Jump to content

Τροφές-Ποιές???


Recommended Posts

Έχω στο Ενυδρείο μου 2 Αγγελόψαρα, 6 αρλεκίνους, 2 ζέμπρες, 1 τιγράκι, 1 γατόψαρο και ένα κλόουν. (παρά την ποικιλία....συμβιώνουν πολυ αρμονικά).

Τι τροφές θα μου συνιστούσατ,ε για το σωστό τάισμά του,ς χωρίς να επιβαρύνω και πολύ το νερό???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και ποιο φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα, φιλτρο hydor crystal εσωτερικο για 80-120λιτρα. (εχει μονο άνθρακα που αλλάζω κάθε 15 ημέρες με το 1/3 του νερού)

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου φίλε μου είναι απαγορευτικά για αυτά τα ψάρια,τα οποια ζουν σε ομάδες επίσης.Στην θέση σου θα άφηνα μόνο τους αρλεκίνους και το κόρυ,στο οποίο θα έπαιρνα κάποια ακόμη.Λυπάμαι αν σε απογοητεύω,προσωπικά θεωρώ πως αν συνεχίσει έτσι το ενυδρείο θα έχεις προβλήματα......

:)

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει 5 μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Το ξέρω ότι είναι πολλά τα ψάρια αλλά τα αγγελλοψαρα είναι μικρά ακόμη. όταν αρχισουν να μεγαλώνουν θα τα χαρήσω. Μέχρι τότε τι τροφή να ταίζω στα ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι καλησπέρα,επειδή και εγώ σαν αρχάριος πιο παλιά είχα αγγελόψαρο σε 60λτ σου λέω να το βγάλεις...Δεν έχει σημασία πως φαίνεται το ψάρι στο μάτι σου αλλά σημασία έχει πώς νιώθει,τα λίτρα είναι πολύ λίγα για αυτο το ψάρι και εκτός αυτού είναι κοπαδιαστό...Εγώ για να φανταστείς επειδή ήθελα αγγελόψαρα πήρα ενυδρείο 320λτ και με μεγάλο ύψος...Όπως λέει και ο DIMITRIOS κράτα αρλεκίνους και κόρυ ή θα μπορόυσες επίσης να το κάνεις πανέμορφο με ζωοτόκα :) ..Το αγγελόψαρο επίσης στα 60λτ δε μεγαλώνει,μεγαλώνει ελάχιστα,εγώ το είχα 2 χρόνια χωρίς τότε να ξέρω τι γίνεται και είχε μείνει στο ίδιο μέγεθος,δε στο λέω αυτό για να χαρείς και να το κρατήσεις,αλλα για να το δώσεις επιγώντος..Απο τροφές εγώ χρησιμοποιώ της τετρα και είμαι ευχαριστημένος..

Πάντα φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα, φιλτρο hydor crystal εσωτερικο για 80-120λιτρα. (εχει μονο άνθρακα που αλλάζω κάθε 15 ημέρες με το 1/3 του νερού)

Αυτο δεν το προσεξε/σχολιασε κανεις!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται αξιο προς ερευνα ενα ενυδρειο με αυτα τα στοιχεια

α) 60λιτρα ενυδρειο

β) 2 Αγγελόψαρα, 6 αρλεκίνους, 2 ζέμπρες, 1 τιγράκι, 1 γατόψαρο και ένα κλόουν

γ) hydor crystal εσωτερικο φιλτρο που εχει μονο ανθρακα για υλικο

δ) με 30% αλλαγη νερου καθε 15 μερες

και ε) 5 μήνες και δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα

!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμένους 4 μήνες. Μόλις μπήκα στον 5ο. Επίσης στο ενυδρείο έχω προσθέσει ξύλο από την αρχή του στησίματος και εδώ και ένα μήνα 2 φυτά. Τον μήνα του στησίματος είχα απώλειες αλλά εδώ και ένα τρίμηνο είναι σταθερά τα ψάρια. Και μάλιστα πολύ ζωηρά χωρίς επιθέσεις από την διαφορετικότητα των ειδών.

Ταίζω μόνο μία φορά την ημέρα (το πρωί.) Ρόζ φωτισμός ενυδρείου 12 πμ με 12 μμ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα θέματα στα είπαν οι φίλοι παραπάνω και έχουν δίκιο, πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη τις παραινέσεις τους.

Για την τροφή που ρώτησες ορίστε μερικές ιδέες:

Tetra

Omega One

Tropical

Sera

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμένους 4 μήνες. Μόλις μπήκα στον 5ο. Επίσης στο ενυδρείο έχω προσθέσει ξύλο από την αρχή του στησίματος και εδώ και ένα μήνα 2 φυτά. Τον μήνα του στησίματος είχα απώλειες αλλά εδώ και ένα τρίμηνο είναι σταθερά τα ψάρια. Και μάλιστα πολύ ζωηρά χωρίς επιθέσεις από την διαφορετικότητα των ειδών.

Ταίζω μόνο μία φορά την ημέρα (το πρωί.) Ρόζ φωτισμός ενυδρείου 12 πμ με 12 μμ.

Γινεται να στρωθει ενυδριο,δηλαδη να δημιουργηθει η απαραιτητη βιολογια χωρις να εχεις Βιολογικα Υλικα..?? :)

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να στρωθει ενυδριο,δηλαδη να δημιουργηθει η απαραιτητη βιολογια χωρις να εχεις Βιολογικα Υλικα..?? :)

Ο άνθρακας ως πορώδες υλικό, μπορεί να λειτουργήσει (εσφαλμένα βέβαια) και ως βιολογικό υλικό! Παρ'όλα αυτά, το ενυδρείο δεν στρώνει ποτέ, καθότι αντικαθιστά τον άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τις τροφες προσωπικα θα προτεινα τις παρακατω.

Tropical

Tetra

Tetra

Omega One

Κατα την γνωμη μου ειναι οι καλυτερες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...