Jump to content

Αναπαραγωγή Corydoras Aeneus "albino"


viciouscircle

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναμενόμενο από μέρους μου καθώς είναι η πρώτη μου προσπάθεια για μεγάλωμα σε μαιευτήριο... δυστυχώς μόνο καμιά δεκαριά βρήκα ζωντανά σήμερα το πρωί στο πολυγωνικό ενυδρείο, αφαίρεσα τα νεκρά και άλλαξα σχεδόν όλο το νερό με νερό από το κυρίως ενυδρείο χωρίς την προσθήκη gentian violet.

Aς ελπίσουμε οτι κάποια θα καταφέρουν να μεγαλώσουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γεώργο να σου ζήσουν, :D

πάντα τέτοια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κ καλη συνεχεια!! ελπιζω να σου πανε ολα καλα μεχρι τελους(κ σε εμενα βεβαια καθως κ εγω τα ιδια τρεχαματα εχω με aeneus!)... Ωραια τα albino!! Το νερο σου στη γεννηστρα τι τιμες εχει!?(αν επιτρεπεται...)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε...!!! :thumbup: Μην απογοητεύεσαι με τις απώλειες, είμαι σίγουρος πως θα βρεις μια ισορροπία... :thumbup:

Έχω περιέργεια για το αν βγουν όλα αλφικά ή εκφραστούν και άλλα γονίδια. :thumbup:

Όσο γι' αυτό, δε νομίζω να εκφραστούν κι άλλα γονίδια... Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω πως δημιουργήθηκε το αλφικό είδος, μιας και όπως ξέρω στη φύση δεν υπάρχει, που σημαίνει ότι το γονίδιο του αλφισμού στα γατόψαρα δεν υπάρχει στη φύση αλλιώς θα υπήρχαν έστω και λίγα... Το σίγουρο όμως είναι ότι το γονίδιο του αλφισμού είναι υπολλειπόμμενο που σημαίνει ότι όλα τα albino γατόψαρα το έχουν σε ομόζυγη κατάσταση για να μπορεί να εκφράζεται. Άρα μια διασταύρωση τέτοια πιστεύω πως θα δώσει 100% αλφικά άτομα... :angry2:

Περιμένουμε νέα απ' τα μωρά σου... :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε...!!! :thumbup: Μην απογοητεύεσαι με τις απώλειες, είμαι σίγουρος πως θα βρεις μια ισορροπία... :thumbup:

Όσο γι' αυτό, δε νομίζω να εκφραστούν κι άλλα γονίδια... Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω πως δημιουργήθηκε το αλφικό είδος, μιας και όπως ξέρω στη φύση δεν υπάρχει, που σημαίνει ότι το γονίδιο του αλφισμού στα γατόψαρα δεν υπάρχει στη φύση αλλιώς θα υπήρχαν έστω και λίγα... Το σίγουρο όμως είναι ότι το γονίδιο του αλφισμού είναι υπολλειπόμμενο που σημαίνει ότι όλα τα albino γατόψαρα το έχουν σε ομόζυγη κατάσταση για να μπορεί να εκφράζεται. Άρα μια διασταύρωση τέτοια πιστεύω πως θα δώσει 100% αλφικά άτομα... :angry2:

Περιμένουμε νέα απ' τα μωρά σου... :D

Νομιζω πως και στην φυση γεννιουνται αλφικοι αργονανισμοι αλλα συνηθως δολοφονουνται απο τα αλλα ατομα του ειδους για τον λογο οτι ειναι διαφορετικα...

Ας μας λυσει καποιος που να γνωριζει την απορεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως και στην φυση γεννιουνται αλφικοι αργονανισμοι αλλα συνηθως δολοφονουνται απο τα αλλα ατομα του ειδους για τον λογο οτι ειναι διαφορετικα...

Ας μας λυσει καποιος που να γνωριζει την απορεια :D

Φυσικά και συμβαίνει σε πολλά είδη στη φύση να γεννιούνται αλφικά άτομα, όπως άλλωστε και στον άνθρωπο. Στα γατόψαρα πάντως έχω την εντύπωση ότι δε συμβαίνει στη φύση. Σίγουρα όμως το γονίδιο του αλφισμού είναι υπολλειπόμενο. Αυτό πάντως που λες δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθούσα να θυμηθώ αν το γονίδιο του αλφισμού είναι επικρατές η υπολειπόμενο, ευχαριστώ Μίλτο, όλα άσπρα λοιπόν! :D

Link to comment
Share on other sites

Από τα ψαράκια που βρήκα το πρωί ζουν όλα, ελπίζω να περάσουν τις πρώτες δύσκολες μέρες με επιτυχία! :D

Καμία πρόταση για τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για τροφή?

