Jump to content

πρασινη μακρητριχη αλγη...


akvariym

Recommended Posts

Καλημερα,

εχει αρχισει κ κανει την εμφανιση της η αλγη αυτη,σε μικρο βαθμο βεβαια αλλα πρεπει να την αντιμετοπισω

τωρα στην αρχη τησ πριν χασω το παιχνιδι.

το ενυδρειο ειναι 135 καθαρα λιτρα με ευκολα φυτα κ γρηγορησ αναπτηξησ και DIY CO2,λιπασμα δ βαζω και τα νιτρικα μου ειναι σχεδον μηδεν!

σε καποια αρθρα διαβασα οτι η μη υπαρξη νιτρικων ευνοει την αλγη αυτη,να αρχισω να ταιζω περισσοτερο?

η προσθηκη seihem flurish θα βοηθησει την αναπτηξη των φυτων κ τον περιορισμο τησ αλγησ???

ακουω τησ συμβουλες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ειχε δημιουργηθει πρασινη μακρυτρυχη αλγη την ειχα εξαφανισει με γενναιες αλλαγες νερου,συσκοτιση 2 ημερων και χρηση excel και παραπανω co2. Μετα απο 2 μερες δεν υπηρχε ιχνος της!!! Απο φωσφορικα πως εισαι?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ειχε δημιουργηθει πρασινη μακρυτρυχη αλγη την ειχα εξαφανισει με γενναιες αλλαγες νερου,συσκοτιση 2 ημερων και χρηση excel και παραπανω co2. Μετα απο 2 μερες δεν υπηρχε ιχνος της!!! Απο φωσφορικα πως εισαι?

για ποιο λογο ομωσ να κανω αλλγεσ νερου αφου τα νιτρικα μου ειναι μηδενικα?

το co2 το αυξησα ηδη,φωσφορικα δ εχω μετρισει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο ομωσ να κανω αλλγεσ νερου αφου τα νιτρικα μου ειναι μηδενικα?

το co2 το αυξησα ηδη,φωσφορικα δ εχω μετρισει ποτε!

Δεν ανεφερα τι να κανεις. Αυτο που εγραψα εγω ειναι μια προσωπικη εμπειρια και οχι ο κανονας. Καταρχας να ξερεις οτι οι αλγες υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα. Ο σκοπος μας δεν ειναι να τις εξαφανισουμε αλλα να τις περιορισουμε. Ετσι λοιπον οι αλγες καιροφυλακτουν να αρπαξουν την ευκαιρια να παρουσιαστουν ξανα και ξανα εκμεταλευομενες τα λαθη που κανουμε εμεις!! Τα λαθη που συνηθως εκμεταλευονται ειναι τα πολλα νιτρικα,φωσφορικα,ανισορροπια και των δυο,λαθος φωτισμος,κακη ποιοτητα νερου,πολλα λιπασματα που δεν προλαβαινουν να φανε τα φυτα. Αληθεια νιτρικα πως μετρας Μηδεν δεν ταιζεις καθολου?Δεν εχεις ψαρακια ακομη? Σε ρωταω γιατι για να εχεις μηδενικα νιτρικα η δεν ταιζεις η εχεις παρα πολλα φυτα η κανεις παρα πολλες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα λογικα ειναι τοσο χαμιλα....σχεδον μηδεν....μαλλον επιδι εχω πολυ γρηγορησ αναπτυξησ φυτα...κερατοφυλο κλπ..αλλεγεσ κανω μια φορα το μηνα...αντε δυο...εχω βλαει το φιλτρο να κυκλοφορει οσο

γινεται περισσοτερο το νερο!!αν ταιζω περισσοτερο κ ανυουν τα νιτρικα θα αρχισει να φευγει η θα αναπτυχθει περισσοτερο?φοβαμαι να αρχισω κ το λυπασμα για τον ιδιο λογο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...