Jump to content

125 λιτρα - Tetras


gante

Recommended Posts

post-15895-1260981764_thumb.jpgpost-15895-1260981364_thumb.jpgpost-15895-1260981542_thumb.jpg

Πίστευω ότι ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου, που το ξεκίνησα και το συνεχίζω με υποδείξεις και συμβουλές απο εσάς. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

post-15895-1260981764_thumb.jpgpost-15895-1260981364_thumb.jpgpost-15895-1260981542_thumb.jpg

Πίστευω ότι ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου, που το ξεκίνησα και το συνεχίζω με υποδείξεις και συμβουλές απο εσάς. Σας ευχαριστώ.

Ξέχασα να αναφέρω τον εξοπλισμό.

Εξωτερικό φιλτρο Eheim 2026

Αεραντλια Rena Air 200

Xαλίκι

Λάμπες 1 χ 28w sylvania grolux T5 πίσω, 1 χ 28w Juwel nature μπροστά.

Ανακλαστήρες

Ρίζα

Ψάρια

10 Ροδωστομους.

5 Black fantom.

10 Diamond head.

5 Black neon.

Φυτα

Hydrophila polysperma

Anubias

Vallisnerias

Java moss

και αλλα φυτά απο κλαδέματα που δεν τα θυμάμαι.

Νερά

NH3-NH4 0

NO2 0

NO3 10

KH 4

GH 6

PO4 0,3

PH 6,8

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα προσθέτεις εσυ ή απο τις τροφές είναι τόσο; Απο αλγη πως τα πας εως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικα προσθέτεις εσυ ή απο τις τροφές είναι τόσο; Απο αλγη πως τα πας εως τώρα;

Οχι δεν προσθέτω τίποτα και τα ταίσματα τα προσέχω αρκετά. Άλγη έχω λίγη μόνο πάνω στην ρίζα που αρχίζει και μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα φόντο στο πίσω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου! Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα φόντο στο πίσω μέρος.

Θέλω να βάλω κάποια αφίσα προσωρινά μέχρι να μεγαλώσουν τα φυτά μου και να είναι όσο ποιό φυσικό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το RIO125 είναι ένα ενυδρείο με πολλές προοπτικές μια και για πολλούς από εμάς μας ανεβάζει μία κατηγορία (φεύγουμε από τα συνήθη 60 λίτρα) και μας δίνει την ευκαιρία σε σχετικά μικρό μήκος να έχουμε τα 100 λίτρα με αρκετές δυνατότητες διάκοσμου, ιχθυοφόρτωσης και συνδυασμών. Αυτό φίλε gante συμβαίνει ή μπορεί να συμβεί ακόμη καλύτερα και σε σένα. Και εξηγούμαι:

Έχεις επιλέξει να φτιάξεις ένα tetra ενυδρείο κάτι που μου αρέσει πολύ, έχεις σχετικά λογική ιχθυοφόρτωση, καλές μετρήσεις και ph κοντά στις ανάγκες τους. Αυτό που θα πρότεινα για να γίνει ακόμη πιο όμορφο το ενυδρείο σου, είναι να προσθέσεις μερικές ρίζες ακόμη ώστε αφενός μεν να φτιάξεις ένα σχηματισμό από τα δεξιά προς τα αριστερά στα 2/3 του ενυδρείου και να προσπαθήσεις να καλύψεις με τον τρόπο αυτό τον αντιαισθητικό σωλήνα του φίλτρου που και η ένδειξη και της μάρκας το κάνει λίγο περισσότερο αντιαισθητικό. Γενικά, επειδή εγώ είμαι θιασώτης των κρυμμένων εξ' ολοκλήρου μηχανισμών, με ξενίζει λίγο αυτό. Όπως υπέδειξε και ο Alpha, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και ένα φόντο πίσω, ένα χαρτονάκι μαύρο, ή σκούρο πράσινο ή ακόμη και μπλε αν προτιμάς, θα αναδείξει ακόμη περισσότερο τα φυτά σου και τα χρώματα των ψαριών σου. Το κυριότερο όμως για μένα είναι να πρσθέσεις ρίζες και ίσως να αυξήσεις λίγο τις συστάδες των φυτών μια και μερικά δείχνουν αρκετά μεμονωμένα. Συμπερασματικά, νομίζω ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο αλλά ταυτόχρονα έχει πάρα πολλές προοπτικές βελτίωσης.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Το RIO125 είναι ένα ενυδρείο με πολλές προοπτικές μια και για πολλούς από εμάς μας ανεβάζει μία κατηγορία (φεύγουμε από τα συνήθη 60 λίτρα) και μας δίνει την ευκαιρία σε σχετικά μικρό μήκος να έχουμε τα 100 λίτρα με αρκετές δυνατότητες διάκοσμου, ιχθυοφόρτωσης και συνδυασμών. Αυτό φίλε gante συμβαίνει ή μπορεί να συμβεί ακόμη καλύτερα και σε σένα. Και εξηγούμαι:

