Jump to content

Νέο Malawi Mbuna 400ltr


malaw

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου Αφρικανοί :) όπως καταλαβαίνεται το θέμα μας εδώ θά είναι το στήσιμο τού καινούργιου μου ενυδρείου το οποίο είναι 1,50*0,50*0,65 400 λίτρα.......όπως θα δείται καί στίς φωτογραφίες στόν πάτω μπήκα φελιζόλ μλπέ 3 πόντους και κολλήθηκε με σιλικόνη den braven (100% καθαρή) και από πάνώ απ το φελιζόλ έχουν κάτσει 140 κιλά moonstone.....αύριο θα μπεί άμμος θαλάσσης 75 κιλά η οποία έχει βραστεί.....και θα γεμίσει με νεράκι για να ξεκινήσει κανα μήνα να στρώσει με μέθοδο αμμωνίας (κύκλο αζώτου)

Εύχομαι να σάς αρέσει..... :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ φίλε έυχομαι καλή επιτυχία ,όταν θα μπεί ή άμμος και το νερό θα δείξει ακόμα περισσότερο.

Τι φίλτρανση θα χρησιμοποιήσες; θα μας ενδιέφερε να μα πείς.

Οσον αφορά τον τρόπο στρωσίματος κοίτα πρώτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162 προτού αποφασίσεις.Θα έλεγα οτι υπάρχουν άλλοι τρόποι στρωσίματος ( ζωντανά βακτηρίδια , μπόλι ) παρά η χρήση χημικής αμμωνίας.

Περιμένουμε νέα σου με ενδιαφέρον

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιες πετρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κόστους προτίμησα 2 εξωτερικά φίλτρα το ένα έχει έξοδο 1400λ/ω και το άλλο 1000λ/ω......όσον αφορά τον τρόπο στρωσίματος θα τό λάβω υπόψη μού αλλά δέν έχω καταλάβει κάτι χρησιμοποιούμε απλά βακτηρίδια.....και επίσης ψάρια με αυτήν την μέθοδο πότε μπαίνουν...?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κόστους προτίμησα 2 εξωτερικά φίλτρα το ένα έχει έξοδο 1400λ/ω και το άλλο 1000λ/ω......όσον αφορά τον τρόπο στρωσίματος θα τό λάβω υπόψη μού αλλά δέν έχω καταλάβει κάτι χρησιμοποιούμε απλά βακτηρίδια.....και επίσης ψάρια με αυτήν την μέθοδο πότε μπαίνουν...?

...και μια εξτρα ερωτηση σε ενα τετοιο ενυδρειο εφοσον στρωθει καλα καθε ποτε πρεπει να γινονται αλαγες νερου? με 8-10 ψαρια ? ενα 30% ανα μηνα ειναι καλα ?(εφοσον γινονται μετρησεις)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πώς ναί ειναι καλά και για αυτό τον αριθμό ψαριών.....και λιγό πιό νωρίς να γίνονται οι αλλαγές ακόμα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα οι αλλαγές να είναι εβδομαδιαίες και σε ποσότητα γύρω στο 15 με 20%.

Φίλε Malaw τι ψαράκια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπούν ένα χαρέμι labidochromis caurelus yellow καί ένα χαρέμι Pseudotropheus Demasoni....καί στήν πορεία βλέπουμε ισώς για κανένα synodontis ktl

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο δείχνει.Θα συμφωνήσω με τον Κώστα ώς προς τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.Είναι ότι καλύτερο για το ενυδρείο μας.

Καλή συνέχεια :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ναί μόνο mbuna δέν θέλω να τα μπλέξω 2 χαρεμάκια να ζήσουν θέλω.....να τούς προσφέρω έναν όμορφο χώρο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπούν ένα χαρέμι labidochromis caurelus yellow καί ένα χαρέμι Pseudotropheus Demasoni....καί στήν πορεία βλέπουμε ισώς για κανένα synodontis ktl

Αν και είναι νωρίς ακόμα, μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο σου θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στον ιδιαίτερο χαρακτήρα που έχουν τα Demasoni, γιατί συνηθίζεται να μπαίνουν μόνα τους και σε μεγάλο αριθμό. Πάντως έχεις πολλές επιλογές και είμαι σίγουρος οτι θα βγεί κάτι ωραίο. Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα afra ειναι φοβερα ψαρια.Επισης μπορεις να πας και σε ps.crabro,ps.socolfi που ειναι απο τα πιο ομορφα mpuna κατα τη γνωμη μου.

