Jump to content

Διατροφη γαριδας


xxgaitan

Recommended Posts

παιδια σημερα αγόρασα την παρακάτω γαριδα,η διατροφή της πια ειναι ακριβός?δεβ καταλαβαίνω την λέξη που εχει το site:Carnivore

ΓΑΡΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μην αγοραζουμε κατι εαν δεν ειμαστε 100% σιγουροι γιαυτο που περνουμε ποσο μαλλον οταν ειναι ζωντανος οργανισμος...

αν την εχεις σε reef ενυδρειο δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη καθος μπορει να σου τσιμπολογαει κοραλια... για δες τι λεει εδω:

It is important to make sure they are getting their share of food around feeding time. This may mean that you have to use a feeding stick and place the food directly in front of them so they can grab it. It's probably not a good choice for reef aquariums because they have a tendency to pinch at corals and anemones looking for food

H γαριδα αυτη ειναι "σαρκοφαγο"

Carnivore = σαρκοφαγο ζωο...

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να αποφυγεις τον κινδυνο να τσιμπαει ψαχνοντας αναμεσα στα κοραλια,ταιζοντας την 2 φορες την εβδομαδα καλα με καταψυγμενο καλαμαρι,γαριδα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά.. αν είναι χορτάτη δεν θα έχεις πρόβλημα.

Την έχω και εγώ δυο μήνες τώρα χωρίς να μου πειράξει τίποτα.

Πάρε και τον "φάκελό" της με χρήσιμες πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω που την εχω τρωει τα παντα εκτως απο κοραλια βεβαια.τρωει απο mysis μεχρι artemia.globster eggs.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω κανα 2 χρονια στο ενυδρειο.... δεν την εχω βαλει ποτε στο ''πιατο'' της κατι να φαει.Μια χαρα γαριδα ειναι και ευκολη.Δεν μου εχει πειραξει ποτε κοραλι,θα φαει οτι παει στο στομα της και βγαινει βολτουλες συνηθως τη νυχτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αφορμή το θέμα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω στο ενυδρείο μου 2 Lysmata Cleaner γαρίδες. Απότι ξέρω καλό είναι να τις ταίζω κατεψυγμένι γαρίδα και καλαμάρι όπως λέτε παραπάνω έτσι? Να υποθέσω πως αυτά είναι του εμπορίου σαν αυτά που τρώμε και όχι ειδικά από pet shop έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Oι γαριδες lysmata ambionensis αν εννοεις αυτες τρεφονται μια χαρα με τα παρασιτα και τις διαφορες κατεψυγμενες τροφες οπως artemia,mysis και αλλα.Τουλαχιστον οι δικες μου τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Τρώνε τα πάντα... ακόμη και ότι υπάρχει επάνω στο χέρι σου όταν το βάζεις μέσα στο ενυδρείο

Συνήθως όταν γίνεται αναφορά σε κατεψυγμένα για αυτά των petshop είναι.. όχι ότι δεν θα φάνε και του εμπορίου !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τρώνε τα πάντα... ακόμη και ότι υπάρχει επάνω στο χέρι σου όταν το βάζεις μέσα στο ενυδρείο

Συνήθως όταν γίνεται αναφορά σε κατεψυγμένα για αυτά των petshop είναι.. όχι ότι δεν θα φάνε και του εμπορίου !!!

Ναι αυτο το παρατηρησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την πανέμορφη γαρίδα την έχω σχεδόν ένα χρόνο τώρα σε ύφαλλο και δεν έχει πειράξει απολύτως τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδα Ράμπο.. κάθε φορά που τη βλέπω μου θυμίζει κάτι φουσκωμένους μπράβους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...