Jump to content

Επαναφορά φωτισμού μετά από πρόβλημα με άλγες


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα στο φυτεμένο ενυδρείο μου έκαναν την εμφάνισή τους διάφορες άλγες. Μετά από σταδιακή μείωση φωτισμού (watt), σταδιακό κόψιμο λίπανσης (έβαζα μόνο σίδηρο), σταδιακή μείωση φωτοπεριόδου από 10 σε 8 ώρες και αυξημένη προσθήκη CO2 με φιάλη αλλά και με Flourish Excel άρχισαν να εξαφανίζονται (ακόμα δεν έχουν εξαφανιστεί τελείως). Η ερώτησή μου είναι αν και πότε μπορώ να ξεκινήσω να αυξάνω τον φωτισμό πάλι και επίσης αν ο φωτισμός αυξηθεί πάλι (όχι η φωτοπερίοδος αλλά τα watt γιατί τώρα δεν δουλεύω όλες τις λάμπες, η φωτοπερίοδος θα μείνει στο 8ωρο) θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα με τις άλγες?

Το ενυδρείο είναι 100λ (85λ καθαρά σύμφωνα με τον μετατροπέα του φόρουμ)

Εχει επάνω 4 λάμπες:

3x18w Osram Cool Daylight 6500K

1X25W Sylvania Standard Warmwhite

Σύνολο 79w

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σεγκεχυμενες πληροφοριες.

Πολλα μπορει να φταινε για την αλγη, λαθος λιπανση, λαθος φυτα, λαθος φωτισμος, τιμες νερου κλπ κλπ

Αν η μειωση του σιδηρου και της φωτοπεριοδου μειωσαν τις αλγες σημαινει οτι το ενυδρειο δεν ειναι σε θεση να δεχτει τοση λιπανση και φως.

1. Φως ηλιου δεν χτυπαει απευθειας το ενυδρειο ετσι?

2. Τι αλγες ειχες?

3 Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

4. Εχει υποστρωμα λιπανσης?

5. Εκανες εργασιες που εβγαλαν στο νερο λιπασμα ή ταμπλετες απο το βυθο?

6. Εχεις μετρησεις ΝΟ3 και PO4?

7. Φωτο του ενυδρειου

8. Ποση παροχη CO2 κανεις. Εχεις μετρητη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

καταρχάς να πω πως πιστεύω ότι οι άλγες οφείλονται στο ότι ελευθερώθηκε υπόστρωμα λίπανσης μέσα στο νερό έπειτα από φύτεμα κλπ.

1. Ηλικακό φως δεν χτυπάει το ενυδρείο.

2. Αρκετή πράσινη μακρύτριχη και λίγο μπλέ και καφέ.

3. Τρέχει περίπου 3 μήνες.

4. Εχω υπόστρωμα λίπανσης.

5. Εγιναν εργασίες όπου βγήκε αρκετή ποσότητα υποστρώματος στο νερό και έκανα μερική αλλαγή νερού.

6. Τα ΝΟ3 είναι 0mg/l με υγρά Sera, ΡΟ4 δεν έχω κάνει, επίσης να πω ότι αρχικά τάιζα 3 φορές από λίγο και μετά την εμφάνιση της άλγης μείωσα σε μια φορά την ημέρα.

7. Φωτό θα ανεβάσω το απόγευμα.

8. Δεν έχω μετρητή, μόνο φιάλη 11gr Tetra με ανεπίστροφη βαλβίδα και diffuser.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω τι φυτά έχω μέσα,

Rotala Wallichii

Micranthenum Micranthemoides

Java Moss

Didiplis Diandra

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συνεχιζα χωρις λιπασματα για κανενα μηνα και με 6-7 ωρες φωτοπεριοδο. (CO2 κανονικα οσο εχει φως)

Θα εκανα αλλη μια αλλαγη 50% τωρα και καθε 3-5 μερες 30-40% μεχρι να ειμαι σιγουρος οτι εφυγε το λιπασμα απο το νερο.

Μετα θα πηγαινα σε 8-10 ωρες με αυξηση 10 λεπτα μερα παρα μερα και αναλογα την πορεια.

Mετρηση kH pH εχουμε?

Βαζεις ΑΟ ή τυρφη?

Γενικοτερα τον σιδηρο να τον προσεχεις ιδιως αφου εχεις και υποστρωμα που ειναι φουλ.

Ενα γενικο λιπασμα ιχνοστοιχειων σε στυλ flourish και Traces ειναι πιο ηπια και εχουν ποικιλια θρετπικων.

Το καλιο (potassium) μη το φοβασαι καθολου.

Αν χρησιμοποιεις το chart με τη δοσολογια της seachem, εχε υποψιν σου οτι ειναι οι μεγιστες δοσεις και για φουλ φυτεμενο ενυδρειο.

Φροντιζε να υπαρχουν παντα ΝΟ3 στο νερο (μεχρι ενα οριο) και προσεχε την αναλογια NO3 και PO4 να ειναι παντα 10 προς 1 για ισορροπια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ delta66, kH-3,0 pH-6,5

Βάζω ελάχιστη τύρφη στο φίλτρο για χρώμα και για τα συστατικά της, την οποία την αλλάζω μια φορά το μήνα σταδιακά.

Οι αλλαγές γίνονται με ΑΟ και νερό βρύσης.

Αυτό για το chart της seachem το είχα διαβάσει και γι'αυτό έριχνα 1ml την εβδομάδα σίδηρο αλλά στην αρχή έριχνα και λίγο παραπάνω για λίγο καιρό (χωρίς λόγο).

Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου, ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...