Jump to content

Νέο Malawi Mbuna 400ltr


malaw

Recommended Posts

Εννοει οτι και στο σεμιναριο των βιοτοπικων καταδυσεων,οι πληροφοριες που δοθηκαν για τη διατροφη των labido,συμπιπτουν με τις πληροφοριες που εδωσα κι εγω

Στράτο, δηλαδή στις βιοτοπικές καταδύσεις ειπώθηκε ότι "τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες" (όπως ανέφερες) ή ότι μπορούν να συμβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο; Γιατί έχει διαφορά...

@vagos: Δεν είπα εγώ το αντίθετο. Απλώς τόνισα την διαφορετικότητα και είπα ότι μπορεί να συμβιώνουν μια χαρά αλλά θέλει λίγο προσοχή γιατί, όπως και να το κάνουμε, ανήκουν σε άλλον "τύπο" ψαριού.

Και, ξαναλέω, ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε και το aquascape. Θέλει έξυπνο στήσιμο για να περνούν και τα 2 είδη καλά.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στράτο, δηλαδή στις βιοτοπικές καταδύσεις ειπώθηκε ότι "τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες" (όπως ανέφερες) ή ότι μπορούν να συμβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο; Γιατί έχει διαφορά...

Τα labido αν και mbuna δεν εχουν σαν κυρια διατροφη την αλγη οπως οι συγγενεις τους,αλλα μικροοργανισμους,καβουρακια και οστρακοδερμα,που ειναι και τροφη για τα haps.

Oταν τα βλεπεις και βοσκανε στις τουφες αλγης στις πετρες,τετοιους οργανισμους αναζητουν.

Aυτο ειπωθηκε.

Αλλα γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο;

Link to comment
Share on other sites

Τα labido αν και mbuna δεν εχουν σαν κυρια διατροφη την αλγη οπως οι συγγενεις τους,αλλα μικροοργανισμους,καβουρακια και οστρακοδερμα,που ειναι και τροφη για τα haps.

Oταν τα βλεπεις και βοσκανε στις τουφες αλγης στις πετρες,τετοιους οργανισμους αναζητουν.

Aυτο ειπωθηκε.

Αλλα γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο;

Στράτο, ευχαριστώ για την διευκρίνηση. :rolleyes:

Γιατί ρώτησα...

...επειδή τα haps τρώνε ψάρια, μικρότερα είδη ή γόνους, (είναι "θηρευτές" δηλαδή) και παράλληλα οστρακόδερμα, καβουράκια κλπ.

Τα labidos τρώνε επίσης οστρακόδερμα, καβουράκια κλπ αλλά και τροφή φυτικής προέλευσης.

Οπότε η διάτροφή τους συμπίπτει σε πολλά σημεία και γι'αυτό μπορούν να συμβιώσουν. Δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες διατροφικές συνήθειες.

Το παραπάνω που ειπώθηκε είναι κατατοπιστικότατο. Δεν κατάλαβα τί εννοούσες σε αυτό που είπες περί ιδίων διατροφικών συνηθειών.

Δεν ήμουν στις βιοτοπικές καταδύσεις και γι'αυτό ρώτησα πως διατυπώθηκε γιατί μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, ευχαριστώ για την διευκρίνηση. :rolleyes:

Γιατί ρώτησα...

...επειδή τα haps τρώνε ψάρια, μικρότερα είδη ή γόνους, (είναι "θηρευτές" δηλαδή) και παράλληλα οστρακόδερμα, καβουράκια κλπ.

Τα labidos τρώνε επίσης οστρακόδερμα, καβουράκια κλπ αλλά και τροφή φυτικής προέλευσης.

Οπότε η διάτροφή τους συμπίπτει σε πολλά σημεία και γι'αυτό μπορούν να συμβιώσουν. Δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες διατροφικές συνήθειες.

Το παραπάνω που ειπώθηκε είναι κατατοπιστικότατο. Δεν κατάλαβα τί εννοούσες σε αυτό που είπες περί ιδίων διατροφικών συνηθειών.

Δεν ήμουν στις βιοτοπικές καταδύσεις και γι'αυτό ρώτησα πως διατυπώθηκε γιατί μου έκανε εντύπωση.

:D

Σκεψου οτι τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι μια εξαιρεση στον κανονα...!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου αφρικανό-φιλοι θα ήθελα την βοήθεια σας για την αναγνώριση ενός είδους και αν αυτό θα έχει βόφο να υβριδίσει με labidochromis caureleus....έχω βρεί ένα χαρεμάκι περιμένω συμβουλή σας έγκυρη...το ψάρι μάλλον είναι albino greshakei....

Link to comment
Share on other sites

Για Metriaclima greshakei albino το βλέπω κι εγώ.

Δεν θα υβριδίσει με τα λαμπίντο αλλά είναι πιο μεγαλόσωμο,"περιοχικό" και κυριαρχικό ψαράκι.

Μάλλον θα τους κάνει τη ζωή δύσκολη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για Metriaclima greshakei albino το βλέπω κι εγώ.

Δεν θα υβριδίσει με τα λαμπίντο αλλά είναι πιο μεγαλόσωμο,"περιοχικό" και κυριαρχικό ψαράκι.

