Jump to content

Επιστολή βορειοηπειρώτη


Recommended Posts

....σε ολες ομως τις περιπτωσεις πως γινεται να ειμαστε εμεις οι αμυνομενοι εγω δεν το καταλαβαινω....και φταιμε κι απο πανω,,,, :P

Υ.γ......Αυτο το θεμα δεν ειναι για κλειδωμα δηλαδη?

Το θέμα δεν θα κλειδωθεί για δύο λόγους:

1.Για να μάθετε να συζητάτε πολιτισμένα ,

2.Παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

Συνεχίστε και μπράβο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και είμαι οικονομολόγος στο επάγγελμα, σας διαβεβαιώ οτι αν αύριο έφευγαν όλοι οι μετανάστες απο την Ελλάδα η οικονομία μας είναι 100% βέβαιο οτι θα κατέρρεε.

Να σχολιάσω πάνω σ'αυτό οτι όντως, στη δεκαετία του '90, παρ'οτι εγώ ήμουν κατω απο 10 χρονών :) , έχω ακούσει οτι με το που ήρθαν οι μετανάστες, και πιασαν δουλειές που αρκετοί Έλληνες βαριούνται ή απαξιώνουν (βλέπε, οικοδόμος, οικιακή βοηθός κ.ο.κ) η οικονομία ξαφνικά βρέθηκε σε πολύ καλύτερο δρόμο.

Μετά βέβαια έγινε το λάθος, παστώθηκε η χώρα, και αυξηθηκέ ο πλυθησμός της δραματικά (10% αν δεν κάνω λάθος - απο 10+ εκατομ. σε 11+ εκατομ.) και προφανώς δεν ήταν δυνατόν να καλύψει τις ανάγκες όλων των ανθρώπων, που ζούσαν ή ερχονταν να ζήσουν εδώ.

....σε ολες ομως τις περιπτωσεις πως γινεται να ειμαστε εμεις οι αμυνομενοι εγω δεν το καταλαβαινω....και φταιμε κι απο πανω,,,, :helpsmilie:

Δεν είπε κανένας οτι φταίμε... Αυτό που λέμε είναι οτι η μονομέρεια στον διάλογο του στύλ - εμείς = καλοί, αυτοί = κακοί - δεν είναι σωστό.

Πρέπει να πώ πως κι εγώ αισθάνομαι άβολα πλέον, πολλές φορές, ακόμα και στην καθημερινή μου ζωή.

  • Οταν για παραδειγμα είχα πάει διακοπές στον/στην Χανιώτη στη Χαλκιδική, και άκουγα ΜΟΝΟ σλάβικα και βλέπω και δυο μαγαζιά που έχουν πινακίδες και καταλόγους σε ξένη γλώσσα, νιώθω τουλάχιστον κάπως
  • Επίσης, η θεία μου έχουν ενα τροχόσπιτο, στον Πλαταμώνα, όσοι ξερουν το μέρος (εξω απο την Λάρισα). Όταν ήμουν μικρός, απ'οτι θυμάμαι δεν έβλεπες κανέναν ξένο. Το πολύ μια οικογένεια. Τώρα είναι μονο η θεία μου και αυτοί δίπλα τους. Όλοι οι άλλοι είναι απο τα Σκοπια (γεγονός, όχι σχόλιο).

  • Ακόμα, δεν ξέρω πόσοι χρησιμοποιείτε αστική συγκοινωνία, αλλα όταν δεν είναι άδειο, το αστικό λεωφορείο αποτελεί μια... προσωρινή, συγχρονη κοιβωτό του Νώε. Μπορείς να ακούσεις απο Ρώσικα μέχρι Αφρικάνικα και απο "Ινδονησιακά" μέχρι γλώσσες του Ιραν, Ιρακ κτλπ.

Που θέλω να καταλήξω; Όντως, πολλές φορές, όπως είπε ο Gramp, δεν φταίνε αυτοί. Όπως είπε ο Καρύδας, η οικονομία στηρίζεται, ή στηριζόταν, σε μεγάλο βαθμό σε αυτούς τους ανθρώπους.

Ομως πρέπει να πάρουν πόδι.

Οχι πλακα κάνω :helpsmilie: , για να φύγει λίγο η πίεση :helpsmilie: .

Το θέμα είναι η νοοτροπία των ανθρώπων. Εγώ πιστεύω οτι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα, όχι μόνο στο θέμα των μεταναστών, αλλα και γενικότερα.

Όταν ο νέος πετάει το εισητίριο ή τη γόπα κάτω, όταν η νοικοκυρά πετάει τα σκουπίδια δίπλα απο τον κάδο γιατί βαριέται να τον ανοίξει, όταν ο τραπεζικός κλεβει τον συνάνθρωπό του, πουλώντας του κάτι που δεν μπορεί να αγοράσει, οταν ο εκκλησιαστικός εκμεταλλευεται τη θέση του για να επιρρεάσει την πολιτική του τόπου του για το συμφέρον του και όταν ο ίδιος ο πολιτικός κανει σκάνδαλα εις βάρος όλων των ανθρώπων που έχουν τοποθετήσει τις ελπίδες τους πάνω τους για μια καλύτερη ζωή, μετά πως μπορεί κανείς να λέει οτι ο ξένος δεν τον σέβεται; Λες και σέβεται ο ίδιος τον εαυτό του....

Τώρα να πώ την αλήθεια αισθάνομαι πως έχω ξεφύγει λιγάκι :P . Εχασα το θεματικό κέντρο....

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Α! Βρήκα το θέμα μας :) , και θέλω να πω για την αφομοίωση των ξένων.

Δεν μπορώ τώρα όμως, απο αύριο :P

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν θα κλειδωθεί για δύο λόγους:

1.Για να μάθετε να συζητάτε πολιτισμένα ,

2.Παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

Συνεχίστε και μπράβο σας :)

...μηπως να ξαναδιαβαζαμε τα Γενικα στον εσωτερικο κανονισμο"?...

Link to comment
Share on other sites

το 90 που ανοιξαν τα συνορα απο πανω και ξεχυθηκαν τα λεφουσια των ματαναστων ανοιξαν τις φυλακες ο αλϊα και ολα τα καλα "παιδια" ηρθαν στον παραδεισο που λεγεται Ελλαδα.και οι κλοπες ξεκινησαν απο τοτε και οι ληστειες και οι δολοφονιες.εγω ξερω οτι την δεκαετια του 80 τα καλοκαιρια κοιμομασταν στα μπαλκονια μας και με τις πορτες ανοικτες σαν ανθρωποι.τωρα ειμαστε φιλακισμενοι στα ιδια μας τα σπιτια.και η ζωη μας υποβαθμιστηκε και ενα σωρο αρωστιες φερανε.υπηρχε κανενας ελεγχος σε αυτους που ηρθανε? ΟΧΙ. οποιος ηθελε εμπαινε μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...