Σε ένα μπουκαλάκι βάλε νερό ενυδρείου και διέλυσε μέσα σπιρουλίνα. Βάλε το μπουκαλάκι πάνω από το ενυδρείο και με ένα σωληνάκι βάλε να πέφτει σταγόνα σταγόνα το διάλυμα! Έτσι επί 24ωρη βάση θα έχουν τροφή :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μπουκαλάκι βάλε νερό ενυδρείου και διέλυσε μέσα σπιρουλίνα. Βάλε το μπουκαλάκι πάνω από το ενυδρείο και με ένα σωληνάκι βάλε να πέφτει σταγόνα σταγόνα το διάλυμα! Έτσι επί 24ωρη βάση θα έχουν τροφή :D

Καλό μου ακούγεται Νίκο, αλλά πως θα το κάνει να τρέχει σταγόνα-σταγόνα...? Θα χρησιμοποιηθεί το σωληνάκι όπως η σκούπα βυθού...? Δλδ θα ρουφήξουμε όλο τον αέρα από μέσα για να τρέχει συνέχεια...? Και όταν λες σπιρουλίνα εννοείς καθαρή από το φαρμακείο έτσι...?

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου ακούγεται Νίκο, αλλά πως θα το κάνει να τρέχει σταγόνα-σταγόνα...? Θα χρησιμοποιηθεί το σωληνάκι όπως η σκούπα βυθού...? Δλδ θα ρουφήξουμε όλο τον αέρα από μέσα για να τρέχει συνέχεια...? Και όταν λες σπιρουλίνα εννοείς καθαρή από το φαρμακείο έτσι...?

Θα γεμίσουμε το σωληνάκι νερό κι εφόσον το μπουκάλι είναι πιο ψηλά από το ενυδρείο το νερό θα στάζει. Αν χρησιμοποιηθεί σωληνάκι αεραντλίας τότε η ροή θα είναι μεγάλη και θα χρειαστεί με ένα λαστιχάκι να την περιορίσουμε.

100% καθαρή σπιρουλίνα ή σπιρουλίνα ενυδρειακής χρήσης. Φυσικά μπορεί το μείγμα να περιέχει και την όποια άλλη τροφή σε μορφή σκόνης για τα μωρά :D

*edit* Εννοώ μωρά ψάρια! Μη τυχόν και παρεξηγηθεί, γιατί όπως το διάβαζα μου έκατσε κάπως περίεργα :angry2:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αλλος τροπος για σταγονα σταγονα.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...3dropsystem.jpg

Έχω ακριβώς αυτό! Και μάλιστα έχω 2-3 και επεκτείνεται για διακλαδώσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω αρχίσει τάισμα γιατί διακρίνω λεκιθικούς σάκους, από αύριο μάλλον θα χρειαστούν τροφούλα οπότε στήνεται και η σχετική πατεντιά. :angry2:

Πρέπει να είναι πάνω από 5 μωράκια, γίνονται πλέον καθημερινές αλλαγές όλο το νερό, προσεκτικό σιφωνάρισμα με λάστιχο και νεράκι από το κυρίως ενυδρείο και δεν προστίθεται πλέον κάποιο σκεύασμα.

Να τα δω να τρώνε και τι στον κόσμο! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμίσουμε το σωληνάκι νερό κι εφόσον το μπουκάλι είναι πιο ψηλά από το ενυδρείο το νερό θα στάζει. Αν χρησιμοποιηθεί σωληνάκι αεραντλίας τότε η ροή θα είναι μεγάλη και θα χρειαστεί με ένα λαστιχάκι να την περιορίσουμε.

100% καθαρή σπιρουλίνα ή σπιρουλίνα ενυδρειακής χρήσης. Φυσικά μπορεί το μείγμα να περιέχει και την όποια άλλη τροφή σε μορφή σκόνης για τα μωρά :D

*edit* Εννοώ μωρά ψάρια! Μη τυχόν και παρεξηγηθεί, γιατί όπως το διάβαζα μου έκατσε κάπως περίεργα :thumbup:

