Jump to content

Αλλαγες νερου


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι αναγκες σε αλλάγες νερου (ποσότητα-συχνοτητα) θέλει ενα στρωμενο reef και τι ενα fishonly live-rock.

Τα συστήματα αναπλήρωσης δεν κάνουν για αλλαγες νερου?

Υπάρχει καποιος αυτοματισμός?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω περιορίσει σε δυο με τρεις τις τακτικές αλλαγές κατά τη διάρκεια του έτους. Αν χρειαστεί μπορεί να κάνω κάποια εμβόλιμη ενδιάμεσα. Αν ξέρεις Αγγλικά διάβασε και αυτό το άρθρο.

Υπάρχουν διάφορες πατέντες και αυτοματισμοί για τις αλλαγές νερού... Τα συστήματα αναπλήρωσης με περισταλτικές αντλίες είναι ιδανικά, κατά τη γνώμη μου, για ασφαλείς και αστρεσσάριστες αλλαγές στο ευαίσθητο περιβάλλον του reef.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και αφού πλέον το Reef ενυδρείο μου έχει στρώσει αρκετά, αρκούμαι σε μιά αλλαγή νερού της τάξης του 10% στα 800 λίτρα κάθε μήνα και σκέφτομαι σοβαρά να μεγαλώσω πλέον το διάστημα στο δίμηνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Προωπικα θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις με αλλαγη 2 φορες το μηνα απο 10-15% και αν δεις οτι ολα ειναι ενταξει και ολα ειναι καλα μπορεις σταδιακα να αραιωσεις τις αλλαγες αυτες οσο σε παιρνει.Ακομα και 1 φορα το 6μηνο.

Γενικος κανονας δεν υπαρχει.Ολα εξαρτονται απο το δικο σου συστημα και τις ανοχες του

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειμαι κανουργιος στο hobby και προσπαθω να κατανοήσω.

Τις αλλαγες γιατι τις κάνουμε? για τα νιτρικα ( η αυτο ισχύει μόνο στην αρχη)

η cheato δεν τα καταναλώνει τα νιτρικά?

Έχει να κάνει με την ποσότητα των οργανισμών

Για παράδειγμα σκεφτομαι να βάλω στο ενυδρειο μου 450L

4-5 chromis και 6-7 anthias 1 bluetang και γαρίδες και κανενα καβουρακι.

Είναι λιγο η πολυ το φορτιο αυτο για τα λιτρα του ενυδρειου.

Ένα ενυδρειο 1000L με 10 ψαρια και ενα 1000L με 50 χρειάζεται την ίδια ποσότητα και συχνοτητα σε αλλάγες?

Τι αλλαγές θα χρειάζομαι?

Προσπαθώ να δω αν αξιζει να μπω σε διαδικασια να κανω συστημα για την αυτοματη αναπλήρωση αλλα και αυτοματοποιηση στις αλλαγές.

Και κατι αλλο, στις αλλαγές βάζουμε και αλλάτι? ενω στο συμπληρωμα απο εξατμιση οχι?

Με αυτο το σκεπτικο στις αλλαγες πρεπει να κανω μιξη το αλλάτι σε μεγάλο τανκ με κυκλοφορητες και θερμοστατες γιατι να πρεπει να κανω αυτο?

Δεν υπαρχει καποιος τρόπος αλλαγης νερου όπως εξατμίζεται το νερό και μένει το αλλάτι και τα στοιχεια να

γίνεται τεχνητά καποια εξάτμιση η καποιος αλλος τροπος ωστε να μην χρειαζομαι και αλλάτι και διαδικασιες σε ξεχωριστές κανίστρες.

Δηλαδη ενα συστημα που θα ήταν μονιμα συνδεμένο στην παροχή και θα άλλαζε το νερό σε ρυθμό μόνιμο αλλα σε πολυ μικρή ποσότητα αυτα τα 100L / μήνα για παράδειγμα.

Τα ερωτηματα μπορει να ειναι και αστεία αλλα σαν νέος στο hobby ορισμένα πραγματα δεν τα ξέρω.

