ούτε τι πρέπει να κάνω, ούτε πως, ούτε πότε, γι'αυτό και ζήτησα βοήθεια. :P

Τώρα έμαθα, ότι οι γαρίδες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές, αν και φαίνονται πολύ εύθραστες.

Μόλις πήρα την πληροφορία να κατεβάσω τη θερμοκρασία άμεσα ρύθμισα τον θερμοστάτη στους 22-24 βαθμούς.

Τώρα θα τους ρίξω και κολοκυθάκι ή καρότο για φρέσκιες βιταμίνες. :)

Πίστευα, ότι για κάποιες γαρίδες (συνολικά φιλοξενώ 12-13 οπότε καλύπτω τον αριθμό των +10 που διάβασα) θα ήταν άνετα μέσα στο 15άρι.

Όμως έμαθα, ότι είναι μικρό, οπότε προσανατολίζομαι για μεγαλύτερο. Δεν ξέρω ένα 60άρι, που έχω είναι κατάλληλο για τις υπάρχουσες και όσες μπορεί να γεννηθούν ή θα χρειασθεί σύντομα να το αλλάξω; :helpsmilie:

Οι παράμετροι του μικρού ελέγχονται σε τακτά χρονικά διαστήματα (μη φανταστείτε κάθε βδομάδα, αλλά κάθε 20 μέρες), γιατί με τις εβδομαδιαίες αλλαγές παραμένουν πάνω - κάτω σταθερές. Εξάλλου έχω για εβδομαδιαίο έλεγχο και τα στικάκια, έτσι για μία πρώτη ματιά...

Τέλος η εμπειρία των άλλων βοηθάει να αποφεύγουμε τα ίδια λάθη, Έτσι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και στο 15άρι παίζεις άνετα με γαρίδες απλά αν χρησιμοποιήσεις CO2 πρόσεξε γιατί μπορεί να το κάνεις σαμπάνια πολύ γρήγορα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιωργο χωρις να εχω και πολυ πειρα πανω στο θεμα αλλα για το χρωματακι που λεει το παιδι μηπως φταιει το χαμηλο κH?εγω το ειχα γυρο στο 12 και θερμοκρασια 24 και μου ηταν κατακοκκινες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η γαριδες ειναι αναγκαιο να εχουνε πολυ ψιλο χαλικι για επιβιωση?η απλως ειναι για την αισθητικη και να για να τις βλεπουμε?Γιατι εγω εχω 10 red cherry σε αρκετα μεγαλο χαλικι..το ξερω εκανα βλακεια αλλα τωρα πλεον δυσκολα αλλαζω βυθο...απλως ρωταω αν επηρεαζει το χοντρο χαλικι την επιβιωση τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...