Jump to content

καθαρισμος βραχου


Recommended Posts

μετα απο 1 χρονο λειτουργιας reef μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω το βραχο εξω για καθαρισμο με βουρτσα και επανατοποθετηση του.Ειναι ετσι και εαν ναι δεν διαταρασετε το ολο συστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά και δεν θα το κάνεις αυτό.Πάρε μια αντλία και φύσα το βράχο σου ώστε να ξεμπουκώσει από τα υπολείμματα αυτό μπορείς να το κάνεις μια φορά το μήνα.Και φυσικά μπορείς να βοηθήσεις με μια οδοντόβουρτσα.Μπορείς να το συνδυάσεις με μια αλλαγή νερού ώστε αυτό που θα φύγει από τους βράχους σου να βγει το περισσότερο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά και δεν θα το κάνεις αυτό.Πάρε μια αντλία και φύσα το βράχο σου ώστε να ξεμπουκώσει από τα υπολείμματα αυτό μπορείς να το κάνεις μια φορά το μήνα.Και φυσικά μπορείς να βοηθήσεις με μια οδοντόβουρτσα.Μπορείς να το συνδυάσεις με μια αλλαγή νερού ώστε αυτό που θα φύγει από τους βράχους σου να βγει το περισσότερο έξω.

[/quote

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλή δουλειά κάνει και το βουρτσάκι κομμωτηρίου που βάφουν μαλλιά λόγω της μακριάς του τρίχας

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 χρονο λειτουργιας reef μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω το βραχο εξω για καθαρισμο με βουρτσα και επανατοποθετηση του.Ειναι ετσι και εαν ναι δεν διαταρασετε το ολο συστημα :)

για κανέναν λόγο δεν θα χρησιμοποιήσεις βούρτσα το μόνο που θα χρησιμοποιήσεις είναι ένας κυκλοφορητής για να διώξει όλη τη σκόνη και άντε λίγο τα χεράκια σου καθόλου βούρτσα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε μου?και γιατί είσαι τόσο απόλυτος?Εγώ που το κάνω ακόμα και στα sps μου γιατί δεν έχω πρόβλημα?

Δεν μιλάμε να τρίψουμε το βράχο λες και πλένουμε χαλί,γι'αυτό και λέμε για μαλακές βούρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε μου?και γιατί είσαι τόσο απόλυτος?Εγώ που το κάνω ακόμα και στα sps μου γιατί δεν έχω πρόβλημα?

Δεν μιλάμε να τρίψουμε το βράχο λες και πλένουμε χαλί,γι'αυτό και λέμε για μαλακές βούρτσες.

το λέω γιατί λόγο τις δουλείας μου μιλάω με ανθρώπους πολύ γνώστες του θέματος (ωκεανολόγους, ιχθυολόγους) και όλοι λένε απλά καθάρισμα με κυκλοφορητή

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι και εγω χρησιμοποιω μαλακο βουρτσακι (και εχω και sps) που και που,χωρις προβλημα.

Θα με ενδιεφερε ομως cgrig1981 αν μαθεις λεπτομεριες,γιατι δεν θα πρεπει να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

παντος παιδια ο συγκεκριμένος που μου το ειπε εχει το ενυδρειο του μικρο βεβαια 300 λιτ εδω και 4 χρονια εχει καποιες γνωσεις ιχθυοκαλλιεργειας απο ΤΕΙ Μεσολογγιου το κάνει κάθε 6 μηνες νερο κανει αλλαγες εδω και παρα πολυ καιρό από την θαλασσα και του πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατί λόγο τις δουλείας μου μιλάω με ανθρώπους πολύ γνώστες του θέματος (ωκεανολόγους, ιχθυολόγους) και όλοι λένε απλά καθάρισμα με κυκλοφορητή

Η γνώμη μου είναι ότι η φύση φέρεται πολύ σκληρότερα από μια οδοντόβουρτσα και γι'αυτό και λέω τα παραπάνω.Θα ήθελα και εγώ να ακούσω όμως τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...