Έγινε επεξεργασία - aquatix_guru
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειμαι κανουργιος στο hobby και προσπαθω να κατανοήσω.

...

Ooops! Sorry...:P Είδα το ψευδώνυμό σου (aquatix_guru) και νόμισα... :)

Πάντως, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, θέλω να συμπληρώσω ότι η συχνότητα-ποσότητα αλλαγών σχετίζεται άμεσα με τους άλλους τρόπους φιλτραρίσματος του νερού μας π.χ., αν χρησιμοποιούμε άνθρακα και τον αλλάζουμε τακτικά και σωστά τότε θα έχουμε καλύτερη διαύγεια και λιγότερα οργανικά στο νερό οπότε θα μπορούμε να προσαρμόσουμε ανάλογα και τις αλλαγές νερού. Αν όμως, τον αφήνουμε πάνω από τέσσερις με πέντε ημέρες στο ενυδρείο, τότε αφαιρούμε από το νερό κάποια πολύτιμα ιχνοστοιχεία και χρειάζεται ή να κάνουμε συχνότερες αλλαγές για την αναπλήρωσή τους ή να προσθέτουμε έξτρα ιχνοστοιχεία. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στη περίπτωση που χρησιμοποιούμε όζον ή μακροάλγες κλπ. Ο συνδυασμός και η αποτελεσματικότητα όλων των ειδών-τρόπων φίλτρανσης του νερού μας μας υποδεικνύει και τη συχνότητα-ποσότητα των αλλαγών που χρειάζεται να εκτελούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειμαι κανουργιος στο hobby και προσπαθω να κατανοήσω.

Τις αλλαγες γιατι τις κάνουμε? για τα νιτρικα ( η αυτο ισχύει μόνο στην αρχη)

η cheato δεν τα καταναλώνει τα νιτρικά? Nαι.Και για τα νιτρικα και για διαφορους αλλους ρυπαντες τους οποιους δεν μπορουμε να μετρησουμε.Η chaeto βοηθαει την κατασταση,αλλα δεν αποτελει σε καμια περιπτωση υποκαταστατο της αλλαγης.

Έχει να κάνει με την ποσότητα των οργανισμών

Για παράδειγμα σκεφτομαι να βάλω στο ενυδρειο μου 450L

4-5 chromis και 6-7 anthias 1 bluetang και γαρίδες και κανενα καβουρακι.

Είναι λιγο η πολυ το φορτιο αυτο για τα λιτρα του ενυδρειου. Νομιζω οριακα θα εισαι ΟΚ.

Ένα ενυδρειο 1000L με 10 ψαρια και ενα 1000L με 50 χρειάζεται την ίδια ποσότητα και συχνοτητα σε αλλάγες?

Τι αλλαγές θα χρειάζομαι?

Προσπαθώ να δω αν αξιζει να μπω σε διαδικασια να κανω συστημα για την αυτοματη αναπλήρωση αλλα και αυτοματοποιηση στις αλλαγές.

Και κατι αλλο, στις αλλαγές βάζουμε και αλλάτι? ενω στο συμπληρωμα απο εξατμιση οχι? Ναι

Με αυτο το σκεπτικο στις αλλαγες πρεπει να κανω μιξη το αλλάτι σε μεγάλο τανκ με κυκλοφορητες και θερμοστατες γιατι να πρεπει να κανω αυτο? Ναι.Δεν μπορεις να ριξεις νερο και αλατι στο ενυδρειο και να γινει η μιξη εκει.Το αποτελεσμα θα ειναι καταστροφικο

Δεν υπαρχει καποιος τρόπος αλλαγης νερου όπως εξατμίζεται το νερό και μένει το αλλάτι και τα στοιχεια να

γίνεται τεχνητά καποια εξάτμιση η καποιος αλλος τροπος ωστε να μην χρειαζομαι και αλλάτι και διαδικασιες σε ξεχωριστές κανίστρες. Η εξατμιση ειναι σκετο νερο.Τιποτα αλλο.Αν θελουμε επομενως να μειωσουμε νιτρικα,οργανικα κτλ απο το νερο,βγαζουμε νερο απο το ενυδρειο και προσθετουμε νερο ιδιας αλατοτητας το οποιο εχουμε προετοιμασει σε χωριστο δοχειο,τουλαχιστον 24 ωρες πριν την αλλαγη ωστε να εχει σπασει καλα το αλατι.

