Jump to content

10l Mini Nano Reef


gante

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα ενυδρειάκι 10λ καθαρά και θέλω εάν γίνεται να το φτιάξω reef για να αποκτήσω κάποια εμπειρία και να μπορέσω να πάω σε κάποιο μεγαλύτερο κάποια στιγμή.

Δεν έχω εμπειρία στα reef και θέλω να μου δώσεται οδηγίες (εάν γίνεται πάντα) στο πώς να το στίσω.

Ευχαριστώ και εαν αυτό που ρωτάω είναι κοτσάνα συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 λίτρα είναι πολύ δύσκολα ειδικά χωρίς εμπειρία.Επίσης δεν μπορείς να βάλεις κάποιο ψάρι.Νομίζω ότι με τουλάχιστον 60+ λίτρα μπορείς να ξεκινήσεις για να το χαρείς κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 λίτρα είναι πολύ δύσκολα ειδικά χωρίς εμπειρία.Επίσης δεν μπορείς να βάλεις κάποιο ψάρι.Νομίζω ότι με τουλάχιστον 60+ λίτρα μπορείς να ξεκινήσεις για να το χαρείς κιόλας.

Σε ευχαριστώ φίλε μου δεν θα έβαζα ψάρι ήθελα μόνο να βάλω κάποιο βραχάκι ή κάποιο κοράλι έυκολα έχει και φωτισμό μπέ άσπρη λάμπα. Τελικα να το ξεχάσω?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά παρακάτω με το φίλο που έκανε αυτό που θες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...32300&st=40

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινο συνηθως ξεκινανε ολοι με καποιο μεσαιο ενυδρειο,πανε σε καποιο μεγαλυτερο και αφου εχουν αρκετη εμπειρια δοκιμαζουν κατι τοσο μικρο.

Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 60-100 λιτρα τουλαχιστον.Και παλι λιγα ειναι για να μην εχεις πολλα προβληματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να πω σαν κάτοχος ενως τέτοιου ότι παει τέλεια.....κάνω αλλαγές κάθε 10μερες και όσο αφορά την εξατμηση του νερού έχει καπάκι από πάνω οπότε είναι ελάχιστη ως μηδενική και με μια πατέντα αναπλήρωσης όλα δουλεύουν ρολόι......

Εγώ έχω μέσα ενα πολύ μικρό yellow clown goby,μια γαριδουλα έναν ερημιτη και κάποια φραγκακι από σταρ πολυπς και ζωανθους....έχω 2 φιλτρακια ένα με ανθρακα και ένα με αντιφωσφορο,έναν 25w θερμοστατη και φωτισμό 1,5μετρο λευκή ταινία λεντ και 1 μετρό μπλε....έχει αναπτύξει κοραλλινη περισσότερο από το nano reef μου αλλά να σου πω ότι αν δεν έχεις ήδη κάποια επαφή με θάλασσα μην το προσπαθήσεις....θέλει πολύ διάβασμα γιατί έχει πολλές λεπτομεριες που είναι καθοστικες για την λειτουργεια του....ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαι και εγώ και τα παιδιά που όντας τελείως αρχαριος με βοήθησαν παρά πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...