Jump to content

Επιλογη Φακου..


Recommended Posts

Καλησπερα..Εχω την καμερα Olympus E-510( :angry2: ) και επιδη ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξω καμερα,λογο οικονομικων,σκευτομαι την αγορα καποιου φακου...

Τι εχετε να προτεινεται..??

Υ.Γ δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσω πανω απο 150 ευρω η τελος παντων καπου εκει γυρω,ξερω πως δεν υπαρχουν πολλες δυνατοτητες...

Αξιζει μια τετοια αγορα η να μαζεψω για του χρονου με καινουργια μηχανη..?? :D

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η μηχανή έχει τη δυνατότητα αλλαγής φακού και μιας και η Olympous έχει καλή σειρά από φακούς θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση το πόσο στοιχίζει ο φακός που θέλεις να βάλεις να δεις αν αξίζει κατ αρχήν τον κόπο.

Οι επώνυμοι φακοί εταιριών δεν φημίζονται για τη φτηνή τους τιμή... εξαρτάται και από τον φακό φυσικά.

Γιατί θέλεις να κάνεις την αλλαγή και τι παραπάνω θέλεις να έχει ο φακός?

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομουν για καποιο Μακρο φακο...

Της ΟLYMPUS ο κλασικος μακρο στιχιζει με μια μικρη ερευνα 160 ευρω περιπου..Και ο Επαγγελματικος της Μακρο αρκετα παραπανω...

Το πιο πιθανο ειναι να πω στους συγγενεις να μην μου παρουν δωρα και να μου δωσουν λεφτα ωστε να εχω ενα σχετικο budget και να κανω απο εκει και περα την ερευνα μου...

Αρα νεοτερα θα εχουμε σε λιγες βδομαδες... :D

Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσεις έναν macro φακό για τη μηχανή σου.

Αλίμονο αν θεωρείς την ε510 ξεπερασμένη (2007??).

Δηλαδή τι θα πάρεις τώρα

NIkkon d5000 τουλάχιστον ?

Olympus 620 ??

Sony α500 τουλάχιστον ?

Γιατί αν δεν πάς σε κάτι σαν τις επάνω ή/και καλύτερα εγώ το θεωρώ άσκοπη σπατάλη.

Από τη στιγμή όμως που δεν έχεις πρακτικά το φακό που χρειάζεσαι γιατί να αλλάξεις μηχανή ?

Δες και εδώ

Όταν παίρνουμε μία μηχανή slr υποτίθεται ότι μεταξύ άλλων την έχουμε ακριβώς γι αυτό, δηλαδή για την ευελιξία αγοράς έξτρα φακών ανάλογα με τις ανάγκες μας.

Αν το σώμα και οι δυνατότητες σε ικανοποιούν δε βλέπω το λόγο να πετάξεις λεφτά από την αρχή για άλλη slr. Ο φακός σου λείπει και όχι η μηχανή.

Άντε θα σας κάνω εγώ οικονομία γιατί μου φαίνεται όλοι οι μικροί το έχετε ρίξει στο "σορολόπ"

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει το συγκεκριμενο φακο αλλα μιας και δεν ειμαι γνωστης του χομπι και τωρα προσπαθω να κανω τα πρωτα μου βηματα ανοιξα το θεμα γι ανα παρω αποψεις....

Να πω την αληθεια δεν θεωρουσα την μηχανη μου αρκετα αξιολογη,χωρις να ξερω ομως...

Δηλαδη προτεινετε να παω σε καποιον μακρο Φακο... :thumbup:

Y.Γ Οσο για την μαχανη κατα τυχη ηρθε στα χερια μου αφου την ειχε κανει δωρο ο πατερας μου στην μανα μου,αλλα αυτη δεν καταφερε να βγαλει καμια αηιολογη φωτογραφια...:thumbup:

Ευχαριστω για τις πληροφορειες.. :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ ένα review για τη μηχανή σου

Επιλέγεις από το μενού επάνω το κεφάλαιο που θέλεις να διαβάσεις.

Διάβασε για παράδειγμα τα συμπεράσματα

Δες και εδώ

Και ψάξε αν υπάρχουν φακοί ανεξάρτητων κατασκευαστών για Olympus σε πιο ανταγωνιστικές τιμές

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...