Jump to content

Νέο Malawi Mbuna 400ltr


malaw

Recommended Posts

θα μπούνε 1 χαρεμια λαμπιντο κιτρινα και 1 χαρεμι ντεμασονι......βέβαια όλα αυτά δεν είναι σίγουρα γιατι είναι και θέμα του τι θα βρώ στα μαγαζιά :D οκ θα κάνω μετρήσεις σε λιγο και θά ανεβάσω αποτελέσματα....

Όπως σου είχα γράψει σε προηγούμενη δημοσίευση, τα Demasoni έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες που αν δεν προσεχθούν μπορεί να μην αφήσουν τίποτα όρθιο στο ενυδρείο σου. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33371&st=0

Άποψη μου είναι αν σ'αρέσουν τόσο πολύ τα Demasoni, να τα βάλεις μόνα τους σε πληθυσμό περίπου των 10 ψαριών.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου μη βιάζεσαι με τα ψάρια.

Διατήρησε τη βιολογία σου με λίγα flakes κάθε μέρα, κάνε μετρήσεις και κυρίως δε σε κυνηγάει κανείς.

Μη κάνεις κάτι για το οποίο μετά θα μετανιώνεις.

Κάνε μια βόλτα δες τι υπάρχει στην αγορά, δες τι παραγγελίες μπορείς ίσως να κάνεις,

δες και το link που σου έβαλε ο karydas και μετά αποφασίζεις.

Τα greshakei και τα afra είναι από τα αγαπημένα μου, αλλά σε αυτό το ενυδρείο πίστεψέ με έχεις πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά θα το ψάξω!!! :D ....μία ερώτηση είπαμε για 1 με 2 φλεικς την ημέρα.....βακτηρίδια πότε θα ξανα ρίξω???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα γίνανε μετρήσεις καί σάς ανακοινώνω

ΝΗ4ΝΗ3 --> 0 mg

NH2 -->1,0 mg

NH3 -->10 mg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Malaw ρίχνε λίγη τροφή κάθε μέρα για να ταϊζεις τα βακτήρια που έχουν αποικήσει το σύστημά σου και συνέχισε τις μετρήσεις μέχρι να μηδενιστούν και τα νιτρώδη (ΝΟ2). Ξέρω ότι είναι σπάσιμο να βλέπεις άδειο το ενυδρείο σου, αλλά το σημαντικό είναι να γίνει σωστά η διαδικασία.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα γίνανε μετρήσεις καί σάς ανακοινώνω

ΝΗ4ΝΗ3 --> 0 mg

NH2 -->1,0 mg

NH3 -->10 mg

Φαντάζομαι ότι εννοείς ΝΟ2 και ΝΟ3

Ακολούθησε τις συμβουλές του Κωστή :D

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

ναί μωρέ ΝΟ2 και ΝΟ3.... :D οπότε προχωράμε και μηδενίσουμε και τα νιτρώδη άλατα και μετά θα μού ανεβάσει νιτρικά άλατα τα οποία απ'ότι κατάλαβα με μια γεναία αλλαγή νερού θα πέσουν...

Link to comment
Share on other sites

ναί μωρέ ΝΟ2 και ΝΟ3.... :angry2: οπότε προχωράμε και μηδενίσουμε και τα νιτρώδη άλατα και μετά θα μού ανεβάσει νιτρικά άλατα τα οποία απ'ότι κατάλαβα με μια γεναία αλλαγή νερού θα πέσουν...

Σωστά. Απο την επιλογή των ψαριών πως πάς, κατέληξες κάπου;

:D

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

ακόμα όχι θα δούμε όμως.....έχω ήδη ένα χαρέμι λαμπιντο σε ενα αλλο ενυδρειο τα οποία θα μπουνε πρωτα και μετα την δευτερη ομαδα θα σκεφτω αναλογα με το τι υπαρχει εκεί εξω....αληθεια ξερεται κανενα καλο μαγαζι να εχει καλεσ αφρικανες ????

Link to comment
Share on other sites

ακόμα όχι θα δούμε όμως.....έχω ήδη ένα χαρέμι λαμπιντο σε ενα αλλο ενυδρειο τα οποία θα μπουνε πρωτα και μετα την δευτερη ομαδα θα σκεφτω αναλογα με το τι υπαρχει εκεί εξω....αληθεια ξερεται κανενα καλο μαγαζι να εχει καλεσ αφρικανες ????

