Jump to content

Επιτέλους Τα Εγκαίνια Του Αφρικάνικου Μου!!


giorgoskriti

Recommended Posts

Ναι ,, ναι και ομως εχθές επιτέλους μετά απο 2 εβδομάδες κομπιαστικής δουλείας έφ΄τασε η μεγάλη στιγμή..

Τα πρώτα ψαράκια αρχισαν να μπαινουν στον μικρό παράδεισο που εχει στηθεί ειδικά για την φιλοξενία τους.

Ειδη που επέλεξα σε πρώτη φάση είναι τα εξής : 2 Αouratus , 3 briganti , 3 pseudotrofeus zebra

Για αρχή είπα να μην το ''φορτώσω'' με πολλά ψάρια.. σύγουρα ανάλογα παντα με το οργανικό φορτίο που θα παρατηρήσω θα προσθέσω και άλλα ψάρια προς το τέλος της εβδομάδας μάλλον.

Ποια ειναι η αποψη σας για δύο μωρά Frontosa που έχω κολήσει μαζί τους στο Pet Shop να τα πάρω ?

Περιμένω τις αποψεις σας καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους ..

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σαν να βιάστηκες κάπως ή μου φαίνεται ?

Έβαλες μπόλι στο ενυδρείο ?

Γιατί δεν νομίζω να έχει στρώσει το ενυδρείο σου ακόμη.

Για τις frontoses νομίζω ότι ειπώθηκαν απόψεις στο άλλο σου thread.

Αλλά και έτσι ακόμη δεν θα τις έβαζα μαζί με αυτά που πήρες ως τώρα τα οποία λάβε υπόψη ότι έχεις αναμίξει ψαράκια από malawi και από Tanganyika (υποθέτω ότι τα brιganti είναι τα neolamprologus brichardi).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Όπως θα δείς στους συνδέσμους που σου έβαλα απο κάτω τα ψάρια σου είναι απο διαφορετικές λίμνες. Τα Auratus και τα zebra ειναι απο την λίμνη Malawi ενώ τα Brichardi είναι απο την Tanganyika. Δεν συνιστάται να βάζουμε Αφρικάνικες Κιχλίδες μπερδεύνοντας τις λίμνες και ένας λογος είναι οτι έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες.

Melanochromis auratus

Pseudotropheus zebra

Neolamprologus brichardi

Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να δώσω τα Brichardi και να φτιάξω λίγο την σύνθεση των Auratus και Zebra έτσι ώστε να έχω έναν αρσενικό με 3,4 θηλυκά. Πάνω απ'ολα όμως αυτο που με προβληματίζει είναι οι 2 εβδομάδες που έγραψες. θα έλεγα να γράψεις τις μετρήσεις σου για να δούμε εαν έχει στρώσει το ενυδρείο σου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ήδη τα μέλη σου απαντούν εδώ και κάποιες απαντήσεις υπάρχουν και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33891&hl= ,θέμα που άνοιξες εσύ.

Τι έγινε τελικά με το λευκό υλικό που δημιουργήθηκε μετα τη χρήση KOH ( καυστική ποτάσα);.

Δε θα γράψω τίποτα άλλο ήδη έχουν τεθεί διάφορα ερωτήματα και προβληματισμοί -και σωστά βέβαια- απο τους φίλους πιο πάνω.

Θα ήθελα ομως λίγες φωτογραφίες του ενυδρείου.

Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε απολυτο δίκιο !!

Τωρα τα έβαλα ομως και θα δουμε πως θα πάνε. Ξεχασα να σας πώ οτι δεν χρισημοποίησα ''μπολι'' αλλα έτοιμα βακτήρια σε υγρή μορφή ταχείας ανάπτυξης τα οποία σε 3 ημέρες είναι έτοιμα.

Οι μετρήσεις μου πολυ καλές ¨

PH 7,8

GH 17

NO2 0

NO3 0

θερμοκρασία 25c

Έπίσης απο την αντίδραση των ψαριών κατάλαβα οτι όλα πανε πολυ καλά αφού ούτε εδειξαν συμπτώματα στρές η αστάθειας. Ηταν πολύ ζωηρά αμέσως κινουνταν σε όλο το ενυδρείο και εψαχναν τις κρυψώνες.

Na πω οτι το ενυδρείο υποστιρίζετε απο 1 φιλτρο fluval 1200 λιτ/ωρα εξωτερικο βιολογικο , 1 enheim 1200 λιτ/ωρα εσωτερικο μονο σφουγγαρι , 1 turbo jet αντλια ανακυκλωσης 3000 λιτ/ωρα και μια αντλια αερα διπλη της Serra.