Φίλε αυτό είχα στο μυαλό μου και ρώτησα... Δε θα σαπίσει οποιαδήποτε άλλη τροφή εκτός από σπιρουλίνα αν είναι τόσες ώρες διαλυμένη στο νερό...? Γι' αυτό ρώτησα, γιατί το θεωρώ κάπως επικίνδυνο για τυχόν έκληση αμμωνίας σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί κάτι άλλο εκτός από σπιρουλίνα (η οποία ως άλγη δε σαπίζει στο νερό, ίσα-ίσα ξαναζωντανεύει και πολλαπλασιάζεται)... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό είχα στο μυαλό μου και ρώτησα... Δε θα σαπίσει οποιαδήποτε άλλη τροφή εκτός από σπιρουλίνα αν είναι τόσες ώρες διαλυμένη στο νερό...? Γι' αυτό ρώτησα, γιατί το θεωρώ κάπως επικίνδυνο για τυχόν έκληση αμμωνίας σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί κάτι άλλο εκτός από σπιρουλίνα (η οποία ως άλγη δε σαπίζει στο νερό, ίσα-ίσα ξαναζωντανεύει και πολλαπλασιάζεται)... :D

Η αμμωνία βγαίνει αργά από τις τροφές, γίνεται ολική αλλαγή νερού καθημερινά, στο pH=6 δεν είναι τοξική η αμμωνία ακόμα και σε μεγάλες συγκεντρώσεις και με τον αερισμό εξατμίζεται ακόμα και το λίγο που ίσως παράγεται. Επίσης δεν υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο και δεν παράγονται νιτρώδη.

Όταν λες Μίλτο οτι η σπιρουλίνα επιβιώνει στο νερό σε ποια εμπορική μορφή της αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία βγαίνει αργά από τις τροφές, γίνεται ολική αλλαγή νερού καθημερινά, στο pH=6 δεν είναι τοξική η αμμωνία ακόμα και σε μεγάλες συγκεντρώσεις και με τον αερισμό εξατμίζεται ακόμα και το λίγο που ίσως παράγεται. Επίσης δεν υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο και δεν παράγονται νιτρώδη.

Όταν λες Μίλτο οτι η σπιρουλίνα επιβιώνει στο νερό σε ποια εμπορική μορφή της αναφέρεσαι?

Ναι αυτό που λες για την αμμωνία είναι σωστό, αλλά εννοώ ότι λογικά μια απλή ξηρά τροφή θα είναι σε συνεχή αποσύνθεση σε ένα τέτοιο διάλυμα, που δεν το θεωρώ και ότι καλύτερο... Επίσης φαντάζομαι πως θα αναπτύσσονται πιο εύκολα βακτήρια και μύκητες πάνω στις "παπαριασμένες" τροφές.. Ίσως να κάνω και λάθος γι' αυτό ρωτάω.

Για τη σπιρουλίνα έχω διαβάσει ότι ακόμα και σε ξηρή μορφή, όπως τα συμπληρώματα σπιρουλίνας σε χαπάκια, αν τοποθετηθεί στο νερό, βλαστάνει και ξανααρχίζει να αναπτύσσεται... Δεν ξέρω αν είχες διαβάσει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που είχε ανοίξει ένας συμφορουμίτης πριν λίγο καιρό σχετικά με την καλλιέργεια σπιρουλίνας στο σπίτι, πάντως εκεί ανέφερε αν θυμάμαι καλά ότι μπορείς να ξεκινήσεις την καλλιέργεια με λίγη ξερή σπιρουλίνα εμπορίου και αυτή αρχίζει να αναπτύσσεται. Μάλιστα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και σκοπεύω να το επιχειρήσω, μάλλον το καλοκαίρι, διότι αφενός χρειάζεται ύπεθρο, αφετέρου θα μυρίζει πολύ άσχημα οπότε δεν ενδείνκυται για μπαλκόνι... Τα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ πως η σπιρουλίνα είναι η καλύτερη επιλογή στην περίπτωσή σου, διότι δεν χαλάει στο νερό ως ζωντανός οργανισμός που είναι... Βέβαια είναι και ακριβή η άτιμη... :D

Θα κοιτάξω να βρω το θέμα εκείνο σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%F5%EB%DF%ED%E1 :D

*Βέβαια θεωρώ κακή την ιδέα καλλιέργειας σπιρουλίνας μέσα στο ενυδρείο για πολλούς και αυτονόητους πιστεύω λόγους, αλλά η περίπτωση της πήλινης γλάστρας που αναφέρεται στα λινκ που δίνει ο τύπος, είναι καλή φάση...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες αλλά μόνο καλοκαιράκι γίνονται αυτά, όσον αφορά το σάπισμα της τροφής δεν παίζει αφού σε κάθε αλλαγή νερού τα αφαιρείς σιφωνάρωντας με λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες αλλά μόνο καλοκαιράκι γίνονται αυτά, όσον αφορά το σάπισμα της τροφής δεν παίζει αφού σε κάθε αλλαγή νερού τα αφαιρείς σιφωνάρωντας με λάστιχο.

Οκ καλύφθηκα... :angry2:

Περιμένουμε εξελίξεις! :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...