Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αρχίζω με την κατάθεση των στοιχείων του ενυδρείου :

- Ειδος χρυσόψαρου : 1 common,

- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) : 110 (JUWEL REKORD 800)

- Λειτουργία ενυδρείου (από πότε λειτουργεί) 1μιση μήνα περίπου

- Λοιποί κάτοικοι ενυδρείου (είδος, αριθμός και μέγεθος ψαριών) : 1 comet shubunkin, 5-6 εκατοστά, 3 zebra snails.

- Συχνότητα αλλαγών νερού : Ανά 2 εβδομάδες

- Χρήση αντιχλωριακού (ναι/όχι) : Ναι

- Φίλτρο : bioflow super (1.25 l)

- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταϊζετε τα ψάρια σας (νιφάδες, μία φορά τη μέρα, όσο περίπου μπορούν να φάνε σε ένα 3λεπτο, εκτός από προ εβδομάδας που έπεσε λίγο παραπάνω)

- Θερμοκρασία : 27

- Οξυγόνωση (ναι/όχι) : Ανατάραξη επιφάνειας (απ’ το φίλτρο)

- Επίπεδο αμμωνίας (ppm) : 0

- Επίπεδο ph : 7,5

- Επίπεδο Nitrite (ppm) : 0

- Επίπεδο Nitrate (ppm) : 0

- Φωτισμός : 2 λάμπες των 18 W (1 day light, 1 warm light), 9-10 ώρες ημερησίως (περίπου από 14-15:00 έως 24:00)

- Τεστ : Υγρά.

Είδα προχθες σε κάποια φάση κάποια άσπρα στίγματα στο common μου, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων βρίσκονται στο πτερύγιο της ουράς, ενώ λιγότερα στο ραχιαίο. Πιθανότατα λοιπόν να έχω να κάνω με ich.

Σε ένα εκ των ενυδρειομάγαζων που συχνάζω, μου έδωσαν το sera costapur. Το παληκάρι, εκτός της δοσολογίας μου είπε επίσης να ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 25, ενώ παράλληλα να βγάλω τον άνθρακα απ' το φίλτρο περιπου μετά από ένα 5ήμερο μετά και από μια αλλαγή νερού 30%.

Το θέμα είναι ότι κάποια απ' αυτά που μου είπε έρχονται σε αντίθεση τόσο με αυτά που διάβασα στο δίκτυο όσο και με τις ίδιες τις οδηγίες της SERA. Πχ, η θερμοκρασία και ο άνθρακας (στις οδηγίες γράφει ότι πρέπει να αφαιρεθεί κατά την διάρκεια της θεραπείας. Ασε δε, που ήδη η θερμοκρασία που είχα ήταν μεγαλύτερη απ' την πρόταση του (δεν του το είπα τότε μια και δεν είχα θερμόμετρο να τσεκάρω. Το έκανα προ ολίγου και είδα ότι ο θερμοστάτης ήταν στους 26, και το θερμόμετρο έδειχνε 27).

Μου είπε επίσης να κλείσω τις λάμπες τελείως. Το πρόβλημα είναι ότι το ενυδρείο είναι φυτεμένο (με java fern, anubia, echinodorus, valisneria) και προβληματίζομαι. Βέβαια, ομολογώ πως ήδη προβληματιζόμουν για τον φωτισμό μια και ορισμένα φυτά (echinodorus και valisneria) σε κάποια φύλλα τους έχουν κιτρινίσει και σε κάποια άλλα έχουν γίνει σχεδόν καφέ (δεν πρόκειται για καφέ άλγη, έχω κι απ' αυτή λίγο και την πολεμάνε τα σαλιγκάρια, μέχρι στιγμής δεν έχει "ξεφύγει").

Προτού χρησιμοποιήσω το costapur σκέφτηκα να ρωτήσω μια και φοβάμαι τόσο για τα φυτά όσο και για τα σαλιγκάρια (btw, το παληκάρι μου είπε να βγάλω τα φυτά λόγω του costapur).

dscn4967b.jpg

dscn4963b.jpg

dscn4962br.jpg

dscn4959b.jpg

Επειδή συνέχιζαν να παραμένουν στο βυθό (μιλάμε για περίπου 2ωρο απ' την ώρα που τα είδα) τους έριξα λίγο φαγητό. Το (άρρωστο?) common πετάχτηκε σχεδόν ακαριαία σαν αστραπή και πήγε να φάει, ενώ το άλλο καθυστέρησε λίγο αλλά τελικά πήγε κι αυτό. Μήπως απλά επειδή εγώ είμαι σχεδόν παντελώς άσχετος, απλά παρεξηγησα μια φυσιολογική συμπεριφορά? Ρωτώ διότι για να είμαι ειλικρινής, έως τώρα δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση στις πρωϊνές τους συνήθειες. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έφαγαν και κινούνται κανονικά....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην εχεις κάνει χρήση του costapur !

Θερμοκρασία στους 29 και omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες .

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, επειδή φιλτράρω αρκετά τα όσα λένε στα καταστήματα, προτίμησα να περιμένω. Το costapur το αγόρασα απλά και μόνο επειδη χθες ήταν Σάββατο, δεν θυμόμουν ότι τα καταστήματα είναι και σήμερα ανοιχτά.

Για ποιό λόγο όμως να αποφύγω το Costapur (προς το παρόν)? Εννοείς να προσπαθήσω πρώτα με ένα γενικότερο και πιό ήπιο (απ' ότι καταλαβαίνω) προϊόν ώστε να δω πώς θα πάει το πράγμα? Έχει να κάνει με τους υπόλοιπους κάτοικους (φυτά, σαλιγκαρια) ο προβληματισμός?

Επίσης, από φως προτείνεις να το κλείσω όπως είπε ο πετσοπάς?

