Jump to content

Windows XP 32 ή 64 bit


Recommended Posts

Ιδού το ερώτημα .... :)

Έχω βρεθεί μπροστά στο δίλημμα να αγοράσω 32 ή 64 bit Windows

Το μηχάνημά μου τα υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα περιφερικά θα έχουν πρόβλημα ή καθ’ αυτού τα 64 bit θα παρουσιάσουν ή παρουσιάζουν προβλήματα.

Σίγουρα πολλά από τα προγράμματα … σχεδόν όλα ακόμα δεν εκμεταλλεύονται την αρχιτεκτονική των 64 Bit.

Θα ήθελα την γνώμη, γνώση και τις απόψεις σας διότι μέχρι την Δευτέρα θα πρέπει να έχω πάρει την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εφαρμογές που κυκλοφορούν για windows αυτή τη στιγμή είναι 32bit οπότε τα 64bit windows τις μετατρέπουν από 32 σε 64 bit. Έτσι όχι μόνο δεν κερδίζεις κάτι αλλά έχεις και απώλειες από αυτή τη μετατροπή. Επίσης είναι πολύ πιθανό να μην βρεις 64bit drivers για όλες τις συσκευές που έχεις με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν.

Πάντως αν θέλεις να διαπιστώσεις τι μπορεί να κάνει το μηχάνημά σου λειτουργώντας με 64μπιτο λειτουργικό μπορείς να βάλεις windows64 ή linux64 με dual-boot. Αν χρειάζεσαι πληροφορίες γι' αυτό πες μου.

(Tο Suse Linux 64 με firefox και OpenOffice που προτείνω εγώ θα το βρεις πολύ εύκολα και είναι φυσικά εντελώς δωρεάν. Θα βρεις και 64bit drivers για τα πάντα.)

http://www.novell.com/products/suselinux/

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφεις είναι οι ανησυχίες μου καθώς και της microsoft που συστήνει να περιμένουμε τα vista.

Από θέμα hardware δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σταθερά

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ δύσκολη ερώτηση

Με έχει παιδέψει και εμένα αυτό το δίλημμα , από την μια τα 32bit είναι πλέον μια σταθερή και ώριμη κίνηση που δεν θα σε βάλει σε παράξενους μπελάδες (ελπίζω)..

Αλλά στο μέλλον δεν θα μπορέσει να αξιοποιήσει πλήρως το cpu σου..

Από την άλλη τα 64bit θα μπορούν να αξιοποιήσουν πλήρως το cpu και τα νέα software που θα βγουν.. Αλλά αυτά θα γίνουν στο μέλλον και χωρίς να ξέρουμε ακριβώς πότε αφού μέχρι τώρα η υποστήριξη τους είναι ελάχιστη αν όχι μηδενική.

Άσε που τώρα μπορεί να μπεις σε νέους μπελάδες με drivers που πολύ πιθανόν να μην δουλεύουν σωστά αφού η περισσότερες εταιρίες τους βγάζουν σε beta ακόμα.

Και μερικές εφαρμογές ακόμα δεν τρέχουν σωστά στα win 64 bit αν και αυτά υποστηρίζουν 32bit.

Αν όμως δεις 64bit εφαρμογή να τρέχει θα ενθουσιαστείς από την ταχύτητα του.

Άρα εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αν το hardware που έχεις είναι συμβατό με κανονικούς και όχι beta drivers και η εφαρμογές που θα δουλεύεις παίζουν σωστά στα 64bit τότε να τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

To laptop μου είναι 64 bit ready;) Τα XP δεν ξέρω πόσο ready είναι :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αυτο σε βοηθησει,

αλλα τα 64bit δεν εχουν πουλησει καθολου :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επέμβω!!!

Για πιο λόγω θα αγοράσεις κάτι χωρίς να το δοκιμάσεις πρώτα?

Μπορείς κάλλιστα να τα «κατεβάσεις» και να τα δοκιμάσεις!

Αν μείνεις ικανοποιημένος πλήρωσε τους οκ, αλλά αν όχι δεν νομίζω ότι αξίζει!

Καλό θα ήταν να στραφείς και προς το Suse που σου πρότεινε ο Liquid, δεν θα απογοητευτείς!

Και να σου πω την αλήθεια δεν συμπαθώ καθόλου τα Windows γενικά!

Είπαμε να πληρώνουμε για κάτι που αξίζει τα λεφτά του!

Τα νέα Vista είναι μια απάτη!

Δεν έχει αλλάξει ουσιαστικά τίποτα και θα με θυμηθείς όταν τα βάλεις στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και μετά από συζητήσεις στην συνάντηση κατέληξα σε XP 32 bit και βλέπουμε για αργότερα.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...