Έχεις επιλέξει να φτιάξεις ένα tetra ενυδρείο κάτι που μου αρέσει πολύ, έχεις σχετικά λογική ιχθυοφόρτωση, καλές μετρήσεις και ph κοντά στις ανάγκες τους. Αυτό που θα πρότεινα για να γίνει ακόμη πιο όμορφο το ενυδρείο σου, είναι να προσθέσεις μερικές ρίζες ακόμη ώστε αφενός μεν να φτιάξεις ένα σχηματισμό από τα δεξιά προς τα αριστερά στα 2/3 του ενυδρείου και να προσπαθήσεις να καλύψεις με τον τρόπο αυτό τον αντιαισθητικό σωλήνα του φίλτρου που και η ένδειξη και της μάρκας το κάνει λίγο περισσότερο αντιαισθητικό. Γενικά, επειδή εγώ είμαι θιασώτης των κρυμμένων εξ' ολοκλήρου μηχανισμών, με ξενίζει λίγο αυτό. Όπως υπέδειξε και ο Alpha, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και ένα φόντο πίσω, ένα χαρτονάκι μαύρο, ή σκούρο πράσινο ή ακόμη και μπλε αν προτιμάς, θα αναδείξει ακόμη περισσότερο τα φυτά σου και τα χρώματα των ψαριών σου. Το κυριότερο όμως για μένα είναι να πρσθέσεις ρίζες και ίσως να αυξήσεις λίγο τις συστάδες των φυτών μια και μερικά δείχνουν αρκετά μεμονωμένα. Συμπερασματικά, νομίζω ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο αλλά ταυτόχρονα έχει πάρα πολλές προοπτικές βελτίωσης.

Φιλικά

Ανδρέας

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και τις ιδέες σου.

Θέλω να βάλω περσσότερα φυτα και το πολύ μια ποιο μικρή ριζα ακόμα κοντα στον σωλήνα το φίλτρου ώστε να μην φενεται τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, αρκετά καλό και προσεγμένο!!!!

Θα συμφωνήσω με την μαύρη ή μπλέ πλάτη παρά κάποια αφίσα. Καλή συνέχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια.Πολλά φυσικά τα είπαμε και στη συνάντηση απο κοντά :P

Θα συμφωνήσω επίσης με την τοποθέτηση για κάποιες αλλαγές του ''μαέστρου'' Ανδρέα :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια.Πολλά φυσικά τα είπαμε και στη συνάντηση απο κοντά :P

Θα συμφωνήσω επίσης με την τοποθέτηση για κάποιες αλλαγές του ''μαέστρου'' Ανδρέα :)

Μπορώ να βάλω κάποιο μονόχρωμο μπλε χαρτί σε στήλ αφίσας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω κάποιο μονόχρωμο μπλε χαρτί σε στήλ αφίσας?

Βεβαίως,κάποιο χαρτόνι ίσως.Σκούρο μπλέ είναι το αγαπημένο μου.Υπάρχουν αφίσες σε ανάλογο χρώμα ή μπορείς να βάψεις εξωτερικά την πλάτη του ενυδρείου σου.Επίσης μπορείς να κόψεις και κάποιο κομμάτι ύφασμα σε ανάλογες του ενυδρείου διαστάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο αγαπητός Δημήτριος

ότι εγώ παίρνω από χαρτοπωλείο χαρτόνι κανσόν (όποιος έχει μικρά παιδιά ή θυμάται τις χειροτεχνίες που έφτιαχνε μικρός τότε κάτι θα του λέει αυτό) σε χρώμα μαύρο ή μπλέ ή πράσινο.

Δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια. :)

Προσεγμενο ενυδρειο, φαινεσαι να την ψαχνεις και ειμαι σιγουρος θα το κανεις ακομα πιο ωραιο.

Εγω θα ειχα ενα ειδος κοπαδοψαρων μονο και αμμο.

Επισης θα σταματουσα την αεραντλια που διωχνει το λιγοστο διοξειδιο.

φωσφορικα προσθέτεις εσυ ή απο τις τροφές είναι τόσο; Απο αλγη πως τα πας εως τώρα;
0,3 δεν ειναι πολλα τα φωσφορικα.

Θα ελεγα να ανεβαζε ακομα 0,5ppm για να ερθουν σε ισορροπια με τα νιτρικα και να αποφυγει δημιουργια πρασινης αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια. :)

Προσεγμενο ενυδρειο, φαινεσαι να την ψαχνεις και ειμαι σιγουρος θα το κανεις ακομα πιο ωραιο.

Εγω θα ειχα ενα ειδος κοπαδοψαρων μονο και αμμο.

Επισης θα σταματουσα την αεραντλια που διωχνει το λιγοστο διοξειδιο.

0,3 δεν ειναι πολλα τα φωσφορικα.

Θα ελεγα να ανεβαζε ακομα 0,5ppm για να ερθουν σε ισορροπια με τα νιτρικα και να αποφυγει δημιουργια πρασινης αλγης.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Την αεραντλία την λειτουργώ μόνο δύο ώρες και όταν σβήνουν τα φώτα είναι σωστό αυτό ή να το σταματήσω το φίλτρο ανακατέυει την επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

post-15895-1261065865_thumb.jpgpost-15895-1261065885_thumb.jpg

post-15895-1260981764_thumb.jpgpost-15895-1260981364_thumb.jpgpost-15895-1260981542_thumb.jpg

Πίστευω ότι ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου, που το ξεκίνησα και το συνεχίζω με υποδείξεις και συμβουλές απο εσάς. Σας ευχαριστώ.

Κάνω δωκιμή για moonlight απο κοντα είναι πολύ ποιο ωραιο και όχι τοσο έντονο όσο στισ φοτο. και τα ψαρακια ειναι πολυ ηρεμα όταν αυτό ανάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...