Δηλαδη ενα συστημα που θα ήταν μονιμα συνδεμένο στην παροχή και θα άλλαζε το νερό σε ρυθμό μόνιμο αλλα σε πολυ μικρή ποσότητα αυτα τα 100L / μήνα για παράδειγμα.

Τα ερωτηματα μπορει να ειναι και αστεία αλλα σαν νέος στο hobby ορισμένα πραγματα δεν τα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιοκατασκεύη για «αυτοματοποιημένη» αλλαγή νερού (για τις δικές μου ανάγκες) είναι η πρόταση αυτή (δες φωτο).

Υπάρχει όλος ο εξοπλισμός όπως θα δεις και για αναπλήρωση.

Αν πιάνει λίγο το χέρι σου σε κατασκευές θα σου λύσει τα χέρια από την ευκολία που σου παρέχει.

Φυσικά θα το προσαρμόσεις στις δικές σου ανάγκες.

Όσο για τις υπόλοιπες απορίες σου, σε καλύπτουν οι απαντήσεις που σου έδωσαν τα παιδιά.

χμμμ που είναι η φώτο? οεο !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο ?

Link to comment
Share on other sites

η φώτο ..του πριν

αν δεν είναι κάτι κατανοητό ...ρωτάς !!!

post-13206-1261247933_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

κατανοητο ειναι

καλη δουλεια.

μονο μια απορια.

πως χρησιμοποιουμε την ιδια δεξαμενη για αναπληρωση?

εφοσον ετσι προσθετουμε αλατι στο ενυδρειο μας?

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε την σαν συνημμενο! δεν μπορω να περιμένω!!

Βρε βιασύνη !!! τώρα θα κάνεις τη αλλαγή ? :)

Link to comment
Share on other sites

κατανοητο ειναι

καλη δουλεια.

μονο μια απορια.

πως χρησιμοποιουμε την ιδια δεξαμενη για αναπληρωση?

εφοσον ετσι προσθετουμε αλατι στο ενυδρειο μας?

Τις αλλαγές νερού τι κάνεις μια στις τόσες σύμφωνα με τις ανάγκες και το πρόγραμμα που έχεις βάλει...μετά η δεξαμενή παραμένει άδεια.

Το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την επόμενη αλλαγή, τοποθετείς μέσα νερό για την αναπλήρωση

Link to comment
Share on other sites

Βρε βιασύνη !!! τώρα θα κάνεις τη αλλαγή ? :)

οχι αλλα μου εχει μπει στο μυαλο το θέμα.

αφου ειχα παει πριν λιγο στο νοσοκομειο να δω ενα φιλο (καλα ειναι)

και κοιτουσα τις δοσομετρικες στην εντατικη με γλυκο ματι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το θαλασσινό ενυδρείο δεν σου δίδαξε ότι χρειάζεται υπομονή !!! :):P:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλά το θαλασσινό ενυδρείο δεν σου δίδαξε ότι χρειάζεται υπομονή !!! :):P:helpsmilie:

τωρα μολις ξεκινησα! και το εχω καταλάβει. απλα ειμαι πολυασχολος και θα ηθελα για καποια πραγματα να τα δουλεψω τωρα για να μην τα βρω μπροστα μου.

Εχω μια μεγαλη ντουλαπα στο μπαλκονι οπου με βλεπω να βαζω ολα τα απαραιτητα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα μου εχει μπει στο μυαλο το θέμα.

αφου ειχα παει πριν λιγο στο νοσοκομειο να δω ενα φιλο (καλα ειναι)

και κοιτουσα τις δοσομετρικες στην εντατικη με γλυκο ματι!

