Jump to content

Recommended Posts

Οι γαριδες χρειαζονται στρωμενο υποστρωμα οπωσδιποτε?

Στο ενυδρειο μου ο βυθος θα ειναι (σε λιγες μερες) ολος καλυμενος απο γρασιδι!Τοτε χρειαζεται να στρωσω παλι τον βυθο?

Υπαρχει καποιος τροπος να στρωθει πιο γρηγορα?

Σημειωση:Το ενυδρειο ειναι μπολιασμενο!(οταν λεω μπολιασμενο εχει παρει ΟΛΗ την βρωμια και το νερο (100%) απο στρωμενο ενυδρειο και το νερο στην αρχη ηταν μαυρο απο βρωμα)

Εχω ακουσει και τις δυο αποψεις οτι οι γαριδες δεν χαμπαριαζουν (για red cherry & amano) και αλλοι μου λενε να βαλω απο τωρα γαριδες και αλλοι μου λενε οχι.

Ζητω την γνωμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις του νερού σου είναι σταθερές και το φίλτρο σου είναι στρωμένο, μπορείς σιγά σιγά (και όχι όλες μαζί) να αρχίσεις να βάζεις γαριδούλες. Φρόντισε να κάνεις καλή προσαρμογή! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αντισταθμίζουν χρονικά το στρώσιμο, άσε τα φυτά να πάρουν μπρος, κάνε καλήπροσαρμογή στα γαριδάκια και θα είσαι οκ, επίσης να ξέρεις οτι οι άμανο είναι λίγο πιο ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά αντισταθμίζουν χρονικά το στρώσιμο, άσε τα φυτά να πάρουν μπρος, κάνε καλήπροσαρμογή στα γαριδάκια και θα είσαι οκ

Πολυ σωστο αυτο ! τα φυτα παραγουν οξυγονο απο τις ριζες τους μεσα στο υποστρωμα, βοηθωντας στον αερισμο και στην γρηγοροτερη δημιουργια αποικιων βακτηριων που διασπουν την αμμωνια και τα παραγωγα της. Το νεο υποστρωμα σε φρεσκο-στημενα ενυδρεια περιεχει οργανικες υλες οι οποιες αποσυντιθενται και παραγουν αμμωνια, και επειδη η κυκλοφορια του νερου ειναι ελλειπης μεσα στον βυθο και το περιβαλλον υποξικο παραγονται ιχνη αμμωνιας τα οποια ισως ενοχλησουν ειδη που κινουνται πανω σε αυτον.

Δεν υπαρχει καποιος κανονας αλλα πολλα εξαρτωνται απο το ειδος του υποστρωματος, την ποσοτητα και το ειδος των φυτων και την κατασταση τους, το υψος υποστρωματος, την κυκλοφορια κλπ..

Κανενα συστημα δεν ειναι ιδιο με το αλλο αλλα γενικα και για να ειμαστε 100% ασφαλεις, εγω ειμαι της γνωμης και παντα προτεινω να μπαινουν γαριδες και βυθοψαρα 1-2 μηνες αφου εχει στρωσει το ενυδρειο για περισσοτερη σιγουρια, ασχετα απο το ποσο ανθεκτικο θεωρειται το ειδος.

Στο κατω-κατω, λιγη υπομονη δεν εβλαψε ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιο ειναι το πιο ευκολο ειδος γαριδας?(να το πω ανθεκτικο?)

Τωρα που εχω μπολιασει το ενυδρειο ταιζω καθημερινα για να μην πεθανουν τα βακτιρια στο φιλτρο καλα κανω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ψαχνομαι για ενυδρειο με γαριδες, επιτρεψτε μου να κανω μια ερωτηση.Εαν το φιλτρο μας

το "μπολιασουμε" και βαλουμε υποστρωμα απο ενυδρειο που ο βυθος του ειναι στρωμενος μπορουμε

να βαλουμε αμεσα γαριδες;

Link to comment
Share on other sites

Μαλον το μπολι δεν επιασε απο το αλλο ενυδρειο...Εχω αμμωνια 0.1-0.2 mg/l(ppm), ph:>6 , kh:0 ,gh:6 ,no2:0 ,no3: 5-10

Συγουρα οξινο νερο με αμμωνια ειναι οτι χειροτερο για γαριδες... :D

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες νερό βρύσης??? Αν ναι το kH=0 μου φαίνεται πολύ περίεργο. Θα σου πρότεινα ολική αλλαγή νερού! Το μπόλι (ανάλογα και την ποσότητα πάντα) δεν πιάνει αμέσως. Οι αποικίες βακτηρίων θέλουν χρόνο για να αναπτυχθούν και φυσικά την βοήθειά μας με τα ανάλογα σκευάσματα!

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα ειναι πανω ή κατω απο 6?

Γιατι οπως το εχεις γραψει, ειναι μεγαλυτερο του 6.

Με τι τεστ μετρας?

Αν μετρας ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 τοτε,

Αν ειναι κατω απο 6 το πεχα, η αμμωνια για να γινει υπολογισημη ως τοξικη θα πρεπει να περασει το 17 mg/Lt !!!!! με μεσο ορο θερμοκρασιας τους 25C

Οποτε μην ανυσυχεις.

