Jump to content

Σκεφτομαι!!!!


CaptainMitsos98

Recommended Posts

Να διαθέσω 300$ για ένα ενυδρείο εργοστασιακό η να φτιάξω εγώ ένα στα 180λ με 200λ και να του βάλω όλα τα κομφορντ και να το σχεδιάσω όπως εγώ θέλω να του βάλω ότι θέλω και να έχω το πλεονέκτημα ότι θα μπούνε όσες λάμπες χρειάζονται και στην τιμή!!!! :):P:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρεις χρηματικα το θεμα .... συμφερει να αγορασεις ενα ετοιμο ενυδρειο .. πολλα καταστηματα κανουν καλες προσφορες ... (δε λεω ποια ... μη κρατηθει .... και .... αυτο) εκτος αν θες να εχει παραξενες διαστασεις οποτε πας σε DIY....

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

πριν κανα 2 μηνο εφτιαξα ενα κοντα στα 140λιτρα.

ειναι αρκετα κουραστικο (ειδικα το καθαρισμα στις σιλικονες) κ αγχωτικο,ειδικα τις 3-4 μερες που θα στεγνωνει η σιλικονη κ θα λες μπας κ χανει?

(ευτηχως στην δικη μου περιπτωση δεν εχανε σταγονα :) )

τα τζαμια ειναι 10χιλιοστων τα δικα μου κοστισαν 100Ε,βαλε κ καμια 150αρα το καπακι μαζι με τα αδιαβροχα Τ5 ακρα (2x22Ε τα ακρα κ 2 ballast 40E το ενα κ 2 λαμπες με 20-25Ε η μια)

εισαι ηδη στα 250Ε κ εχεις μονο μια γυαλα...χωρις εξοπλισμο

βαλε κ την βαση...

οι τιμες που σου δινω ειναι σημερινες απο ενυδρειακα καταστηματα κ οχι απο αγορες μεσω net...

προσωπικα επειδη θα παω κ για 1-2 ακομα ενυδρεια δεν προκειται να ξανασχοληθω με DIY γυαλα...

βεβαια τα θετικα του DIY ειναι οι ακριβεις διαστασεις κ η χαρα της δημιουργιας... :P

αυτα απο μενα...ελπιζω να σε βοηθησα!

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του.

Στο DIY ίσως σου κοστίσει λίγο παραπάνω από το έτοιμο αλλά το φτιάχνεις σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και πιστεύω είναι πιο πρακτικό.

Στο έτοιμο ναι μεν θα σου κοστίσει πιο φθηνά (σχετικό αυτό) αλλά ίσως στο μέλλον θα σε προβληματίσει και θα πεις κάποια στιγμή να είχες φτιάξει τελικά χειροποίητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λιπών σκέφτηκα και αποφάσισα. Θα γίνει ένα ενυδρείο με μήκος 100cm ύψος 40cm και πλάτος 40cm και θα μου βγει στα 160λ ,μια χαρά είναι. :):P Αυτό θα ολοκληρωθεί το καλοκαίρι.Γιατί αυτό θα με ρωτήσετε και γιατί τότε? :helpsmilie: Διότι θα μαζέψω και αλα λευτα ώστε

να πάρω ποιο ποιοτικά φίλτρα skimmer κτλ. Μέχρι τότε θα μένω με το 20λ.Θα βγάλω και φώτο τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Λιπών σκέφτηκα και αποφάσισα. Θα γίνει ένα ενυδρείο με μήκος 100cm ύψος 40cm και πλάτος 40cm και θα μου βγει στα 160λ ,μια χαρά είναι. :):P Αυτό θα ολοκληρωθεί το καλοκαίρι.Γιατί αυτό θα με ρωτήσετε και γιατί τότε? :helpsmilie: Διότι θα μαζέψω και αλα λευτα ώστε

να πάρω ποιο ποιοτικά φίλτρα skimmer κτλ. Μέχρι τότε θα μένω με το 20λ.Θα βγάλω και φώτο τα σχέδια.

Εύχομαι με το καλό το νέο σου ενυδρειο.Καλα κάνεις που σκέπτεσαι έτσι καθώς το να ξεκινήσεις ένα ενυδρείο με το σωστό εξοπλισμό και χωρίς ελλείψεις είναι πολύ σημαντικό. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λιπών. αλλαγή σχέδιον. Ένα 160λ θα μου κάνει την χάρη να μου δώσει και μια βάση δώρο :angry2: Όμως σκεφτικά γιατί να την κάνω ?.

Ένα που θα μου βγει στα 130λ και θα είναι ύψος 45 μήκος 77 και πλάτος 38 εκατοστά πάντα θα είναι καλύτερο διότι δεν θα χρειαστώ καινούρια βάση. :D Μπορεί κάποιος να μου πει πως βάζω φώτο χωρίς image shack?

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να βάλεις το photobucket. Μετά παίρνεις το link σε μορφή και την κανεις επικόλληση εδώ

Link to comment
Share on other sites

17325427.jpg

κάντω όπως σου είπα είναι καλύτερο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νίκο.Πείτε μου την γνώμη σας, σκέφτηκα να έβαζα και δυο μικρούς ανεμιστήρα και να είμαι οκ.Να βάλω κάτι υπόψιν μου πριν ξεκινήσω?

Έγινε επεξεργασία - CaptainMitsos98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...