Οχ αρχίζεις και αρρωσταίνεις και εσύ μου φαίνεται με τα αλάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι.. άγριο κόλλημα... γρήγορα στο ιατρικό τμήμα του ΑΖ για εμβολιασμό ..

αφού το είπε ότι δεν είναι καλά.... με μισό μάτι κοιτούσε τους δοσομετρητές.. ..ακόμη λίγο και θα τον βλέπαμε το βράδυ στις ειδήσεις !!! :):P:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αυτό με τις αλλαγές μου φαίνεται ότι πρέπει να γίνει ένα γκάλοπ. Άλλοι λένε μια φορά την εβδομάδα άλλοι δυό φορές τον μήνα και άλλοι μια φορά κάθε.. ούτε εγώ ξέρω πότε.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αλλαγή γιατί κάνουμε?? Κάνουμε μόνο όταν θέλουμε να μειώσουμε κάποια τιμή? πχ νιτρικά?? Κάποιοι λένε ότι πρέπει να κάνουμε αλλαγή συχνά, γιατί το αλάτι έχει ιχνοστοιχεία κι αυτά καταναλώνονται και έτσι πρέπει εμείς να κάνουμε συχνές αλλαγές για να αναπλήρωση. Αυτό όντως ισχύει????

Αν αυτό είναι μύθος τότε δεν υπάρχει λόγος να γίνονται αλλαγές.. ή κάνω λάθος????

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι κάνω εγώ... και πως και γιατί κατέληξα σ αυτό...

Το καλοκαίρι ξεκίνησα ένα project http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...28713&st=80 γι αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Το ζητούμενο ήταν να έχω σωστές τιμές νερού με όσον το δυνατόν λιγότερες προσθέσεις βελτιωτικών.

Το δια ταύτα λοιπόν για τη σύνθεση του δικού μου συστήματος ήταν ότι με εβδομαδιαίες αλλαγές του 15% (30 λίτρα στα 250) είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν προσέξεις λίγο το ιστορικό θα βγάλεις συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Και γκάλοπ να κάνουμε, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Δυστυχώς, ειδικά στο θαλασσινό, δεν υπάρχουν κανόνες και το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό. Κατά συνέπεια, οι απαιτήσεις αλλάζουν και μόνο εσύ ο ίδιος μπορείς να κατανοήσεις τι ακριβώς χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Και γκάλοπ να κάνουμε, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Δυστυχώς, ειδικά στο θαλασσινό, δεν υπάρχουν κανόνες και το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό. Κατά συνέπεια, οι απαιτήσεις αλλάζουν και μόνο εσύ ο ίδιος μπορείς να κατανοήσεις τι ακριβώς χρειάζεται.

Εδώ θα συμφωνήσω. :)

Ακόμη και παρόμοια ενυδρεία με παρόμοια σύνθεση φιλοξενούμενων οργανισμών νομίζω ότι μπορεί πολύ εύκολα να διαφέρουν δραματικά! Είναι τόσες και τέτοιες οι διαφορετικές παράμετροι που συνθέτουν κάθε ένα ενυδρείο που είναι αδύνατο να ελεγχθούν, έστω και στο ελάχιστο. Και δε αναφέρομαι καθόλου στη τόσο περιορισμένη επιστημονική γνώση που υπάρχει γύρω από τη θάλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν μπορεί να υπάρξει ένας μπούσουλας γιά αυτό το θέμα.Εκείνο όμως που θεωρώ σίγουρο, είναι πως όταν έχουμε λίγα λίτρα ,τότε οι περισσότερο συχνές αλλαγές νερού βοηθούν κατά πολύ, ενω όσο μεγαλώουν τα λίτρα τόσο η ανάγκη αυτη περιορίζεται....αυτό συμβαίνει άλλωστε και στα δημόσια ενυδρεία.....

Οταν ένα σύστημα πολλών λίτρων έχει βρεί τις ισοροπίες του ,οι αλλαγές νερού πολύ συχνά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν η όχι....ίσως και να επιρεάζουν αρνητικά...το έχει σκεφτεί ποτέ κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...