Jump to content

Σκουλήκια - μέσα απο το βράχο


Recommended Posts

Γεια σας και καλως σας βρήκα.

Είμαι νέος στο χώρο των ενυδρείων και τώρα στήνω ενα FOWLR. και μελλοντικα reef.

Εχθες έβαλα το πρώτο κομμάτι βράχο και εκανα aquascaping

Και καθώς εφτιαχνα την τουρμπέλα (ένω δουλευε) γιατι έφυγαν οι βεντουζες τις.

Εριχνα το ρευμα πανω στο βραχο και οταν τελείωσα είχαν βγει αυτα και καποια μικρότερα.

Σημερα το πρωί βρήκαν το δρόμο τους παλι μέσα στο βράχο.

Τί είναι ?

Είναι καλά η κακά για το μικρο-οικοσύστημα μου?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Επίσης ψαχνοντας λιγο σε κατι αρθρα αναφέρουν οτι πολλαπλασιάζοντε γρήγορα και ισως χρειαστουν απομάκρυνση,

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και στο κείμενο... αν αποφασίσεις να τα απομακρύνεις ειδικά τα μεγάλα πρέπει να προσέχεις γιατί τσιμπάνε....

Δεν νομίζω όμως ότι θα χρειαστεί να φτάσεις σε τέτοιο σημείο διότι για τον πληθυσμό τους θα αναλάβουν δουλειά τα ψαράκια σου μιας και είναι ωραίος μεζές για τα περισσότερα.

Στα δύο χρόνια που έχω ενυδρείο (και υπήρχε η παρουσία τους από την αρχή) δεν χρειάστηκε να κάνω καμιά ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Επίσης ψαχνοντας λιγο σε κατι αρθρα αναφέρουν οτι πολλαπλασιάζοντε γρήγορα και ισως χρειαστουν απομάκρυνση,

Τα συγκεκριμένα δεν νομίζω ότι είναι από τα απλά πτωματοφάγα Bristleworms(βλέποντας στην φώτο μου κάνουν πιο σκούρα με μεγαλύτερο κεφάλι) αλλά μου κάνουν για κάποιο άλλο είδος πολύχαιτου που μπορεί μεγαλώνοντας να τρέφεται και με ιστούς από κοράλλια. Τα Bristleworms προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλό και κακό να τα έχουμε στο ενυδρείο μας, καλό γιατί τρώνε την περίσσεια τροφής, τρυπώνουν στον βράχο και τον ξεβουλώνουν καθώς και τον ''αερίζουν'', τρώνε πτώματα, κ.α., κακό γιατί (μου έτυχε προσωπικά) αν δεν υπάρχουν φυσικοί εχθροί(όπως κάποιο wrasse ή γαρίδα) να τα περιορίζουν και να τα κρατάνε σε σταθερούς μικρούς αριθμούς, αυξάνονται με μεγάλο ρυθμό και αρχίζουν να στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό από το τάισμα που θα κάνεις, έχεις αντιαισθητικό αποτέλεσμα γιατί βγαίνουν όλη μέρα λόγω μη φυσικών εχθρών, αν δεν φτάνει η τροφή αρχίζουν να επιτίθενται στα κοράλλια με άσχημα αποτελέσματα, κ.α.

Οπότε η τα κρατάς και και βάζεις φυσικό εχθρό της αρέσκειας σου ή πετάς τον βράχο(γιατί αν υπάρχει ένα φτάνει να αναπαρχθούν μια και που έχουν αγενής και εγενής αναπαραγωγή, με διχοτόμηση σώματος) :) , πλάκα κάνω, εννοείτε κάνεις το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

τα κατάφερα και με τη φώτο.

Οτιδηποτε εχει τετοιο μεγεθος κατα το ξεκινημα προσωπικα θα το αφαιρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε εχει τετοιο μεγεθος κατα το ξεκινημα προσωπικα θα το αφαιρουσα.

Kαι εγω

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω

Εν τέλει έχουν δίκιο τα παιδιά :) , δεν είχα δει καλά την φώτο να προσδιορίσω το μέγεθος, βγάλσιμο αν μπορέσεις να τα βγάλεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω πολλαααα τετοια... εχει δικιο ο γιωργοσ-νερβας, ειναι δικοπο μαχαιρι... τρωνε τα παραπανισια, και καθαριζουν εκει που δεν φτανει τιποτα αλλο να καθαρισει... αλλα πολλαπλασιαζοντε πολυ, σε μερικους μηνεσ καθε φορα που θα σηκωνεις βραχακι θα εχεις τετοια απο κάτω, και τσιμπανε (ετσι εχω διαβασει) αλλα με γαντια δεν εχεις προβλημα...

τωρα για το αντιαισθιτικο δεν ξερω... ειδικα το γκρι μαρεσει εμενα...

παραδειγμα: εχω ενα τεοιο κατω ή μεσα σε βραχακι που εχει κιτρινα πολυπ, τα κλασσικα. συχνα οταν ταιζω πελλετς και πριν ξαναανοιξουν το 'στομα' τους τα κιτρινα πολυπ, βγαινει αυτο και τρωει αυτα τα πελετ που εχου πεσει αναμεσα στα κιτρινα πολυπ....

Link to comment
Share on other sites

Δες ενα ωραιο ζωντανο που "απεκτησα" με τον βραχο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27856

Προς το παρων δεν κανει καποια φανερη ζημια αλλα αν ειχα την ευκαιρια θα το αφαιρουσα. Οσο για φυσικους θηρευτές αυτο θελει δεινόσαυρο να το κυνηγήσει

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...