Link to comment
Share on other sites

Την φόρμα που συμπλήρωσες που την βρήκες? Δεν είναι ΑΥΤΗ...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα copy-paste από άλλο φόρουμ στο οποίο είχα γράψει επίσης για το πρόβλημα. Την είχα δει τη φόρμα αλλά στην ουσία η μόνη διαφοροποίηση έγκειται στα GH-KH, τα οποία δεν έχω μετρήσει, οπότε ακολούθησα την πλέον εύκολο οδό για την παράθεση των πληροφοριών...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα copy-paste από άλλο φόρουμ στο οποίο είχα γράψει επίσης για το πρόβλημα. Την είχα δει τη φόρμα αλλά στην ουσία η μόνη διαφοροποίηση έγκειται στα GH-KH, τα οποία δεν έχω μετρήσει, οπότε ακολούθησα την πλέον εύκολο οδό για την παράθεση των πληροφοριών...

Στο "άλλο" φόρουμ κάποια άτομα δουλέψανε για να βγάλουνε την φόρμα τους, όπως το ίδιο έγινε και σε αυτό το φόρουμ. Με αυτόν τον τρόπο είναι ή σαν να εξεφτελίζεις την δουλειά αυτού του φόρουμ ή σαν να μην υπολογίζεις τα άτομα του άλλου και να χρησιμοποιείς κάτι δικό τους αλλού.

Θεωρώ πως τίποτα από τα 2 δεν σκέφτηκες, αλλά το έκανες για ευκολία δική σου η οποία όμως μπορείς να έχει ένα από τα παραπάνω αποτελέσματα.

Θα σε παρακαλέσω να συμπληρώσεις την εδώ φόρμα, να μου την στείλεις με ΠΜ και θα κάνω εγώ την αντικατάσταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση!

Link to comment
Share on other sites

Άστο φίλε μου, δεν πειράζει, σβήσε το θέμα τελείως. Αν είναι να το γυρίσουμε στη γραφειοκρατία και στα καψώνια, άστο να μη χαλιέσαι ούτε 'συ, ούτε και 'γω, θα πάρω βοήθεια από κάπου αλλού.

Είμαι αρκετά χρόνια στο δίκτυο (εκ των οποίων τα 5 συντονιστής), έχω βοηθήσει στο χτίσιμο φόρουμ, οπότε θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλά τί θεωρείται και τί δεν θεωρείται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (με πείρα τόσο με την ΕΕΤΤ όσο και με τη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος σε περιπτώσεις που αντιμετώπισε το φόρουμ), ασέβεια κι όλα τα συναφή. Ούτε τα περί απαξίωσης και εξευτελισμού δέχομαι έστω και κατά λάθος διότι κάτι τέτοια ισχύουν μόνον στο μυαλό του καθενός που περιχαρακώνεται μέσα στα στενά πλαίσια του χώρου του και θεωρεί οτιδήποτε άλλο μη αποδεκτό. Τό 'χω ξαναδεί, είναι η κλασική αντιμετώπιση κάποιου που θεωρεί ότι "εμείς κουραστήκαμε έστω και 5' για να φτιάξουμε το Χ εδώ μέσα, άρα τα πάντα πρέπει να γίνονται καθ' αυτό τον τρόπο". Είναι λάθος αυτό διότι το ζητούμενο είναι να παραθέτονται οι απαιτούμενες πληροφορίες.

Δεν ασχολούμαι παραπέρα, ευχαριστώ για τη φιλοξενία. Καλές γιορτές σε όλους κι ελπίζω να μη χτυπήσει το κουδούνι της Δίωξης..... :D

Link to comment
Share on other sites

Άστο φίλε μου, δεν πειράζει, σβήσε το θέμα τελείως. Αν είναι να το γυρίσουμε στη γραφειοκρατία και στα καψώνια, άστο να μη χαλιέσαι ούτε 'συ, ούτε και 'γω, θα πάρω βοήθεια από κάπου αλλού.

Είμαι αρκετά χρόνια στο δίκτυο (εκ των οποίων τα 5 συντονιστής), έχω βοηθήσει στο χτίσιμο φόρουμ, οπότε θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλά τί θεωρείται και τί δεν θεωρείται κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας (με πείρα τόσο με την ΕΕΤΤ όσο και με τη Δίωξη Ηλ. Εγκλήματος σε περιπτώσεις που αντιμετώπισε το φόρουμ), ασέβεια κι όλα τα συναφή. Ούτε τα περί απαξίωσης και εξευτελισμού δέχομαι έστω και κατά λάθος διότι κάτι τέτοια ισχύουν μόνον στο μυαλό του καθενός που περιχαρακώνεται μέσα στα στενά πλαίσια του χώρου του και θεωρεί οτιδήποτε άλλο μη αποδεκτό. Τό 'χω ξαναδεί, είναι η κλασική αντιμετώπιση κάποιου που θεωρεί ότι "εμείς κουραστήκαμε έστω και 5' για να φτιάξουμε το Χ εδώ μέσα, άρα τα πάντα πρέπει να γίνονται καθ' αυτό τον τρόπο". Είναι λάθος αυτό διότι το ζητούμενο είναι να παραθέτονται οι απαιτούμενες πληροφορίες.

Δεν ασχολούμαι παραπέρα, ευχαριστώ για τη φιλοξενία. Καλές γιορτές σε όλους κι ελπίζω να μη χτυπήσει το κουδούνι της Δίωξης..... :angry2:

Στο καλο φιλε μου.Καλες γιορτες,κι ο Αη Βασιλης μακαρι να σου φερει καποιο αλλο παιχνιδι,και οχι τον φωτεινο παντογνωστη.

Αυτον μακαρι να τον φερει σ'εμας. :D

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...