Δες και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

Αν η τιμη της ελευθερης αμμωνιας NH3 ειναι 0,2 mg/Lt και πανω ειναι αμμεσα επικινδυνη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

To ph ειναι μικροτερο του 6 μπορει και 5...Μετραω με στικς και υγρα για αμμωνια και po4.Να κανω μια ολικη αλλαγη νερου και να ξανα μπολιασω η να μην ανησυχω??

Για τις γαριδες δεν ειναι επικυνδινο το νερο αυτο?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ph ειναι μικροτερο του 6 μπορει και 5...Μετραω με στικς και υγρα για αμμωνια και po4.Να κανω μια ολικη αλλαγη νερου και να ξανα μπολιασω η να μην ανησυχω??

Για τις γαριδες δεν ειναι επικυνδινο το νερο αυτο?

Τρεχει εναν μηνα να βαλω γαριδες?
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια, μαλλον το αμμωνιοαφου ειναι κατω απο 7 το πεχα, και ιδιως στο επιπεδο 0,2ppm ειναι τελειως ατοξικο.

Δεν ανησυχεις γιαυτο το επιπεδο, ομως θα ελεγα να το ψαξεις για την kH.

Δεν ειναι και οτι καλυτερο για τις γαριδες και το κελυφος τους.

Πως και εχεις μηδενικο kH?

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη μετραω με στικς για αυτο εχω 0 κΗ !! Αγορασα ασβεστολιθικο χαλικι και θα βαλω να ανεβει το πεχα!

Τελικα βαζω γαριδες? αμμωνια εχω 0.01 τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις νεο βυθο (το χαλικι που αγορασες) θα εχεις παλι νεο αστρωτο βυθο :P

Γιατι δεν εβαζες καμια πετρουλα ασβεστολιθικη ή να εκανες μια μετρηση με καποιο πιο αξιοπιστο τεστ, ετσι για επαληθευση?

Link to comment
Share on other sites

Στον βυθο εβαλα χαλικι ασβεστολιθικο (οποτε θα ανεβει το πεχα) αλλα καλυψα το 1/3 του βυθου!Εφτιαξα εναν διαδρομο στην μεση με λευκη αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μπορεσω θα παω να παρω γαριδουλες!Το πεχα μου το εφτασα στο 7 ακριβως με το ασβεστολιθικο χαλικι!!(μετραω με υγρα)

Tα παρακατω με υγρα!

no2:0 mg/l

nh4/nh3:0.01 mg/l

pH:7

Nιτρικα θα βαλω σε λιγο γιατι τα μπερδεψα με τις οδηγειες...

Ερωτηση:

Μπορω στο 20 λιτρο να βαλω μια 10αδα red cherry???

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ρώτησες για το πιο ανθεκτικό είδος από δική μου εμπειρία εδώ και μήνες θα πω οι red cherry (έχω διατηρήσει και άμανο, bamboo και πράσινη στο παρελθόν).

Συγκεκριμένα τις έχω κρατήσει στα εξής όρια:

Θερμοκρασία: 7-28 βαθμοί κελσίου

pH: 6-8,5

kH:0-15

gH:2-15

Με φίλτρο, χωρίς φίλτρο, χωρίς κυκλοφορία, με φως, χωρίς φως, από 5 έως 200 λίτρα.

Να προσθέσω οτι στα extreme όρια θερμοκρασίας και pH (τα χαμηλά) δεν έχω δει μωρά όπως και είναι ευαίσθητες σε θερμοκρασίες άνω των 28-29 βαθμών.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το γαριδοενυδρειο μου!Πως να ανεβασω φωτογραφιες να φαινονται κατυθειαν μεγαλες?(απο το pc θα τις ανεβασω)

ΥΓ δεν εχω τελειωσει ακομα,θα βγαλο το cuba και θα φτιαξω ταπιτα απο java moss!

Εχω μια τροφη της dennerle 20% algen & 10% spirulina ποσο πρεπει να ταιζω (15 γαριδες εχω) και καθε ποτε?

Dennerle CrustaGran ειναι η τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες δεν γινεται να ανεβασω............

Εβγαλα αρκετες αλλα η καθε μια ειναι περιπου 550κ και ο συνολικός υπόλοιπος χώρος ειναι 332.14k ......

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε ενα λογαριασμο πχ στο http://photobucket.com και ανεβαζε τις φωτογραφιες εκει.

Μετα με ενα λινκ απο εκει θα φαινεται η φωτο στο ποστ σου.

Ανεβαζοντας τες εκει, εχει δυνατοτητα να τις μικραινεις αυτοματα (την ωρα που ανεβαινουν) και σε 800Χ600 καταληλο μεγεθος για to φορουμ. Στα options εχε ρυθμιση Resize my images to 15" screen ( 800 x 600 ).

Καλο ειναι να φτιαξεις φακελους και υποφακελους στο λογαριασμο σου για σωστη αρχειοθετηση των θεματων σου, για ευκολη ευρεση τους αργοτερα. Και αυτο γιατι, απο τη στιγμη που τις ανεβασεις δεν πρεπει να τις μετακινεις μεσα σε αλλους φακελους γιατι χανεται το λινκ και δεν φαινονται πια στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...