Jump to content

Σαλιγκάρια...stop πριν να είναι αργά...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Διάβασα κάποια θέματα στο forum σχετικά με τον αφανισμό ανεπιθύμητων σαλιγκαριών.

σήμερα εντόπισα 2 μικρά σαλιγκάρια κολλημένα σε ένα διακοσμητικό και βγάζοντάς το διαπίστωσα οτι τελικά ήταν 4...

Ίσως ήρθαν με κάποιο φυτό που έβαλα πριν λίγες μέρες.

Το ενυδρείο μου είναι 190 λίτρα και είμαι σε δίλημμα.. Κλόουν,παγίδα ή χημικό?Τι προτείνετε?

Οι μετρήσεις μου είναι Ph=7,5 NH4/NH3=0 NO2=0 NO3=0 GH=8 KH=5

Tα ψαράκια που έχω μέσα είναι Tetra και το ενυδρείο λειτουργεί ένα μήνα.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Διάβασα κάποια θέματα στο forum σχετικά με τον αφανισμό ανεπιθύμητων σαλιγκαριών.

σήμερα εντόπισα 2 μικρά σαλιγκάρια κολλημένα σε ένα διακοσμητικό και βγάζοντάς το διαπίστωσα οτι τελικά ήταν 4...

Ίσως ήρθαν με κάποιο φυτό που έβαλα πριν λίγες μέρες.

Το ενυδρείο μου είναι 190 λίτρα και είμαι σε δίλημμα.. Κλόουν,παγίδα ή χημικό?Τι προτείνετε?

Οι μετρήσεις μου είναι Ph=7,5 NH4/NH3=0 NO2=0 NO3=0 GH=8 KH=5

Tα ψαράκια που έχω μέσα είναι Tetra και το ενυδρείο λειτουργεί ένα μήνα.

Με αυτό το P.H. και αυτά τα λίτρα τους κλόουν τους ξεχνάς δοκίμασε παγίδα και βλέπουμε.

Τώρα μήπως θα έπρεπε να βάλεις λίγη τύρφη να μαλακώσεις λίγο το νερό σου γιατί ούτε και για tetra είναι κατάλληλες οι συνθήκες του νερού σου μήπως θές να μας πείς κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και τι ψαράκια έχεις να σε βοηθήσουμε;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις τα σαλιγγαρακια να ζησουν... Μονο καλο κανουν στο συστημα σου αφου οξυγωνονουν το βυθο σου και τρωνε οτι περισσευει απο τις τροφες και βοηθανε να μην επιβαρυνεται το νερο του ενυδρειο με προσθετους ριπους! Επισης μερικα τρωνε και αλγες!!

Ειναι στο "ματι" λιγο ασχημα αλλα εμενα δε με ενοχλουν μια που αρχισαν να μου αρεσουν κιολας!

Ο πλυθυσμος τους "ρυθμιζεται" απο τη ποσοτητα της τροφη που ριχνεις στο ενυδρειο! Αρα αν προσεχεις στα ταισματα δεν θα πολλαπλασιαστουν τοσο οσο να σε εκνευρισουν!

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παρουσίαση του ενυδρείου μου εδώ --> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33755

Τώρα έχω μέσα 5 καρδινάλιους,6 blue emperor,2 platy αναγκαστικά όπως θα διαβάσεις και πρόσθεσα 2 cory albino.Τι μετρήσεις θα έπρεπε να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις τα σαλιγγαρακια να ζησουν... Μονο καλο κανουν στο συστημα σου αφου οξυγωνονουν το βυθο σου και τρωνε οτι περισσευει απο τις τροφες και βοηθανε να μην επιβαρυνεται το νερο του ενυδρειο με προσθετους ριπους! Επισης μερικα τρωνε και αλγες!!

Ειναι στο "ματι" λιγο ασχημα αλλα εμενα δε με ενοχλουν μια που αρχισαν να μου αρεσουν κιολας!

