Jump to content

χρυσοψαρα!!


Recommended Posts

Exω κι εγω ενα μικρο ενυδρειο 40λ!!εχω μεσα 3 χρυσοψαρα και ολα προς το παρον πανε μια χαρα!!πηρα 2 τεστ νερου (αμμωνιας και νιτρωδη) τα οποια βγηκαν (2.0 και στα δυο περιπου)!μου ειπαν αλλαξε το μισο νερο προσθεσε βακτηριδια και αντιχλωριο και το εκανα ξανα και βγηκαν χειροτερα!!!!μετα σκεφτηκα να κανω τα τεστ με νερο βρυσης!!!ειναι δυνατον να βγαινουν 0 και τα δυο χωρις καμια προσθηκη???οποτε βακτηριδια και αντιχλωριο δν χρειαζετε...............!!!!περιμενω απαντησεις και λυσεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πες σε παρακαλω καποιες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.

Ποσο καιρο τρεχει,τι ρουτινα ακολουθεις,τι φιλτρο εχει και με τι υλικα φιλτρανσης;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχω κοντα 2 μηνες!!!εκανα τα υγρα τεστ μαλλον.....που γεμιζεις νερο ενυδρειου και ριχνεις σταγονες και μετα βλεπεις το χρωμα τους!!!εχω μεσα οξυγονο και φιλτρο που ειναι μεσα στο νερο,ενα απλο ειναι!!!Αυτα...απλα δν μπορω να καταλαβω με νερο βρυσης τα τεστ βγηκαν ιδανικα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι παράδοξο. Η αμμωνία και τα νιτρώδη που μετράς στο νερό του ενυδρείο είναι παράγωγα των ακαθαρσιών που παράγουν τα ψαράκια σου. Τα ωφέλιμα βακτηρίδια που δημιουργούνται στο βιολογικό υλικό του φίλτρου, στον πυθμένα του ενυδρείου κλπ. (στρώσιμο ενυδρείου), διασπούν αυτά τα δηλητηριώδη παράγωγα (αμμωνία και νιτρώδη) και τα μετατρέπουν σε νιτρικά (ΝΟ3) που είναι τοξικά σε μεγάλες συγκεντρώσεις και τα απομακρύνεις με τις αλλαγές νερού. Αυτός είναι ο κύκλος του αζώτου. Το νερό της βρύσης είναι λογικό να μην έχει καθόλου αμμωνία και νιτρώδη είτε να έχει σε συγκεντρώσεις που δεν μπορείς να ανιχνεύσεις με τα τεστ σου. Το νερό της βρύσης είναι καθαρό γι αυτό άλλωστε κάνουμε αλλαγές νερού. Αφαιρούμε δλδ νερό με ΝΟ3 από το ενυδρείο και το αντικαθιστούμε με νερό βρύσης. Επειδή όμως περιέχει χλώριο και άλλες βλαβερές για τα ψάρια ενώσεις, προσθέτουμε αντιχλώριο και άλλα βελτιωτικά νερού.

Για τη διαδικασία αυτή διάβασε περισσότερα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30299

Για να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου θα ήταν καλό να διαβάσεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Από τις τιμές που αναφέρεις προκύπτει ότι το φίλτρο σου είναι άστρωτο και σε συνδιασμό με τη μεγάλη ιχθυοφόρτιση, προμηνύονται προβλήματα με τα ψαράκια σου. Θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι (αποικίες βακτηριδίων από στρωμένο ενυδρείο) από χομπίστα της περιοχής σου το συντομότερο και μετά να δεις το ζήτημα της ιχθυοφόρτισης γιατί 3 χρυσόψαρα είναι πολλά για 40 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο και υλικά φίλτρανσης που ρώτησε και ο Dias!

Link to comment
Share on other sites

Το επειγον ειναι οτι η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 σε τιμη 2 mg/lt ειναι ακρως τοξικες.

Τα ψαρια καιγονται.

Μεχρι να λυσεις μονιμα το προβλημα* κανε αλλαγες μερα παρα μερα το μισο νερο με φρεσκο που εχει βαλει σε δοχειο με αντιχλωριο να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου (στην αναγκη αν δεν υπαρχει χρονος για προετοιμασια του νερου βαζε μιξη με θερμοσιφωνου αλλα ρισκαρεις αναλογα την κατασταση του θερμοσιφωνου).

* λυσεις μονιμες ειναι :

α) σωστη ιχθυοφορτωση (40 λιτρα νερου ανα χρυσοψαρο).

β) ικανη φιλτρανση με βιολογικα υλικα αναλογα με την ιχθυοφορτωση.

δεες και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry285819

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια που να βρω μπολι??αλλες λυσεις δν υπαρχουν?οταν αλλαξα το νερο και εκανα παλι μετρησεις ηταν χειροτερα τα νουμερα!!!γιατι?να αλλαξω το 50% του νερου??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λες πως περιμένεις απαντήσεις και λύσεις, θα σου προτείνω να επιστρέψεις τα ψάρια από τη στιγμή που δε νοσούν και να ξεκινήσεις αυτή τη φορά σωστά εφόσον μελετήσεις πρώτα. Εδώ μπορείς να βρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για όσα χρειάζεται για να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο 40 λίτρων ή αν αποφασίσεις κι όλας να πας σε μεγαλύτερο όπου θα σου δώσει και περισσότερες επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

προβλημα με τα τεστ εχω!!!!το ενυδρειο το εχω φτιαξει απτην αρχη οπως επρεπε!!με ολα τα βασικα βηματα!!!

Ναι, αλλά δεν έχεις τα σωστά ψάρια στα σωστά λίτρα και αυτό είναι το Α και το Ω για να μπορείς να τα χαρείς...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

:) μονο ενα??αυτος ειναι και ο λογος οτι το νερο ειναι τοσο βλαβερο?

Υποθέτω πως εννοείς βρώμικο :P

Τα χρυσόψαρα ειναι πολύ παρεξηγημένα ως προς τα λίτρα που χρειάζονται....το καθένα χρειάζεται 40 λίτρα!Π.χ οι γυάλες-που για τους περισσότερους είναι ο πρώτος συνειρμός με τα χρυσοψαρα,είναι παντελώς ακατάλληλες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...