Jump to content

χρειαζετε οξυγονοση ??


soxo1979

Recommended Posts

αλλη μια απορεια παιδια..

1¨ το νερο χρειαζεται οξυγονο(φηλτρο αερως) ? αν οχι αν βαλω θα κανει κακο η καλο ?

(στο φηλτρο επιφανειας που εχω αν το ανοιγω το οξυγονο καπου καπου ?)

2 ¨ μετα απο ΝΟ2 ΝΗ3 ΝΗ4 και salinity τι TEST θα χειαστω πρωτα ? (fish only με καποια κοραλια)

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απορεια παιδια..

1¨ το νερο χρειαζεται οξυγονο(φηλτρο αερως) ? αν οχι αν βαλω θα κανει κακο η καλο ?

(στο φηλτρο επιφανειας που εχω αν το ανοιγω το οξυγονο καπου καπου ?)

Όχι σε καμία περιπτωση.Οι φυσαλίδες που παράγει η αεραντλία λόγο της άνωσης στο Θαλασσινό νερό μπορεί να κάνουν ζημιά στα ψάρια...

2 ¨ μετα απο ΝΟ2 ΝΗ3 ΝΗ4 και salinity τι TEST θα χειαστω πρωτα ? (fish only με καποια κοραλια)

ΝΟ3,PH,KH και φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

σηγουρο αυτο ? ουτε το φηλτρο επιφανειας που πεταει νερο καθετα ? :P

Με αυτο δεν θα εχεις προβλημα.Εγω σου ειπα οχι για την αεραντλια... :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω οτι για να εχεις οξυγονοση φροντιζεις να εχεις αναταραξη στην επιφανεια και θα εισαι μια χαρα....(αν ειπα κοτσανα ας με διορθωσει καποιος)

Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω οτι για να εχεις οξυγονοση φροντιζεις να εχεις αναταραξη στην επιφανεια και θα εισαι μια χαρα....(αν ειπα κοτσανα ας με διορθωσει καποιος)

:) έτσι είναι.Σημάδεψε με κάποιον κυκλοφοριτή στη επιφάνεια ώστε να δημιουργηθεί ανατάραξη και έτσι το νερό σου θα οξυγονώνετε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Soxo σκέψου ότι στο θαλασσινό η οξυγόνωση επιτυγχάνεται ούτως η άλλως μέσω του skimmer το οποίο "ανακατεύει" το νερό με αέρα. Παραπάνω οξυγόνωση μην σε απασχολεί. Test όπως σου είπε και ο TAN πάρε NO3, PO4, Alkalinity και PH. Κατά τη γνώμη μου μόνο Salifert...

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία και η οξυγόνωση μ αυτήν είναι απαραίτητη μόνο και εάν το προτείνει κάποιος κατασκευαστής για θεραπεία συγκεκριμένων περιπτώσεων και φαρμάκων όπως π.χ. το Chemiclean που είναι για το κυανοβακτήριο...

Δεν είναι κακό να υπάρχει μια αεραντλία στο ντουλάπι.. και αχρείαστη ναναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...