Παντως βαζεις ανετα 3 χαρεμια με 1,50 μηκος!!!

Καλη συνεχεια!!Τρομερο θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

Το ps.crabro το εχει δει τελικο μεγεθος να δεις τι ομορφο που ειναι; :)

Δεν το εχω δει..

Καλα παω πασο για να το λετε κατι θα ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι πολύ ωραίες.

Από φίλτρανση είσαι πολύ καλά.

Για τα ψάρια μη βιαστείς. Έχεις λίτρα για διάφορες ιδέες.

Θα έλεγα να αφήσεις τα labido και να σκεφτείς και άλλους συνδυασμούς.

Τα demasoni έχουν αρκετά δύστροπο χαρακτήρα και ίσως είναι καλύτερα μόνα τους αλλά σίγουρα δεν θα ήθελες μόνο μία φυλή.

Το θέμα είναι τι κυκλοφορεί και στα μαγαζιά την περίοδο που θα ψάχνεις ή αν έχεις την υπομονή να περιμένεις κάποια παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία έχει ξεκινήσει η άμμος μπήκε και τώρα το νεράκι......προσεχώς καί φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος και το νεράκι εδώ και 20 λεπτά έχουν μπεί στό ενυδρείο και τα φίλτρα/θερμοστάτης έχουν ξεκινήσει και ένας 1000αρις κυκλοφοριτής μαζί για καλύτερη ανατάραξη επιφανείας......άν κάνω το στρώσιμο με καποιο σκεύασμα βακτηριδίων ποιό μου προτείνεται??? πώς θα χορηγηθεί με τί συχνότητα...καί για πόσο καιρό?πότε μπορώ να ξεκινήσω με ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα για μπόλι αλλά δύσκολα βρίσκεις :D αν βρώ θά βάλω......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιαζεσαι τοσο να δεις ψαρια μεσα και σου αρκει να πας χαλαρα και σιγουρα, μπορεις να το αφησεις να στρωσει μονο του ριχνωντας απλα 1-2 φλεικς την ημερα στο νερο.

Στις 20 μερες αναλογα και τις μετρησεις βαζεις το πρωτο ψαρι και σταδιακα και τα υπολοιπα.

Οσο στρωνει ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις πραγματα να ασχοληθεις και να βελτιωσεις στον εξοπλισμο, στο στησιμο κλπ ή να καλυψεις κενα και ελλειψεις που δεν εχεις σκεφτει και που ανακαλυπτεις την πορεια οσο τρεχει το ενυδρειο.

Ωστοσο αν θες να μπολιασεις κοιτα κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Καλη συνεχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου όλα έχουν ξεκινήσει να δουλεύουν......χτές πέσανε στό νερό έτοιμα βακτηρίδια και στο ένα εξωτερικό φίλτρο μπήκε λίγο μπόλι για να το βοηθήσω λίγο παραπάνω.....το νεράκι είναι ακομα λίγο θολό αλλά ολα θέλουν την υπομονή τους όπως ξέρουμε στο χόμπυ.....σε 2 μέρες θα μπούν και τα πρώτα ψαράκια λιγα στον αριθμό και βλέπουμε...περιμένω προτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Malaw πρίν κάνεις οτιδήποτε απο άποψη ψαριών, κάνε μετρήσεις για να δούμε που βρισκόμαστε. Δώσε λίγο χρόνο στο ενυδρείο σου για να στρώσει. Τι ψάρια έχεις αποφασίσει να φιλοξενήσεις;

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω με τον Κώστα πως πρέπει να γίνουν μετρήσεις στο ενυδρείο.Απο την στιγμή που έβαλες μπόλι και safe start θα πρέπει να ρίξεις και λιγο τροφη στο ενυδρείο,ώστε να διατηρήσεις την αποικια που δημιουργήθηκε,ώσπου να βάλεις ψάρια.Για να φύγει η θολούρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα φίλτρο με filterwool. :D

Link to comment
Share on other sites

θα μπούνε 1 χαρεμια λαμπιντο κιτρινα και 1 χαρεμι ντεμασονι......βέβαια όλα αυτά δεν είναι σίγουρα γιατι είναι και θέμα του τι θα βρώ στα μαγαζιά :D οκ θα κάνω μετρήσεις σε λιγο και θά ανεβάσω αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...