Θα σας ενημερώνω για την πορεία παιδιά και μην ανησηχούμε όλα θα πάνε καλα !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια νομιζω δεν χρειαζεται , τι υποστρωμα εχεις βαλει;

Φωτογραφια απο το στησιμο;;

Τωρα για τα ψαρια , επειδη εχω και γω αουρατους θα σου πω οτι θα ριξουν το κυνηγι της ζωης τους ..και μεταξυ τους και στα αλλα ψαρακια ειδικα το αρσενικο...

και τα bricardi πρεπει να τα δωσεις , βαλε καλυτερα αλλο ενα zebra.

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω και πρέπει να τα λάβεις υπόψη σου.Δεν θέλω να σε αγχώσω,αλλά πολλά απο τα λάθη μας δεν φαίνονται άμεσα.Θα πρέπει επίσης να ανέβει το ph επίσης λίγο ακόμη.Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε απολυτο δίκιο !!

Τωρα τα έβαλα ομως και θα δουμε πως θα πάνε. Ξεχασα να σας πώ οτι δεν χρισημοποίησα ''μπολι'' αλλα έτοιμα βακτήρια σε υγρή μορφή ταχείας ανάπτυξης τα οποία σε 3 ημέρες είναι έτοιμα.

Οι μετρήσεις μου πολυ καλές ¨

PH 7,8

GH 17

NO2 0

NO3 0

θερμοκρασία 25c

Έπίσης απο την αντίδραση των ψαριών κατάλαβα οτι όλα πανε πολυ καλά αφού ούτε εδειξαν συμπτώματα στρές η αστάθειας. Ηταν πολύ ζωηρά αμέσως κινουνταν σε όλο το ενυδρείο και εψαχναν τις κρυψώνες.

Na πω οτι το ενυδρείο υποστιρίζετε απο 1 φιλτρο fluval 1200 λιτ/ωρα εξωτερικο βιολογικο , 1 enheim 1200 λιτ/ωρα εσωτερικο μονο σφουγγαρι , 1 turbo jet αντλια ανακυκλωσης 3000 λιτ/ωρα και μια αντλια αερα διπλη της Serra.

Θα σας ενημερώνω για την πορεία παιδιά και μην ανησηχούμε όλα θα πάνε καλα !!!

:)

Ειλικρινα εγω αυτο δεν το καταλαβαινω.

Κατασταλλαξε τι θελεις,και μονο απο μια λιμνη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου πολυ καλές ¨

PH 7,8

GH 17

NO2 0

NO3 0

θερμοκρασία 25c

βασικά δεν είδα να αναφέρεις αμμωνία...

την έχεις μετρήσει?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου πολυ καλές ¨

PH 7,8

GH 17

NO2 0

NO3 0

θερμοκρασία 25c

Φίλε Γιώργο θα χρειαστεί να συμπεριλάβεις στις μετρήσεις σου και την αμμωνία για να δείς ακριβώς που βρίσκεσαι. Όσον αφορα τα Frontosa θα σου πρότεινα να μην το επιχειρήσεις. Αν και τα λίτρα σου είναι σχετικά καλά για το είδος, όπως και το μήκος του ενυδρείου , το πλάτος που είναι 40 εκατοστά θεωρώ πως είναι πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα εχετε με τα bricardi ρε παιδια ?? επειδή ειναι απο άλλη λιμνη ? Εεε, εντάξει θέλω να κάνω μια παρατηπία και γώ δεν μπορώ ??

Για να μην σας πω οτι ήθελα να βαλω και 2 ciclotropia !!! Τέλος παντων..

Το υποστρωμα φιλε συντοπίτη μου ειναι χαλικη στρογγυλο απο παραλία καλά πλημένο και ψημένο στο φούρνο.. Για αυτό το PH μου θα ανέβει και άλλο πολύ σύντομα για να απαντήσω και στον άλλο φίλο.

Επίσης στον φιλο που λεει αν μετρησα την αμμωνία θα πρεπει να ξέρει οτι η απουσία νιτρικών ριζών υποδηλώνει σαφέστατα και την απουσία αμμωνίας..