Μάλλον θα τους κάνει τη ζωή δύσκολη :bowdown:

Εχουν μπεί πρώτα τα λάμπιντο εδώ και 1 μήνα σχεδόν και έχουν οριοθετήσει περιοχές και είναι ενήλικα 7-8 εκατ....ενώ τα greshakei θα είναι ένα χαρεμάκι πάλι 4 ατόμων και είναι μικρά 5 εκατοστ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για Metriaclima greshakei albino τα βλέπω και αν δεν κάνω λάθος είναι και τα τρία αρσενικά. Ξεχωρίζουν από τα θηλυκά τα οποία έχουν ένα απαλό καφέ-πορτοκαλί χρώμα σε όλο τους το σώμα. Είναι μεν επιθετικά αλλά κυρίως απέναντι σε ψάρια του είδους τους και δεν θα ασχοληθούν ιδιαίτερα με τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου. Σε μέγεθος το αρσενικό φτάνει τα 14 εκατοστά, ενώ το θηλυκό τα 10 εκατοστά.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για Metriaclima greshakei albino το βλέπω κι εγώ.

Δεν θα υβριδίσει με τα λαμπίντο αλλά είναι πιο μεγαλόσωμο,"περιοχικό" και κυριαρχικό ψαράκι.

Μάλλον θα τους κάνει τη ζωή δύσκολη :bowdown:

:bowdown:

Όταν μεγαλόσουν τα greshakei... δεν θα βλέπεις τόσο πολύ τα labido σου. Τα έχω και τα 2 είδη στο ίδιο ενυδρείο...

Γιατί να παρεις όμως albino??? Η ομορφιά σε αυτό τι είδος για μένα είναι το χρώματα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να παρεις όμως albino??? Η ομορφιά σε αυτό τι είδος για μένα είναι το χρώματα του!!!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γιατί πρώτον τα βρήκα επιτέλους και δεύτερον γιατί βρήκα ένα ωραιότατο χαρεμάκι....αυτή την στιγμή μέσα έχω 2 χαρέμια συνολικά 4 ατόμων το καθένα...1 χαρέμι labido με 2 μπουκωμένες ενήλικες και 1 χαρεμι albino grashakei με ήδη 4 μωρά σε κατάσταση ελεύθερης κολύμβησης λέτε να βάλω άλλο ένα χαρέμι afra?????? επίσης έχει μπεί μπόλικο κερατόφυλλο για να τραβάει νιτρικά και 8 ανούμπιες μεσα στις moonstone...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Malaw εγώ θα έλεγα να μην προχωρήσεις βάζοντας κι άλλο χαρέμι και ειδικά τα afra που είναι ιδιαίτερα επιθετικά ψάρια. Αρχικά θα πρέπει να διαχειριστείς τα μικρά που θα έρθουν σε λίγο καιρό και θα μεγαλώσουν τον πληθυσμό των ψαριών σου.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και καθώς περνάει ο καιρός σας παραθέτω και φωτογραφικό υλικό με τους κατοίκους του ενυδρείου μου....4 labidochromis caureleus και 4 Metriaclima Greshakei (albino) και διάσκορπα τα μικρά τους.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Malaw ,οι εικόνες που μας παραθέτεις πολύ όμορφες .

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλοι μου για τα καλά λόγια......πάντως θα ήθελα άλλο ένα χαρεμάκι...???? τι θα μου προτείνατε..????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλοι μου για τα καλά λόγια......πάντως θα ήθελα άλλο ένα χαρεμάκι...???? τι θα μου προτείνατε..????

Eίμαι μεταξύ Cynotilapia afra(Mnamba), Pseudotropheus Elongatus(Luhuchi rock),Pseudotropheus Acei

,Pseudotropheus Socolofi....ακούω προτάσεις...υπενθυμήζω το ενυδρείο είναι 400 λίτρα και έχει 2 χαρέμια μέσα 1 labido και 1 greshakei albino

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι μεταξύ Cynotilapia afra(Mnamba), Pseudotropheus Elongatus(Luhuchi rock),Pseudotropheus Acei

,Pseudotropheus Socolofi....ακούω προτάσεις...υπενθυμήζω το ενυδρείο είναι 400 λίτρα και έχει 2 χαρέμια μέσα 1 labido και 1 greshakei albino

............................?
Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση ρε παιδιά?????

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου αρέσει περισσότερο. Εγώ θα σου πρότεινα afra ή acei.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου αρέσει περισσότερο. Εγώ θα σου πρότεινα afra ή acei.

Καλή η πρόταση σου vago!!!!! θα μου άρεσε πολύ η ιδέα ενός χαρεμιού afra αλλά και τα acei πολύ όμορφα.....θα προτιμήσω τις afra αν φέρει και κανένα μαγαζί γιατί μετα λύπης διαπιστώνω ότι αφρικάνες δεν φέρνουν γενικά τα

Link to comment
Share on other sites

Καλή η πρόταση σου vago!!!!! θα μου άρεσε πολύ η ιδέα ενός χαρεμιού afra αλλά και τα acei πολύ όμορφα.....θα προτιμήσω τις afra αν φέρει και κανένα μαγαζί γιατί μετα λύπης διαπιστώνω ότι αφρικάνες δεν φέρνουν γενικά τα μαγαζιά...

Link to comment
Share on other sites

pseudotropheus acei εχω εγω καμια 15αρια στο ενυδρειο μου..αν θελεις σου δινω οταν φυσικα μεγαλωσουν λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...