Jump to content

Καλησπερα σε ολους!!! Αρχαριος...sos..!!!


dimitris76

Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για την δουλεια σας!!!

Μπαινω κατ ευθειαν στο θεμα...Προ ημερων αγορασα ενα ενυδρειο 110 λιτρων. Εχω ως τωρα κανει τις εξης(σωστες η λαθος) ενεργειες και χρειαζομαι την γνωμη και την βοηθεια σας...

Εχθες αφου επλυνα καλα με νερο το ενυδρειο εβαλα υποστρωμα, χαλικι(σχετικα ψιλο 1-2 χιλ) 4 φυτα (σχετικα ευκολα οπως μου ειπαν) και διακοσμηση (πετρα,ξυλο αφου πρωτα το εβρασα), το γεμισα νερο,εριξα αντιχλωριο και εβαλα θερμοστατη και φιλτρο σε λειτουργια...Αυριο θα ξκινησω να ριχνω στο νερο βακτηρια απο ενα σκευασμα που αγορασα απο το πετ σοπ. Και αρχιζω τις ερωτησεις μου...:

1)βλεπω μια ελαφρα θολουρα στο νερο και στην επιφανεια του. Θα φυγει? πρεπει να κανω κατι?

2)για το στρωσιμο του ενυδρειου πρεπει να κανω κατι αλλο απο τις οδηγειες του σκευασματος?(συγκεκριμενη ποσοτητα στο νερο την 1η την 7η και την 14η ημερα και να περιμενω οσπου να παρω σωστες μετρησεις νερου...)

3)να αγορασω βιολογικο μακαρονι? τι μαρκα προτεινετε? που μπαινει στο φιλτρο?

4)λεω να αγορασω υγρα τεστ της εταιριας API.Ειναι αξιοπιστα?

5)Τελος παρατηρω στα ηδη τοποθετημενα φυτα(εκτος της ανουμπιας) ενα ελαφρυ κιτρινισμα,καποια λιγο ζαρωμενα φυλλα και μερικα καφε στιγματα πανω σε αυτα...Τι λετε να κανω?

Σας ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα!

Δημητρης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

1. Το νερό θα ξεθολώσει.

2. Ακολούθα τις οδηγίες της εταιρίας, αλλά θα πρέπει να ρίχνεις και ελάχιστη τροφή (1-2 φυλλαράκια) κάθε μέρα για να έχουν τα βακτήρια να τραφούν.

3. Από βιολογικά υλικά προτείνω Eheim Substrat Pro ή Sera Siporax, είναι και τα δύο πολύ καλά. Για να σου πούμε που μπαίνει πρέπει να μας πεις τι φίλτρο έχεις, έχει να κάνει με τη ροή του νερού μέσα στο φίλτρο (από πάνω προς τα κάτω ή από κάτω προς τα πάνω) δηλαδή αν στο φίλτρο σου το νερό μπαίνει από κάτω και ανεβαίνει προς τα επάνω για να ξαναγυρίσει στο ενυδρείο τότε το βιολογικό θα το βάλεις στο πάνω μέρος και κάτω θα βάλεις μηχανικό φιλτράρισμα για να προστατεύσεις το βιολογικό σου από το να βουλώσουν οι πόροι του.

4. Της API θεωρούνται από τα πιο αξιόπιστα.

5. Τι άλλα φυτά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το ξεθόλωμα του νερού μπορείς να βάλεις και άνθρακα στο φίλτρο σου για λίγες μέρες όμως (2-3).

Διάβασε κι εδώ για το στρώσιμο του ενυδρείου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΑLPHA καλως σας βρηκα και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!

To φιλτρο που ειχε μεσα το ενυδρειο(μαρκας JUEL) απο οσο καταλαβαινε φιλτραρει απο κατω προς τα επανω αλλα το μονο κενο που βρησκω μεσα σε αυτο ειναι αναμεσα στο μπλε και το πρασινο σφουγγαρι... τα βαλω εκαι το μακαρονι??? Οσο για τα υπολοιπα φυτα ειναι (οπως τα γραφει η αποδειξη του μαγαζιου) crinum natans angetr., echinodorus dshungels και spathiphyllum wallisii...