Ο πλυθυσμος τους "ρυθμιζεται" απο τη ποσοτητα της τροφη που ριχνεις στο ενυδρειο! Αρα αν προσεχεις στα ταισματα δεν θα πολλαπλασιαστουν τοσο οσο να σε εκνευρισουν!

Στα ταίσματα είμαι πολύ σχολαστικός ώστε να τρώνε επι τόπου και να μη μένει στο βυθό.Αν δε μου φάνε τα φυτά δεν έχω οπτικό πρόβλημα....Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 2-3 απο αυτα και θα ησυχασεις! :)

Δηλαδή εξοντώνουν τα υπόλοιπα? :P

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλα ψαρια σου θα πρεπει να ζουν σε μαλακο και οξυνο νερο!! Λογικα κανεις αλλαγες απο νερο βρυσης! θα σου ελεγα να κρατησεις τα πλατυ και να παρεις και αλλα ζωωτοκα και να δωσεις τα αλλα... αφου θα πρεπει να βρεις καποιο τροπο να μαλακωσεις το νερο βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλα ψαρια σου θα πρεπει να ζουν σε μαλακο και οξυνο νερο!! Λογικα κανεις αλλαγες απο νερο βρυσης! θα σου ελεγα να κρατησεις τα πλατυ και να παρεις και αλλα ζωωτοκα και να δωσεις τα αλλα... αφου θα πρεπει να βρεις καποιο τροπο να μαλακωσεις το νερο βρυσης!

Ευχαριστώ!Είναι μια καλή λύση μέχρι να μπω "στα κόλπα"! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εξοντώνουν τα υπόλοιπα? :)

Ναι. Και αναπαράγονται και αυτά αλλά με πολύ χαμηλότερο ρυθμό. Μόνο που αυτά όταν αναπαράγονται πάντα θα βρίσκεις φίλους που θα χαρίζεις ενώ τα άλλα δεν τα θέλει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε χημικα για την καταπολεμηση των σαλιγγαριων,μονο κακο μπορουν να κανουν

στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις τα σαλιγγαρακια να ζησουν... Μονο καλο κανουν στο συστημα σου αφου οξυγωνονουν το βυθο σου και τρωνε οτι περισσευει απο τις τροφες και βοηθανε να μην επιβαρυνεται το νερο του ενυδρειο με προσθετους ριπους! Επισης μερικα τρωνε και αλγες!!

Ειναι στο "ματι" λιγο ασχημα αλλα εμενα δε με ενοχλουν μια που αρχισαν να μου αρεσουν κιολας!

Ο πλυθυσμος τους "ρυθμιζεται" απο τη ποσοτητα της τροφη που ριχνεις στο ενυδρειο! Αρα αν προσεχεις στα ταισματα δεν θα πολλαπλασιαστουν τοσο οσο να σε εκνευρισουν!

+1000 νομιζω περισσοτερο καλο κανουν παρα κακο!! :)

Link to comment
Share on other sites

+1000 νομιζω περισσοτερο καλο κανουν παρα κακο!! :)

Aρα το συμπερασμα ειναι οτι ακομη και να εχουμε σαλιγκάρια δεν υπαρχει καποιο προβλημα παρα μονο αισθητικο? Αν δηλαδη καποιος δεν ενοχλειται να τα βλεπει δεν ειναι απαραιτητο να τα εξοντωσει?

Εγω που τωρα ειμαι σε διαδικασια στρωσιματος περιπου 15 μερες εχω αφαιρεσει 7-8 εως τωρα και εχω δει αλλα 2 μικρα τα οποια δεν εβγαλα. Ριχνω ομως καθε βραδυ μια ταμπλετα για γατοψαρα. Επειδη διαβασα οτι ο πληθυσμος τους ρυθμιζεται απο την τροφη, αυτο σημαινει οτι εμενα θα γεμισει ολο το ενυδρειο με σαλιγκαρια αν δεν τα αφαιρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...