Jump to content

παρουσιαση του 1ου μου ενυδρειου!!!


mpompiras

Recommended Posts

με χαρα σας παρουσιαζω το 1ο μου ενυδρειακι! :)

ειναι ιδιοκατασκευη κ τρεχει εδω κ περιπου 2 μηνες,ειχαν κ εχουν γινει αρκετα λαθακια αλλα γι αυτο ειμαστε εδω για να μαθαινουμε... :P

παμε λοιπον:

εξωτερικες διαστασεις:Μ:65-Π:48-Υ:60.(με παχος τζαμιου 10mm κ κοντρες τοποθετημενες κατω περιμετρικα κ στην μεση κ μια πανω στην μεση)

καθαρα λιτρα:120

φιλτρο:προς το παρον το eheim aquaball 2210.

θερμοστατης:eheim 100W

αεραντλια:eheim 200.

χρονος λειτουργιας:περιπου 2 μηνες.

βυθος:μπεζ ψιλοκοκκη ενυδρειακη αμμος.

διακοσμηση:3 ενυδρειακα ξυλα.

φωτισμος:2 λαμπες Τ8 μια sera daylight 6000K 16W,κ μια sera plant 4900Κ 16W.

ψαρια (μην με κραξετε... :helpsmilie: δεν ηξερα...):9 guppies,3 gurami,3 tetra,3 black phantom κ 2 αλγοφαγους πλεκο.

φυτα:1 egeria densa,1 echinodorus bleheri,2 anubia,μπολικο Ceratophyllum,1 demersum,1 Hygrophila polysperma,1 Microsorum pteropus,2 Vallisneria gigantea,1 ludwigia mullertii,1 alternanthera,1 bacopa monnieri

παροχη CO2: απο DIY προσαρμοσμενο στο τζιφαρακι του φιλτρου.

λιπασμα:seachem flurish κ ταμπλετιτσες στις ριζες των φυτων.

θερμοκρασια:περιπου 26-27.

αλλαγες νερου:καθε 10 μερες το 30% με προετοιμασμενο νερακι.

τροφη:Tropical guppy,Sera flakes κ Tetra plecomin.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ:

NH3-NH4 0

NO2 0

NO3 0

PH 7

με υγρα τεστ της Tropic Marine.

λειπουν καποια τεστ κ απο βδομαδα θα παρω κομπλε βαλιτσακι με τα τεστακια!

οριστε κ καποιες φωτο:helpsmilie:δεν ειναι τοσο καλες,αλλα δειχνουν μια πρωτη εικονα-κλικ για μεγεθυνση)

ακουω τις οποιες παρατηρησεις σας (οι οποιες θα ειναι πολλες :helpsmilie: )για την βελτιωση της γυαλας... :helpsmilie:

dsc01269l.th.jpg dsc01283q.th.jpg dsc01282lk.th.jpg dsc01281x.th.jpg dsc01279vs.th.jpg dsc01278e.th.jpg dsc01277a.th.jpg dsc01276f.th.jpg dsc01275ae.th.jpg dsc01274x.th.jpg dsc01273y.th.jpg dsc01272w.th.jpg dsc01271hb.th.jpg dsc01270d.th.jpg

ευχαριστω πολυ! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε!! κ αν ειναι κ το πρωτο-πρωτο σου ενυδρειο αξιζεις κιαλλα μπραβο-καθως λιγοι ξεκινανε με φυτα! :) εγω πχ ξεκινησα εδω κ ενα χρονο σχεδον, να φυτευω τα ενυδρεια μου 2,5 χρονια μετα ,απο οταν ξεκινησα ! :helpsmilie: )

Οσο για την συνθεση που εχεις (ψαρακια) θα σου απαντησουν οι εμπειροτεροι!αν δεν κανω λαθος νομιζω πως τα 3 gurami,3 tetra,3 black phantom δεν κανει να ειναι με ζωοτοκα παντως...

οπως κ να'χει πολλα μπραβο απο εμενα!! :P:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα φυτεμένο το ενυδρείο σου και όμορφο set up με τα ξύλα σου. Σίγουρα υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι προς συζήτηση, οπως για παράδειγμα ο συμδιασμός των ψαριών, όπως προανεφερες. Αφου γνωρίζεις που βαδίζεις, χρησιμότερο θα ήταν να ψάξεις μόνος, να αποφασίσεις τι σου αρέσει και να κρατήσεις τα αντίστοιχα ψάρια. Αν δεν κάνω λάθος τα δύο ''pleco'' όπως λές, είναι Gyrinocheilus aymonieri, αν είναι όντως αυτό ξεπερνά τα 20cm και γίνεται επιθετικό και κτητικό στη περιοχή του. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

ναι,το μεγαλυτερο λαθος ηταν οτι δεν πηρα απο την αρχη ενα εξωτερικο φιλτρο κ διαλεξα εσωτερικο βλεποντας οτι με καλυπτει στα λιτρα...τωρα εχω παραγγειλει ενα εξωτερικο για μεγαλυτερη ποσοτητα βιολογιας!

οσον αφορα τα ψαρια τα guppies θα φυγουν πρωτα γιατι ειχαμε κ γεννες κ καταλαβαινεις τι γινεται εκει μεσα...

απλα περιμενω να μεγαλωσουν να τα χαρισω σε φιλους,pet shop κ να βαλω καμια αγγελια να τα χαρισω κ εδω μεσα.

θα μεινω σε 2-3 group ψαριων κ καλα ειναι πιστευω.