Αλήθεια η αεραντλία γιατί δεν χρειαζετε ?? εχω φυτά μέσα στο ενυδρειο !!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον φιλο που λεει αν μετρησα την αμμωνία θα πρεπει να ξέρει οτι η απουσία νιτρικών ριζών υποδηλώνει σαφέστατα και την απουσία αμμωνίας..

πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

ο Κυκλος του Αζωτου

Διαβασε αυτο ....

Οσο αφορα την αεραντλια ,συνηθως , τα αφρικανικα εχουν αμμο για υποστρομα και η αεραντλια την σηκωνει και την ανεκατεβει (εγω προσωπικα δεν εβαλα γιατι δεν ειδα κανενα αλλο αφρικανικο να εχει)

Η αμμος , χρησιμοποιηται απο τα ψαρια για τον καθαρισμο των βραχειων τους και επειδη σκαβουν να μην πληγωνεται (εαν π.χ ειναι χαλικι)

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε βρε πατριωτακι το χαλικη ειναι στρογγυλο και χωρις αιχμες !!! Το διαλεξα δεν το εβαλα τυχαια βρε συ..

Οσο για την αμμο εχω ριξει κανα δυο χουφτιές για τον λογο που αωεφερες σε καποια σημεια μεσα στο ενυδρειο.

Για τον φιλο με την αμμωνια ,, απο οτι εχω διαβασει η μετάλαξη της αμμωνίας διμιουργει τα νιτρικα αλλατα και το νητρίτη. Μπορεί καπου να κανω και καποιο λαθος παιδια διορθώστε με..

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφερον ,, Συντομα θα έχετε και Φωτο ..

:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον φιλο που λεει αν μετρησα την αμμωνία θα πρεπει να ξέρει οτι η απουσία νιτρικών ριζών υποδηλώνει σαφέστατα και την απουσία αμμωνίας..

Αλήθεια η αεραντλία γιατί δεν χρειαζετε ?? εχω φυτά μέσα στο ενυδρειο !!

Η αεραντλια δεν χριαζετε γιατι παρέχουν τα φυτα σου οξυγόνο για τα ψάρια, και κάνει κακό στα φυτα μιας και αναταράσει την επιφάνεια και χάνετε το Co2 που χρειαζονται τα φυτα για να κάνουν φωτοσυνθεση!

Οσο για την αμμωνία εχεις δίκιο ΑΛΛΑ αυτό δεν γίνετε απο την μια στιγμή στην αλλη! μπορείς να έχεις αμμωνία και να μην προλαβε να "μετατραπεί" σε Νο2 !

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες φωτογραφίες θα ήταν και αυτό μια βοήθεια για τους φίλους που παρακολουθούν το θέμα.

Καλή συνέχεια.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη μου θα τις ανεβασω συντομα τις εχω ήδη τραβηξει ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αφου επιμενεις τοσο συνδιασε τις 2 λιμνες(αν και δεν πρεπει).

Ομως να ξερεις οτι τα Brichardi μπαινουν μονα τους.

*edit* Τωρα που το σκεφτομαι ειτε το κανεις ειτε οχι αργα η γρηγορα θα μεινεις μονο με αυτα :)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως σας υποσχέθηκα σας παραθετω τις φωτό του ενυδρειου ...

Να με συγχωρέσετε αν η ποιοτητα δεν ειναι και πολυ καλη ..

:)

post-16683-1260963995_thumb.jpg

post-16683-1260964103_thumb.jpg

post-16683-1260964122_thumb.jpg

post-16683-1260964134_thumb.jpg

post-16683-1260964163_thumb.jpg

post-16683-1260964176_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος Koing Koing χρειάζεσαι περισσότερες πέτρες. Αν θες να πάρεις μερικές ιδέες αναφορικά με το στήσιμο ενώς Αφρικανικου ρίξε μια ματιά εδώ. Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Κουμπαρε , θα σε δυσαρεστησω , εχεις 8 ψαρια και 0 κρυψωνες ,οχι περασματα ...

Επισης πετραδακι ψιλο δεν βλεπω , αυτο θα το εχουν τα ψαρια σαν στραγγαλι (τα εχεις δει καθολου να σκαβουν)

Εχεις το τελειο μηκος για να κανεις ενα πολυ ομορφο αφρικανικο . Δες τις φωτο παραπανω και αν θες καποια βοηθεια απο την περιοχη μας ρωτα με.

(Σε μεγαλα ενυδρεια προτιμουνται οι 2 στιβαδες πετρων αριστερα και δεξια και χωρος για σκαψιμο στην μεση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...