Σε εχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.προφανος θα ενοεις juwel ετσι?αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αντικαταστησεις τα μπλε σφουγγαρια με μεγαλους πορους με σιποραξ.τι κιτρινισμα στα φυτα οφειλεται σε ελιψη σιδηρου.

η θολουρα θα φυγει σιγα-σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα jimhs!

Σωστα το ενυδρειο ειναι JUWEL!

Ειναi προτημοτερο να αντικαταστησω το μπλε σφουγγαρι με siporax η να αφησω το φιλτρο ως εχει χωρις να το πειραξω? Εσυ το εχεις δοκιμασει?

Οσο για τα φυτα λεω να ριξω υγρο λιπασμα σιδηρου!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα jimhs!

Σωστα το ενυδρειο ειναι JUWEL!

Ειναi προτημοτερο να αντικαταστησω το μπλε σφουγγαρι με siporax η να αφησω το φιλτρο ως εχει χωρις να το πειραξω? Εσυ το εχεις δοκιμασει?

Οσο για τα φυτα λεω να ριξω υγρο λιπασμα σιδηρου!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

Καλησπέρα, πρόσεχε όμως με τον σίδηρο, και γενικά με τα λιπάσματα, όλα με μέτρο για να μην γεμίσεις άλγες από τη στιγμή που δεν έχεις πολλά και απαιτητικά φυτά. Καλύτερα να βάλεις siporax ή κατά τη γνώμη μου ακόμα καλύτερα να βάλεις siporax mini ή eheim substrat pro τα οποία έχουν μικρότερο μέγεθος οπότε και θα χωρέσει μεγαλύτερη ποσότητα, αφού το φίλτρο είναι σχετικά μικρό, επίσης καλά θα ήταν να κρατήσεις το μπλέ σφουγγάρι στην αρχή έτσι ώστε να προστατεύεις κάπως το βιολογικό σου από τις πολλές βρωμιές για να μη βουλώσουν οι πόροι του. Βγάλε μόνο το πράσινο, το οποίο πρέπει να είναι nitrate remover αν δεν κάνω λάθος, επίσης στο τέλος μετά το βιολογικό μπορείς να βάλεις και ένα κομματάκι filterwool (ενυδρειακό βαμβάκι) το οποίο θα κρατάει τα μικρότερα σωματίδια και θα βγαίνει το νερό πεντακάθαρο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα jimhs!

Σωστα το ενυδρειο ειναι JUWEL!

Ειναi προτημοτερο να αντικαταστησω το μπλε σφουγγαρι με siporax η να αφησω το φιλτρο ως εχει χωρις να το πειραξω? Εσυ το εχεις δοκιμασει?

Οσο για τα φυτα λεω να ριξω υγρο λιπασμα σιδηρου!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

Καλησπέρα, πρόσεχε όμως με τον σίδηρο, και γενικά με τα λιπάσματα, όλα με μέτρο για να μην γεμίσεις άλγες από τη στιγμή που δεν έχεις πολλά και απαιτητικά φυτά. Καλύτερα να βάλεις siporax ή κατά τη γνώμη μου ακόμα καλύτερα να βάλεις siporax mini ή eheim substrat pro τα οποία έχουν μικρότερο μέγεθος οπότε και θα χωρέσει μεγαλύτερη ποσότητα, αφού το φίλτρο είναι σχετικά μικρό, επίσης καλά θα ήταν να κρατήσεις το μπλέ σφουγγάρι στην αρχή έτσι ώστε να προστατεύεις κάπως το βιολογικό σου από τις πολλές βρωμιές για να μη βουλώσουν οι πόροι του. Βγάλε μόνο το πράσινο, το οποίο πρέπει να είναι nitrate remover αν δεν κάνω λάθος, επίσης στο τέλος μετά το βιολογικό μπορείς να βάλεις και ένα κομματάκι filterwool (ενυδρειακό βαμβάκι) το οποίο θα κρατάει τα μικρότερα σωματίδια και θα βγαίνει το νερό πεντακάθαρο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό ποστ, παρακαλώ να σβηστεί από τους υπεύθυνους.