Μπες στο θεματικό των μαγαζιών και τότε θα δείς ποιοί παραλμβάνουν αφρικάνους http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου Αφρικάνοι μόλις τώρα σάς παραθέτω τα αποτελέσματα τών τέστ

ΝΗ4ΝΗ3--->0,5

ΝΟ2--->0

ΝΟ3--->10mg

Link to comment
Share on other sites

οπότε θεωρώ ότι κάτι δέν μετρησα καλά χτές για να είναι επάνω η αμμωνία και τα νιτρώδη 0......σάς παραθέτω και φωτογραφία...τουλαχιστόν καθάρισε και έχει γίνει το ισυχαστήριο μου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να μετράς κάθε μέρα ,εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω ,μέτρα ανα 5νθήμερο για παράδειγμα για να βλέπεις και τις πιθανές διακυμάνσεις των τιμών πιο καθαρά.Σου παραθέτω ενα λινκ, πιο πολύ για να δείς τη γραφική παράσταση που δείχνει τις διακυμάνσεις των τιμών των παραμέτρων που μας ενδιαφέρουν κατά το στρώσιμο, http://fins.actwin.com/mirror/begin-cycling.html .

:D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωκράτη για τήν πληροφορία θα τα έχω υπόψην μου όλα..... :D θα σάς ενημερώνω για τήν πρόοδο του....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μού αφρικανόφιλοι και Χρόνια μάς πολλά υγεία και ευτυχία σε όλουσ!!!!! :D το στρώσιμο τού ενυδρείου συνεχίζει και βρισκόμαστε στό στάδιο τής αμμωνίας.....παρατηρώ όμως μία βλενώδη ούσία σε μορφή κομματάκια διάφανα να περιβάλεται μέσα στο ενυδρείο τα οποία άλλα αιορούνται αλλα έχουν κάτσει σε φυτά...γωνίες που σχηματίζουν οι πέτρες και με ανησυχεί αυτο γιατί βλέπω ότι εισαγω-εξάγωνταί μέσω του φίλτρου...επίσης παρατηρώ στήν επιφάνεια αρκετή σκόνη απ τίς πρώτες ημέρες πού γέμισε το ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι είναι μούχλα απ τα 1-2 φλεικς πού ρίχνω κάθε μέρα η οποία φαίνεται να είναι και τριχοειδούς ηφής.....

Γειά σας φίλοι μού αφρικανόφιλοι και Χρόνια μάς πολλά υγεία και ευτυχία σε όλουσ!!!!! :D το στρώσιμο τού ενυδρείου συνεχίζει και βρισκόμαστε στό στάδιο τής αμμωνίας.....παρατηρώ όμως μία βλενώδη ούσία σε μορφή κομματάκια διάφανα να περιβάλεται μέσα στο ενυδρείο τα οποία άλλα αιορούνται αλλα έχουν κάτσει σε φυτά...γωνίες που σχηματίζουν οι πέτρες και με ανησυχεί αυτο γιατί βλέπω ότι εισαγω-εξάγωνταί μέσω του φίλτρου...επίσης παρατηρώ στήν επιφάνεια αρκετή σκόνη απ τίς πρώτες ημέρες πού γέμισε το ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να προσθέσει κάτι..........??????????Ισως με βοηθήσει η γνώμη του...

Υποψιάζομαι ότι είναι μούχλα απ τα 1-2 φλεικς πού ρίχνω κάθε μέρα η οποία φαίνεται να είναι και τριχοειδούς ηφής.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Malaw υπομονή, εγώ δεν θέλω να ρισκάρω απάντηση σε κάτι που δεν γνωρίζω. Ίσως μια φωτογραφία βοηθούσε να καταλάβουμε τι είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να εστιάσω και να φωτογραφίσω αυτό πού σας εξηγώ.....γιατί οί εστίες της μόλυνσης είναι μικρές....μια ερωτηση θέλω να κάνω στο στρώσιμο η τροφη πού μένει μέσα στο ενυδρείο για την ανάπτυξη της βιολογίας η οποία οξυδώνεται πρέπει να εξάγεται απ το ενυδρείο με σκούπα άμεσα η δεν κάνει να μειώνω την στάθμη κατά το στρώσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να εστιάσω και να φωτογραφίσω αυτό πού σας εξηγώ.....γιατί οί εστίες της μόλυνσης είναι μικρές....μια ερωτηση θέλω να κάνω στο στρώσιμο η τροφη πού μένει μέσα στο ενυδρείο για την ανάπτυξη της βιολογίας η οποία οξυδώνεται πρέπει να εξάγεται απ το ενυδρείο με σκούπα άμεσα η δεν κάνει να μειώνω την στάθμη κατά το στρώσιμο???

Eιχε γινει μια συζητηση στη συναντηση του προηγουμενου μηνα και ειχε υποθει οτι η τροφη πρεπει να βγαινει μετα απο 2 μερες γιατι πιανει μυκητες :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όμως που θα βγει κανοντας σκουπα εν περιοδο στρωσιματος μεσα απ το ενυδρειο πρεπει να το ξανα αντικαταστησω????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...