Jump to content

...ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!


Recommended Posts

ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΟΥΣ!! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ, ΚΥΡΙΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΡΧΑΡΙΟΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΑ? ΘΑ ΠΕΛΑΓΩΝΑΜΕ, ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ, ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΑΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΑΣ ! ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ!!!

2 ΜΗΝΩΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΝΑ, AQUADREAM 1OO ΤΗΣ AQUATLANTIS ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ BIOBOX ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΤΖΑΜΙΟΥ(ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΟΠΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΩΡΑ ΦΩΤΙΣΜΟΥ. ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΓΚΑΠΙ, ΝΕΟΝ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΓΛΕΙΦΤΗ(ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΙΠΑΝ ΛΕΕΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΛΑ, ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ). ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΕ ΚΟΠΑΔΙΑ, ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΘΕΑΜΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ? ΤΑ ΓΚΑΠΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ, ΗΔΗ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ 8 ΜΙΚΡΟΥΛΙΑ!!

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ!! :)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ... ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλές γιορτές και σε εσένα!

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και να θυμάσαι πως εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα με το ίδιο ''μικρόβιο''!

Να μας κάνεις και παρουσίαση του ενυδρείου σου στην ανάλογη θεματική ενότητα.Και μια παράκληση,γράφε με μικρά γράμματα :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλές γιορτές και σε εσένα!

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και να θυμάσαι πως εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα με το ίδιο ''μικρόβιο''!

Να μας κάνεις και παρουσίαση του ενυδρείου σου στην ανάλογη θεματική ενότητα.Και μια παράκληση,γράφε με μικρά γράμματα :)

Καλως ορισες :P

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σόρι για τα κεφαλαία θα εγκλιματιστώ κι εγώ σιγά σιγά. Έτσι την πάτησα και την μέρα που γράφτηκα εδώ και με το λάθος που έκανα στην εγκραφή με τα ελληνικά ούτε στο chat δεν μπορώ να μπώ :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα Παναγιωτα και καλοριζικο το ενυδρειο σου.θα σε σταναχωρησω αλλα τα γκαπις με τα νεον δεν ταιριαζουν εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου(ph,gh,kh,) τα γκαπις ειναι ζωοτοκα και πρεπει να εχεις ενα αρσενικο με 2-3 θυληκα, γεννανε συνεχεια και πρεπει να εχεις κρυψωνες για τα μικρα(κερατοφυλλο)γιατι τα τρωνε οι γονεις τους.μικρα ψαρακια που ειναι κοποδοψαρα ειναι τα νεον που εχεις πρεπει να εχεις 8-10 απο αυτα.οι καρδιναλιοι, οι ροδοστομοι οι αρλεκινοι και αλλα.πρωτου κατασταλαξεις μαθε τις απαιτησεις τους σε νερο για να μην εχεις προβληματα στο μελλον.κανε μετρησεις και πεσμας τα αποτελεσματα.may the force be with you.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω jimhs ,αν αποφασίσω να κρατήσω τα γκαπις με τι ταιριαζουν?

και τι απαιτήσεις νερού εχουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα!

Για αρχή σίγουρα θα χρειαστεί να ''ξοδέψεις'' αρκετό χρόνο σε δίαβασμα, που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις λίγο περισσότερο το hobby.

Σ΄αυτό το forum θα βρείς απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.Ξεκίνα λοιπόν απο ΄δώ και ίσως λάβεις κάποιες πρώτες απαντήσεις: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Όσο για τα guppies(Poecilia reticulata) ρίξε μια ματιά κι εδώ :

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

Καλό ξεκίνημα και καλό διάβασμα!!!! :)

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα μας και καλό διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...