Link to comment
Share on other sites

Αlpha αυτα σκεφτομουν να κανω και εγω συμφωνα παντα απο οσα εχω διαβασει και απο αλλους ενυδροφιλους!!! :) Siporax mini και αντικατασταση του πρασινου σφουγγαριου (οντως αυτο πρεπει να ειναι nitrate remover)! Η σειρα δε που θα τα τοποθετησω απο πανω προς τα κατω ειναι: υαλοβαμβακας-μπλε σφουγγαρι-siporax mini και αυτο το ειδος ενυδριακου βαμβακιου στο τελος!!!

THANKS!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες.Σε φρεσκοστημενο ενυδρειο μην ριχνεις λιπασματα και ειδικα σιδηρο.Για να ριχνεις

σιδηρο θελει πρωτα να κανεις μετρησεις.Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρινισμα των φυλλων μπορει και να ωφειλεται και στην αλλαγη των συνθηκων τους. Αντιδρανε και τα φυτα σε αλλαγες των παραμετρων του νερου. Αφησε τα και παρατηρησε πρωτα και μετα ριξε οποιοδηποτε λιπασμα για να μην εχεις αργοτερα προβληματα αλγων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα jimhs!

Σωστα το ενυδρειο ειναι JUWEL!

Ειναi προτημοτερο να αντικαταστησω το μπλε σφουγγαρι με siporax η να αφησω το φιλτρο ως εχει χωρις να το πειραξω? Εσυ το εχεις δοκιμασει?

Οσο για τα φυτα λεω να ριξω υγρο λιπασμα σιδηρου!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

εγω στο δικο μου rio 125 εβγαλα τα μπλε με μεγαλους πορους και τα αλλαξα με σιποραξ.κανε μετρησεις στο νερο σου και λιπασμα θα ριξεις αν χρειαστει αργοτερα.τα σφουγγαρια πρεπει να εχουν την εξης σειρα οπως δειχνει και το manual σε cd που εχει το ενυδρειο σου. απο πανω προς τα κατω.ασπρο σφουγγαρι υαλοβαμβακα-ανθρακας(οποτε χρειαστει)-πρασινο σφουγγαρι για τα νιτρικα-σιποραξ(το μινι αν θελεις για βαλεις πιο πολυ)και στο τελος τα μπλε με μικρους πορους.το πρασινο γιατι θελεις να το βγαλεις?

θα σου συνηστουσα αργοτερα να βαλεις και ενα εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

STAV και CHURU σας ευχαριστω πολυ και εσας!!!

JIMHS οπως καταλαβαινεις εχω μικρο φιλτρο και ετσι πρεπει να διαλεξω να βγαλω το πρασινο η το μπλε σφουγγαρι ετσι ςστε να χωρεσει το Siporax...Παντως διαβαζοντας αρκετες γνωμεσ πανω στο θεμα ειναι περισσοτεροι αυτοι που λενε να βγει το πρασινο...μαλιστα πολλοι λενε οτι οτι χρησιμο εχει να δωσει αυτο το σφουγγαρι το δινει τις πρωτες μερες λειτουργειας του ενυδρειου...ΟΥΦΦΦ... δεν ξερω τι να κανω... :P

Παντως σε ευχαριστω πολυ που ασχολεισε με την περιπτωση μου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν δεν έχεις πρόβλημα με το οικονομικό, αγοράζεις ένα εξωτερικό και δεν ξαναμπλέκεις με το αν θα βγάλεις το πράσινο, το μπλέ ή οτιδήποτε και ισυχάζεις μια και καλή. Πάντως κοίτα και στις αγγελίες του φόρουμ γιατί κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φθηνά εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...