εχεις δικιο για τον Gyrinocheilus aymonieri.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,στο ενυδρειο μου χρειαζεται η αεραντλια?

με αυτα τα φυτα μπορω να πετυχω οξυγονωση του νερου μονο απο τα φυτα?

δεν θελω να δοκιμασω να σταματησω την αντλια κ να δω αν τα ψαρακια θα αναπνεουν απο τον αφρο γιατι αν π.χ. εχω παει μια βολτα κ μεχρι να ερθω πισω ειναι αργα? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου μπόμπιρα ! Παράξενες διατάσεις βέβαια !

ωραίο setup όσο για τα ψάρια είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις το καλύτερο.

Χρειάζεσαι όντως ένα αξιοπρεπές φίλτρο σιγά σιγά.

Για τα CAE (a href="."/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=645" target="_blank">Gyrinocheilus aymonieri.) είναι και θέμα χαρακτήρα. Εγώ έχω ένα 6 περίπου ετών το οποίο δεν ενοχλεί κανέναν μάλιστα όταν πέφτει ταμπλέτα κατεβαίνει μαζί με τα corydoras και τσιμπλογά. καμιά φορά θα τα δεις να κυνηγούν κάποιο αργό ψάρι (gourami, angel) με tetra δεν έχει κανένα να ενοχλήσει. Τα 20 εκατοστά δεν θα τα πιάσει ποτέ στο ενυδρείο σου. Εσύ ποια gourami έχεις ?

Είσαι σε καλό δρόμο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου μπόμπιρα ! Παράξενες διατάσεις βέβαια !

ωραίο setup όσο για τα ψάρια είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις το καλύτερο.

Χρειάζεσαι όντως ένα αξιοπρεπές φίλτρο σιγά σιγά.

Για τα CAE (a href="."/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=645" target="_blank">Gyrinocheilus aymonieri.) είναι και θέμα χαρακτήρα. Εγώ έχω ένα 6 περίπου ετών το οποίο δεν ενοχλεί κανέναν μάλιστα όταν πέφτει ταμπλέτα κατεβαίνει μαζί με τα corydoras και τσιμπλογά. καμιά φορά θα τα δεις να κυνηγούν κάποιο αργό ψάρι (gourami, angel) με tetra δεν έχει κανένα να ενοχλήσει. Τα 20 εκατοστά δεν θα τα πιάσει ποτέ στο ενυδρείο σου. Εσύ ποια gourami έχεις ?

Είσαι σε καλό δρόμο :helpsmilie:

οσον αφορα το φιλτρο εχω παραγγειλει ηδη το Eheim Ecco Pro 300,ειναι αρκετα καλο κ εχει καδο χωρητικοτητας 5Ltr.

ναι,ειναι ψιλοκυβακι οσον αφορα τις διαστασεις αλλα αυτο ειχα εξ αρχης στο μυαλο μου,να ειναι βαθυ κ οχι στενομακρο για να προσπαθησω να δωσω αλλη οψη!

τωρα για τα gourami εχω σαν αυτο της φωτο κ λεγεται honey gourami αν δεν κανω λαθος :P

HoneyGouramiWFA_AcF160.jpg

εν το μεταξυ σημερα παρατηρησα κ ενα ψιλοφλερτακι μεταξυ 2 gourami.το 1 φιλαγε το αλλο κατω απ το στομα,διστακτικα βεβαια κ μετα πεταξανε κ ενα φιλακι στο στομα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα honey gourami μεγαλώνουν αρκετά οπότε καλό είναι να μην προσθέσεις άλλα ψάρια.

Το φίλτρο που διάλεξες είναι εξαιρετικό. τα είπαμε άλλωστε στο σχετικό thread.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σκεφτομαι να αλλαξω τις 2 λαμπες που εχω τωρα: μια sera daylight 6000K 16W,κ μια sera plant 4900Κ 16W τυπου Τ8 παλι με της sera αλλα στα 18 W και με μεγαλυτερο μηκος.

απο τα 43,8cm που ειναι τωρα να βαλω 2 των 18W αλλα στα 59cm.

τι λετε?

θα δω δυνατοτερο φως?

θα ειναι καλυτερο για τα φυτα μου?

http://www.sera.de/index.php?id=388&L=...%3A%2F%2F63.%29.

http://www.sera.de/index.php?id=389&L=...%3A%2F%2F63.%29.

:P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο είναι το ενυδρείο σου!!!

Είναι και πυκνοφυτεμένο... πολύ ωραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αλλαξω τις 2 λαμπες που εχω τωρα: μια sera daylight 6000K 16W,κ μια sera plant 4900Κ 16W τυπου Τ8 παλι με της sera αλλα στα 18 W και με μεγαλυτερο μηκος.

απο τα 43,8cm που ειναι τωρα να βαλω 2 των 18W αλλα στα 59cm.

τι λετε?

θα δω δυνατοτερο φως?

θα ειναι καλυτερο για τα φυτα μου?

http://www.sera.de/index.php?id=388&L=...%3A%2F%2F63.%29.

http://www.sera.de/index.php?id=389&L=...%3A%2F%2F63.%29.

:P

ενα up επειδη θα παω για ψωνια αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δεις ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά. Μήπως (αφού σε τρώει) να τα ξόδευες σε κάτι άλλο ?? :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

χμ...οκ!

θα τσιμπησω ενα ακομα ballast που δεχεται 2 λαμπες να παμε κοντα στο 1w/Ltr νερου... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...